Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PAFAL - 12EA52rn/1 licznik, stare budownictwo

erbuko 20 Wrz 2010 08:59 10442 15
  • #1 20 Wrz 2010 08:59
    erbuko
    Poziom 11  

Witam,

Czy wymiana przez elektrownie powyższego licznika narzuca wymianę również całej tablicy z bezpiecznikami, które znajdują się za licznikiem oraz jednego bezpiecznika przed licznikiem (plombowany)? Aktualnie są tradycyjne bezpieczniki topikowe, a pracownik elektrowni za opłatą chce wymienić je na tzw. "S'-ki. Czy taka operacja jest wymogiem, czy tylko zaleceniem. Domek ten ma ponad 60 lat i cała instalacja jest dwu przewodowa więc nie można zastosować bezpiecznika różnicowoprądowego, a i przewody pewnie nie pozwoliły by na jego prawidłową pracę.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam,.

1 15
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 20 Wrz 2010 09:09
    cepilek
    Poziom 26  

Wydaje mi się, że instalacja od elektrowni do licznika nie jest Twoja więc dlaczego masz płacić za wymianę bezpiecznika przedlicznikowego? Mnie się wydaje, że skoro zakład energetyczny wymienia Ci licznik energii z jego inwencji to jego kłopotem jest problem z dostosowaniem nowego licznika do starej tablicy. Oczywiście jak zamontują Ci nową tablicę to kłopot jest z zainstalowaniem starego zabezpieczenia. Zlikwidują Ci to zabezpieczenie to będziesz musiał ganiać nie wiadomo gdzie jak Ci coś wywali. Mnie się wydaje, że elektryk chce wydębić od Ciebie na flaszkę. Może on dostał zlecenie na wymianę także bezpiecznika ale ciężko wyczuć. Może i nie dostał a chce zarobić na lewo? Ja bym się nie śpieszył z wymianą i płaceniem. Poczekał. Nie ma kategorycznych nakazów i zakazów. Chociaż dzisiaj już nic nie wiadomo - mnie każą płacić za legalizację czyli wymianę licznika wody co 5 lat i robię to bo jakie mam wyjście i też nie wiem jakie są w tym zakresie przepisy! Kapitalizm jest bezwględny...

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 20 Wrz 2010 09:17
    erbuko
    Poziom 11  

Dzięki, również wydaje mi się że nie ma przepisu który zmusza mnie do wymiany całej tablicy na własny koszt jeśli nie jest to konieczne. Oczywiście bezpiecznik przed licznikiem jeśli nie spełnia jakiś wymagań to elektrownia powinna we własnym zakresie go wymienić.

PS. jak coś uda mi się ustalić u operatora to się podzielę.

0
  • #5 21 Wrz 2010 07:24
    erbuko
    Poziom 11  

Dokładnie sprawdziłem protokół jaki otrzymałem po wymianie licznika, w którym stwierdzono przy punkcie "brak możliwości oplombowania, zły stan lub niewłaściwy osprzęt" - adnotacja pracownika: wymienić tablicę metalową na tablice plastikową i przystosować do oplombowania, więc niestety jednak powinienem to wymienić z ważywszy na to, że obecna tablica posiada jeszcze zabezpieczenia to topikowe na przewodzie neutralnym.
    PS. wydaje mi się, że jakiś czas temu wyszła regulacja prawna że nie mogą być używane tablice metalowe, ale może się mylę.

Czy zabezpieczenie, które aktualnie znajduje się przed licznikiem mogę zamontować na jednej szynie z zabezpieczeniami za licznikiem? Aktualnie to zabezpieczenie jest bezpośrednio pod licznikiem na tej samej tablicy co zabezpieczenia za licznikiem, które znajdują się bezpośrednio nad licznikiem. Oczywiście moja nowa tablica umożliwia oplombowanie wszystkich bezpieczników na tej jednej szynie.

