Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki piecyk kupić na zimę

19 Wrz 2010 19:25 3654 8
  • Poziom 2  
    Witam.

Jestem nowy na tym forum. Otóż chciałbym kupić jakiś piecyk żeliwny wolno stojący. Zastanawiam się jaką powinien mieć moc. Mam umowe o najem lokalu i 17m2 w tym mieszkalnianej 11m2 tak mam wpisane. Ale wydaje mi sie ze pokoj mam kolo 20m2. Jest to mieszkanie w starej kamienicy przy poddaszu. A więc ściany są cienkie. Grzalem wczesniej piecykiem elektrzycznym 2000W. Ale za cieplo nie bylo. Potem rachunki za prad horrendalne. Moglby mi ktos doradzic jaki kupic piecyk. Tak sie zastanawialem nad tym
    http://www.artbud.pl/Piec_grzewczy_zeliwny_Karlik_1szt-7195.html
    i nad tym http://www.artbud.pl/Piec_grzewczy_zeliwny_Kacper__1szt-7194.html

Jak myslicie wystarczy moc 5 kw? czy to nie bedzie za malo? No i cena w okolicach do 500-700zl. I jakies sklepy gdzie mozna znalezc. Jestem z Łodzi wiec troche jest sklepow
  • Specjalista elektryk
    Przede wszystkim, zanim kupisz taki piecyk, zastanów się czy masz go jak podłączyć. W pomieszczeniu musi być sprawna wentylacja i dostęp do oddzielnego kanału kominowego.
    Jeżeli już myślisz o innym niż elektryczne ogrzewaniu to rozważ zakup ogrzewacza gazowego na 11kg butlę z palnikiem katalitycznym. Zwróć uwagę czy dany model może pracować w pomieszczenia gdzie przebywają ludzie. Możesz też pomyśleć o piecyku na naftę (również z palnikiem katalitycznym). W obu przypadkach konieczne jest zapewnienie sprawnej wentylacji.
  • Poziom 2  
    Od razu powiem ze jestem zainteresowany piecykiem na jakis brykiet wegiel. Mam zainstalowany piecyk na olej opalowy/ rope ale nie dosc ze szybko sie wypala to jeszcze smierdzi troszke ropa(ciezko mi dostac olej opalowy). Przewod kominowy jest i to sprawny bo niedawno kominiarz sprawdzal a ogrzewania gazowego nie chce.

• Moderator na urlopie...
    kj1 napisał:
    Jeżeli już myślisz o innym niż elektryczne ogrzewaniu to rozważ zakup ogrzewacza gazowego na 11kg butlę z palnikiem katalitycznym. Zwróć uwagę czy dany model może pracować w pomieszczenia gdzie przebywają ludzie.

Nie ma takich piecyków. Nie są one dopuszczone do instalowania w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi.
  • Specjalista elektryk
    mirrzo napisał:
    Nie ma takich piecyków. Nie są one dopuszczone do instalowania w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi.

Skąd kolega wywodzi takie stwierdzenie?

Bardzo proszę o ustosunkowanie się do TEGO artykułu.
  • Specjalista elektryk
    Gaz z butli będzie kosztował praktycznie tyle samo co prąd, a chyba nie o to chodzi.
  • Specjalista elektryk
    Myślę, że będzie kosztował znacznie mniej, ale rzecz w tym, że pytający nie chce gazu.
    Wracając więc do piecyka.
    I jeden i drugi wyglądają ładnie. Jednak zwróć uwagę, że taki piecyk grzeje tylko wtedy gdy jest w nim ogień - będziesz miał efekt podobny do użytkowanego obecnie pieca olejowego. Dodatkowo ciąg kominowy wytworzony przez ten piec będzie powodował, że wszystkimi możliwymi szparami napływać będzie zimne powietrze. Moim zdaniem szukać więc powinieneś pieca, w którym jest dużo szamotu, albo jest jak najcięższy.Kolejną sprawą jest opał (musisz mieć miejsce by go zgromadzić) i popiół, który trzeba usuwać - niestety nie da się tego zrobić nie kurząc. Pozbędziesz się więc zapachu ropy (olej opałowy "pachnie" tak samo, więc nie wyrzucaj sobie, że nie mogłeś go kupić - olej jest jednak dużo tańszy - nie płacisz akcyzy), za to dojdzie Ci zapach węgla i sporo kurzu od popiołu. Oczywiście możesz palić drewnem (zapach dużo przyjemniejszy i dużo mniej popiołu), ale za to trzeba częściej podkładać i mieć więcej miejsca na zgromadzenie opału.
    Pozdrawiam
    KJ1
  • Poziom 31  
    kj1 napisał:
    mirrzo napisał:

Skąd kolega wywodzi takie stwierdzenie?

Bardzo proszę o ustosunkowanie się do TEGO artykułu.

Mirrzo ma rację. Piecyki katalityczne nie nadają się do pracy w pomieszczeniach bez intensywnej wentylacji ponieważ wytwarzają dużą ilość pary wodnej. Jest to dobre rozwiązanie do zagrzania garażu czy kiosku handlowego na targowisku ale nie mieszkania. Prawdą jest również to, że koszt energii gazu z butli jest porównywalny z prądem w I taryfie.

• Moderator na urlopie...
    I nie tylko o parę wodną tu chodzi.
    Najprościej, jak poczytasz warunki eksploatacji, dołączone do każdego z nich.