Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zestaw do media center -czy dobry wybór

20 Wrz 2010 18:32 3641 23
  • Poziom 9  
    witam

mam zamiar złożyć zestaw pod MC
    na grach mi nie zależy aż tak bardzo a liczą się filmy (w przyszłości hd)
    w miarę cisza .przechowywanie i odtwarzanie zdjęć i filmów na plazmie 42" HD

skompletowałem taki tani zestaw
    MSI 785GM-E51 AMD 785G Socket AM3 (VGA/PCX/7.1/GLAN/SATA/RAID/DDR3) mATX

Pamięć RAM DDR3 GOODRAM 2048MB PC1333 CL9

Procesor AMD AM3 ATHLON II X2 250 BOX

Dysk Seagate Barracuda 7200.12; 500GB, Serial ATA/300,7200RPM,16MB c.

obudowa HTPC COOLERMASTER CAVALIER IV 350W

mieszczę się w 1000zł

proszę o opinie gdyż nie znam się za bardzo na HTPC ale dwa dni chłonąłem wiedzę z netu
  • Poziom 31  
    Do HTPC wystarczy jakiś "zielony" dysk, dobrze gdyby był pojemniejszy - np. jakiś Samsung z serii Eco Green. Możesz też zastanowić się nad Athlonem z przyrostkiem "e" (np. 245e - obniżony pobór mocy - TDP 45W).
  • Poziom 9  
    dysk eko green rozumiem będzie cichszy.
    A jakie różnice w użytkowaniu będą w zastosowaniu procesora 245e - obniżony pobór mocy - TDP 45W zamiast 65Watowego?
    oprócz oszczędności energii
  • Poziom 17  
    Procesor będzie się mniej nagrzewał a co za tym idzie, czujnik temperatury obniży obroty wentylatora na procesorze co, jak już się pewnie domyślasz, wiąże się z ciszą. :)
    Pozdrawiam! :)
  • Poziom 31  
    Dokładnie, taki procesor można więc chłodzić pasywnie przy rozsądnym obiegu powietrza w obudowie. Np. przy pomocy Scythe Ninja Mini.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Kolego Radeusz, ta płyta ma zintegrowaną grafikę a z tyłu wyjście HDMI :)
    Pozdrawiam! :)
  • Poziom 9  
    płyta główna którą podałem posiada zintegrowanego ATI Radeon HD4200
    posiada złącze HDMI pozwólcie że się rozwinę

Płyta główna - specyfikacja:

kod Producenta 785GM-E51
    Typ gniazda procesora Socket - AM3
    Obsługiwane procesory AMD Phenom II (140W) / Athlon II
    Producent Chipsetu AMD
    Model Chipsetu AMD 785G + SB710
    Magistrala HyperTransport 3.0 (5200 MT/s) - 2600 MHz
    Ilość gniazd pamięci DDR III 4 szt.
    Obsługiwane typy pamięci DDR3 - 1600 (OC) / 1333 / 1066 / 800
    Dwukanałowa obsługa pamięci Tak
    Maks. pojemność pamięci 16 GB
    Gniazdo PCI-Express x16 1 szt.
    Gniazdo PCI-Express x1 1 szt.
    Gniazdo PCI 2 szt.
    Obsługa CrossFire Tak
    Zintegrowana karta graficzna ATI Radeon HD 4200
    Zintegrowana karta dźwiękowa RealTek ALC889 8-kanałowy (7.1) - High Definition Audio
    Zintegrowana karta sieciowa RealTek RTL8111DL - 10/100/1000 MB/s
    Złącza IDE ATA 1 szt.
    Złącza Serial ATA 2 5 szt.
    Złącza eSATA 1 szt.
    Kontroler RAID ATA Nie
    Kontroler RAID SATA Tak
    Interfejs FDD 1 szt.
    Gniazdo D-Sub 1 szt.
    Gniazdo DVI 1 szt.
    Gniazdo HDMI 1 szt.
    Gniazdo PS/2 1 szt.
    Gniazdo sieciowe RJ45 1 szt.
    Złącza USB zewnętrzne 6 szt.
    Złącza USB wewnętrzne 3 szt.
    Gniazda audio analogowe 6 szt.
    Gniazda zasilania 1 x 24-pinowe złącze zasilania ATX, 1 x 4-pinowe złącze zasilania ATX 12V. Złącza zasilania wentylatora: 1 x CPU / 1 x System
    Dodatkowe złącza wewnętrzne Załącze czujnika otwarcia obudowy, 1 x złącze - front panel, 1 x złącze - front audio, 1 x CDin, 1 x OC Switch, 1 x TPM, 1 x SPDIF-out
    Standard mikro ATX
    Wymiary (wys x szer) 244 X 244 mm
    Zawartość opakowania instrukcja, sterowniki, przewody (IDE, 4xSATA)
    Funkcje dodatkowe Live Update Online, Live Update 4, Cool'n'Quiet
    Informacje dodatkowe kondesatory polimerowe w układzie zasilania CPU, APS, M-Flash, eSATA, Hybrid CrossFire, DirectX 10.1, 3 wyjścia wideo (HDMI, DVI, D-Sub), pasywne chłodzenie-----------------------

