Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opis wymiany procesora w Fujitsu Siemens Lifebook C-1020

19 Wrz 2010 00:19 4277 2
  • Poziom 8  
    Niniejszy opis dotyczy tylko i wyłącznie jak po kolei demontować podzespoły (elementy), aby wymontować wentylator i procesor z Fujitsu Siemens Lifebook C-1020.

Długi czas szukałem w internecie jakichkolwiek informacji na temat wymiany wentylatora lub procesora w laptopie FS Lifebook C-1020, niestety bez pozytywnego rezultatu. Odwiedziłem wiele stron z forami dyskusyjnymi poruszającymi tematy techniczne związane z budową laptopów i tam również nie otrzymałem żadnej konkretnej wskazówki jak wymienić wentylator tym laptopie.
    Załamany z powodu braku wiadomości jak i co kolejno demontować, aby nie uszkodzić sprzętu zakupiłem za kilkadziesiąt złoty na Allegro stary niesprawny laptop tego samego typu i zacząłem eksperymentować.
    Chciałbym się podzielić zdobytymi wiadomościami z potrzebującymi bo wiem jakie to jest wkurzające jak nie można nigdzie znaleźć potrzebnych wskazówek, a znajomi na forach nie są w stanie tobie pomóc.

Z góry przepraszam za jakość zdjęć, ale nie dysponowałem aparatem fotograficznym, a komórka którą robiłem te zdjęcia niestety zdjęcia w zbliżeniu robi niezbyt ostre. Niemniej jednak widać co i jak, do tego pomocniczo wstawiłem strzałki dla lepszej orjentacji.

Oto jak po kolei rozbierać C-1020, aby dostać się do wentylatora lub procesora.

1. Dla bezpieczeństwa wyciągamy baterię z laptopa. Zdj.1

- Odbezpieczamy zatrzask mocowania baterii (czerwona strzałka)
    - Wysuwamy baterię (zielona strzałka)

2. Demontujemy listwę maskującą z przyciskami (włączania i innymi). Kolor zielony. Zdj.2

- Podważamy listwę maleńkim płaskim śrubokrętem z prawej strony laptopa, gdyż z tej strony znajduje się zatrzask mocujący listwę. Po lewej stronie listwę przytrzymują dwa ząbki, które wchodzą pod obudowę i przytrzymują listwę, podważanie od tej strony doprowadzi do wyłamania tych ząbków i listwa będzie nadawać się do wymiany (miejsce podważenia listwy strzałka czerwona). Zdj. 2a

- Gdy zatrzask puści podnosimy listwę tak aby popychacze przycisków wyszły z zagłębień w których się znajdują i wysuwamy listwę w prawą stronę (strzałka zielona). Zdj. 2b

3. Demontujemy klawiaturę.

- Odkręcamy dwie śrubki którymi jest przykręcona (czerwona strzałka). Zdj.3

- Unosimy klawiaturę od strony przykręconych śrubek i wysuwamy ją w kierunku ekranu (zielona strzałka) do momentu aż ukaże się nam pod klawiszem spacja taśma podłączenia klawiatury (strzałka niebieska). Zdj. 3 i 3a

-Delikatnie wyciągamy taśmę do góry – taśma nie posiada żadnej kostki podłączeniowej tylko jej końcówka jest utwardzona i wygląda jakby była po prostu ucięta i nie zakończona żadną kostką czy wtyczką . Zdj.3b

4. Demontujemy osłonę zawiasu lewego. Zdj.4

- Odkręcamy dwie śrubki mocujące osłonkę (strzałka czerwona).
    - Podważamy delikatnie maleńkim śrubokrętem osłonkę w kierunku gdzie była klawiatura (pokazanym przez strzałkę zieloną), od wewnętrznej strony osłonki jest ząbek i trzeba wyczuć kiedy przestanie blokować i pozwoli podnieść osłonkę do góry (strzałka niebieska), najlepiej aby w tym czasie pokrywa była maksymalnie otwarta i pozwoliła swobodnie zdjąć osłonkę.

5. Odblokowanie wentylatora. Zdj. 5 i 5a

- Obok lewego zawiasu pod osłonką którą zdjęliśmy znajduje się śrubka (strzałka czerwona) która uniemożliwia wyjęcie wentylatora. Ona tylko dodatkowo nocuje pokrywę - obudowę klawiatury, ale jeśli jej nie wyciągniemy to nie wysuniemy wentylatora. Odkręcamy tą śrubkę i wyjmujemy ją z gniazda.

6. Demontaż układu chłodzenia.

- Odkręcamy sześć śrubek mocujących układ chłodzenie (strzałka kolor czerwony) oraz cztery śrubki mocujące wentylator (strzałka kolor różowy). Jest to zespolony układ chłodzący czyli wentylator i radiator z obudową stanowiący jedną całość pokazany na zdjęciu nr 6d. Zdj. 6

- Odłączamy przewód zasilania wentylatora. (strzałka kolor czerwony) Zdj. 6a i 6b

- Unosimy odkręcony zespół chłodzący lekko do góry od strony touchpada (może będzie trzeba go lekko poruszać na boki gdyż pasta termoprzewodząca stosowana między procesorem a radiatorem może choć nie musi utrudniać podniesienie) i wysuwamy go w tym samym kierunku (strzałka zielona). Zdj. 6c

- Widok zdemontowanego układu chłodzenia z wentylatorem - jest to element zespolony. Zdj 6d

7. Demontaż procesora.

- Aby zdemontować procesor musimy odbezpieczyć jego blokadę. W tym celu należy obrócić śrubkę – mimośród (strzałka czerwona) o połowę obrotu w lewo co zwolni blokadę i odsunie ją od procesora. Zdj. 7 i 7a

- Teraz możemy bez problemu wyjąć procesor chwytając za jego krawędzie i podnosząc go do góry.

Montujemy w odwrotnej kolejności, ale to już na pewno wszyscy wiedzą.

Życzę miłej zabawy – Kuba4.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 10  
    Kawał dobrej roboty.
    Dzięki za tak dobry opis i zdjęcia.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 8  
    Miło mi że mogłem pomóc.
    Pozdrawiam Kuba4