Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NeuFlow -superkomputer widzi jak człowiek i poprowadzi auto?

danielde 20 Wrz 2010 21:20 1706 3
  • NeuFlow -superkomputer widzi jak człowiek i poprowadzi auto?
    Eugenio Culurciello z Yale's School of Engineering & Applied Science zaprojektował superkomputer, którego działanie opiera się o model ludzkiego widzenia i działa znacznie szybciej i wydajniej od dotychczasowych rozwiązań tego typu. System zwany NeuFlow powstał z inspiracji modelem widzenia ssaków, naśladując jego siatkę neuronów w celu szybkiej interpretacji świata otaczającego. Culurciello zaprezentował rezultaty swoich badań 15 września w Bostonie podczas warsztatów High Performance Embedded Computing.

System wykorzystuje złożone algorytmy widzenia, zaprojektowane w New York University przez Yann LeCun, w celu uruchomienia dużych siatek neuronów na potrzeby sztucznych systemów wizyjnych (ang. synthetic vision system, SVS). Culurciello i LeCun mieli wspólny cel, stworzenie systemu zdolnego do prowadzenia auta. Aby rozpoznać przeróżne obiekty występujące na drogach, takie jak inne samochody, pieszych, sygnalizację świetlną, chodniki, czy drogę, NeuFlow przetwarza w czasie rzeczywistym obrazy o rozdzielczości kilkudziesięciu megapikseli.

System jest również wyjątkowo wydajny, ponieważ jednocześnie wykonuje ponad 100 miliardów operacji na sekundę, korzystając przy tym tylko z kilku watów mocy.

Więcej informacji na stronie projektu.

Link

źródło:Link

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    danielde
    Tłumacz Redaktor
    danielde napisał 671 postów o ocenie 17, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Bydgoszcz. Jest z nami od 2009 roku.
    markovip
    Poziom 34  
    Ja widzę dla tego dużo więcej zastosowań. Jeżeli się nie mylę, karta posiada port PCIe-x8.
    webmortiz
    Poziom 20  
    Przedstawione urządzenie zostało zbudowane na bazie układu FPGA. Program napisany na taki układ przy programowaniu, czy bardziej powiedziałbym syntezie i implementacji (o ile się nie mylę) jest fizycznie odzwierciedlany w sprzęcie, czyli powstaje ASIC. A to wszystko w dużym skrócie. Natomiast i7 wspomniany w prezentacji nie jest typowo sprzętem zaprojektowanym do rozpoznawania otoczenia w kontekście ludzkiego oka, korzysta on bardziej z rozwiązań programowych. A więc podsumowując dedykowane rozwiązanie sprzętowe zawsze będzie szybsze od nakładki programowej tak więc według mnie trochę nietrafne jest porównywanie FPGA do architektury i7 czy układu GPU, który raczej był projektowany pod kątem obróbki grafiki trójwymiarowej.
    maniakhv
    Poziom 11  
    Mi się wydaje że to najwydajniejszy komputer na świecie, 100 Miliardów operacji na 1 sec, pomyśleć że to zaczęło się kilka set lat temu.

Mamo ja chcę taki komputer:)