Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lustro zew. odbijajace swiatlo slonca - doswietlenie pomiesz

panadol 20 Wrz 2010 11:01 2058 4
  • #1 20 Wrz 2010 11:01
    panadol
    Poziom 11  

Witam
    Chodzi mi po glowie nastepujacy pomysl :
    Mieszkam w ciemnym pomieszczeniu a bardzo chcialbym wiecej swiatla slonecznego.
    Jedyne okno (okolo 120cm/120cm) wychodzi na wschód.
    Pomyslalem o zastosowaniu "lustra" na przeciw okna w celu doswietlenia pomieszczenia. Warunki sa o tyle dobre ze budynek jest parterowy wiec owe lustro mogloby znajdowac się na wysokosci dachu na slupie/drzewie jakies 6metrow na przeciwko okna.
    Najprostszy pomysl ktory przyszedl mi do glowy to zakupic najwieksza czasze anteny satelitarnej i polakierowac/wylozyc ja materialem odbijajacym swiatlo.
    Jesli chodzi o sterowanie to moge zastosowac dwa silowniki do anten - jeden w pionie drugi w poziomie i sterowac to jakims pilotem.
    Widzialem gdzies na elektrodzie temat gdzie ktos kombinowal zeby to automatycznie sie sterowalo - ale narazie ten uklad odpada - projekt chce wykjonac mozliwie malym kosztem wiec steroawanie bedzie reczne (tzn za pomoca pilota) i z tym mysle ze sobie jakos poradze.
    Moje pytania sa nastepujace :
    Czy czasza anteny satrelitarnej faktycznie moze sie do tego celu sprawdzic ?
    Czy skupienie swiatla nie bedzie za duze jesli bedzie sie ona znajdowala sie okolo 6m od okna ?
    Czym najlepiej polakierowac/ewentualnie czym, "wylozyc" czasze aby jak najwiecej swiatla bylo najlepiej odbite ?
    Czy powierzchnia nie bedzie za mala ?
    Moze macie pomysl na cos innego lepszego do odbijania swiatla ?
    Pozdrawiam
    Adam

0 4
  • #3 20 Wrz 2010 12:41
    panadol
    Poziom 11  

Dzdiekuje za odpowiedz.
    Rozumiem ze satelita ma za duze skupienie i stad sie nie sprawdzi ?
    Zaczynam kombiwac tez w druga strone : Ogladam okna dachowe do plaskich dachow. Koszt niestety raczej sporo wiekszy ale efekt chyba jednak nieporownywalny.

0
  • #4 21 Wrz 2010 03:04
    zdziwiony
    Poziom 20  

A lustro płaskie, taki duży zajączek chyba by trochę doświetlił.

0
  • #5 03 Paź 2010 00:23
    sut72
    Poziom 10  

Ooo... Ciekawa koncepcja....
    Myślę, że czasza jakiejś (starej?) anteny mogłaby się nadać, ale po spełnieniu dwóch warunków:
    1. musiałaby zostać pokryta jakąś powłoką lepiej odbijającą siatło (normalnie są pokryte farbą lub emalią o cechach rozpraszających)
    2. "ognisko" takiego zwierciadła wklęsłego musiałoby znajdować się nieco przed oknem - na tej podstawie dobierałbym odległość od okna.

Ognisko zwierciadła wklęsłego znajduje się mniej więcej w połowie jego krzywizny.
    Niestety nie wiem jaki jest promień krzywizny takiej czaszy.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo