Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zestaw do media center -czy dobry wybór

merceli 20 Wrz 2010 18:32 3557 23
  • #1 20 Wrz 2010 18:32
    merceli
    Poziom 9  

witam

mam zamiar złożyć zestaw pod MC
    na grach mi nie zależy aż tak bardzo a liczą się filmy (w przyszłości hd)
    w miarę cisza .przechowywanie i odtwarzanie zdjęć i filmów na plazmie 42" HD

skompletowałem taki tani zestaw
    MSI 785GM-E51 AMD 785G Socket AM3 (VGA/PCX/7.1/GLAN/SATA/RAID/DDR3) mATX

Pamięć RAM DDR3 GOODRAM 2048MB PC1333 CL9

Procesor AMD AM3 ATHLON II X2 250 BOX

Dysk Seagate Barracuda 7200.12; 500GB, Serial ATA/300,7200RPM,16MB c.

obudowa HTPC COOLERMASTER CAVALIER IV 350W

mieszczę się w 1000zł

proszę o opinie gdyż nie znam się za bardzo na HTPC ale dwa dni chłonąłem wiedzę z netu

0 23
  • #2 20 Wrz 2010 21:13
    neophyte
    Poziom 31  

Do HTPC wystarczy jakiś "zielony" dysk, dobrze gdyby był pojemniejszy - np. jakiś Samsung z serii Eco Green. Możesz też zastanowić się nad Athlonem z przyrostkiem "e" (np. 245e - obniżony pobór mocy - TDP 45W).

0
  • #3 20 Wrz 2010 21:33
    merceli
    Poziom 9  

dysk eko green rozumiem będzie cichszy.
    A jakie różnice w użytkowaniu będą w zastosowaniu procesora 245e - obniżony pobór mocy - TDP 45W zamiast 65Watowego?
    oprócz oszczędności energii

0
  • #4 20 Wrz 2010 23:33
    Szunej
    Poziom 17  

Procesor będzie się mniej nagrzewał a co za tym idzie, czujnik temperatury obniży obroty wentylatora na procesorze co, jak już się pewnie domyślasz, wiąże się z ciszą. :)
    Pozdrawiam! :)

0
  • #5 21 Wrz 2010 12:44
    neophyte
    Poziom 31  

Dokładnie, taki procesor można więc chłodzić pasywnie przy rozsądnym obiegu powietrza w obudowie. Np. przy pomocy Scythe Ninja Mini.

0
  • #6 21 Wrz 2010 17:42
    Radeusz
    Poziom 30  

No dobra ale bez karty graficznej to twój komputer nawet nie wystartuje :) polecałbym najniższe modele a najlepiej jakiś chłodzony pasywnie, będziesz miał cisze i niski pobór prądu. Ważne jest także złącze HDMI ale to chyba oczywiste. A tak hipotetycznie (wiem że to nie realne przy tym budżecie) dorzucić do tego dysk ssd i wywalić nagrywarkę i wrzucić taki zasilacz Silverstone ST30NF to mamy bezgłośny komputer :)

0
  • #7 21 Wrz 2010 18:16
    Szunej
    Poziom 17  

Kolego Radeusz, ta płyta ma zintegrowaną grafikę a z tyłu wyjście HDMI :)
    Pozdrawiam! :)

0
  • #8 21 Wrz 2010 18:29
    merceli
    Poziom 9  

płyta główna którą podałem posiada zintegrowanego ATI Radeon HD4200
    posiada złącze HDMI pozwólcie że się rozwinę

Płyta główna - specyfikacja:

kod Producenta 785GM-E51
    Typ gniazda procesora Socket - AM3
    Obsługiwane procesory AMD Phenom II (140W) / Athlon II
    Producent Chipsetu AMD
    Model Chipsetu AMD 785G + SB710
    Magistrala HyperTransport 3.0 (5200 MT/s) - 2600 MHz
    Ilość gniazd pamięci DDR III 4 szt.
    Obsługiwane typy pamięci DDR3 - 1600 (OC) / 1333 / 1066 / 800
    Dwukanałowa obsługa pamięci Tak
    Maks. pojemność pamięci 16 GB
    Gniazdo PCI-Express x16 1 szt.
    Gniazdo PCI-Express x1 1 szt.
    Gniazdo PCI 2 szt.
    Obsługa CrossFire Tak
    Zintegrowana karta graficzna ATI Radeon HD 4200
    Zintegrowana karta dźwiękowa RealTek ALC889 8-kanałowy (7.1) - High Definition Audio
    Zintegrowana karta sieciowa RealTek RTL8111DL - 10/100/1000 MB/s
    Złącza IDE ATA 1 szt.
    Złącza Serial ATA 2 5 szt.
    Złącza eSATA 1 szt.
    Kontroler RAID ATA Nie
    Kontroler RAID SATA Tak
    Interfejs FDD 1 szt.
    Gniazdo D-Sub 1 szt.
    Gniazdo DVI 1 szt.
    Gniazdo HDMI 1 szt.
    Gniazdo PS/2 1 szt.
    Gniazdo sieciowe RJ45 1 szt.
    Złącza USB zewnętrzne 6 szt.
    Złącza USB wewnętrzne 3 szt.
    Gniazda audio analogowe 6 szt.
    Gniazda zasilania 1 x 24-pinowe złącze zasilania ATX, 1 x 4-pinowe złącze zasilania ATX 12V. Złącza zasilania wentylatora: 1 x CPU / 1 x System
    Dodatkowe złącza wewnętrzne Załącze czujnika otwarcia obudowy, 1 x złącze - front panel, 1 x złącze - front audio, 1 x CDin, 1 x OC Switch, 1 x TPM, 1 x SPDIF-out
    Standard mikro ATX
    Wymiary (wys x szer) 244 X 244 mm
    Zawartość opakowania instrukcja, sterowniki, przewody (IDE, 4xSATA)
    Funkcje dodatkowe Live Update Online, Live Update 4, Cool'n'Quiet
    Informacje dodatkowe kondesatory polimerowe w układzie zasilania CPU, APS, M-Flash, eSATA, Hybrid CrossFire, DirectX 10.1, 3 wyjścia wideo (HDMI, DVI, D-Sub), pasywne chłodzenie-----------------------

mam zamiar dokupić do niej tylko athlona 2 240e lub 245e
    dysk 500gb eco green samsunga i jakieś DVD które wymienię po jakimś czasie na blu-ray

to wszystko połączę w sieć z drugim PC który stoi u córki w pokoju i ma DSLa nagrywarkę i takie tam

chcę żeby zestaw był w miarę ekonomiczny z możliwością rozbudowy-bo nie wiem czy nie będę chciał pograć w jakąś wymagającą gre za rok czy dwa

za jakiś czas mam zamiar dodać blu-rey'a i wtedy ewentualnie dodam grafikę i może wymienię procesor jak zajdzie taka potrzeba

nic jeszcze nie zamówiłem oprócz obudowy która jest już w drodze powiedzcie co teraz sądzicie o tej płycie z tą grafiką( na razie tylko DVD) i procesorach

dodam jeszcze że odległość w czasie oglądania TV a więc i od tego pudełka to 4m-myślę że niewielki szum będzie niesłyszalny lub minimalnie słyszalny co wy na to?

0
  • #9 21 Wrz 2010 18:42
    Radeusz
    Poziom 30  

Jeżeli ma zintegrowaną grafikę to powinno być ok zapomniałem o tym napisać. O tym można napisać tyle że to będzie działać i to chyba wszystko czego od tego wymagamy. Po uwzględnieniu porad panów wyżej to powinno być nawet ciche i mało prądożerne. Co do przyszłych możliwości rozbudowy to średnio z tym będzie. procesor zmienisz na niewiele lepszy karta da rzeczywiście bardzo dużo ale (prawdopodobnie) konieczna będzie wymiana zasilacza. A tak prawdę mówiąc nie wiem czy nie bardziej rozsądnym wyborem byłby zakup Playstation 3. Ma ona wszystkie wymienione funkcje, dodatkowo obsłuży wymagające gry i ma już wbudowany blue-ray.

0
  • #10 22 Wrz 2010 01:02
    neophyte
    Poziom 31  

Obudowa pomieści normalną płytę ATX więc jeśli kolega nie planuje w przyszłości jej(obudowy) wymiany na coś mniejszego to może warto kupić "większą" płytę? Nie będzie wtedy problemem ewentualne dołożenie tunera TV, karty wi-fi, dedykowanej grafiki z wydajnym/pasywnym chłodzeniem, lepszej dźwiękówki etc.