mam zamiar dokupić do niej tylko athlona 2 240e lub 245e
    dysk 500gb eco green samsunga i jakieś DVD które wymienię po jakimś czasie na blu-ray

to wszystko połączę w sieć z drugim PC który stoi u córki w pokoju i ma DSLa nagrywarkę i takie tam

chcę żeby zestaw był w miarę ekonomiczny z możliwością rozbudowy-bo nie wiem czy nie będę chciał pograć w jakąś wymagającą gre za rok czy dwa

za jakiś czas mam zamiar dodać blu-rey'a i wtedy ewentualnie dodam grafikę i może wymienię procesor jak zajdzie taka potrzeba

nic jeszcze nie zamówiłem oprócz obudowy która jest już w drodze powiedzcie co teraz sądzicie o tej płycie z tą grafiką( na razie tylko DVD) i procesorach

dodam jeszcze że odległość w czasie oglądania TV a więc i od tego pudełka to 4m-myślę że niewielki szum będzie niesłyszalny lub minimalnie słyszalny co wy na to?
  • Poziom 31  
    Obudowa pomieści normalną płytę ATX więc jeśli kolega nie planuje w przyszłości jej(obudowy) wymiany na coś mniejszego to może warto kupić "większą" płytę? Nie będzie wtedy problemem ewentualne dołożenie tunera TV, karty wi-fi, dedykowanej grafiki z wydajnym/pasywnym chłodzeniem, lepszej dźwiękówki etc.

Np.
    MSI 785G-E53 czyli większa siostra MSI 785GM-E51
    ...albo jakiś AsRock
    AsRock M3A785GXH/128M / AsRock M3A790GXH/128M / AsRock M3A790GXH/USB3
  • Poziom 9  
    a co powiecie o tej płycie MSI KA780G AM2+ VGA ATI HD3200 DVI DDR2 140W

to już format ATX

ciut gorsza grafika ale możliwość Hybrid CrossFire
    DDR2 -też nie wielka różnica z ddr3

cena dosyć atrakcyjna 169zł
  • Poziom 17  
    Jednak płyta którą wybrałeś w pierwszym poście jest moim zdaniem lepsza. Nowszy standard, AM3 i DDR3 dają w przyszłości większe możliwości rozbudowy.
    Ostateczny wybór należy do Ciebie, choć wg mnie pierwszy zestaw jest ok.
    Czemu chcesz zastąpić nowszą płytę starszą? Skusiła Cię cena?
    Pozdrawiam! ;)
  • Poziom 9  
    zastanawiałem się nad PS3 i doszedłem to takich wniosków( oczywiście mogę się mylić)
    -może i ładne ,funkcjonalne ale to konsola -gry drogie a piraty nie chodzą jak wyczytałem
    -w przypadku awarii podzespołu w PC wymieniam go niewielkim jednak kosztem ,w konsoli jednak będzie duży koszt

Dodano po 11 [minuty]:

Radeusz napisał:
    . A z crossfire i tak byś nie skorzystał bo za cenę 2 słabszych kart można mieć 1 o wiele lepszą.

