Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[atmega8][C] Regulacja obrotów dmuchawy

19 Wrz 2010 10:23 12600 20
  • Poziom 11  
    Witam,

jestem na etapie projektowania sterownika do kotła CO. Atmega8 ma za zadanie m.in. sterować dmuchawą (230v) i regulować jej obroty, w związku z czym mam pytanie: w jaki sposób najprościej, tanio i bezpiecznie regulować obroty dmuchawy z poziomu atmegi?
  • Poziom 23  
    Poczytaj o fazowej regulacji mocy.
    Przecież na elce czy w googlach jest masa podobnych projektów! Trochę inicjatywy.
  • Poziom 18  
    Nie powierzałbym sterowania kotłem CO dla atmegi, jeszcze jej coś odbije i otworzy zawór na "maxa" lub coś innego. Do tego typu zadań poleciłbym jakiś sterownik przemysłowy.
  • Poziom 11  
    Nawet, gdyby otwarła, to nic by się nie stało. Setki ludzi buduje takie sterowniki na atmedze i nie narzekają. Jako że jestem początkujący, nie mam pojęcia, jakich podzespołów użyć do regulacji obrotów dmuchawy, a co dopiero co to jest fazowa regulacja mocy.
  • Poziom 23  
    milek277 napisał:
    Nawet, gdyby otwarła, to nic by się nie stało. Setki ludzi buduje takie sterowniki na atmedze i nie narzekają. Jako że jestem początkujący, nie mam pojęcia, jakich podzespołów użyć do regulacji obrotów dmuchawy, a co dopiero co to jest fazowa regulacja mocy.

No to jak nie znasz się na elektronice to co chcesz zaprojektować? Lepiej kup lub użyj gotowych rozwiązań, chociażby KITów z AVT.
  • Poziom 34  
    Cytat:
    Nie powierzałbym sterowania kotłem CO dla atmegi

A Ty tym kotłem zamierzasz w kosmos lecieć?
    Czym się w działaniu różni ATMEGA od gotowego sterownika? Jeśli zastosować podobną, standardową ochronę przed zakłóceniami to dla czego nie zastosować Atmela?

Mam na warsztacie sterownik do kotła CO. Fabryczny nie miał regulacji prędkości wentylatora, przez co ciepło szło w komin. Sterownik ma na pokładzie dwa uC kontrolowane watchdog'iem, dodatkowo jest fabryczny mechaniczny termik odłączający zasilanie w razie gdyby coś poszło nie tak (był zabezpieczeniem starego sterownika). Triaki sterujące są przełączane w zerze. Zakłócenia prawie zerowe. Po co tu komu sprzęt do zastosowań wojskowych?
  • Poziom 29  
    milek277 napisał:
    Jako że jestem początkujący
    Nie przesadzaj, od marca 2009r. minęło trochę czasu.

milek277 napisał:
    jakich podzespołów użyć do regulacji obrotów dmuchawy
    Żeby to wiedzieć trzeba znać typ silnika który ją napędza.

milek277 napisał:
    co to jest fazowa regulacja mocy
    Link

Jeśli silnik jest komutatorowy (mało prawdopodobne), to fazowa regulacja nadaje się idealnie. Ale jeśli silnik jest klatkowy (bardzo prawdopodobne), to już średnio i w ograniczonym zakresie.

Nie słuchaj tych, którym odbija (atmega).
  • Poziom 11  
    Znalazłem dmuchawę na stronie producenta:

http://www.mplusm.com.pl/n_wpa03.html

Dopiero czytając specyfikację zauważyłem, że ma 3-stopniową regulację obrotów, co być może ułatwia sprawę - w innym temacie wyczytałem, że wystarczy przekaźnikiem przykładać fazę na odpowiedni styk, nie wiem, czy tak będzie i w moim przypadku. Rozumiem, że powinienem w tym celu rozebrać tą czarną puszkę umieszczoną na silniku?

@update

Dzisiaj rozebrałem puszkę znajdującą się na silniku i oto schemat (wybaczcie brak znajomości symboli i niekorzystanie z oprogramowania do pisania schematów, ale zupełnie się na tym nie znam).