Np.
    MSI 785G-E53 czyli większa siostra MSI 785GM-E51
    ...albo jakiś AsRock
    AsRock M3A785GXH/128M / AsRock M3A790GXH/128M / AsRock M3A790GXH/USB3

0
  • #11 23 Wrz 2010 00:14
    merceli
    Poziom 9  

a co powiecie o tej płycie MSI KA780G AM2+ VGA ATI HD3200 DVI DDR2 140W

to już format ATX

ciut gorsza grafika ale możliwość Hybrid CrossFire
    DDR2 -też nie wielka różnica z ddr3

cena dosyć atrakcyjna 169zł

0
  • #12 23 Wrz 2010 00:48
    Szunej
    Poziom 17  

Jednak płyta którą wybrałeś w pierwszym poście jest moim zdaniem lepsza. Nowszy standard, AM3 i DDR3 dają w przyszłości większe możliwości rozbudowy.
    Ostateczny wybór należy do Ciebie, choć wg mnie pierwszy zestaw jest ok.
    Czemu chcesz zastąpić nowszą płytę starszą? Skusiła Cię cena?
    Pozdrawiam! ;)

0
  • #13 23 Wrz 2010 16:33
    Radeusz
    Poziom 30  

Wiem że jestem natrętny ale czy chociaż zastanowiłeś się nad Playstation 3 ? To jest rozwiązanie optymalne i to bez konieczności późniejszej rozbudowy. Co do płyty głównej to kolega ma racje ta 1 była lepsza. Lepsze możliwości rozbudowy. A z crossfire i tak byś nie skorzystał bo za cenę 2 słabszych kart można mieć 1 o wiele lepszą.

0
  • #14 23 Wrz 2010 21:26
    merceli
    Poziom 9  

zastanawiałem się nad PS3 i doszedłem to takich wniosków( oczywiście mogę się mylić)
    -może i ładne ,funkcjonalne ale to konsola -gry drogie a piraty nie chodzą jak wyczytałem
    -w przypadku awarii podzespołu w PC wymieniam go niewielkim jednak kosztem ,w konsoli jednak będzie duży koszt

Dodano po 11 [minuty]:

Radeusz napisał:
    . A z crossfire i tak byś nie skorzystał bo za cenę 2 słabszych kart można mieć 1 o wiele lepszą.

jak wyczytałem płyta ma hybrid crosfire i znaczy to że można do tego wykorzystać zintegrowany układ

płytę rozważam ze względu na cenę i niewielkie różnice pomiędzy ddr2 i ddr3 i AM2+ i AM3 (tak wyczytałem)
    i kolega wyżej przekonał mnie na ATX a pudło mam duże

0
  • #15 24 Wrz 2010 15:37
    merceli
    Poziom 9  

AsRock M3A790GXH/128M -300zł
    asrock m3a785gxh/128 -300zł
    msi 785 gm e-53 320zł

którą wybrać????? bo już ogłupiałem

0
  • #16 25 Wrz 2010 16:22
    merceli
    Poziom 9  

OSTATECZNIE ZAMÓWIŁEM COŚ TAKIEGO
    Kingston DDR3 2GB PC1333 CL9
    Seagate Barracuda LowPower 500GB SATA2 (ST3500412AS)
    AMD Athlon II X2 245e AM3 BOX 1 szt. Cena: 260 zł
    Asus M4A88T-V EVO/USB3 AMD 880G Socket AM3

zapewniłem sobie możliwość rozbudowy w przyszłości w oparciu o płytę--jak myślę
    dysk wolno obrotowy--cichy
    procesor 45W ---

do tego dołożę blue-Ray, pilot , połączę w sieć z drugim PC i senderem z drugim TV. czy mi się to uda?
    graficznie ma to wyglądać tak jakie są wasze opinie i porady
    zestaw do media center -czy dobry wybór

0
  • #17 03 Paź 2010 20:49
    merceli
    Poziom 9  

no i wszystko złączyłem w całość-
    oprócz połączenia drugiego tv senderem ale na razie mi to nie potrzebne.

wszystko pozostałe działa jak należy obraz i dźwięk przez hdmi.

pozostała jeszcze sprawa pilota do sterowania i zasilacza bo ten z obudowy trochę głośny.
    Właśnie w tym temacie proszę o pomoc nie zakładam nowego tematu bo miał być zestaw.
    Co byście polecili do tego zestawu zasilacz może być używany z alledrogo byle był cichy i niezawodny do 100zł może trochę więcej.
    A pilot? na razie obstawiam Mediona

0
  • #18 07 Paź 2010 12:54
    neophyte
    Poziom 31  

Z zasilaczy np te:
    Corsair VX450
    Seasonic S12II

Co do pilota to nie mam rozeznania w temacie.

