Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jaki sposób zbudować hologram

Trunks 17 Wrz 2004 20:08 27449 36
  • #1 17 Wrz 2004 20:08
    Trunks
    Poziom 10  

Czy da się zbudować hologram?

1 29
  • #2 30 Wrz 2004 23:28
    toadi
    Spec od akustyki

Domowa metoda zapomnij.

Kwestia precyzyjnego strowanie dwoch wiazek lasera w domu co najwyzje uda ci sie pojedynczy punkt holograficzny uzyskac i to jak bedziesz mial szczescie :( kolega robi prace dotorska z dziedziny laserów i wlasnie go tez o to podpytywalem nawet oni maja ogromne problemy w instytucie z uzyskaniem obrazów 3D i to bardzo prostych

0
  • #3 30 Wrz 2004 23:45
    Kapsis
    Poziom 25  

metoda domowa niemozliwe-jestem mgr inzynierem o specjalnosci sieci swiatlowodowe i holografia

0
  • #5 14 Kwi 2005 10:31
    wwmajor
    Poziom 14  

Witam!
    Mam zamiar pisać pracę magisterską o holografii (bo to ciekawy temat). Widzę że tu zebrało się szacowne grono czujące temat w związku z tym proszę o pomoc.

1. Czy znacie jakąś aktualną literaturę dotyczącą holografii (za wszystkie pozycje będę wdzięczny)

2. Gdzie w Polsce (najbliżej Rzeszowa) znajdują się ośrodki pracujące nad holografią (może mają jakieś publikacje)

1
  • #6 14 Kwi 2005 11:22
    h-doc
    Poziom 27  

wwmajor - no na przykład warszawska WAT. ostatnio sprzedaliśmy tam trochę sprzętu optycznego (m. in. właśnie do holografii) za spore pieniądze.

2
  • #7 29 Sie 2005 01:10
    dee jay G
    Poziom 26  

Próbowałem kiedyś skrzyżować dwa promienie lasera w powietrzu i myślałem, że powstanie punkcik w przestrzeni, a tu nic :( Pytałem wtedy gościa od fizyki a on na to, że promienie muszą być identycznie "spolaryzowane"!!!
    Co kolwiek to znaczy, brzmi groźnie...( chyba, że on jest taki paprak i gadał głupoty )
    Więc dałem sobie spokój :)

Pozdro

PS: Ciekawy temat ale raczej ciężki!

0
  • #8 30 Sie 2005 19:59
    diodakiler
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

o chyba bedzie w temat :)

EKRANY WODNE WEWNĘTRZNE
    Tafla wody tworząca znakomite podłoże do wyświetlania animacji laserowych i projekcji LCD. Ekran oparty na zasadzie obiegu zamkniętego, z elektrozaworami powodującymi natychmiastowe otwarcie oraz zamknięcie systemu. Moduły o wymiarach 3m, 4m, możliwość dowolnej konfiguracji szerokości, z podanych modułów. Zalecana maksymalna wysokość: 8m. Ekran instalowany jest wraz ze specjalnym, 100% szczelnym basenem, co pozwala na użycie jej nawet w hotelu lub na scenie teatralnej.

(tse light)
    W jaki sposób zbudować hologram

0
  • #9 07 Wrz 2005 01:12
    marpiasek
    Poziom 27  

wwmajor
    W Rzeszowie jest WSP (8 lat temu ta uczelnia jeszcze istniała) i wykładał tam profesor z Lwowa -znał ten temat dobrze i nawet proponował sprzedaż sprzętu do holografi.
    Chyba na wydziale mechaniki -zajmowali się laserami.

0
  • #10 07 Wrz 2005 12:20
    _jta_
    Specjalista elektronik

Proponuję lekturę: Arkadiusz Piekara, Nowe oblicze optyki.