Te trzy łączenia to zwykła kostka i nie rozumiem połączenia ostatniej części kostki (do której nic nie dochodzi) z obudową. Węzeł "silnik" to tak naprawdę dziura, do której trafiają wszystkie wypisane przewody, nie wiem, co dalej się z nimi dzieje, bo są pod blachą.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Cytat:
    nie rozumiem połączenia ostatniej części kostki (do której nic nie dochodzi) z obudową
    Zapewne należy tam podłączyć przewód ochronny PE, zwany popularnie uziemieniem.

Musisz zlikwidować "pokrętło", przewody które były do niego podłączone wyprowadzić na sterownik, a tam przełączać je za pomocą np przekaźników tak jak to robiło pokrętło.
  • Poziom 15  
    Zrobiłem perę sterowników na Atmega8 i wszystkie działały bezawaryjnie. Oczywiście sterownik był wszechstronnie zabezpieczony i programowo i dodatkowo w obwodzie dmuchawy zastosowano bezpiecznik termiczny. Ponieważ początkowo sterowanie odbywało się za pomocą przekaźników typu HFS4-05 (półprzewodnikowe- nie było żadnych zakłóceń) sterowanie dmuchawą było wyłącz/załącz. Doszedłem do wniosku że jednak dużo lepsza jest regulacja płynna obrotów wentylatora, więc zastosowałem w miejsce przekaźnika układ na U2008 do regulacji fazowej sterowany sygnałem PWM z procka.(Wykorzystałem zaprojektowaną i wykonaną już płytę PCB). Jest on tak w programie dobrany, że praktycznie regulacja odbywa się od 0 do 100%. Układzik jest prosty i jak wspomniałem montowany zamiast przekaźnika na PCB. Obecnie prawie wszystkimi dmuchawami do kotłów można sterować tą metodą.
  • Poziom 21  
    Witaj,

Ja popełniłem w przeszłości taki sterownik właśnie na atmedze tyle że na 16-ce.

Była to dosyć prosta konstrukcja jedynie na triaku sterowanym optoelementem oraz prostym detektorze przejścia przez 0.

Kilka porad aby wogóle silnik rozpoczął pracę przy takim sterowaniu należy przez kilka okresów sinusa warto puścić pełną moc a następnie załączać triaka w odpowiedniej fazie.

Do poprawnego zadzaiłania potrzebujesz detektor przejścia przez 0. Timer odmierzający czas np co 1ms lub lepiej co 500us (10 kroków lub 20 kroków). Lepiej jest dać 20 kroków bo może okazać się że niektóre silniki będą miały tylko np 2-3 kroków regulacji przy 10 stopniowej skali.

Ogólna zasada sterowania polega na opóźnionym załączeniu triaka względem przejścia sinusa przez 0.

PS.

U2008 wydaje się ciekawą perespektywą. Nigdy nie testowałem tego rozwiązania. Może to być bardzo dobre rozwiązanie. Tylko gdzie podłączyć PWM z procka z separacją galwaniczną ?

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Od paru lat z powodzeniem używam dwóch regulatorów na U2008 (kit AVT-1007) z silnikami 145W - proszę o schemacik układu sterowania PWM tzn, od procka do układu U2008 (pin 3 - PHC2 ?). Idealny byłby dla mnie "zamiennik" potencjometru P1 47k do mojej kitowej płytki - chcę dołożyć sterowanie do działającej centrali wentylacyjnej.
  • Poziom 2  
    Witam ja również jestem zainteresowany jak podłączyć ten transoptor, czy wystarczy go tylko wlutować w miejsce potencjometru?
  • Poziom 10  
    plahenryk napisał:
    Zrobiłem perę sterowników na Atmega8 i wszystkie działały bezawaryjnie. Oczywiście sterownik był wszechstronnie zabezpieczony i programowo i dodatkowo w obwodzie dmuchawy zastosowano bezpiecznik termiczny. Ponieważ początkowo sterowanie odbywało się za pomocą przekaźników typu HFS4-05 (półprzewodnikowe- nie było żadnych zakłóceń) sterowanie dmuchawą było wyłącz/załącz. Doszedłem do wniosku że jednak dużo lepsza jest regulacja płynna obrotów wentylatora, więc zastosowałem w miejsce przekaźnika układ na U2008 do regulacji fazowej sterowany sygnałem PWM z procka.(Wykorzystałem zaprojektowaną i wykonaną już płytę PCB). Jest on tak w programie dobrany, że praktycznie regulacja odbywa się od 0 do 100%. Układzik jest prosty i jak wspomniałem montowany zamiast przekaźnika na PCB. Obecnie prawie wszystkimi dmuchawami do kotłów można sterować tą metodą.

