Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston Genus 27 RI - nie ma ponownego zapłonu

18 Wrz 2010 13:21 2561 5
 • Poziom 2  
  Po włączeniu pieca Ariston Genus 27 RI piec odpala prawidłowo. Pompa pracuje i podgrzewa wodę do zadanej temperatury, co widać na wskaźniku temperatury. Po podgrzaniu wody palnik gaśnie a temperatura wody szybko spada (rozumiem, że dzięki działaniu pompy).

  Problem polega na tym, że po wygaszeniu palnika piec już więcej nie odpala. Pompa pracuje, ale gaz nie jest ponownie zapalany.

  Gdy wyłączę i ponownie włączę zasilanie pieca wtedy palnik jest znowu, ale tylko jeden raz zapalany.

  Proszę o informację co się zepsuło i gdzie można zamówić konieczne do wymiany części. Pozdrawiam :D
 • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  Witam...
  Opisane objawy najprawdopodobniej są przyczyną uszkodzenia czujnika temperatury, prawdopodobnie ma przy określonej oporności przerwę i kocioł dostaje sygnał osiągnięcia zadanej tempeatury i przechodzi w stan postcyrkulacji, która trwa kolka do kilkunastu minut (zależnie od ustawień serwisowych). Pozdrawiam...
 • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
 • Poziom 2  
  Dziękuję za pomoc.
  Serwisant proponował wymianę płytki elektronicznej wysokiego napięcia za 500 zł. Nie zgodziłem się (także dzięki powyższej sugestii) i okazało się, że ostatecznie pomogło poruszanie stykami na płytkach oraz przeczyszczenie czujnika płomienia. Zaoszczędziłem trochę pieniędzy a piec śmiga aż miło :)
 • Poziom 17  
  Serwisant chciał cię walnąć na kasę :-) Mnie też kiedyś dopadli ale w końcu się opędziłem :-)
  Jest taki płyn w sprayu w sklepach elektronicznych do popsikania na styki. Kup to za kilka złociszy, rozkręć, wyjmij ze złącz i popsikaj. Pomoże na lata.

  Czy ty sam ruszałeś czy serwisant ruszał i ile wziął za to poruszanie?
 • Poziom 2  
  Serwisant poruszał stykami i potencjometrami do ustawień parametrów pracy, jakich jest trzy na płytce niskiego napięcia. Piec zaczął działać, ale on stanowczo twierdził, że płytka wysokiego napięcia jest do wymiany ;) i kosztuje 500 zł. Zamienił ją, ale ponieważ nie zauważyłem żadnej zmiany w pracy pieca, więc się na nią nie zgodziłem. Została mi ta stara, a serwisant skasował 100 zł za fatygę.

  Potem piec był wyłączony przez kilka dni. Gdy go wyłączyłem znów nie działał :(

  Wtedy sprawę zacząłem badać sam i okazało się, co już wiem z całą pewnością, że przyczyną jest jeden z trzech wspomnianych już potencjometrów. Ten drugi, którym ustala się temperaturę wody, przy której piec ma zacząć ponowne grzanie. Nie styka przy niektórych ustawieniach. Wystarczy go ustawić w innej pozycji i jest OK. Sprawdzałem to kilka razy, więc nie mam żadnych wątpliwości. Wystarczy go nieco obrócić i piec gaśnie.

  Tak więc serwisant skasował 100 zł, ale nie znalazł ani nie usunął usterki. Przez przypadek ustawił ten potencjometr w innej pozycji. Ponieważ nie podobały mi się ustawienia, które pozostawił, a dokładnie: za duży płomień na palniku w czasie grzania (potencjometr trzeci) i za duży gaz przy rozruchu (potencjometr pierwszy), więc po jego wyjściu ustawiłem potencjometry tak jak były wcześniej i z tego powodu miałem potem ponowną awarię.
  No, ale dzięki temu dowiedziałem się przynajmniej, jaka była przyczyna problemów z piecem :)

  Dodano po 11 [minuty]:

  Przy okazji tej sprawy.

  Wydaje mi się, że efektywniej jest, aby palniki paliły mniejszy płomień przez dłuższy czas niż duży płomień przez czas krótszy. Dlatego zmieniałem ustawienia serwisanta.

  Pamiętam bowiem z automatyki, że sterowanie skrajnymi wartościami jest optymalne gdy chcemy mieć jak najkrótszy czas dojścia do zadanego stanu. Tak jest przynajmniej dla modeli liniowych. Sterowanie takie nie jest natomiast dobre, jeżeli chcemy minimalizować zużycie energii.

  Czy ktoś wie jak jest w przypadku ogrzewania domu przy pomocy gazowego pieca? Czy płomień powinien być raczej duży czy mały?
 • Poziom 11  
  Do wyczyszczenia potencjometrów kup WD40. Zaaplikuj go poprzez rurkę, którą posiada. Tylko minimalną ilość, tak aby nie wykąpać całego sterownika. Od razu pokręć potencjometrami. Jeśli możesz przedmuchaj sprężonym powietrzem, też można nabyć w niewielkim zbiorniczku. Co do regulacji, to tak wszystko ustaw, aby płomień był niebieski i nie kopcił (to przy żółtej barwie płomienia). Zużycie to regulacja długofalowa. Notuj wskazania licznika gazu przy porównywalnych stanach pogodowych i różnych nastawach piecyka. Z czasem połapiesz się, które nastawy są dla Ciebie najbardziej ekonomiczne. Ogrzewanie to jest bardzo indywidualna sprawa, w której jest wiele zmiennych i niewiadomych.

  NAJWAŻNIEJSZE!!!!! TO WSZYSTKO RÓB WYŁĄCZYWSZY UPRZEDNIO ZASILANIE PIECA PRĄDEM!!!!!!!!!!!!!! WYŁĄCZ WTYCZKĘ Z GNIAZDKA!!!!!!!!!
  NIE CHCĘ MIEĆ CIĘ NA SUMIENIU!