0
  • #11 07 Wrz 2005 21:31
    wwmajor
    Poziom 14  

Do marpiasek
    Ta uczelnia obecnie nazywa się Uniwersytet Rzeszowski i jest tam taki kierunek jak Wychowanie Techniczne i są tam wykłady z automatyki, fotoniki, technologii laserowych. Wykłada tam wielu ludzi z Ukrainy i min pan prof. dr hab. Inż. Bobitski. Jest naprawdę świetnym pedagogiem i co rzadko idzie w parze super naukowcem o ogromnej wiedzy a co najważniejsze bardzo świeżej wiedzy. Co najciekawsze to u niego będzie ta praca mgr.
    Pytam się o holografy bo chciałbym coś wynieść z tej pracy a nie po prostu ją odwalić.

Do diodakiler
    Hologram potrafi wyświetlić obraz trójwymiarowy w przestrzeni. Pracuje się nad tym aby np. sprząc taki holograf z rezonansem magnetycznym i chirurdzy mogliby wyświetlić w przestrzeni np. uszkodzone serce, mogli by obejść dookoła taki obiekt i dokładnie go obejrzeć.
    Wyświetlanie czegoś na ekranie to bardziej kwestia mechaniki sterowania niż samego używania promienia lasera. Ale nie powiem bardzo efektowny temat.

Do _jta_

Niestety niema tej książki w mojej bibliotece. To jakaś nowa pozycja na rynku?

0
  • #12 07 Wrz 2005 23:54
    _jta_
    Specjalista elektronik

Hologram wymaga ogromnej precyzji - do ułamka długości fali (a ta jest 0.4-0.8 mikrona).
    Książka taka bardzo nowa nie jest - chyba z lat osiemdziesiątych. Zresztą było parę wydań.

0
  • #13 27 Mar 2006 22:43
    Trunks
    Poziom 10  

A może by tak kontynuować rozmowę na ten temat... Temat trochę stary jest, ale rozkręcić go jeszcze można, jesli moderatorzy nie będą mieli nic przeciwko :D

0
  • #14 27 Mar 2006 22:52
    piotrek_bak
    Poziom 22  

osobiście temat bardzo mnie zaciekawił... widziałem możliwośći takich obrazów w muzeum techniki w Monachium, naprawde jest o co walczyć... i może jednak próbować uzyskać hologram metodami domowymi bo ehekty są tego warte :D

0
  • #17 28 Lut 2007 00:44
    me_super
    Poziom 29  

piotrek_bak napisał:
    osobiście temat bardzo mnie zaciekawił... widziałem możliwośći takich obrazów w muzeum techniki w Monachium, naprawde jest o co walczyć... i może jednak próbować uzyskać hologram metodami domowymi bo ehekty są tego warte :D

Zapomnij. Potrzebujesz dobry (jednomodowy!) laser, może być HeNe, baardzo stabilny i ciężki stół i dobrą /precyzyjną/ mechanikę do ustawienia wszystkiego. Do tego specjalna kliszę fotograficzną -- zwykła się nie nadaje, ma za małą rozdzielczość; klisze do holografii były uczulone m.in. na 633nm /laser HeNe/ i miały rozdzielczość rzędu 1000-2000 linii/mm (zwykły film cz-b rzadko kiedy ma więcej jak 100 linii/mm). Miały i były bo Agfa produkujące takie błony już nie istnieje. Co prawda jakaś firma na Litwie robi podobne, ale podobno.

0
  • #18 15 Paź 2007 13:46
    glajciorz
    Poziom 10  

Cytat:
    Zapomnij. Potrzebujesz dobry (jednomodowy!) laser, może być HeNe, baardzo stabilny i ciężki stół i dobrą /precyzyjną/ mechanikę do ustawienia wszystkiego. Do tego specjalna kliszę fotograficzną -- zwykła się nie nadaje, ma za małą rozdzielczość; klisze do holografii były uczulone m.in. na 633nm /laser HeNe/ i miały rozdzielczość rzędu 1000-2000 linii/mm (zwykły film cz-b rzadko kiedy ma więcej jak 100 linii/mm). Miały i były bo Agfa produkujące takie błony już nie istnieje. Co prawda jakaś firma na Litwie robi podobne, ale podobno.