0
  • #19 07 Paź 2010 20:49
    molboro
    Poziom 2  

Witam,
    jestem aktualnie na etapie selekcji podzespołów i mam pytanko - czym chłodzisz procka przy tej konfiguracji?

PS. Co do sterowania to widziałem, że ludzie wybierają Imon, Medion lub Fractal Design, ale niestety nie orientuję się jeszcze co jest warte uwagi :)

pozdrawiam.

0
  • #20 08 Paź 2010 20:56
    merceli
    Poziom 9  

procesor jest chłodzony box-owym zasilaczem.
    na razie tu jest cisza i chłodek obroty wentylatora w/G everesta to 70-80 rpm temp.???? nie wiem jakoś nie pokazuje a nie zastanawiałem się czemu .Temp płyty głównej do 40'C .(obudowa stoi w dość ciasnej półce pod TV)

Tylko ten zasilacz głośny jak cho....ra.
    Jestem na etapie szukania odpowiedzi jakim go zastąpić z tego co czytałem to chieftec,be quiet ,tagan te marki są ciche i cenione

Pilota mam już mediona x10 - działa ,ale nie konfigurowałem go jeszcze.

0
  • #21 08 Lis 2010 11:23
    molboro
    Poziom 2  

Witam,
    ja też zastanawiam się aktualnie nad złożeniem w miarę cichej i wydajnej jednostki multimedialnej o przeznaczeniu: filmy hd, muzyka, zdjęcia, net.

Czytając te i inne fora doszedłem do konfiguracji którą przedstawiłem poniżej.

Niestety nie jestem człowiekiem od hardware'u:) pojęcia nie mam jak to faktycznie będzie ze sobą grać. Czy taki zasilacz jest za duży czy za mały na to co chcę kupić teraz i o co chcę w przyszłości rozszerzyć jednostkę? Czy faktycznie będzie to ciche?:) Czy zmieści się w obudowie którą sobie wybrałem? nie będe mial problemu z zawadzajacymi o siebie elementami? :) Sprzęt docelowo ma stać w szafeczce pod TV.
    Czy nie będę miał problemów z hałasem? chłodzeniem? wszelkie uwagi od bardziej niż ja doświadczonych osób będą mile widziane:)

Moja konfiguracja:

1. Płyta główna taka jak powyżej, czyli Asus M4A88T-V EVO/USB3/Realtek ALC892/ATI Radeon HDBequiet PurePower L7 430W 4250/2ATA/5SATA/4DIMM3(16GBmax/SidePortMemory 128DIMM3) / 24-pin ATX Power connector, 8-pin ATX 12V Power connector, Support RAID 0,1,10,JBOD (czytałem sporo opinii już o tej płycie i podoba mi sięto co oferuje) koszt około 300 PLN

2. Procesor AMD na AM3 energooszczędny, czyli Athlon II X3 400e (2,2 GHz, 1.5 MB cache L2) lub ewentualnie tańszy: 2. Athlon II X2 235e, 2x 2.70GHz, box (AD235EHDQBOX). Dobry oszczędny procesor jest mi potrzebny; jak naj mniej energii, jak najmniej ciepła, jak najwięcej mocy przy stosunkowo niskiej cenie ofkorst:-)))) Koszt 300PLN za X3 400e lub 211 PLN za X2 235e

3. Obudowa ATX Silverstone La Scala SST-LC13S-E: 2x5.25"zew, 2x3.5"zew, 4x3.5"wew, USB2.0x2, IEEE1394x1, Audio x 1, MIC x 1, Rear coolers: 2 x 80mm exhaust, 2050rpm, 21dBA, Front cooler slot: 1 x 92mm or 80mm fan slots Link (ta obudowa miała sporo pozytywnych opinii w różnego rodzaju testach, a mi dodatkowo powaliła nmie ilość slotów 5.25 i 3.5). koszt ok 450 PLN

