Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak podpiać kolumny altus 300 pod yamaha ax 700?

gadacz9512 20 Wrz 2010 17:47 7032 20
  • #1 20 Wrz 2010 17:47
    gadacz9512
    Poziom 7  

Witam. Mało się na tym znam wiec pytam was o pomoc. Jak podłączyć Altusy 300 pod yamaha ax 700??

0 20
  • Sklep HeluKabel
  • #2 20 Wrz 2010 18:27
    tomek5678
    Poziom 14  

Kable odpowiednich kolumn podłączasz jak na zdjęciu:
    Czerwona kreska to kabel + a biała to - .
    Chyba jasno to opisałem :) ?

P.S Odkręcasz te nakrętki wkładasz tam kabel i dokręcasz :) To jak byś nie wiedział :D

0
  • #3 20 Wrz 2010 19:00
    gadacz9512
    Poziom 7  

Ale przy 1 kolumnie są 4 wyjścia 2 czerwone i 2 czarne wiec czerwony do czerwonego a czarny do czarnego podłączam przy wzmacniaczu czyli jedna kolumnę do rzędu A a druga do B ? czy jakoś inaczej?

1
  • Sklep HeluKabel
  • #4 20 Wrz 2010 19:22
    kostian
    Poziom 25  

Na ale tam pisze : A+B w przypadku conajmniej 16ohm.
    Jeżeli kolumna ma 8ohm podpinaj tak jak narysowane na zdjęciu.

0
  • #5 20 Wrz 2010 21:08
    gadacz9512
    Poziom 7  

Czyli mam podpiąć dwa czerwone wyjścia z kolumny pod jedno czerwone przy w wzmacniaczu w rzędzie A ?? i tak samo z czarnymi??

0
  • #6 20 Wrz 2010 21:19
    Radeusz
    Poziom 30  

Nigdy !!!! Spalisz wzmacniacz!!! Do tego wzmacniacza podepniesz albo 1 kolumnę tak jak ci pokazał kolega wyżej albo przy kolumnie połączyć górny czarny z dolnym czerwonym i wtedy podpiąć już pozostałe kable normalnie do wzmacniacz tylko będą grać ciszej bo im opór wzrośnie. Jeżeli chcesz je w pełni wykorzystać to musisz mieć wzmacniacz z funkcją bi wiring ( nie jestem pewien co do nazwy proszę o korektę). Mógłbyś także pokazać zdjęcie tyłu tych głośników tak na wszelki wypadek.

0
  • #7 20 Wrz 2010 21:20
    kostian
    Poziom 25  

Altus 300 - impedancja 8ohm.
    Podpinasz w rzędzie oznaczonym A z lewej strony jedną kolumnę (czerwony to + a czarny - ), drugą z prawej strony w identyczny sposób.
    Analogicznie możesz także podpiąć te kolumny do rzędu dolnego oznaczonego B.

0
  • #8 20 Wrz 2010 21:21
    Radeusz
    Poziom 30  

Powtarzam to co napisał kolega kolumna jest przystosowana do bi wiringu i ma 4 kable !! a nie 2 jak zwykła kolumna !!

0
  • #10 20 Wrz 2010 21:53
    tomek5678
    Poziom 14  

kostian napisał:
    Zestawy przygotowane są do połączenia albo konwencjonalnego, albo "bi-wiring", albo "bi-ampling".

tutaj popatrz : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic314136.html

Co z tego że kolumny są jak wzmacniacz nie jest...

Autor:
    Podepnij tak jak na zdjęciu pokazałem a 2 "wtyki" w kolumnie zostaw wolne.

0
  • #11 21 Wrz 2010 16:05
    Stereofan
    Poziom 12  

co wy wszyscy pieprzy....cie ze wzmacniacz nie jest? Normalnie jedbymi kablami albo dwoma parami kabli jak wsadzi w zacisku moze podlacztc Altusy!sam mam A300 i wzmak Yamahy tak podlaczony, nie piszcie o jakims paleniu wzmacniacza bo jestescie smieszni, przeciez to nie ma zadnego najmniejszego znaczwenia czy podlaczy normalnie di Bi-wiring, dokladnie to samo!!!!

0
  • #12 21 Wrz 2010 16:26
    Radeusz
    Poziom 30  

@up Za takie posty powinny lecieć ostrzeżenia. Co z tego że masz JAKIŚ wzmacniacz yamahy ?? On ma taki i minimalna impedancja wynosi 8 Ohm przy podpięciu a lub b i 16 Ohm przy a i b wszystko poniżej tego albo wyłączy wzmacniacz albo go spali. Tomek5678 Jeżeli 2 wtyki zostawi wolne to będzie miał albo tylko bas albo tylko wysokie. Tam jest rozdzielona zwrotnica. A więc tego się w normalny sposób podłączyć nie da. A więc albo ryzykujemy i wpinamy to równolegle ( możliwość spalenia wzmacniacza) Albo łączymy czarny z górnego wejścia z czerwonym z dolnego na kolumnie i pozostałe wtyki lecą do wzmacniacza już klasycznie. Chyba że jest jakaś możliwość przestawienia tych kolumn z trybu bi wiring/ampling na pojedynczy a ja o tym nie wiem.