Naprawde probujesz zniechecic ludzi do prob samodzielnego robienia hologramow. DLaczego ?
    Wtrace swoje 0,03PLN, bo nic mnie tak nie bawi jak zdania typu "nie da sie tego zrobic w domu, bo...". I oczywiscie miny ludzi, ktorzy widza, ze jednak sie da.
    Laser - mozesz uzyc wskaznika (tak, takiego bazarowego za 1,99 PLN). Na pierwsze holo wystarczy.
    Po zamontowaniu diody na ogniwo Peltiera i wystabilizowaniu temperatury diody z dokladnoscia do 0,01stopnia (co nie jest trudne ani kosztowne) dostajesz laser o jakosci wiazki o klase lepszej od HeNe (czytaj - droga koherencji rzedu 1m, wiazka juz gotowa do holografii - rozkolimowana i czysciutka).
    Mozna tez uzywac lasera impulsowego wykonanego domowym sposobem - 3 filmy hologramow zrobionych moim laserem sa tu:

http://youtube.com/watch?v=6U9ebkGEtl4
    http://youtube.com/watch?v=d4XoRhb9SOg
    http://youtube.com/watch?v=LhR24W8M_aA

Stol - jasne, jesli chcesz robisz holo wielowiazkowe. Ale pierwsze hologramy robiono na stolikach 30x60cm. Tania alternatywa - plyta granitowa na detce samochodowej. Ale do pierwszego hologramu nie potrzebujesz nic poza laserem, obiektem i klisza holo.
    Co do klisz - tanie nie sa, ale mozna stosowac film.
    W warunkach domowych mozna bez wiekszych problemow przygotowac samemu klisze z ziarnem 8-12nm.
    Mozna tez uzywac metod dwuchromianowych (podobnych do techniki gumy), wtedy rozdzielczosc rosnie do 10000 lpm. Takze do zrobienia samemu w domu.
    Zrobilem klisze z obiema rodzajami emulsji, dzialaja i maja parametry porownywalne z kupnymi materialami. Za 1/10 ich ceny.

Koszty - bo oczywiscie o to kazdy zapyta - 1,99PLN za laser, 12zl za koszyczek na 3 baterie AA, 12zl za kazdy arkusz filmu PFG-01 od Slavicha, 50zl za chemikalia od Slavicha.

Zajrzyjcie na www.holowiki.org i zapraszam do dyskusji.

pzdrvk
    Adam

Dodano po 46 [minuty]:

Reheaven napisał:
    ww.gizmos.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=175&Itemid=35
    Spróbujcie coś takiego zbudować powodzenia:D

A jaki to ma zwiazek z holografia ?
    Jak widac przeklenstwo "Gwiezdnych Wojen" trzyma sie dobrze :-)

pzdrvk
    Adam

0
  • #19 15 Paź 2007 19:23
    me_super
    Poziom 29  

glajciorz napisał:

Naprawde probujesz zniechecic ludzi do prob samodzielnego robienia hologramow. DLaczego ?

Na codzień zajmuje się uruchamianiem laserów, budowaniem interferometrów itp. sprawami. Twierdzę to na podstawie swojego doświadczenia. Można, owszem ale to rzeźbienie w gównie.

glajciorz napisał:

Po zamontowaniu diody na ogniwo Peltiera i wystabilizowaniu temperatury diody z dokladnoscia do 0,01stopnia (co nie jest trudne ani kosztowne) dostajesz laser o jakosci wiazki o klase lepszej od HeNe (czytaj - droga koherencji rzedu 1m, wiazka juz gotowa do holografii - rozkolimowana i czysciutka).

Jak będę więcej czytał Twoich postów, to nabawię się chronicznego bółu brzucha od śmiechu. :-) Nigdy w życiu nie widziałeś porządnej wiązki laserowej, a opinię o wyższość wiązki bazarowej diody nad HeNe pominę ciszą. Pytanie: czy wiesz jak wygląda interferogram z wiązki z przeskakującymi modami podłużnymi?

