Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

IBM, ThnikPad, 240x - reset baterii po wymnianie ogniw

fso1500 20 Sep 2010 11:20 3629 10
    fso1500
    Level 12  
    Witam!

Reanimuje mojego małego :-) Tzn. komputera ThinkPad 240x. Wymieniłem w nim już ogniwa w baterii, która w ogóle nie działała. Wcześniej dorobiłem mu przelotkę na dysk twardy i zmieniłem dysk na CompactFlash 8 GB, upgradowałem bios do najnwoszej wersji (z 2001 roku :). Więc szkoda, żeby się zmarnował taki ładny komputerek...

Było tak:
    1. Komputer w ogóle nie startował jeśli się podłączyło zasilanie z włożoną baterią.
    2. Uruchamiał się tylko na samym zasilaczu.
    3. Nie łądowałbaterii (a przynajmniej nic się nie świeciło, żeby ładował).

Po wymianie kompletu ogniw:
    1. Przy starcie z zasilaczem na rozładowanej baterii zapalają się tylko wszystkie diody i wisi.
    2. Do wystartowania z pustą baterią trzeba ją wyjąć, włożyć zasilacz, uruchomić (startuje normalnie), włożyć baterie - zapala się pomarańczowa dioda ładowania.
    1. Bateria ładują się 20-30 min, potem dioda ładowania zaczyna migać pomarańczowo-zielono.
    2. Komputer prawidłowo startuje na naładowanej baterii.
    3. Na baterii kompuiterek działa 10-15 min. Potem włacza się pomarańczowo-zielone miganie, podziała jeszcze z pare min i się nagle wyłącza.
    4. Póki bateria jest naładowana można go też podładować - aż do koeljnego migania.

I teraz zapytanie: od czego sugerowalibyście zacząć aby przywrócić normalne (i dłuuuugie!) działąnie na baterii?

Od resetu?

Pozdrawiam,
    Marcin
  • Helpful post
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Na pewno wiele wyjaśniłoby zamieszczenie screena z BatteryMon.
    Jak również podanie napięć na poszczególnych sekcjach baterii.
    Być może napięcia te nie są równe i ładowanie wyłącza się awaryjnie.
    fso1500
    Level 12  
    Dziękuje za odpowiedź,

Zrobiłem zrzut z BatteryMon-a. Niestety dużo nie pokazuje, a pojemność jaką stwierdz to 120 mWh choć ogniwa to (sprawdzone) 1800mAh. Link do obrazka (z pracy mam wyblokowane obrazków bezpośrednio na Elektrodę): http://picasaweb.google.pl/xxxl.marcin/BateriaThinkpad240x

Napięcie na ogniwach w chwili kiedy urwało się ładowanie (tzn. dioda zmieniła kolerek z pomarańczowego na migający pomarańczowo-zielony). Ogniwa w kolejniości od tego nabliżej masy: 3.61, 3.59, 3.57.

Co może z tego wynikać?

Pozdrawiam,
    Marcin
  • Helpful post
    jarob
    Reset jest na pewno konieczny. Elektronika jest na BQ2040, więc reset możesz zrobić samodzielnie programem SBW_Demo.
    Proponowałbym jeszcze wyrównać te napięcia na sekcjach.
    fso1500
    Level 12  
    Jeszcze raz dzięki za informacje.

Czy do tego resetu wsyatrczy tylko program SBW_Demo czy też trzeba zrobić opisany w FAQ-u interfejs, wlutować się na układ, itp ?
    jarob
    No pewnie, że trzeba mieć interfejs. Wszystko opisane jest w tym artykule.
    fso1500
    Level 12  
    Zabieram się zatem za budowę interfejsu.

A przy pkazju zapytam: jakie są ew. konsekwencje używania baterii po wymianie ogniw bez resetu? Tylko to, że zawsze będą niedoładowane?

W tej chwili mozolnie ładuje sobie móją baterie: włożyłem do laptopa, podłączam pod zasilacz, zapala się pomarańczowa dioda łądowania. Po ok pół godzinie zaczyna migać pomarańczowo-zielono. Wyłączam z zasilania i potem znowu włączam zasilanie. Zapala się na pomarańczowo, itd :-) Na razie napięcie na ogniwach, powoli, ale rosnie. Mam już 11.09V. Czy może jak wzrośnie do przepisowych 12-13V to coś się zmieni?

I drugie pytanie: jak to jest w przypadku telefonów komókowych? Wydaje mi się, że elektronika w np. starym Siemenise ME45 jest w telefonie, a nie baterii, którą można wymienić. I jakoś to działa. Czy może jest tam układ, który dopuszcza możliwość, że ogniwa mogą się nagle polepszyć, a nie tylko pogarszać?
    fso1500
    Level 12  
    Zrobiłem interfejs, odczytałem dane ze sterownika, ale mam problem bo nie mogę odczytać/zresetować eproma. W FAQ-u jest dużo uwag "sprawdz swoje połaćzenia", "obadaj co jest na któej nóżce", itp. Tylko problem bo ja ze swoją wiedzą to nie bardzo wiem jak to zrobić.

W tej chwili mam podłączoną linię z zegarem do nóżki nr 6 i dane nr 5. Tak by to też wynikało z opisu ukłądu 24c01. A moze tego eproma trzeba ywlutować z płytki (brrr... powiedzcie, ze nie, bo to już przerośnie moje możliwości...) ?
  • Helpful post
    krzychu1985^

Level 28  
    Eeprom nie odczytasz ze złącza tylko z nóżek pamięci 24c01. Możesz podlutować cienkie przewody do nóg vcc,gnd,scl i sda pamięci i odpowiednio podłączyć je pod wyprowadzenia vcc,gnd,scl i sda interfejsu i wchodzisz w sbworkshop w zakładkę EEPROM read/write/reset. W sekcji "eeprom chip save to file or write from file" obok "chip" wybierasz 24c01 i klikasz "read eeprom" i zapisujesz do lokalizacji jaka Ciebie interesuje. Jeśli dobrze wszystko odczytasz, możesz otworzyć plik z pozycji "file" i wskazać ten plik, wtedy w oknie dump data pojawią się wartości eeprom chip, full charge capacity itd. O ile uda się zrobić odczyt pamięci bez wylutowania układu, o tyle przy zapisie może być potrzebne podniesienie którychś nóżek. Najlepiej wylutować pamięć.
    fso1500
    Level 12  
    Zrobiłem reset. Teraz się zaczął ładować i już tak całe 20min. Pewnie powinienm wstrzymać się z wypowiedzią do zakończenia ładowania, ale jedna rzecz mnie niepokoi: w danych odczytanych przez komputer (/proc/acpi/battery/BAT1/info pod Linux-em lub Battery Monitor pod Windows) poakzuje mi:
    design capasity: 0 mWh
    last full capacity: 0mWh
    design voltage: 0 mV

remaing capacity: 1200 mWh
    present voltage: 10000 mV i się nie zmienia.
    present rate: unknown.

Z drugiej strony na pewno coś zrestowałem bo teraz mam:
    cycle count: 0

O czym to świadczy?
  • Helpful post
    jarob
    A czym robiłeś ten reset i w jaki sposób?

Może wyzerowałeś pamięć i przez to masz same zera.