0
  • #13 21 Wrz 2010 17:34
    gadacz9512
    Poziom 7  

Ja jeszcze tego wzmacniacza nie kopiłem wiec możecie doradzić mi jaki wzmacniacz pod te kolumny ?? albo jakiś zestaw czy coś zęby to dobrze podłączyć np wzmacniacz i końcówka mocy ( wgl się na tym nie znam) tu coś napisane jest http://free.of.pl/h/homecinema/bi.htm ale mało co rozumiem. Pomóżcie

0
  • #14 21 Wrz 2010 18:05
    Pablo1964
    Moderator

W kolumnie zewrzyj parami: oba czarne styki oraz jako drugą parę - oba czerwone. Parę czarnych styków podłącz do czarnego wyjścia A, parę czerwonych - do czerwonego wyjścia A wzmacniacza. Tak samo zrób z drugim kanałem (litera L oznacza lewy, R - prawy). Po prawidłowym podłączeniu zaciski B we wzmacniaczu powinny pozostać wolne. Czy coś jeszcze jest niezrozumiałe?

0
  • #15 21 Wrz 2010 18:14
    Radeusz
    Poziom 30  

Wycofuje się z tego co napisałem wcześniej. W tych kolumnach jest założona zworka która daje możliwość podpięcia 1 kablem. Spadź czy ją u siebie masz założoną( przy zwrotnicy kable będą połączone lub coś podobnego), chociaż wydaje mi się że na 90 % tak. W takim wypadki podpinasz tak jak napisał Tomek5678. Jeżeli zworki tam nie ma to znaczy że masz wybrakowane kolumny. A tak żeby już wyjaśnić tę kwestie do bi wiringu/ amplingu tę zworkę się ściąga.

0
  • #17 23 Wrz 2010 12:24
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Do autora tematu. Bezpiecznie jest jeśli w przyszłości będziesz w ten sposób łączył zestawy głośnikowe z wzmacniaczami zintegrowanymi lub końcówkami mocy:

Panowie, kto zastanawiał się, czemu w tym wzmacniaczu podawane są różne impedancje przy wykorzystaniu wyjść A lub B i A+B? Jak sądzicie, ile jest w tej konstrukcji końcówek mocy? Dwie czy cztery?
    Pytanie konkursowe:
    Co stanie się, jeśli zewrzemy w ten sposób wyjścia głośnikowe?

0
  • #18 23 Wrz 2010 19:25
    tomek5678
    Poziom 14  

przemo-lukas napisał:

Panowie, kto zastanawiał się, czemu w tym wzmacniaczu podawane są różne impedancje przy wykorzystaniu wyjść A lub B i A+B? Jak sądzicie, ile jest w tej konstrukcji końcówek mocy? Dwie czy cztery?
    Pytanie konkursowe:
    Co stanie się, jeśli zewrzemy w ten sposób wyjścia głośnikowe?

Są 4końcówki
    Ale co się stanie po ich zwarciu to nie wiem,może ich moc będzie się sumować ? :lol:

EDIT: Przepraszam zagalopowałem się z tymi 4 :( Nie popatrzyłem dokładnie... Mój błąd.

0
  • #19 23 Wrz 2010 19:54
    Lechu7
    Poziom 12  

Ludzie. Tam są dwie końcówki mocy, odpowiednio kanał prawy i lewy są to wytjścia A. Wyjście B jest łączone równolegle z wyjściem A dlatego pisze A+B = 16 Ohm, żeby impedancja wypadkowa wynosiła 8 Ohm.

Co się stane jak przy takim podłączeniu jak wyżej to szczerze sam jestem ciekaw bo nie mam pojęcia

0
  • #20 23 Wrz 2010 20:45
    Radeusz
    Poziom 30  

Zgadzam się z wypowiedzią powyżej i odpowiadam. Przy takim połączeniu nic się nie stanie. Ani wzmacniaczowi ani niepodpiętym kolumnom :) no chyba że je korniki zeżrą. To jest tak jakby nie było nic podłączone bo jak wyżej zauważono są one już i tak połączone równolegle. I jeszcze raz przepraszam że na początku wprowadzałem autora w błąd ale to przez to że nie doczytałem(jak zwykle z resztą).

0
  • #21 23 Wrz 2010 21:14
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Reasumując, jeśli nie wiemy z jakim wzmacniaczem mamy do czynienia, lepiej tak się nie zabawiać. Natomiast w tym konkretnym przypadku, czy "zewrzemy" przewody przy samym wzmacniaczu, czy zestawie głośnikowym niczego nie "upalimy".

P.s.
    Pamiętajmy również, że przy "podwójnym okablowaniu" czyli bi wiringu nie sumujemy impedancji sekcji (gdzieś to przeczytałem :D ). Nadal jest podłączony jeden zestaw głośnikowy do jednej końcówki mocy, nadal w tym zestawie są elementy RLC (które spełniają różną rolę) i nadal impedancję zestawu wyznacza sekcja nisko-tonowa. Po za większą ilością "kabelków" nic w tej kwestii się nie zmienia.

Laureat konkursu otrzymuje z mojej puli 99 pkt za poprawną dedukcję, oraz 1 pkt za to, że przyznał się do błędu. Pozdrawiam.

0