0
  • #20 16 Paź 2007 16:59
    glajciorz
    Poziom 10  

Cytat:
    Jak będę więcej czytał Twoich postów, to nabawię się chronicznego bółu brzucha od śmiechu.

Na zdrowie :D

Cytat:
    Nigdy w życiu nie widziałeś porządnej wiązki laserowej, a opinię o wyższość wiązki bazarowej diody nad HeNe pominę ciszą.

Pokaz mi HeNe bez etalonu z CL>40cm, prosze.
    Na codzien zajmuje sie processingiem laserow na 405nm. Naswietlalem w domu hologramy z czasami rzedu 25 minut bez oznak poruszenia.
    Wiec prosze, nie chrzan :D
    Co do holografii na wskaznikach laserowych na poczatek polecam http://holoworld.com/holo/diode.html

Cytat:
    Pytanie: czy wiesz jak wygląda interferogram z wiązki z przeskakującymi modami podłużnymi?

Wiem.

pzdrvk
    Adam

0
  • #21 16 Paź 2007 17:47
    silvvester
    Poziom 24  

:arrow: glajciorz

czy to prawda że markowe filmy do holografii z za wschodniej granicy mają trwałość 2-3 lat , bo coś mi się tak obiło ?

czy mieszkasz gdzieś dalej od ulicy , pytam bo chodzi mi o ten czas
    naświetlania i brak poruszeń np. od jeźdzących tirów

0
  • #22 16 Paź 2007 19:53
    glajciorz
    Poziom 10  

silvvester napisał:
    :arrow: glajciorz

czy to prawda że markowe filmy do holografii z za wschodniej granicy mają trwałość 2-3 lat , bo coś mi się tak obiło ?

czy mieszkasz gdzieś dalej od ulicy , pytam bo chodzi mi o ten czas
    naświetlania i brak poruszeń np. od jeźdzących tirów

Witam Cie.

Co do filmow Slavicha - w tej chwili uzywam VRP-M z 2004 roku. Film jeszcze sie nie zadymil mimo uplywu czasu i nietrzymania w lodowce.
    PFG-01 sa rownie trwale.
    Z PFG-03M jest gorzej - potrafia sie zadymic na polowie powierzchni po 7-8miesiacach. Mozna oddymic.

Co do miejsca - jakies 500m od od trasy na Poznan, ale za to 150m od
    linii kolejowej :D
    Jesli zaczniesz od holografii jednowiazkowej (najprawdopodobniej) i obiekt bedzie oparty o klisze (albo lepiej - klisza bedzie lezala na obiekcie) - wtedy wibracje nie sa problemem - bo nie ma wzglednego ruchu obiektu i kliszy. 25 minut bez poruszenia w takiej konfiguracji nie jest niczym szczegolnym, kolega robil naswietlania 90-minutowe. Bez sladow poruszenia.

Podrzucam jeszcze kilka stronek z poradami:
    holowiki.org - nasze forum
    holoworld.com - najlepsze miejsce o holografii pointerkowej na poczatek
    http://cabd0.tripod.com/holograms/id5.html - na tym serwerze znajdziesz tez przepisy na emulsje srebrowe i dwuchromianowe
    http://www.holography.ru/techeng.htm - swietna ruska strona, tez o holografii impulsowej
    http://www.holography.ru/files/holpte.htm - hologramy z pointerka
    http://www.holokits.com/newsarticles.htm - kity holograficzne, porady
    http://www.holowiki.com/HoloWiki/index.php/Adam%27s_SSY - o YAGnie - moim laserku impulsowym.

jakby co zapraszam na Skype : glajciorz

pzdrvk
    Adam

1
  • #23 16 Paź 2007 20:05
    me_super
    Poziom 29  

glajciorz napisał:

Na codzien zajmuje sie processingiem laserow na 405nm.

Jeśli tak to powinniście trochę dopracować wasze laserki, jeśli piszesz o tym o czym myślę. Znajomy robił absorpcję na niebieskiej linii pewnego gazu i okazało się że wiązka była fatalnej jakości.

