Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy w klasie A, ECC88

Andrev1991 18 Wrz 2010 18:45 14067 12
  • Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy w klasie A, ECC88

Witam,
    chciałbym zaprezentować wam jeden ze zrobionych przeze mnie wzmacniaczy słuchawkowych.
    Na początku zaznaczę że w elektronice siedzę od kilku lat (tech. elektroniczne) a w części praktycznej od ponad roku.
    więc proszę o wyrozumiałość:)

Wzmacniacz robiłem przez wakacje w wolnym czasie.
    Stawiałem na klasyczny wygląd lampowego układu.
    Od początku miało być prosto i stylowo. Myślę że mi się udało.

Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy w klasie A, ECC88 Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy w klasie A, ECC88 Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy w klasie A, ECC88

teraz trochę o układzie.

Jest to konstrukcja modułowa. Zasilanie + 2x płytka audio.
    Dzięki temu można zmieścić się w tak małej obudowie, rozplanować odległości lamp na zewnątrz obudowy, jak i pozbyć się nieprzyjemnych brumów.

Na wzmacniaczu nie chciałem oszczędzać, więc starałem się w miarę możliwości kupować podzespoły lepszych firm.
    W zasilaniu użyto kondensatorów między innymi takich firm jak:
    SAMSUNG, JAMICON, WIMA.
    W torze audio: WIMA, MANT, NICHICON MUSE w wer. GOLD
    w całym projekcie użyto rezystorów 1%.

Część audio

Przedwzmacniacz zrealizowany jest na lampach TESLA ECC88.
    Pracują one w układzie WK/WA. Prąd żarzenia wynosi ok. 300 mA.
    Napięcie anodowe w zasilaczu załącza się po około półtorej minuty, dzięki czemu znacznie przedłuża to żywotność lamp.
    Ecc88 w cokołach mają 3mm diody LED świecące na pomarańczowo, co wg. mnie uatrakcyjnia wygląd całości. Szczególnie wieczorami dodaje to uroku lampom. Starałem się aby ich jasność nie przeważała nad żarnikami. Od razu mówię, że zdjęcie jest przekłamane (tryb nocny). Tego samego koloru jest również włącznik na przodzie.

Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy w klasie A, ECC88 Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy w klasie A, ECC88

Stopień wzmacniający zrealizowany jest na tranzystorach HEX-FET IRF540, po 2 szt. na kanał. Wszystkie odizolowane od siebie podkładkami mikowymi i tulejkami izolacyjnymi. Płytki z nimi umieszczone pod kratką.

Zasilacz

Płytka zasilacza...można powiedzieć że uniwersalna do konstrukcji lampowych.
    -zasilacz anodowy +150V
    -zasilacz +15V dla tranzystorów
    -zasilacz 6,3V (napięcie i prąd narasta powoli)
    -opóźnienie załączenia napięcia anodowego

Obudowa

Zaadoptowałem ją z zasilacza komputerowego. Ma inny kształt niż standardowe. Kupiłem ją na giełdzie za 10zł. Niepotrzebne otwory zaszpachlowałem. Następnie po zmatowieniu pomalowana została podkładem, później czarnym akrylowym matem.
    Boki natomiast zostały wykończone dębem pomalowanym na połysk. Grubość ~1cm.

Obudowa zajęła mi najwięcej czasu, ponieważ podczas prac była dość dużo razy modyfikowana. Starałem się nie robić ją na "odczep się".

Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy w klasie A, ECC88 Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy w klasie A, ECC88 Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy w klasie A, ECC88 Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy w klasie A, ECC88 Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy w klasie A, ECC88

Co do ciepła wydzielanego przez układ.
    Cały wzmacniacz chłodzony jest pasywnie.
    Stopnie końcowe czyli tranzystory umieszczone są na radiatorach z zasilacza PC (po jednym na kanał). Górną kratką wentylacyjną ucieka ciepłe powietrze, więc jeśli tylko się ją nie przysłoni, lub nie położy wzmacniacza przy grzejniku to nie będzie problemu z odprowadzeniem ciepła.
    Tylny radiator ma za zadanie odprowadzenie ciepła ze stabilizatorów napięcia od części zasilacza.

Transformator

Umieściłem go w osobnej obudowie na długim odpinanym przewodzie, by wyeliminować zakłócenia w układzie.
    Obudowa trafa - uniwersalna plastikowa z bezpiecznikiem oraz wyłącznikiem sieciowym, zaś samo trafo wykonane na zamówienie. Ekranowane, toroidalne.

Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy w klasie A, ECC88 Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy w klasie A, ECC88

Co do jakości i dźwięku jestem bardzo zadowolony. Nie słychać sieciowego brumu, nie ma "pętli masy".
    Świetna dynamika i zejście do niskich tonów.
    Kto słyszał o ECC88 wie również o szczegółach sceny tych lamp.

Kosztorys:

-Płytki robione na zamówienie: 50zł
    -lampy + cokoły: 50zł
    -elementy el.: około 70zł
    -trafo: 60zł
    -obudowy: 20zł
    -przewody, wtyki, radiatory, lakiery itp... ~40zł.
    Resztę miałem.

Proszę o uwagi i opinie. :wink:

EDIT: Środek:

Fajne!
  • #2 18 Wrz 2010 20:34
    yogi009
    Poziom 41  

Bardzo mi się podoba cała konstrukcja, ostatnio trochę krytykowałem inny projekt wzmacniacza słuchawkowego klasy A na FET, ale tutaj jest inaczej. Widać, że konstrukcja jest przemyślana i dopracowana w szczegółach. Sposób wykonania choćby płytek, albo samej obudowy wskazuje na właściwe podejście do konstrukcji elektronicznych. Albo robić dobrze, albo wcale. Serdeczne gratulacje ! Z kosmetyki optycznej, rozważ ew. jakiś nieco szerszy radiator.

• #3 19 Wrz 2010 04:18
    markovip
    Poziom 34  

Cytat:
    Transformator umieściłem w osobnej obudowie na długim odpinanym przewodzie, by wyeliminować zakłócenia w układzie.

Zabierasz ledwie co promieniujący zakłóceniami transformator, aby zastąpić go "anteną". Moim zdaniem złe posunięcie. Ten przewód jest chociaż ekranowany?
    Obudowa jest uziemiona?
    Zastosowanie do zasilania przetwornic impulsowych zamiast stabilizatorów liniowych, umożliwiłoby pozbycie się tego wstrętnego radiatora z tyłu obudowy.
    Pomimo tego, gratuluję udanego wzmacniacza.

Proszę o udostępnienie schematów, jeśli można.
    Pozdrawiam

• #4 19 Wrz 2010 09:47
    Mariuszek15
    Poziom 24  

To najpierw opisze uruchomienie płytki audio :

** Dla leniuchów WK-WA uruchamiamy tak jak ze strony AudioTon lub jak w tym temacie:

http://www.audiostereo.pl/Preamp_lampowy_Nr3_25041.html

** Co do części stopnia końcowego to uruchamiamy go według:

http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT2464.pdf?sess_id=ebac3b1010ff21c3adfd0d16f3d99......

Tutaj mamy duże pole do popisu. Możemy regulować prąd podkładu i co za tym idzie zmianę brzmienia muzyki. Wszystko jest dokładnie opisane w PDF co należy zrobić :)

** Tutaj najlepiej używać kondensatorów firmowych, rezystorów 1%. I w stopniu końcowym lepiej jest użyć zamiast BUZ11 HEX-FET IRF540.

** MASA -> tutaj trzeba pamiętać, aby nie zrobić pętli masy. Płytka jest tak zaprojektowana, że początkujący z łatwością może ją zrobić. Najlepiej jest zrobić tak iż:

- Ciągniemy tylko jedną żyłę masy do płytki audio. Wspólną masę najlepiej jest zrobić na PCB Audio. Dla drugiego kanału robimy to samo. Masę audio także robimy na tej PCB. Zaprojektowaliśmy modułową płytkę. Jakbyśmy mieli wszystko "w kupie" byłby duże przesłuchy między kanałowe. Dzięki osobnym płytką audio unikamy tego przykrego zjawiska. Niestety pojemności przy złączowych nie da się usunąć ;( eh :( ;))

!!! UWAGA !!! NALEŻNY PAMIĘTAĆ O ODIZOLOWANIU WSZYSTKICH TRANZYSTORÓW IRF540 !!! Stosujemy silikonowa lub mikowa podkładkę z podkładkami pod śrubki montażowe.

Zasilacz

Najpierw narasta napięcie 6,3V ( wyznaczone C31 i R30). Po ustaleniu się tego napięcia narasta napięcie na C30, aż przekaźnik złączy styki. ( wyznaczone C30 i R32 ). W modelu, którym posiadam napięcie anodowe załącza się za około 1 minuta i 30 sekund.

To tak dla przypomnienia. Jeśli chodzi o zasilacz chyba tutaj nie trzeba nic pisać. Trzeba tylko pamiętać, aby nie montować T7,C44 i dopisać brakujące rezystory R48 i R49 o rezystancji 220k 1W. Dopisać do listy 240om, 5k (potek), lm317, 22uf/25V.

Diodę Zenera wlutowujemy tylko 150V 2W, bo chcemy uzyskać napięcie na wyjściu 150V (+/- rozrzut parametrów diody). Dioda D14 kompensuje napięcia Ube T8. Tak więc napięcie Zenera wyznacza nam napięcie wyjściowe zasilacza.

- Warto na wyjście zasilacza +15V dodać jeszcze kondensator 4700uF/25V lub większy.

** PR2 ustawiamy napięcie 12V..15V.
    ** PR1 ustawiamy napięcie 6,3V
    ** Dla DZ2 możemy wlutować zworkę. DZ1 lutować zenerke 150V i w miejsce D14 diodę 1N4007 np.
    ** Przekaźnik JQX 115F
    ** Rezystory R38, R33 regulujemy jasność diody LED. Ledy nie są konieczne.
    ** T8 przykręcamy malutki radiatorek.

** I UWAGA NA WYSOKIE NAPIĘCIE !!! ;)

AKTUALIZACJA:

Dodaję schemat, który ułatwi całkowicie uruchomienie części audio :)

** R1, R2 dzielnik rezystancyjny. Suma rezystancji tych rezystorów powinna wynosić 50k, wtedy sygnał osłabiony jest proporcjonalnie do ilorazu rezystancji R1/R2.

** Spadek napięcia na rezystancji R8 ma wynosić 10V. Regulujemy to napięcie poprzez zmianę R7. (22k..47k)

** P1 regulujemy prąd spoczynkowy. Jest uzależniony od R12. Przy większym prądzie spoczynkowym maksymalna moc wyjściowa wzmacniacza będzie większa (do 400mW), a zniekształcenia nieliniowe − mniejsze. Aby zwiększyć prąd spoczynkowy tranzystorów T1, T2, należy zmniejszyć wartość rezystora R10 (2,2Ω...12Ω), przy czym napięcie na tym rezystorze, ustawiane za pomocą P1 powinno wynosić 1...2V.

Schematy:

Zasilacz (brakuje zasilacza +15V) :

Część audio:

* Idea zasilacza zaczerpnięta ze strony : www.yellowish-audio.com

• #5 19 Wrz 2010 10:48
    Andrev1991
    Poziom 12  

markovip napisał:
    Cytat:
    Transformator umieściłem w osobnej obudowie na długim odpinanym przewodzie, by wyeliminować zakłócenia w układzie.

Zabierasz ledwie co promieniujący zakłóceniami transformator, aby zastąpić go "anteną". Moim zdaniem złe posunięcie. Ten przewód jest chociaż ekranowany?
    Obudowa jest uziemiona?
    Zastosowanie do zasilania przetwornic impulsowych zamiast stabilizatorów liniowych, umożliwiłoby pozbycie się tego wstrętnego radiatora z tyłu obudowy.
    Pomimo tego, gratuluję udanego wzmacniacza.

Proszę o udostępnienie schematów, jeśli można.
    Pozdrawiam

widzę że już kolega Mariusz wrzucił schematy.

co do zakłóceń z przewodów zasilających hybrydę... Mogą one co najwyżej zakłócić pracę lampki nocnej. I nie oszukujmy się... aż tak chyba one nie promieniują.

A jeśli chodzi o zasilacz impulsowy. Nie uznaję czegoś takiego We wzmacniaczach LAMPOWYCH.
    Ktoś tu chyba zapomniał o ich ideologii.

• #6 19 Wrz 2010 11:55
    TIGIS
    Poziom 14  

Zauważyłem, że na popularnym serwisie aukcyjnym konstrukcja jest do zalicytowania, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać: TESLA ECC88 lub nik autora projektu.

• #7 19 Wrz 2010 12:12
    Andrev1991
    Poziom 12  

TIGIS napisał:
    Zauważyłem, że na popularnym serwisie aukcyjnym konstrukcja jest do zalicytowania, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać: TESLA ECC88 lub nik autora projektu.

tak niestety jest na sprzedaż, gdyż robię teraz GAIN CLONE z buforem na ECC88, oraz hybrydę na radzieckich 6H8C.
    Nie wystawiłem ją tu w tym dziale żeby zareklamować ten wzmacniacz. Chciałem tylko pokazać innym użytkownikom moją konstrukcję lampową.