4. Zasilacz Be quiet! Pure Power L7 530W (430W jest prawie 100zl tańszy - może wystarczy?)
    Link1, Link2, Link3, Link4, Link5, Link6 (wybór zasilacza nie był trudny, przy niskich kosztach, dobrej wydajnosci i cichej pracy jedynie be quiet są polecane. mam nadzieje, że dobrze wybrałem) Koszt ok 270PLN za 530W, 180 za 430W

5. Dysk WD CAVIAR 1TB AV GreenPower SATA/300, 64MB cache (WD10EURS) - 2 HDD spiete w macierz Raid1 (backup); wiem, że teoretycznie trochę mi taka macierz zwolni całość, ale wolę mieć kopię niż jej nie mieć i płakać:) miałem tu trochę wątpliwości, bo rozne rzeczy rozni ludzie polecają; DO rozwiązań typowo multimedialnych wiekszosc poleca albo taki WD właśnie, albo Seagate Pipeline HD Albo zwykłe zielone takie jak np Samsung SpinPoint F3 EcoGreen 1TB; ale ten wd ma dosyc niskie pobory energii i w testach tez wypadal niezle jesli chodzi o stosunek cisza/cieplo/wydajnosc. Koszt obydwu HDD to ok 440PLN

6. Pamięć DDR3 OCZ 4GB PC1600 2x2GB CL9 Obsidian LV, timing 9-9-9-24, radiator typu XTC Link tu sugerowalem sie w zasadzie testem z tego artykulu tylko, mialem problem zeby znalezc cos konkretnego; ale zakladajac ze nie bede podkrecal sprzetu, to pamiec z radiatorem wydaje sie byc plusem w takiej konfiguracji; Koszt ok 309 PLN

Σ = 2000PLN (mniej więcej).

Do tego planuję ten zestaw poszerzać z czasem o:
    - pilot, na razie nie wiem jaki, widizałem, że część kupuje Fractal Design Shape - HTPC Remote Control, Imon, Mediona
    - klawiatura i myszka bezprzewodowa, żeby można było normalnie po niecie śmigać, na razie pewnie będzie zwykła klawiatura i myszka podłączona:)
    - nagrywarka Blue-ray, na razie będzie w środku siedzieć nagrywarka DVD ATA ze starego kompa, docelowo nagrywarka blueray.
    - dysk SSD może kiedyś na system operacyjny, jeśli za rok lub dwa zejdą z ceny :)
    - All in one card reader + USB3.0 ports hub (płyta wspiera usb 3.0, ale obudowa nie ma portów)

co o tym sądzicie?

pozdrawiam.

0
  • #22 08 Lis 2010 21:16
    Radeusz
    Poziom 30  

Witaj. A co powiesz na podaną przezemnie wcześniej PS3? Ma wszystko czego potrzebujesz, jest cicha, ma blue ray i jest tańsza od tego co tu podałeś. Moim zadaniem byłby to najlepszy wybór, pilot też można do niej dokupić. Jeżeli nie to zdłaszam poprawki do zestawu. Zasilacz bież 430w bo nie ma po co więcej. Po co ci takie drogie ramy? nie ma sęsu i tak nie zauważysz różnicy. Bież Patriot 1333mhz cl9.

0
  • #23 09 Lis 2010 11:48
    molboro
    Poziom 2  

Hej, jednak jestem zboczencem i wole miec cos gdzie bede mogl wlozyc paluszki, zmienic jeden komponent a nie calosc, wewentualnie dodac cos nowego :) wiec pozostane chyba przy HTPC.
    Ale dzieki za porade. Zasilacz zmienie na 430 na pewno i Ramu poszukam tanszego, najwyzej sie kiedys wymieni na wieksze/lepsze jednostki jesli w ogole bedzie taka potrzeba.

0
  • #24 09 Lis 2010 15:50
    neophyte
    Poziom 31  

Ja osobiście nie kupowałbym takiej kolubryny jako HTPC, tylko ITX lub uATX.
    Jeśli masz zamiar korzystać z integry to zasilacz 430W będzie się tam nudził.

0
  Szukaj w 5mln produktów