Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung nc10 uszkodzona matryca

Muzgar 20 Sep 2010 14:52 6940 15
    Muzgar
    Level 13  
    Witam! Posiadam netbooka samsung nc10 z uszkodzoną matrycą i chciałbym uruchomić wyświetlanie pulpitu na normalnym monitorze lcd. Co mam zrobić aby to działało?? Podłączyłem monitor lcd pod netbook i teraz nie wiem jak przekierować sygnał na monitor?? Są może jakieś skróty klawiszowe??
    nowyelektrodowicz
    Level 10  
    Jeśli są skróty klawiszowe to są napisane.. przycisk fn oraz szukaj na którym jest taki znaczek komputera oraz drugiego monitora (u mnie jest na F4 ale to inny samsung)
    Czarnyelektronik
    Level 12  
    To nie pomoże moim zdaniem powinieneś odłączyć przewód sygnałowy od matrycy. Od płyty głównej czy od LCD nie ma różnicy. Laptop wystartuje na 100% na zewnętrznym monitorze.
    Pozdrawiam
    Muzgar
    Level 13  
    niestety nie działa sposób skrót ani sposób odłączenie matrycy, matrycę mam wypiętą z płyty głównej, nawet wyciągniętą z obudowy. Macie jeszcze jakieś pomysły prócz podpięcia innej matrycy:D??
    Czarnyelektronik
    Level 12  
    Odłącz jeszcze inwerter od LCD, podepnij monitor pod VGA, a jak nie pomoże to spróbuj nacisnąć grafikę palcem (ręką) ściskaczem stolarskim do stołu podczas startu laptopa, jeśli procesor jest lutowany do płyty głównej w tym modelu (zorientujesz sie po braku podstawki) to go ścisnij.
    * wsłuchaj sie w twardy dysk czy laptop laduje sie bez LCD
    * odlacz z lapka zbedne rzeczy: HDD, CD, WIFI, MODEM, itp
    * Pozamieniaj pamiec RAM
    * czy laptop przed uszkodzeniem matrycy działał ?
    * co to za uszkodzenie matrycy mechaniczne czy elektronika
    * musisz napisać cos więcej.
    Muzgar
    Level 13  
    Uszkodzenie mechaniczne, rozlana matryca. Spróbuję jeszcze to co piszesz.
    Muzgar
    Level 13  
    Laptop przed uszkodzeniem działał, z dysku windows na moje ucho się ładuje, odpiołem też dysk i puściłem bez i też nie działa, zauważyłam też że przy uruchomianiu na chwilę ekran monitora lcd świeci się na czarno jak by przez chwilę dostawał sygnał, ale potem znów pojawia się no signal, już chyba wszystkiego próbowałem. Gdzie mam szukać tej kości od grafiki, bo bardzo nie wiem o co ci chodzi z tym ściskaniem i na co to ma wpływ??
    Czarnyelektronik
    Level 12  
    Jeśli laptop przed uszkodzeniem działał to zapomnij o "duszeniu" GPU.

* Odepnij kabel sygnałowy od matrycy z płyty głównej jeśli idzie do matrycy jakiś inny kabel wypnij go (możliwe, że jest oddzielny od inwertera), przewody do anteny WFI daruj sobie (pojedynczy przewód biały, szary, czarny). Podłącz monitor zewnętrzny, uruchom komputer, w tym momencie jeśli nie zobaczysz, że nie ma sygnału na zewnętrzny monitor jest problem software. Teraz spróbuj zresetuj bios przez wyciągniecie baterii, spróbuj zresetować laptopa klawiszami CTRL+Alt+Delete podczas startu, FN + (klawisz zmiany LCD). Wiem jeszcze że jest opcja w biosie w której wybierasz możliwość z którego monitora ma startować komputer: zew, LCD, oba (ale ja ustawisz na domyślną resetując bios). Więc musisz trochę pokombinować szczególnie w czasie kiedy laptop startuje.