Obecnie zabieram się za kolejny projekt na konkurs.

• #8 19 Wrz 2010 21:36
    DaKKi
    Poziom 16  

Jak dla mnie to przerost formy nad treścią, a obudowa zbyt amatorska.
    Za tą kasę zdarzało mi się wykonywać lampowe wzmacniacze głośnikowe nie gorsze z wyglądu i wnętrza.
    Oczywiście plus za chęci, konstrukcja jest ok, tylko po co wynosić trafo do innej obudowy ? Raczej nic na tym nie zyskujemy, żeby nie powiedzieć, że na tym tracimy.
    A płytki mogłeś wykonać samemu, nie są jakoś specjalnie skomplikowane.

P.
    DaKKi

• #10 20 Wrz 2010 15:22
    Andrev1991
    Poziom 12  

DaKKi napisał:
    Jak dla mnie to przerost formy nad treścią, a obudowa zbyt amatorska.
    Za tą kasę zdarzało mi się wykonywać lampowe wzmacniacze głośnikowe nie gorsze z wyglądu i wnętrza.
    P.
    DaKKi

Kolego DaKKi po tym co zobaczyłem w Twoich konstrukcjach nie chce mi się nawet z Tobą polemizować na temat amatorszczyzny. Myślę że powinieneś najpierw popatrzeć co sam robisz źle, a nie oceniać kogoś w ten sposób.
    Zdarzało Ci się wykonywać lepsze wzmacniacze? -wrzuciłbyś je na forum, bo ich nie widzę...

A niestety płytki MUSIAŁEM wykonać fabrycznie. Sam również umiem rysować w Eagle jeśli o to chodzi.

Każdy ma swój gust i robi wg. własnego uznania. Ja miałem takie z góry wyznaczone wytyczne przy budowie tego wzmacniacza i jak dla mnie odpowiada mi ta konstrukcja. Dziękuję.

• #11 20 Wrz 2010 18:13
    robert1
    Poziom 16  

Wzmacniacz jak na amatorską konstrukcję bardzo skomplikowany .Byc może takie było założenie ale lekko mi tu zalatuje audiovoodoo czy jak tam sie to pisze . Mam wrażenie że chciałeś wywrzeć wrażenie na potencjalnym kliencie . Według mnie te same (albo lepsze) parametry mozna osiągnąć w dużo prostszy i tanszy sposób . Obudowa z zasialcza od PC plus krzywe drewienka na boki i niby co to ma byc ? W środku elektroniki jak w F16 . Nie podoba mi sie , ale to moje zdanie .Pozdrawiam .

• #12 20 Wrz 2010 20:11
    Andrev1991
    Poziom 12  

Te "krzywe drewienka" to tz. efekt beczki. Mój aparat niestety robi tak zdjęcia.
    Dlatego wrzuciłem dodatkowo zdjęcia tylko nich.
    Faktycznie elektroniki jest dość dużo, aby nie powiedzieć za dużo. Od początku zasilacz miał być lepszy, wartości bardziej precyzyjne, więc tak się płytki i elementy powiększały. Można by zrezygnować z narastającego napięcia, przekaźnika, zmniejszyć filtrację poprzez usuwanie kondensatorów, liczenie wcześniej wartości napięć i prądów i wstawiania "gotowych elementów" o określonej wartości. I tym podobne. Na jednej lampie również można zrobić. ECC88 ma dwie triody więc wystarczyła by jedna sztuka + małe trafo i powielacz napięcia. Więcej miejsca? -Tak. A tu mamy dwie w WK-WA.
    Wiem, nawet robi się "lampowce" w pająku. Ja poszedłem w inną stronę. Na różnych forach naprawdę robi się podobne konstrukcje, które cieszą się powodzeniem i myślę że nie narzeka się na nie.

To wszystko kwestia podejścia do tematu. Mnie się podoba. Na innym popularnym forum zrobiono nawet zbiorowe zamówienia na ten projekt, więc nie czuję się odosobniony z tą hybrydą ;P

Dziękuję za krytykę o której będę pamiętał robiąc coś w niedalekiej przyszłości:)

• #13 21 Wrz 2010 00:26
    DaKKi
    Poziom 16  

yogi009 napisał:
    Kolego daki, pozwoliłem sobie obejrzeć Twoją obudowę i też szału nie ma. Ja bym raczej umiarkowany był z tą negacją :-)

O której obudowie mówisz, o lampowcu SE 2x5W którego wybudowałem za <50zł ?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo