Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Młynek żarnowy sprzed 30 lat Siemens - spalony stojan

17 Wrz 2010 18:35 6444 11
 • Poziom 23  
  Tak się palił regularnie przez te wszystkie lata - chyba z 6 razy ( przeważnie wirnik)
  Nie było problemu z przewijaniem wirnika . Ale dziś nie mam dostępu do drutu nawojowego ( brak sklepów , brak małych warsztacików w tej profesji ) . Kupować 10 kg szpulę dla jednej naprawy ?
  Odwinąłem ze starego transformatora ale średnica mi nie pasuje - trochę za gruby .
  Chodzi oczywiście o spalony stojan . Tak się wypalił , że nie zauważyłem iz składa się z dwu uzwojeń . Typ : MC 2706 ( można go zobaczyć na Allegro) .
  Może ma ktoś schemat elektryczny , bo nie wiem jaka średnica zwojów na stojan i ile zwojów . Połączenie do szczotek przez stojan a środek do masy , bo wyprowadzenia stojana są trzy , tak ? Nie ja go rozbierałem i nie pamiętam połączeń w tym modelu . Jest tak jeszcze kondensator z trzema wyprowadzeniami - raczej antyzakłóceniowy - przesunięcie raczej w komutatorowym niepotrzebne , ale nie wiem do czego to podłączyć ( jeden do zasilania , a drugi gdzie ? )
  czekam na podpowiedź , ten młynek to taka rodzinna historia i wyzwanie ..
 • Poziom 23  
  ..ludzie
  nie piję już kawy od 3 tygodni - litości .
  może schemat dowolnego młynka komutatorowego ... ile zwojów , jakiej średnicy na stojan ?
 • Poziom 18  
  Cewki stojana łączy się w szereg z wirnikiem,co do przekroju drutu zmierzyć w starym uzwojeniu i policzyć ilość zwoi .Osobiście nie znam przypadku aby spalił się stojan,a wirnik został nienaruszony.
 • Poziom 23  
  jest to dziwna konstrukcja . Cewka stojana jest tylko jedna ( tak mi się wydaje ) , ponieważ jest po jednej stronie wirnika . Na karkasie cewki są trzy wyprowadzenia ale nie zauważyłem tego w trakcie demontażu spalenizny . Ponieważ rozciąłem uzwojenie i wyciągnąłem w całości . Drut spalony , bez lakieru , 0.18 mm .
  Nawinąłem jedną cewkę - działa ale iskrzy mocno na szczotce - ale się kręci .
  Mam miernik indukcyjności - sprawdzę tym zwarcie w wirniku ?
  To iskrzenie to tak jakby zwarcie w wirniku - ale nie dołączyłem jeszcze kondensatora , może to jest winą ?
  Kondensator ( 2x 2700 pf) - był dołączony do zasilania i do wyprowadzenia karkasa cewki stojana ( 3 piny ) ( lub cewek - jeżeli tam były dwie to z wyprowadzeniem w środku ) . Nigdzie nie znalazłem schematu podłączenia tych elementów - nie naprawiam silników ! Szczotki nie są względem siebie symetrycznie - przesunięte o ok 10-15 stopni czyli gdzieś 165 stopni względem siebie
  Młynek żarnowy sprzed 30 lat Siemens - spalony stojan Młynek żarnowy sprzed 30 lat Siemens - spalony stojan
 • Poziom 18  
  Iskrzenie nie jest spowodowane brakiem kondensatora,to uszkodzony wirnik.Sytuacja jest standardowa ,przy uszkodzonym stojanie zawsze leci też wirnik.
 • Poziom 37  
  Jeśli wirnik jakimś cudem będzie dobry to sprawdź jeszcze czy komutator nie ma bicia.
 • Specjalista AGD
  Iskrzenie nie jest spowodowane brakiem kondensatora,to uszkodzony wirnik.Sytuacja jest standardowa ,przy uszkodzonym stojanie zawsze leci też wirnik.

  Nie jest to standartem.
 • Poziom 23  
  ale dlaczego przy uszodzonym stojanie "leci wirnik" - za duży prąd do szczotek przy zwartych uzwojeniach i braku indukcji ?
  - może mi to ktoś wyjaśni ?

  ps .
  kupiłem już nowy młynek firma "mukuku" 139 zł najtańszy w tych sklepach takich dużych nie dla idiotów . Markowy włoskiego producenta ekspresów ciśnieniowych przemysłowych (bary,kawiarnie ) 229 zł - trochę estetyczniejszy .

  jak będę miał trochę czasu dam sprawdzić wirnik - chyba ,że sam mogę wykonać proste urządzenie z ektromagnesem , ale nie mam pomysłów na jednorazowy wyczyn naprawy...ale się nie poddaję
 • Poziom 18  
  Średnica drutu na wirniku jest mniejsza niż stojana,a uzwojenia są połączone w szereg.
 • Poziom 37  
  rserej napisał:
  Średnica drutu na wirniku jest mniejsza niż stojana,a uzwojenia są połączone w szereg.

  Uzwojenia wirnika to nie pojedyńczy drut i nie można go porównywać ze stojanem.
 • Poziom 23  
  to rozumię i widzę ale też widziałem jak wygląda spalony wirnik - przegrzane uzwojenie , wylutowane druty z komutatora -ten wygląda na dobry .

  dam go sprawdzić na zwarcie .