Z góry dziękuję za zainteresowanie i ewentualne odpowiedzi oparte na doświadczeniu lub przepisami.
    Pozdrawiam,

0
  • #6 21 Wrz 2010 07:33
    cepilek
    Poziom 26  

W protokole pisze wyraźnie, że dyspozycja wymiany dotyczy Ciebie, czy może jest to dyspozycja dla Zakładu Energetycznego? Czasami brak jednego słowa (zdania): kto ma wymienić, rodzi wiele możliwości i spekulacji... Dla kogo są przeznaczone do wykonania te dyspozycje? Czy zakreślono termin wykonania? Jeżeli dyspozycja jest napisana bez uwzględnienia kto ma to wykonać, w jakim zakresie i w jakim terminie oraz na podstawie jakich przepisów to zwróciłbym się pisemnie z prośbą do Zakładu Energetycznego o uzupełnienie tych informacji. Z doświadczenia wiem, że w czasie rozmowy uzykuje się całkiem inne odpowiedzi niż w czasie wystąpienia pisemnego... :)

0
  • #7 21 Wrz 2010 07:45
    erbuko
    Poziom 11  

Niestety nic nie wynika jasno z tego protokołu? W nagłówku jest: PROTOKÓŁ SPRAWDZENIA STANU TECHNICZNEGO INSTALACJI PRZEDLICZNIKOWEJ I OPLOMBOWANIA. Dodatkowo zostało zaznaczone że usterki zaznaczone w pkt3. (to ta informacja co pisałem powyżej) należy usunąć w terminie 14dni i zgłosić do odbioru w zakładzie dystrybucji. Oczywiście wszystkie prace musi wykonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje. I dalej podpis pracownika i Klienta.
    Zapewne można się wodzić z dostawcą i widać ewidentnie teraz, że koszty spycha na Klienta. Niestety nie mam aktualnie dostępu do umowy by zweryfikować sugestie GBW.

0
  • #8 21 Wrz 2010 08:10
    cepilek
    Poziom 26  

W domach prywatnych nowo-budowanych wszystko co w domu już na koszt odbiorcy energii, więc zapewne i tutaj przy starym budownictwie dążą do tego samego. Ja jestem w tej szcześliwej sytuacji, że mam uprawnienia i zgłosiłem im tylko, że sam wykonam i ustaliłem termin odbioru przez nich i zaplombowania - najtańszy sposób... A jak Ty nie masz uprawnień to niestety musisz komuś to zlecić - teraz szukaj tylko najtaniej i nic innego Ci nie poradzę... Rumia jest daleko ode mnie, więc Ci nie pomogę... Biorę tanio - od godziny pracy 15 złotych a materiał sam sobie kupujesz... Oczywiście koszty te zmieniają się: rosną w zależności od kosztów dojazdu i użycia bardziej specjalistycznych narzędzi np. bruzdownica z odkurzaczem czy urządzeń typu drabina czy rusztowanie...

0
  • #9 21 Wrz 2010 08:21
    erbuko
    Poziom 11  

Mam również świadectwo kwalifikacyjne xxx/E/xxx z uprawnieniami do 1kV, więc w ostateczności wykonam to sam, jednak jestem elektronikiem więc moje doświadczenie z elektryką jest bardziej hobbistyczne. Bardziej mi chodzi o wyjaśnienie w tej chwili aspektów prawnych czy taka polityka operatora jest uzasadniona z uwagi na to że na ulicy gdzie mieszkam jest sporo starszych ludzi, których się być może zwyczajnie naciąga.

Nie wiem tylko czy mogę umieścić zabezpieczenie nad prądowe przedlicznikowe na jednej szynie z zabezpieczeniami za licznikiem, czy muszę je zamontować w osobnej obudowie modułowej do oplombowania?

