Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Ślązak problem po przestrojeniu

20 Wrz 2010 13:33 6690 15
  • Poziom 10  
    Witam. Posiadam 2 radia Unitra Diora Ślązak chciałem je przestroić według opisów na forum jednak nie udało mi się. Pierwsze radio działało wcześniej na długich falach a na ukf nie sprawdzałem, potem próbowałem je przestroić według opisu cyt:

To może jeszcze raz (wg "Radioelektronika" 5/2000, metoda trochę bardziej pracochłonna, ale najdokładniejsza): C1 zmienić na 12 pF, C3 usunąć, C5 zmienić na 15 pF, C10 zmienić na 39 pF, C15 zmienić na 12 pF, L3/L4 przerobić na 5 zwojów z odczepem po 4 zwojach od strony C14/C18. Dzięki przezwojeniu cewki heterodyny nie powinno już być problemu z pokryciem w paśmie 88-108 MHz. Cewka L1 to prosty i prymitywny filtr wejściowy i nie trzeba tam nic kręcić (i tak nie ma rdzenia). Poza tym tak najbardziej prawidłowo, dla nowego i szerszego zakresu powinny być wstawione trymery, by można było zestroić na współbieżność (cewkami dla 88 MHz, trymerami dla 108 MHz). Ale wystarczająco dobre efekty daje zestrojenie tylko L2 (poprzez ściskanie i rozciąganie) w środku zakresu (ok. 98 MHz) na najsilniejszy odbiór, oczywiście poprzedzić to osiągnięciem pokrycia poprzez ściskanie i rozciąganie L3/L4."

wymieniłem kondensatory i przerobiłem cewkę tak że od strony C14 ma 4 zwoje i od strony C16 jeden zwój. Włączyłem radio i nic żadnego kanału nie znajdę cały czas jak kręcę pokrętłem to jest jednostajny szum, sprawdzałem na długich i ze 2 stacje złapało.

Nie wyszło mi z tym pomyślałem, że opis może jest błędny więc wziąłem drugie radio które też nie sprawdziłem na ukf czy działa ale na długich działało i przerobiłem wymieniając kondensatory: C3 - 12pF, C5 - 18pF, C10 - 43pF,
    C15 - 18pF poza tym nic nie wymieniałem i włączyłem radio i nie mogłem znaleźć żadnej stacji więc delikatnie rozszerzyłem cewkę L4 ale bez efektu jest tak jak w pierwszym radiu na długich znalazłem ze 2 stacje a na ukf niestety nie i jak kręcę pokrętłem to szum jednostajny cały czas taki sam.

Przed tymi dwoma ślązakami przestrajałem unitra taraban 3 i po wymianie kondensatorów już mi stacje znalazło i delikatne rozszerzenie cewki L4 rozszerzył mi zakres tak, że radio na 107,4 łapie roboty na 15 minut a z tymi jakieś problemy:(

Proszę o porady co sprawdzić i czy jest jakaś szansa na naprawę. Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Spec od sprzętu Unitra
    Ja Ci napiszę jak ja przestrajałem i działa na 100%
    C3 - 5p
    C5 - 27p
    C10 - 27p
    C15 - 24p

C1, zostawić. L3/L4 skrócić o jeden zwój od strony większej ilości zwojów.
    Z Twojego opisu przeróbki tej cewki wynika że masz 5 zwojów a ona ma w oryginale pięć i o jeden trzeba skrócić.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 10  
    Witam. Zaraz biorę się do przelutowania tylko mam pytanie czy średnica tych cewek jest ważna? Zrozumiałem to tak że oryginalnie cewka L4 ma mieć 3 zwoje a cewka L3 2 zwoje. Wiec jeżeli L4 ma mieć na o jeden zwój mniej to będzie miała 2 zwoje tak jak L3? Pozdrawiam
  • Spec od sprzętu Unitra
    Tak mi świta, że tak właśnie ma być. Średnica jest ważna ale nie musi być co do setnej milimetra. Ja poprostu odwijam jeden zwój z oryginału i skracam.
  • Poziom 10  
    Mam takie pytanie bo nie mogę dostać kondensatora 5pF, znalazłem 4,7pF, może być?
  • Spec od sprzętu Unitra
    No pewnie że może być.
  • Poziom 10  
    Zrobiłem według instrukcji i nadal brak odbioru w całym zakresie. Tak jak wcześniej pisałem mam jednostajny szum :(
  • Spec od sprzętu Unitra
    To jest coś uszkodzone lub sam zrobiłeś jakieś zwarcie itp.
  • Admin grupy audio
    Cóż, podstawową zasadą jest sprawdzenie głowicy przed przestrojeniem. Ja do tego celu używam konwertera - jeśli wszystko działa, to zabieram się za przestrajanie.

Ciężko powiedzieć, co jest źle. Na tym etapie bez przyrządów naprawa może okazać się niemożliwa.
    Najprostsze rozwiązanie - tuner z syntezą, postawić obok przestrajanego OR, w gniazdo antenowe wetknąć kawałek drutu, drugi koniec zbliżyć w okolice heterodyny i sprawdzić, czy gdzieś obierze ciszę (częstotliwość heterodyny). Przynajmniej będzie wiadomo czy pracuje heterodyna i na jakiej częstotliwości.
    Jeśli nie pracuje, lub pracuje gdzieś poza zakresem UKF, to bez przyrządów nie da się nic zrobić.
  • Poziom 10  
    Witam. Jakie przyrządy były by potrzebne?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Skoro jest szum a nie odbiera to raczej heterodyna nie pracuje. Nie namieszałeś coś z tą cewką? Zrób fotkę dobrej jakości jeśli możesz?
  • Poziom 10  
    W jednym i drugim radiu dzieje się to samo więc daję zdjęcia do obu.
    RADIO 1
    Unitra Ślązak problem po przestrojeniu Unitra Ślązak problem po przestrojeniu

RADIO 2
    Unitra Ślązak problem po przestrojeniu Unitra Ślązak problem po przestrojeniu
  • Spec od sprzętu Unitra
    Rozszerz L2, ustaw skalę na środku i ściskaj, rozciągaj L3, L4 próbując coś złapać. Jeśli nie da rady to skróć jeszcze L2 i powtórz operację.
  • Admin grupy audio
    coder21 napisał:
    Witam. Jakie przyrządy były by potrzebne?

Miernik częstotliwości z zakresem najlepiej 200MHz o dobrej czułości. Przyda się także generator w.cz.
    Jeśli w obu OR jest tak samo, to znaczy, że najprawdopodobniej w obu Kolega popełnił ten sam błąd podczas przestrajania.

Marian, heterodyna może pracować (choć nie jest to pewne), tyle że być gdzieś poza zakresem. Bez miernika częstotliwości nie da się tego stwierdzić, na podstawie zdjęć tym bardziej ;)
  • Spec od sprzętu Unitra
    Jeszcze jedna opcja, pomieszać C15 w zakresie od 10p do 30p, może coś złapie w końcu. Spróbuj dać na początek 12p i sprawdź.
  • Poziom 10  
    Zmieniałem wartość C15 na 10pF, 12pF, 15pF, 18pF,24pF,27pF, 33pF, takie tylko miałem w domu, czy trzeba co 1pF czyli 10pF,11pF,12pF,...,30pF?

Rozszerzałem cewki i nic więc spróbować skrócić L2?