Czy tym układem, tj. U2008 można regulować dmuchawę CO, typu WBSa6 [prod. Konwektor] - typ silnika RF2C-120/062, produkcji EMC ?? Silnik jednofazowy 230V, ma kondensator rozruchowy chyba 2uF.
    Obroty 2300 obr/min, 75W, prąd znamionowy 0,35A.
  • Poziom 15  
    Ponieważ długo nie byłem na forum a widzę że w międzyczasie pojawiło się kilka pytań odnośnie U2008B i sterowania dmuchawami chciałem odnowić temat. Jeżeli chodzi o dmuchawę WBSa6 to na pewno można regulować obroty na niej. Jeżeli chodzi schemat sprzężenia układu U2008B z procesorem poprzez transoptor to dodaję schemat.

• Poziom 15  
    Cytat:
    Nie powierzałbym sterowania kotłem CO dla atmegi, jeszcze jej coś odbije i otworzy zawór na "maxa" lub coś innego. Do tego typu zadań poleciłbym jakiś sterownik przemysłowy.

Ostatnio miałem okazje zajrzec pod maske sterownika do kotła CO produkcji ELSTER (któryś z Perfektów) i był wykonany właśnie na ATMEGA któryś z rodziny 16. Swoją droga ciekawa konstrukcja przy zaniku zasilania cały uC zasilany z wewnetrznego akumulatora NiCd czy tez NiMH dla podtrzymania pamięci.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Kriti napisał:
    Swoją droga ciekawa konstrukcja przy zaniku zasilania cały uC zasilany z wewnetrznego akumulatora NiCd czy tez NiMH dla podtrzymania pamięci.

Sądzę, że nie tylko pamięci RAM, ale pracy procesora, by na przykład zegar czasu rzeczywistego mógł działać nadal.
  • Poziom 20  
    U2008 steruje silnikami z komutatorem i tylko takie

Czy posiadasz jakiś prosty programik w stylu + / - na pwm

Domniemam źe wartości z zakresu 1-255 dobrane są eksperymentalnie

Jaka czestotliwość PWM-a ma być - mile widziany jaki kolwiek kod w bascomie

Mam sterownik oryginalny kominka i jestem ciekaw jak oni to tam rozwiązali bo sprawuje sie wysienicie jesli chodzi o sterowanie nawiewem bo resztę spaprali może nie do końca ale jest lipa
  • Poziom 15  
    Jeżeli chodzi o U2008 to również reguluje obrotami silnika klatkowego który jest zastosowany w dmuchawach. Programów do obsługi PWM jest wszędzie dużo (również na elektrodzie) więc ja podam tylko ustawienia dla Atmegi8 które mam zastosowane u siebie:

$crystal = 8000000
    'konfiguracja PWM----------------------
    Config Timer1 = Pwm , Pwm = 8 , Compare A Pwm = Clear Down , Compare B = Disconnect , Prescale = 64

Zakres regulacji jest od 30 do 130 i pokrywa wtedy regulację od 0 do 100% napięcia. Możne również dobrać inne parametry ale wtedy trzeba eksperymentalnie dobrać sobie zakres regulacji. Schemacik podany nie posiada gasika który oczywiście należy zastosować. U mnie jest on na płycie bazowej. Ja stosuję warystor.