* Sprawdz czy jak uszkodziłeś matryce, to przypadkiem nie uszkodziłeś płyty głównej (czy jak coś przebijało matryce na wylot nie przebiło płyty głównej), Czy jak usiadłeś na laptopa za bardzo sie nie wygięła pyta główna (tak sobie tylko myśle)
    Muzgar
    Level 13  
    Próbowałem tych wszystkich sposobów i nic. Płyta główna nie jest uszkodzona. Przed rozlaniem matrycy był jeszcze problem z wyświetlaniem, ponieważ matryca przy pełnym podświetleniu robiła się biała, więc może jeszcze grafika siadła na płycie głównej albo inwerter??
    Czarnyelektronik
    Level 12  
    Przed uruchomieniem i podczas całego testu laptopa naciśnij, przyduś, naduś chip od grafiki i go włącz i zobacz czy masz jakiś obraz na monitorze zewnętrznym.

Wczesniej mowiłeś ze laptop przed usterka LCD działał poprawnie. Oj
    wind7
    Level 11  
    W tym modelu aby pojawił się obraz na zewnętrznym monitorze musi być uruchomiony Windows. Dopiero wtedy przełączamy za pomocą Fn + ...
    Przed rozlaniem matrycy jeśli pojawiał się biały ekran to miałeś uszkodzoną tasiemkę LVDS, grafika jest napewno sprawna.
    Wotti
    Level 10  
    Przepraszam że odgrzewam:)

Mam takiego netbooka w naprawie. Popękana matryca właśnie:) i również nie mogę uzyskać obrazu na wyjściu D-SUB. Ma ktoś jakiś pomysł??

Druga sprawa to taka że mam uszkodzonego netbooka NTT CORRINO 100x (matryca jest identycza, chyba;) ) a uszkodzona jest płyta główna bo sam się wyłącza od czasu do czasu, ale to nie ważne. W każdym razie matryca działa.

Po przerzuceniu matrycy do samsunga nc10 netbook zaczyna się resetować (bez matrycy albo z tą popękaną startuje windows i hdd "chrupie", a matryca się podświetla), a z matycą z corrino włącza się na chwilę i zaraz łapie reset, i tak w kółko, a obraz jest czarny i nie ma podświetlenia.. czy matryce mimo takiego samego gniazdka mogą się różnić rozkładem pinów?

Popękana matryca z samsunga nie daje oznak życia (czyli podświetlenia:) ) w corrino.
    Ma ktoś jakiś pomysł?
    Piterek79
    Level 11  
    Witam ,
    Ja wymienilem matrycę w tym modelu i podziałał trochę i teraz jak właczam to mam testowy obraz (linie rgb itp itd). Wczesniej troche podczas dzialania systemu matryca zmieniała sie w szatkownice i ratował tylko restart.

Co to moze byc ?
    electro.poz
    Level 13  
    to nie jak piszesz "obraz testowy" tylko błędy grafiki spowodowane uszkodzeniem układu graficznego
    schwalk
    Level 14  
    "Po przerzuceniu matrycy do samsunga nc10 netbook zaczyna się resetować"
    W tym szajsungu wkładane były różne matryce, resetowanie się może oznaczać rozbieżność pinów w konektorze podświetlania. Sprawdź bez podpinania
    wind7
    Level 11  
    Piterek79 wrote:
    Witam ,
    Ja wymienilem matrycę w tym modelu i podziałał trochę i teraz jak właczam to mam testowy obraz (linie rgb itp itd). Wczesniej troche podczas dzialania systemu matryca zmieniała sie w szatkownice i ratował tylko restart.

Co to moze byc ?

Piterek79 - jeśli masz na matrycy obraz testowy, to wymień taśmę LVDS pewnie to ona jest uszkodzona. Obraz testowy występuje wtedy, gdy do matrycy podłączymy tylko zasilanie.