Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja temperatury grzałki

elhomer 17 Wrz 2010 16:05 3930 4
  • #1 17 Wrz 2010 16:05
    elhomer
    Poziom 9  

Witam

Mam pytanie o sterowanie temperaturą grzałki elektrycznej, chodzi o to żeby zmieniać temperaturę tej grzałki o 1 stopień ma ona służyć do przebadania czujki PIR. Moje pytanie brzmi jaka będzie najlepsza metoda takiego sterowania ? regulator z termostatem i termometrem?, można tez zbudować regulacje poprzez kaskadę rezystorów, w jaki sposób można jeszcze przeprowadzić sprawdzenie takiej czujki?(myślałem o jakieś diodzie mocy)

pozdrawiam

-1 4
  • Mitronik
  • #2 17 Wrz 2010 16:22
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

elhomer napisał:
    Mam pytanie o sterowanie temperaturą grzałki elektrycznej, chodzi o to żeby zmieniać temperaturę tej grzałki o 1 stopień ma ona służyć do przebadania czujki PIR. Moje pytanie brzmi jaka będzie najlepsza metoda takiego sterowania ? regulator z termostatem i termometrem?, można tez zbudować regulacje poprzez kaskadę rezystorów, w jaki sposób można jeszcze przeprowadzić sprawdzenie takiej czujki?(myślałem o jakieś diodzie mocy)

Termostat, rodzaj termometru (czujnika) zależy od tego co to za grzałka.

elhomer napisał:
    można tez zbudować regulacje poprzez kaskadę rezystorów, w jaki sposób można jeszcze przeprowadzić sprawdzenie takiej czujki?(myślałem o jakieś diodzie mocy)

Tu "nie czaję" co masz na myśli pisząc rezystorach a zwłaszcza o diodzie mocy - mógłbyś wyjaśnić co miałeś na myśli?

-1
  • Mitronik
  • #3 17 Wrz 2010 17:57
    elhomer
    Poziom 9  

Nie mam jeszcze grzałki chodzi o to żeby przeprowadzić badanie czujnika PIR pod względem normy (zmiana temperatury co minute o jeden stopień w zakresie 25-40 stopni nie powinna powodować alarmu czujki), z kaskadą rezystorów chodziło mi o to żeby odłączając (zwierając)stopniowo rezystancje obwodu grzałki i rezystorów zwiększając prąd zmieniać temperaturę obiektu(grzałki) jak myślisz jest to wykonalne? Natomiast jeśli chodzi o diodę LED mocy chodzi mi także o regulację jasności tej diody a co za tym idzie temperaturę obiektu. Jaka najlepsza grzałka by pasowała do takiego badania? najlepiej żeby miała nie duże wymiary. Z góry dzięki za odpowiedzi

pozdrawiam.

0
  • #4 17 Wrz 2010 18:24
    elek555
    Poziom 37  

Jako grzałki możesz użyć tranzystora mocy na stosownym radiatorze. Regulując prąd bazy możesz płynnie regulować prąd kolektora w zakresie liniowym -i tym samym wydzielane ciepło. Poczytaj o aktywnym obciążeniu

0
  • #5 17 Wrz 2010 19:11
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

elhomer napisał:
    Nie mam jeszcze grzałki chodzi o to żeby przeprowadzić badanie czujnika PIR pod względem normy (zmiana temperatury co minute o jeden stopień w zakresie 25-40 stopni nie powinna powodować alarmu czujki),

Zapewne norma dotyczy badania zmiany temperatury w "naturalnym" środowisku pracy czujki. Potrzebna będzie więc odpowiednio duża skrzynia (karton po telewizorze CRT...) i termowentylator ("farelka"). Wentylator "farelki" na stale łączysz do sieci 230V, a grzejnik przez regulator mocy (sterownik fazowy, regulator grupowy, autotransformator). W skrzyni umieszczasz czuły termometr (na LM35 możesz zrobić) do pomiaru temperatury powietrza. Skrzynię zamykasz, właczasz grzanie na pełną moc i rysujesz krzywą wzrostu temperatury. Na podstawie tej krzywej szacujesz moc która będzie potrzebna i taką stosujesz w drugim przybliżeniu ogrzewania, korygując moc tak by otrzymać założony wzrost 1deg/min.

elhomer napisał:
    Natomiast jeśli chodzi o diodę LED mocy chodzi mi także o regulację jasności tej diody a co za tym idzie temperaturę obiektu.

Tak się raczej nie da - będziesz mierzył wrażliwośc czujki na światło a nie na temperaturę.

0