jak wyczytałem płyta ma hybrid crosfire i znaczy to że można do tego wykorzystać zintegrowany układ

płytę rozważam ze względu na cenę i niewielkie różnice pomiędzy ddr2 i ddr3 i AM2+ i AM3 (tak wyczytałem)
    i kolega wyżej przekonał mnie na ATX a pudło mam duże
  • Poziom 9  
    AsRock M3A790GXH/128M -300zł
    asrock m3a785gxh/128 -300zł
    msi 785 gm e-53 320zł

którą wybrać????? bo już ogłupiałem
  • Poziom 9  
    OSTATECZNIE ZAMÓWIŁEM COŚ TAKIEGO
    Kingston DDR3 2GB PC1333 CL9
    Seagate Barracuda LowPower 500GB SATA2 (ST3500412AS)
    AMD Athlon II X2 245e AM3 BOX 1 szt. Cena: 260 zł
    Asus M4A88T-V EVO/USB3 AMD 880G Socket AM3

zapewniłem sobie możliwość rozbudowy w przyszłości w oparciu o płytę--jak myślę
    dysk wolno obrotowy--cichy
    procesor 45W ---

do tego dołożę blue-Ray, pilot , połączę w sieć z drugim PC i senderem z drugim TV. czy mi się to uda?
    graficznie ma to wyglądać tak jakie są wasze opinie i porady
    zestaw do media center -czy dobry wybór
  • Poziom 9  
    no i wszystko złączyłem w całość-
    oprócz połączenia drugiego tv senderem ale na razie mi to nie potrzebne.

wszystko pozostałe działa jak należy obraz i dźwięk przez hdmi.

pozostała jeszcze sprawa pilota do sterowania i zasilacza bo ten z obudowy trochę głośny.
    Właśnie w tym temacie proszę o pomoc nie zakładam nowego tematu bo miał być zestaw.
    Co byście polecili do tego zestawu zasilacz może być używany z alledrogo byle był cichy i niezawodny do 100zł może trochę więcej.
    A pilot? na razie obstawiam Mediona
  • Poziom 31  
    Z zasilaczy np te:
    Corsair VX450
    Seasonic S12II

Co do pilota to nie mam rozeznania w temacie.
  • Poziom 2  
    Witam,
    jestem aktualnie na etapie selekcji podzespołów i mam pytanko - czym chłodzisz procka przy tej konfiguracji?

PS. Co do sterowania to widziałem, że ludzie wybierają Imon, Medion lub Fractal Design, ale niestety nie orientuję się jeszcze co jest warte uwagi :)

pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    procesor jest chłodzony box-owym zasilaczem.
    na razie tu jest cisza i chłodek obroty wentylatora w/G everesta to 70-80 rpm temp.???? nie wiem jakoś nie pokazuje a nie zastanawiałem się czemu .Temp płyty głównej do 40'C .(obudowa stoi w dość ciasnej półce pod TV)

Tylko ten zasilacz głośny jak cho....ra.
    Jestem na etapie szukania odpowiedzi jakim go zastąpić z tego co czytałem to chieftec,be quiet ,tagan te marki są ciche i cenione

Pilota mam już mediona x10 - działa ,ale nie konfigurowałem go jeszcze.
  • Poziom 2  
    Witam,
    ja też zastanawiam się aktualnie nad złożeniem w miarę cichej i wydajnej jednostki multimedialnej o przeznaczeniu: filmy hd, muzyka, zdjęcia, net.

Czytając te i inne fora doszedłem do konfiguracji którą przedstawiłem poniżej.

Niestety nie jestem człowiekiem od hardware'u:) pojęcia nie mam jak to faktycznie będzie ze sobą grać. Czy taki zasilacz jest za duży czy za mały na to co chcę kupić teraz i o co chcę w przyszłości rozszerzyć jednostkę? Czy faktycznie będzie to ciche?:) Czy zmieści się w obudowie którą sobie wybrałem? nie będe mial problemu z zawadzajacymi o siebie elementami? :) Sprzęt docelowo ma stać w szafeczce pod TV.
    Czy nie będę miał problemów z hałasem? chłodzeniem? wszelkie uwagi od bardziej niż ja doświadczonych osób będą mile widziane:)

Moja konfiguracja:

1. Płyta główna taka jak powyżej, czyli Asus M4A88T-V EVO/USB3/Realtek ALC892/ATI Radeon HDBequiet PurePower L7 430W 4250/2ATA/5SATA/4DIMM3(16GBmax/SidePortMemory 128DIMM3) / 24-pin ATX Power connector, 8-pin ATX 12V Power connector, Support RAID 0,1,10,JBOD (czytałem sporo opinii już o tej płycie i podoba mi sięto co oferuje) koszt około 300 PLN

