Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Młynek żarnowy sprzed 30 lat Siemens - spalony stojan

17 Wrz 2010 18:35 6444 11
  • Poziom 23  
    Tak się palił regularnie przez te wszystkie lata - chyba z 6 razy ( przeważnie wirnik)
    Nie było problemu z przewijaniem wirnika . Ale dziś nie mam dostępu do drutu nawojowego ( brak sklepów , brak małych warsztacików w tej profesji ) . Kupować 10 kg szpulę dla jednej naprawy ?
    Odwinąłem ze starego transformatora ale średnica mi nie pasuje - trochę za gruby .
    Chodzi oczywiście o spalony stojan . Tak się wypalił , że nie zauważyłem iz składa się z dwu uzwojeń . Typ : MC 2706 ( można go zobaczyć na Allegro) .
    Może ma ktoś schemat elektryczny , bo nie wiem jaka średnica zwojów na stojan i ile zwojów . Połączenie do szczotek przez stojan a środek do masy , bo wyprowadzenia stojana są trzy , tak ? Nie ja go rozbierałem i nie pamiętam połączeń w tym modelu . Jest tak jeszcze kondensator z trzema wyprowadzeniami - raczej antyzakłóceniowy - przesunięcie raczej w komutatorowym niepotrzebne , ale nie wiem do czego to podłączyć ( jeden do zasilania , a drugi gdzie ? )
    czekam na podpowiedź , ten młynek to taka rodzinna historia i wyzwanie ..
  • Poziom 23  
    ..ludzie
    nie piję już kawy od 3 tygodni - litości .
    może schemat dowolnego młynka komutatorowego ... ile zwojów , jakiej średnicy na stojan ?
  • Poziom 18  
    Cewki stojana łączy się w szereg z wirnikiem,co do przekroju drutu zmierzyć w starym uzwojeniu i policzyć ilość zwoi .Osobiście nie znam przypadku aby spalił się stojan,a wirnik został nienaruszony.
  • Poziom 23  
    jest to dziwna konstrukcja . Cewka stojana jest tylko jedna ( tak mi się wydaje ) , ponieważ jest po jednej stronie wirnika . Na karkasie cewki są trzy wyprowadzenia ale nie zauważyłem tego w trakcie demontażu spalenizny . Ponieważ rozciąłem uzwojenie i wyciągnąłem w całości . Drut spalony , bez lakieru , 0.18 mm .
    Nawinąłem jedną cewkę - działa ale iskrzy mocno na szczotce - ale się kręci .
    Mam miernik indukcyjności - sprawdzę tym zwarcie w wirniku ?
    To iskrzenie to tak jakby zwarcie w wirniku - ale nie dołączyłem jeszcze kondensatora , może to jest winą ?
    Kondensator ( 2x 2700 pf) - był dołączony do zasilania i do wyprowadzenia karkasa cewki stojana ( 3 piny ) ( lub cewek - jeżeli tam były dwie to z wyprowadzeniem w środku ) . Nigdzie nie znalazłem schematu podłączenia tych elementów - nie naprawiam silników ! Szczotki nie są względem siebie symetrycznie - przesunięte o ok 10-15 stopni czyli gdzieś 165 stopni względem siebie
    Młynek żarnowy sprzed 30 lat Siemens - spalony stojan Młynek żarnowy sprzed 30 lat Siemens - spalony stojan
  • Poziom 18  
    Iskrzenie nie jest spowodowane brakiem kondensatora,to uszkodzony wirnik.Sytuacja jest standardowa ,przy uszkodzonym stojanie zawsze leci też wirnik.
  • Poziom 37  
    Jeśli wirnik jakimś cudem będzie dobry to sprawdź jeszcze czy komutator nie ma bicia.
  • Specjalista AGD
    Iskrzenie nie jest spowodowane brakiem kondensatora,to uszkodzony wirnik.Sytuacja jest standardowa ,przy uszkodzonym stojanie zawsze leci też wirnik.

Nie jest to standartem.
  • Poziom 23  
    ale dlaczego przy uszodzonym stojanie "leci wirnik" - za duży prąd do szczotek przy zwartych uzwojeniach i braku indukcji ?
    - może mi to ktoś wyjaśni ?

ps .
    kupiłem już nowy młynek firma "mukuku" 139 zł najtańszy w tych sklepach takich dużych nie dla idiotów . Markowy włoskiego producenta ekspresów ciśnieniowych przemysłowych (bary,kawiarnie ) 229 zł - trochę estetyczniejszy .

jak będę miał trochę czasu dam sprawdzić wirnik - chyba ,że sam mogę wykonać proste urządzenie z ektromagnesem , ale nie mam pomysłów na jednorazowy wyczyn naprawy...ale się nie poddaję
  • Poziom 18  
    Średnica drutu na wirniku jest mniejsza niż stojana,a uzwojenia są połączone w szereg.
  • Poziom 37  
    rserej napisał:
    Średnica drutu na wirniku jest mniejsza niż stojana,a uzwojenia są połączone w szereg.

Uzwojenia wirnika to nie pojedyńczy drut i nie można go porównywać ze stojanem.
  • Poziom 23  
    to rozumię i widzę ale też widziałem jak wygląda spalony wirnik - przegrzane uzwojenie , wylutowane druty z komutatora -ten wygląda na dobry .

dam go sprawdzić na zwarcie .