Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.
NDN
 • #1
  GrzegorzM
  Level 2  
  W pralce zrobił zwarcie siłowniczek zaworu zraszania (wymieniłem). Oczywiście został uszkodzony także triak(wymieniłem). Niestety po podłączeniu do zasilania żadna kontrolka nie świeci się. Do płyty dochodzi napięcie i to wszystko. Może ktoś wie co mogło się jeszcze uszkodzić. Oczywiście wymiana całej płyty nie jest zabawna :? .
  Proszę o pomoc !
 • NDN
 • #2
  Anonymous
  Anonymous  
 • NDN
 • #3
  GrzegorzM
  Level 2  
  Dzięki za informacje. Końcówki zaizolowałem tak na wszelki wypadek . Może wiesz jak sprawdzić czy procesor jest sprawny ? :)
 • #4
  Paweł Es.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Reperowałem koledze programator od tego modelu A520, rzadkie gie pod względem wykonawczym, wywnętrzyłem się nawet do producenta firmy MDL S.A. z Włoch co o tym myślę. Nie wiem kto dopuścił taki badziew do użytku w urządzeniach pracujących w pomieszczeniach wilgotnych.
  Połączono tu linię N sieci energetycznej na żywca z linią +5V po stabilizatorze zasilającym procesor. Oczywiście jak ktoś ma odwrotnie okablowane gniazdko to na +5V jest faza. Same zaś triaki od pompki i zaworów (obciążenia indukcyjne) powieszono na końcu cienkiej ścieżki przebiegającej przez całą elektronikę i pod elementami SMD. Ciekawe czy to GŁUPOTA projektanta czy CELOWE DZIAŁANIE !


  Jeżeli masz szczęście to procesor żyje.
  Zasil płytkę na stole 12 woltami (UWAGA NA BIEGUNOWOŚĆ) podłączonymi do kondensatora elektrolitycznego (montaż przewlekany koło radiatora triaka BTP), zobacz czy jest 5V po stabilizatorze. I czy jakieś diody się zapalają i czy reagują na przyciski.

  Sprawdź czy nie jest przegrzana i pofałdowana ścieżka wspólna triaków (od Jeta, pompki i zaworów wodnych) - prześledź na całej jej długości.
  Jeżeli jest to prawdopodobnie przerwane są te kretyńskie mostki nadrukowane poprzecznie do tej ścieżki ( u mnie wszystkie były przerwane). Zeszlifowałem delikatnie małym frezem dentystcznym początki i końce tych zworek i wlutowałem chrześcijańskie mostki drutowe od strony druku (kawałek miedzianki drutowej telefonicznej W IZOLACJI).

  Część tych mostków jest w obwodach kontrolnych (mpsor sprawdza czy w danym punkcie pojawiło się wymagane napięcie - dotyczy to zamknięcia różnych styków ale i także włączenia triaków - zwykle to są po dwa oporniki 220k szeregowo prowadzące od złącz).

  Może być też uszkodzony tranzystor SMD na wysokości tego triaka w stronę środka płytki (zastąpiłem go BC557).

  Ogólnie naprawa tego ekskrementu elektronicznego jest upierdliwie niewdzięczna a jego producent powinien zmienić zawód na mniej intelektualny ! 8)

  Jakem mgr inż. elektronik przez 12 lat pracy w serwisie urządzeń profesjonalnych (nie pralniczych, droższych) to takiego badziewia przeczącego dobrym zasadom projektowania nie widziałem.
  U nas by to amator elektronik lepiej zaprojektował a oni to z Włoch sprowadzają, tfu !
  ---------------------------------------------------------------------------------
  A i oczywiście uzupełnij ścieżkę (jeżeli oberwałą) połączeniami przewodowymi (najlepiej do triaków daj połączenie przewodowe bezpośrednio zza wyłącznika sieciowego pędzonego pokrętłem programatora TYLKO NIE POMYL ŚCIEŻEK)

  Kłaniam się !
 • #5
  GrzegorzM
  Level 2  
  Niestety cała zabawa skończyła się kupnem płyty.
  Wszystkim odpowiadającym dziękuję za uwagi i życzliwość.
  Pozdrowienia
 • #6
  Anonymous
  Anonymous  
 • #7
  Anonymous
  Level 1  
 • #8
  pawol
  Level 22  
  Faktycznie ten wloski szajs to jakis debil projektowal. Najlepszy paten jest dla mnie "+" na masie i stabilizator 7905. Przez pierwszą godzine nie wiedzialem o co biega . Triaki bez izolacji optycznej, ultra cienkie sciezki przez całą płytę. Porażka normalna. To jest normalnie niebezpieczny szajs


  Teraz zmienili producenta i robią gdzie to w polsce na prockach ST. Troche mniejsza płyta, lepszy laminat i wykonanie (bez tych weglowych zworek). Patent z 7905 zostawili. Wlasnie przerabiam temat i postanowilem zalozyc plyte bez jeta. Czy musze przerabiac jakies rurki w pralce tj. wywalic zawor przekierowania?
 • #9
  nares
  Home appliances specialist
  Zawór przesterowania można zostawić i nie trzeba nic przerabiać.