2. Procesor AMD na AM3 energooszczędny, czyli Athlon II X3 400e (2,2 GHz, 1.5 MB cache L2) lub ewentualnie tańszy: 2. Athlon II X2 235e, 2x 2.70GHz, box (AD235EHDQBOX). Dobry oszczędny procesor jest mi potrzebny; jak naj mniej energii, jak najmniej ciepła, jak najwięcej mocy przy stosunkowo niskiej cenie ofkorst:-)))) Koszt 300PLN za X3 400e lub 211 PLN za X2 235e

3. Obudowa ATX Silverstone La Scala SST-LC13S-E: 2x5.25"zew, 2x3.5"zew, 4x3.5"wew, USB2.0x2, IEEE1394x1, Audio x 1, MIC x 1, Rear coolers: 2 x 80mm exhaust, 2050rpm, 21dBA, Front cooler slot: 1 x 92mm or 80mm fan slots Link (ta obudowa miała sporo pozytywnych opinii w różnego rodzaju testach, a mi dodatkowo powaliła nmie ilość slotów 5.25 i 3.5). koszt ok 450 PLN

4. Zasilacz Be quiet! Pure Power L7 530W (430W jest prawie 100zl tańszy - może wystarczy?)
    Link1, Link2, Link3, Link4, Link5, Link6 (wybór zasilacza nie był trudny, przy niskich kosztach, dobrej wydajnosci i cichej pracy jedynie be quiet są polecane. mam nadzieje, że dobrze wybrałem) Koszt ok 270PLN za 530W, 180 za 430W

5. Dysk WD CAVIAR 1TB AV GreenPower SATA/300, 64MB cache (WD10EURS) - 2 HDD spiete w macierz Raid1 (backup); wiem, że teoretycznie trochę mi taka macierz zwolni całość, ale wolę mieć kopię niż jej nie mieć i płakać:) miałem tu trochę wątpliwości, bo rozne rzeczy rozni ludzie polecają; DO rozwiązań typowo multimedialnych wiekszosc poleca albo taki WD właśnie, albo Seagate Pipeline HD Albo zwykłe zielone takie jak np Samsung SpinPoint F3 EcoGreen 1TB; ale ten wd ma dosyc niskie pobory energii i w testach tez wypadal niezle jesli chodzi o stosunek cisza/cieplo/wydajnosc. Koszt obydwu HDD to ok 440PLN

6. Pamięć DDR3 OCZ 4GB PC1600 2x2GB CL9 Obsidian LV, timing 9-9-9-24, radiator typu XTC Link tu sugerowalem sie w zasadzie testem z tego artykulu tylko, mialem problem zeby znalezc cos konkretnego; ale zakladajac ze nie bede podkrecal sprzetu, to pamiec z radiatorem wydaje sie byc plusem w takiej konfiguracji; Koszt ok 309 PLN

Σ = 2000PLN (mniej więcej).

Do tego planuję ten zestaw poszerzać z czasem o:
    - pilot, na razie nie wiem jaki, widizałem, że część kupuje Fractal Design Shape - HTPC Remote Control, Imon, Mediona
    - klawiatura i myszka bezprzewodowa, żeby można było normalnie po niecie śmigać, na razie pewnie będzie zwykła klawiatura i myszka podłączona:)
    - nagrywarka Blue-ray, na razie będzie w środku siedzieć nagrywarka DVD ATA ze starego kompa, docelowo nagrywarka blueray.
    - dysk SSD może kiedyś na system operacyjny, jeśli za rok lub dwa zejdą z ceny :)
    - All in one card reader + USB3.0 ports hub (płyta wspiera usb 3.0, ale obudowa nie ma portów)

co o tym sądzicie?

pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Hej, jednak jestem zboczencem i wole miec cos gdzie bede mogl wlozyc paluszki, zmienic jeden komponent a nie calosc, wewentualnie dodac cos nowego :) wiec pozostane chyba przy HTPC.
    Ale dzieki za porade. Zasilacz zmienie na 430 na pewno i Ramu poszukam tanszego, najwyzej sie kiedys wymieni na wieksze/lepsze jednostki jesli w ogole bedzie taka potrzeba.
  • Poziom 31  
    Ja osobiście nie kupowałbym takiej kolubryny jako HTPC, tylko ITX lub uATX.
    Jeśli masz zamiar korzystać z integry to zasilacz 430W będzie się tam nudził.