Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lanos, duże spalanie, dziwne zachowanie sondy lambda

17 Sep 2010 21:18 7270 12
  • Level 9  
    Witam,

pacjent to Lanos 1.5 16V, od jakiegoś czasu sporo pali 12,5 - 13 w cyklu mieszanym. Dziś sprawdziłem miernikiem jak się zachowuje sonda. Jak silnik był jeszcze zimny to napięcie oscylowało w przedziale 0,2 - 0,8 czyli prawidłowo. Jak gorący to przy większych obrotach silnika analogicznie (głównie w okolicy 0,4 - 0,5 V )więc OK - ale za to po odpuszczeniu gazu na wolnych obrotach stabilizuje się w okolicy 0,86 - 0,88 i bardzo bardzo wolno spada, tak powiedzmy 0,01 V co 3 sekundy. W wysokich obrotach wygląda OK, martwi mnie bieg jałowy bo wygląda na zbyt bogatą mieszankę. Pomiary wykonane podczas pracy na LPG ale to pewnie nie ma znaczenia. Potrafiłby ktoś z Was to zinterpretować?
  • Moderator of Cars
    Oczywiście, że ma to znaczenie - co to za instalacja LPG - mikser, czy wtrysk?
  • Level 9  
    mieszalnikowa, zwykła II gen., komp Bingo.
    Wydawało mi się że dla sondy nie ma znaczenia czy silnik pracuje na Pb czy LPG ale może się mylę.
  • Moderator of Cars
    Oscylacje napięcia sody wynikają właśnie z regulacji składu mieszanki przez ECU, bezwładność regulacji instalacji LPG II generacji jest dużo większa i zazwyczaj jedynie "symboliczna", żeby się nazywało że jest i auto mogło jakoś przejść badanie na analizatorze spalin.

W przypadku tego silnika, zw względu na układ zmiennej długości kanałów dolotowych poprawna regulacja instalacji II generacji jest praktycznie niemożliwa.
  • Level 1  
    A mój Lanos 1,6 zaszalał nawet do 16l/100km.
    Wylatujące zapłony ,te świece w głębokich "norach" i przewody z nie najlepszych
    materiałów.
    Jeśli do lamdy dostanie się choć odrobina nie spalonej mieszanki ,ta zaraz wysyła
    sygnał do sterownika że jest za ubogo ,sterownik wzbogaci ,ale ilość tlenu w spalinach jest taka jak przed wzbogaceniem , więc lamda ciągle wysyła swój sygnał .

Podstawa to świece i przewody nowe!i nie ma po co szukać przebicia,bo jest głęboko przy świecy.

Moderated By robokop:

Bzdura, jest dokładnie na odwrót. W dodatku co to jest ta "lamda" ?

• User removed account  
  • Level 16  
    Nie napisałeś czy chodzi o spalanie gazu czy benzyny ? Sprawdź koniecznie sondę na benzynie, przy rozgrzanym silniku. Dalsza diagnoza zależy od tego czy sonda jest ok czy nie...
  • User removed account  
  • Level 16  
    Są sterowniki do gazu II generacji np BRC Just, które korzystają z sondy lambda do regulacji składu mieszanki LPG. Emulator natomiast tylko oszukuje ECU silnika.
    Dlatego trzeba zmierzyć działanie lambdy na benzynie, najlepiej wkłuwając się bezpośrednio w przewody idące z sondy lambda. To nam powie, czy sonda jest ok i będzie wiadomo gdzie szukać dalej ..
  • Level 34  
    Poprawne wskazania sondy lambda przy nadmiernym zużyciu paliwa świadczy jednoznacznie o uszkodzeniu sondy.
  • User removed account  
  • Level 26  
    czyli praca na pb bez zarzutu i dopiero regulacja gazu
  • User removed account