Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silnika prądu zmiennego poprzez przekaźniki 24V

makary23 19 Wrz 2010 21:13 3646 7
  • #1 19 Wrz 2010 21:13
    makary23
    Poziom 10  

Witam!

Przedstawiam schemat mojego sterownika przekaźnikami 24V - które są elementami wykonawczymi wykorzystywanymi do sterowania silnikiem (prądu przemiennego jednofazowego)

Podczas testów układu zbudowanego na Attiny 2313 na biurku, przekaźniki 12V działają jak powinny, po podłączeniu natomiast płytki sterownika do przekaźników 24V która jest oddalona od rzeczonych przekaźników o 20cm w układzie dzieją się w cuda - moim zdaniem uP po prostu się wiesza i nie wykonuje rozkazów.

1.Czy zastosowanie gasika RC dla przekaźników 24V wystarczy ?
    2.Czy zastosować separacje galwaniczną dla przekaźników 12V ? (tylko po co skoro one działają jak powinny)
    3.Czy może jeszcze jakieś sugestie co do zasilania układów z napięcia 12V i 24V ?? Lepsza filtracja i stabilizator dla przekaźników 24V ??

Po lekturze na elektrodzie uważam że powodem dziwnego zachowania się uP attimy2313 są zakłócenia elektromagnetyczne od przekaźników 24V, które w jakiś sposób powodują zakłócenia na oddalonej płytce ze sterownikiem.

Połączenie przekaźników 24V z płytką sterownika to przewody około 20cm.

0 7
  • Semicon
  • Pomocny post
    #2 20 Wrz 2010 08:28
    adamusx
    Poziom 27  

Witam.

Rozumiem, że te "cuda" dzieją się podczas przełączania przekaźników? Czy do przekaźników podłączone jest jakieś obciążenie?

Nie widzę na Twoim schemacie żadnych kodensatorów przy mikrokontrolerze (pomijam te przy stabilizatorze). Daj przy nóżkach zasilania ATiny kondensator 100nF i tantal 10uF. Poza tym ważnym aspektem jest dobrze zaprojektowana płytka PCB. To tak na początek.

0
  • Semicon
  • #3 20 Wrz 2010 09:13
    makary23
    Poziom 10  

Witam!

Do przekaźników 24V są już podłaczone uzwojenia silnika pradu przemiennego (dwa przekaźniki 24V odpowiadają za przełaczanie jego obrotów prawo-lewo)

Układ głupieje tylko wtedy gdy do niego podłaczymy te przekaźniki 24V

Kondensatory do uP dodam. Tylko czy to wystarczy.... trochę wątpię, zobaczymy

Na razie zdaje mi się że naważniejsze to tzw. gasiki przy przekaźnikach 24V.... które muszę dodać , coś jeszcze ?

0
  • #4 20 Wrz 2010 12:50
    janbernat
    Poziom 38  

Styki przekaźników są na płytce z procesorem i połączone zą z cewkami przekaźników 24V przewodami.
    Te przewody działają jak anteny nadawcze.
    Spróbuj znaleźć kawałek przewodu sieciowego- skrętkę- i połączyć to parami skrętki.
    Tylko odpowiednimi parami- zielony- zielonobiały itd.
    Jeszcze lepiej gdyby skrętka była ekranowana.

0
  • #5 20 Wrz 2010 20:15
    makary23
    Poziom 10  

Tak też zrobię połączę skrętką, może znajdę nawet taką ekranowaną... rozumiem że mam podłączyć 3 przekaźniki 24V jednym przewodem FTP wykorzystując do tego odpowiednie pary (niebieskobiala+niebieska, zielona+zielonobiala, pomaranczowa+pomarańczowobiała) ?

Czy może trzema kawałkami skrętki FTP - pewnie tak będzie lepiej ??

Dziękuje za dotychczasowe rady... może jeszcze jakieś się znajdą z chęcią wysłucham....

0
  • Pomocny post
    #6 20 Wrz 2010 20:27
    janbernat
    Poziom 38  

Może być jedna skrętka z przynajmniej 3 parami.
    Do każdej cewki przekaźnika- lutować jak najbliżej cewki.
    Żeby powierzchnia pętli prądowej była jak najmniejsza.
    Ekran podłącz tylko z jednej strony- po połączysz masy ekranem i zrobisz jeszcze większą petlę.
    Kondensatory koniecznie przy procesorze.
    Najpierw sprawdź bez silnika- same przekaźniki.

0
  • #7 26 Wrz 2010 17:12
    makary23
    Poziom 10  

Witam!

Obecnie mój układ wygląda jak na rysunku, dodałem również wcześniej niepokazane włączniki podpięte do wejść PD.... nie miały kondensatorów traz je dodałem, w przyszłym tygodniu zamierzam przetestować układ, zastosowałem juz wszystkie podpowiedzi:
    1. dodałem kondensator 10u tantalowy przy zasilaniu ATTINY 2313
    2. dodałem gdzie sie da kondensatory 100n przy wejściach układu PD.. oraz przy przekaźnikach 12V - przy ich stykach które zwierają do masy przekaźniki 24V (widać to na schemacie)
    3. Całość obudowy w środku wyłożyłem folią aluminiową i podpiąłem do masy układu ATTINY2313

Pozostaje mi jeszcze:
    4. Podłączyć skrętką FTP układ sterownika z PK24V
    5. Dodać gasiki do styków PK24V które już wykonałem jako układ szeregowo podłączonego Rezystora 100 Ohm + kondensatora 10u/400V.

0
  • #8 02 Paź 2010 19:10
    makary23
    Poziom 10  

Witam!

Po zastosowaniu powyższych rad, układ działa bez najmniejszych problemów!
    Dziękuję kolegom o nicku janbernat oraz adamusx !
    Nie wierzyłem początkowo że ekranowana skrętka tyle może pomóc, a jednak! Klikam dla Was na elektrodzie odpowiedni przycisk :)

Pozdrawiam.

0