0
  • #10 21 Wrz 2010 08:29
    cepilek
    Poziom 26  

Możesz zamontować na jednej szynie i w jednej i tej samej tablicy, gdy to zabezpieczenie będzie miało możliwość osobnego jego zaplombowania. Możesz i umieścić w osobnym module (puszce) aby tylko była możliwość plombowania - wszystko zależy od tego jaki masz zasobny porfel i jakie poczucie estetyki końcowej. Zresztą są tablice (szafki rozdzielcze) przystosowane do osobnego umieszczania licznika, osobnego umieszczania zabezpieczeń przedlicznikowych z możliwością ich zaplombowania... Jak masz uprawnienia a nie chcesz inwestować to zapytaj się ich jak to zrealizować najtańszym kosztem: zapewne plastikowa pucha z możliwością plombowania wystarczy - zapewne też bedziesz musiał napisać pismo do nich informujące, że wykonasz to sam i cytując uprawniania i ustalając termin odbioru z nimi i tak będzie najtaniej dla Ciebie i to wszystko... Właśnie ja sam wymieniałem sobie instalację w domu a gdy przyszło do tego, że przewodów nie mogę wymienić bez otwarcia licznika to odwiedziłem Zakład Energetyczy, napisałem pismo a w nim to co chcę zrobić, podałem numer licznika, stan licznika (wskazania na dzień pisania pisma), oni mi na piśmie klepnęli zgodę nie sprawdzając i nie odwiedzając mnie wcale, wpisali termin odbioru i zaplombowania i ich pracowmnik odwiedził mnie w ustalonym terminie, nic nie wybrzydzał, dokręcił jeszcze sam śrubki na zaciskach licznika tak, że aż soki poszły, zaplombował, zostawił protokół i OK... Za jego wizytę nic nie płaciłem - może dlatego, że Zakład Energetyczny mam 500 metrów ode mnie, a może dlatego, że się za to nie płaci? I jak tu dojść za co się płaci a za co nie? Niewątpliwie na pewno polityka "operatora" jak to napisałeś, co najmniej co do wymogu możliwości zaplombowania zabezpieczeń przedlicznikowych jest prawnie usankcjonowana, więc chyba w Twoim wypadku sam wziąłbym się za robotę nie zadzierając z Zakładem Energetycznym bo w przyszłości może akurat otworzysz sobie prywatny zakład usługowy w tym zakresie i musisz z nimi współpracować...? :)

0
  • #11 21 Wrz 2010 09:15
    erbuko
    Poziom 11  

Dzięki, za porady. niestety nie mam zbyt dużego pola manewru przy modernizacji bo mam mało miejsca we wnęce z tablicą i oczywiście przyszłościowo cała instalacja powinna być wymieniona na bezpieczną (trzy-przewodową), więc aktualne czynności to tylko zaspokojenie operatora. Mam już typową tablicę licznikową z miejscem na dole na licznik oraz w górnej na 6 modułów pod klapką i właśnie ta część na moduły ma możliwość oplombowania w całości. Tyle że ja wykorzystam 4/6 miejsca, więc czy nie będzie to w niczym przeszkadzało pracownikowi operatora?

0
  • #12 21 Wrz 2010 10:16
    cepilek
    Poziom 26  

Ale jak oplombujesz w całości przedlicznikowe i zalicznikowe to potem w czasie modernizacji czy napraw za każym razem musisz ich informować i prosić o ponowne plombowanie co według mnie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Może więc lepszym będzie dodatkowa pucha plombowana na zabezpieczenia przedlicznikowe a zalicznikowe dasz sobie w tej tablicy gdzie licznik? A może znajdziesz jakieś moduły do wnętrza tej tablicy ale żeby miały możliwość zaplombowania tylko zabezpieczenia przedlicznikowego? Popytaj w sklepach elektrycznych. Albo samemu coś dorobić - jakąś klapkę z uchwytami na plombę?

0
  • #13 22 Wrz 2010 12:33
    erbuko
    Poziom 11  

Operator jak na razie nie ustosunkował się do mojego pytania czy oby na pewno wymiana instalacji przedlicznikowej powinna być wykonana na własny koszt. Nie wynika to z otrzymanego protokołu.

Dodatkowo udało się ustalić, że zabezpieczenie nad prądowe przedlicznikowe musi być na oddzielnej "tablicy" (wydzielone) do oplombowania.

0
  • #14 22 Wrz 2010 21:52
    zbich70
    Specjalista elektryk

Koledzy erbuko i cepilek - nakręcacie się wzajemnie a nic z tego nie wynika. Pozwólcie, że spróbuję to ogarnąć:

1. na swój koszt czy nie:
    - jak pisał GBW - granica własności - powinna być w umowie ale nie musi, stare umowy tego nie określały. Jak nie ma w umowie, ZE i tak wyznaczy granicę jednoznacznie - tylko złącza licznikowe zainstalowane na ścianie budynku lub na granicy posesji mają granicę na listwie zaciskowej licznika (ale też nie zawsze). W innych przypadkach granicą jest pierwsze połączenie przyłacza z wlz, może to być na zewnątrz budynku lub zaraz po przejściu przez ścianę (zależnie od konfiguracji). Tak czy owak zabezpieczenie przedlicznikowe, tablica licznikowa, zabezpieczenia obwodowe, osprzęt, oprzewodowanie jak i cała reszta instalacji (z wyjątkiem tylko samego licznika) należy do właściciela/administratora budynku.