0
  • #24 16 Paź 2007 20:23
    glajciorz
    Poziom 10  

me_super napisał:
    glajciorz napisał:

Na codzien zajmuje sie processingiem laserow na 405nm.

Jeśli tak to powinniście trochę dopracować wasze laserki, jeśli piszesz o tym o czym myślę. Znajomy robił absorpcję na niebieskiej linii pewnego gazu i okazało się że wiązka była fatalnej jakości.

Moze i to co myslisz:
    http://www.topgan.fr.pl/topgan2/php/viewpage.php?page_id=1
    Zgadzam sie, ze jak na razie wiazka jest fatalna.
    Z drugiej strony ile jest firm na swiecie, ktore potrafia zrobic taki laser ?
    Poza tym odprowadzenie 1W ciepla z obszaru 0,0025mm^2 tez latwe nie jest :D Porownaj to z grzaniem sie procesorow.

pzdrvk
    Adam

0
  • #25 17 Paź 2007 00:17
    me_super
    Poziom 29  

glajciorz napisał:

Z drugiej strony ile jest firm na swiecie, ktore potrafia zrobic taki laser ?

Skośnoocy tyle mają że aż sprzedają w sprzęcie audio-video. :-)

0
  • #26 17 Paź 2007 09:36
    glajciorz
    Poziom 10  

Cytat:
    Skośnoocy tyle mają że aż sprzedają w sprzęcie audio-video.

Ale nie 200mW CW :-)

pzdrvk
    Adam

0
  • #27 29 Gru 2009 14:25
    WWektor
    Poziom 12  

Odświeże trochę temat :)
    Nie mogę się powstrzymać żeby tego tu nie wkleić, bo mało z krzesła nie spadłem jak to zobaczyłem!!

http://www.eskimo.com/~billb/amateur/holo1.html

Facet skrobie hologramy ręcznie przed telewizorem na kanapie :D bez żadnych laserów, klisz, chemii itp.

Po prostu szacun!!

0
  • #28 29 Gru 2009 14:58
    me_super
    Poziom 29  

WWektor napisał:
    Odświeże trochę temat :)
    Nie mogę się powstrzymać żeby tego tu nie wkleić, bo mało z krzesła nie spadłem jak to zobaczyłem!!

http://www.eskimo.com/~billb/amateur/holo1.html

Facet skrobie hologramy ręcznie przed telewizorem na kanapie :D bez żadnych laserów, klisz, chemii itp.

Po prostu szacun!!

Tyle, że nie ma to nic wspólnego z hologramem.

0
  • #29 29 Gru 2009 15:48
    WWektor
    Poziom 12  

Ale wrażenie robi :)
    Co do prawdziwych hologramów, najczęściej spotykamy się z obrazem pozornym za kliszą tak jak to widać na filmach kolegi glajciorz, a jak wygląda obraz rzeczywisty po oświetleniu kliszy laserem? Czy jest to obraz przedmiotu wiszący w powietrzu, który widać pod różnymi kątami?

0
  • #30 30 Gru 2009 12:58
    misiek1984
    Poziom 14  

Witam

Miałem okazję pewnego czasu kilkakrotnie możliwość złożenia projektora Vizoo 150 i powiem że urządzenie nie wygląda imponująco ale za to obraz który wyświetla już tak

W środku jest projektor FullHD i odtwarzacz plików z prezentacjami 3D
    Obraz z projektora jest puszczany na lustro pod kątem 45st i pada na jakiś materiał który dla oka jest nie przeźroczysty (lekko szary) powyżej tego materiału są 4 lustra trójkątne ustawione do siebie również pod jakimś kątem którego nie znam i pomiędzy nimi widać właśnie obraz 3 możliwy do obejrzenia z każdej strony.

Podaje linki do tych projektów niestety z projekcją laserową się nie spotkałem

Dreamedia Sp. z o.o. http://www.dreamedia.pl/

Vizoo - producent http://www.vizoo.com/

Pozdrawiam z życzeniami Szczęśliwego Nowego Roku 2010

0