2. zasadność protokołu kontroli:
    - nie wiem jakimi przepisami kierują się ZE, ale z reguły nie tolerują metalowych i drewnianych tablic licznikowych. Osobiście też, z różnych przyczyn, jestem zwolennikiem nieprzewodzących i niepalnych (nie rozprzestrzeniających ognia) materiałów służących do montażu urządzeń elektrycznych,
    - przystosowanie do oplombowania - warunek konieczny w przypadku urządzeń przedlicznikowych. Urządzenie jest własnością odbiorcy, jednak energia przez nie płynąca (jeszcze) nie jest. ZE plombuje nie swoje urządzeni ale swoja energię. Ale to właściciel urzadzenia odpowiada za jego przystosowanie do oplombowania.

3. wymiana zabezpieczenia z Bi (topikowe) na S:
    - z tego co wiem Energa (oddział Toruń) na taką wymianę życzy sobie protokół pomiaru ochrony przeciwporażeniowej, potwierdzony odpowiednimi uprawnieniami. Sprawdź czy jest to konieczne w oddziale gdańskim.

4. zabezpieczenie przed- i zalicznikowe oplombowane razem:
    - akurat to powinno najmniej obchodzić ZE - ważne żeby przedlicznikowe było oplombowane, jeżeli oplombujesz sobie zalicznikowe to tylko Twój kłopot. Ale niekoniecznie wielki. Jeśli planujesz modernizację instalacji to i tak będziesz musiał wydać grubsze pieniądze - kilkadziesiąt złotych za plombę to i tak kropla w morzu.

5. doraźna naprawa, nie modernizacja:
    - bezpiecznik w przewodzie PEN - absolutnie wykluczone!!! Koniecznie i jak najszybciej powinieneś to wyeliminować, bo nie masz w tej chwili żadnej ochrony przeciwporażeniowej (chyba że masz dalej bardzo dobre uziemienie, w co wątpię)
    - skoro masz jedne zabezpieczenia pod licznikiem a drugie powyżej to raczej nie uda ci się skomasować ich w jedno miejsce - przewody będą za krótkie, a o sztukowaniu zapomnij,
    - nie umniejszam Twoich umiejetności, ale wskazane jest żebyś zaprosił dobrego elektryka żeby dokładnie rozeznał Twoją instalację i doradził co zrobić. Ostatecznie możesz skontaktować się z gościem z ZE, który wystawił Ci zalecenia. Mimo "korupcjogennych" aspektów może to okazać się prostsze i tańsze, chociażby pomiary i oplombowanie mogą być w kosztach;-)

0
  • #15 30 Wrz 2010 10:32
    erbuko
    Poziom 11  

Update:
    wymieniłem tablice licznikową na której zamontowałem licznik oraz w górnej jej części zabezpieczenia nad prądowe (za licznikowe), zabezpieczenie przedlicznikowe zamontowałem przy tablicy licznikowej w osobnej oprawie z możliwością jej oplombowania. Na szczęście wszystkie przewody były na tyle długie że nie wymagały sztukowania.

ZE - oplombował licznik jak i zabezpieczenie przed licznikowe i tym razem nie było jakichkolwiek zastrzeżeń.

PS. podstawowym warunkiem ze strony ZE było by zabezpieczenie przed licznikowe zostało wydzielone z szyny zabezpieczeń za licznikowych do oplombowania.

CD. - nadal nie otrzymałem oficjalnej odpowiedzi z ZE po której stronie spoczywają koszty jeśli chodzi o instalację przed licznikową jak i ustosunkowania się do otrzymanego protokołu z którego nie wynika kto powinien wskazane nieprawidłowości usunąć.

Jeśli uzyskam odpowiedź to podzielę się na forum.
    Pozdrawiam,

Update II - nieco późno ale zawsze. Poniżej info od dostawcy energii:
    "Szanowny Panie, uprzejmie informuję, że zgodnie z prawem budowlanym za
    instalację i tablicę podlicznikową odpowiada właściciel budynku. Taka
    wymiana powinna zostać wykonana przez właściciela budynku. Nasz
    pracownik po zgłoszeniu dokonania wymiany - przyjedzie i oplombuje
    licznik."

Pozostawię tą bardzo skromną i nie podpartą niczym (konkrety, przepisy) o nic odpowiedź bez komentarza.

0
  • #16 11 Lip 2012 18:53
    afrikaislam
    Poziom 12  

temat stary ale dotyczy tego urzadzenia. a więc tak czy wie ktoś co oznaczają w tym liczniku mrugające dwie strzałki (strzałka w górę Q+ i strzałka w dół Q- ) ?

0