Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do TV analogowei i DVB-T w Łodzi

tomek.ch 22 Mar 2011 18:30 28433 78
    SP5ANJ
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    michal7786 napisał:
    ... jaki zastosować rozdzielacz sygnału dla dvbt ...

Taki sam a wręcz identyczny jak do emisji analogowej.

Pozdrawiam.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
    irekr
    Moderator
    michal7786
    Powinien działać bezproblemowo, o ile nie masz nad głową żadnego nadajnika TV lub BTS-a komórkowego.

jck85
    Parę lat temu robiłem koledze instalacje w nowym domu i niemal wbrew jemu powciągałem w rurkach do każdego pokoju (a raczej do "zakończenia multimedialnego" w pokojach) po dwa koncentryki i dwa UTP-y na każde przyłącze.
    Kumpel się krzywił i kręcił nosem (.."a po co tyle kabli..."), ale nie miał śmiałości mi odmówić. Pół roku temu jak postawił trzy plazmy z z dostępami do serwerów multimedialnych w pokojach to
    zadzwonił i powiedział; STARY, ALE MIAŁEŚ NOSA....

Przeanalizuję Twoją pozycje i podam co mam zapisane dla Twojej okolicy.
    _cheetah_
    Poziom 39  
    michal7786 napisał:
    jaki zastosować rozdzielacz sygnału dla dvbt, na dzień dzisiejszy mam antenę typu YAGI i rozdzielacz aktywny dipola R-51.
    W mojej okolicy (Kraków) jeszcze nie jest nadawany sygnał cyfrowy więc nie wiem czy na tym rozdzielaczu będzie działać.

Działać zapewne będzie, jednakże, jeśli pojawiać się będą chwilowe zacięcia / zakłócenia obrazu DVB-T - będzie do wymiany.

Zasada jest taka, że każde urządzenie w torze antenowym do odbioru DVB-T powinno być ekranowane (mieć szczelną metalową obudowę) oraz przyłączenie kabla antenowego na złączach 'F', a nie na wkrętach. Jeśli tak nie ma, wtedy znacznie podnosi się wrażliwość takiej instalacji na wszelkie zakłócenia impulsowe fruwające wokoło, które potrafią właśnie dokonywać chwilowych zamrożeń / zakłóceń obrazu, skutecznie obrzydzających odbiór DVB-T.

Podobna uwaga odnosi się również do kabla antenowego. Jeśli jest stary lub ma średnicę mniejszą niż 5mm - zwykle jest jako pierwszy do wymiany...

Sumując - trzeba po prostu spokojnie poczekać na emisje DVB-T i przekonać się jak jest...
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
    irekr
    Moderator
    jck85
    Punkt pomiarowy Ireny/Płaska

k.07 Zygry TVP1 72 dB [E]
    k.21 Sienkiewicza TVN 91 dB [E]
    k.32 EC4 TVP2 114 dB [E]
    k.43 EC4 TVP3INFO 106 dB [E]
    k.49 EC4 POLSAT 108 dB [E]
    k.56 EC4 TV4 98 dB [E]
    k.59 EC4 TV PULS 82 dB [E]
    MUX 3 k.47 z Sienkiewicza będzie około 78 dB (wystarczy około 48 do dobrego odbioru)
    MUX 2 k.24 z EC4 będzie około 112 dB (tez wystarczy około 48).
    Jesteś niecałe 4 km w linii prostej od EC4. Wygląda na to ze trzeba się będzie nieźle namęczyć by zniwelować różnice miedzy sygnałami z EC i z Sienkiewicza. Przy takich sygnałach trzeba "z bomby" założyć po 20 dB tłumik na to co leci z komina ale nie można tłumic tego co poleci z Sienkiewicza. Będzie ciekawie.
    Docelowe kanały dla DVB w obszarze Łodzi:
    (wg GE06)
    MUX1 k.46 - możliwy do uruchomienia natychmiast
    MUX2 k.24 - możliwy do uruchomienia po wyłączeniu przemiennika we Włocławku (już obecnie zbędnego)
    MUX3 k.43 - obecnie analog TV3 z EC4
    MUX4 k.40 początkowo, docelowo kanał 49 - Obecnie zarezerwowany dla DVB-H - 49ty to obecnie analog POLSATU a kanał 40 jest chwilowo kolizyjny z TVN-em w Koninie.
    MUX5 k.21 - obecnie analog TVN
    MUX6 k.56 - obecnie analog TV4
    Skoordynowany jest także kanał 63 ale nie będzie on używany (najprawdopodobniej).
    Wszystkie kanały z mocą po 100 kW polaryzacja H.
    I przychylam się do zdania ze należy się przygotować kablowo oraz masztowo i czekać na odpalenie MUX3 27.04.2011 z Sienkiewicza i MUX2 z końcem br.
    jck85
    Poziom 11  
    irekr dzięki!

Przyznam, że nie używałem nigdy żadnego tłumika i nie bardzo wiem gdzie go podpiąć?? Czy stosując 2 anteny UHF można np. wstawić go między tą wycelowaną w komin, a zwrotnicą, a antenę UHF na Sienkiewicza podpiąć bez niczego do zwrotnicy, czy ten element wpina się w zupełnie inne miejsce w instalacji.?
    irekr
    Moderator
    Wstrzymaj się trochę, przemyślę, przeanalizuję możliwości i odpowiem....
    irekr
    Moderator
    Widzę to tak:
    Jak dotąd w Łodzi wystarczała zwrotnica:
    http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_zwau_ukf-6-12-21-27-31-60_lodz__C0510.htm
    Po uruchomieniu DVB nie będzie ona miała zastosowania.
    Proponuję:
    Zwrotnica główna:
    http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_masztowa_mm...-biii-uhf-uhf_na_zlaczach_f_alcad_R902044.htm
    Do obu wejśc UHF włączamy filtry 4 kanałowe:
    http://www.dipol.com.pl/filtr_4_kanalowy_fr-413_na_zlaczach_f_alcad_R90212.htm
    Na wejście filtru przeznaczonego do kierunku EC4 włączamy tłumik:
    http://www.dipol.com.pl/tlumik_antenowy_tv_regulowany_tra-03_R50150.htm i ustawiamy go na maksymalne tłumienie.
    Na kierunku EC4 stawiamy antenę możliwie jak najprostszą:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_8-21-60_A8735.htm i podłączamy ją do tłumika i zespołu filtrów
    Na kierunku Sienkiewicza:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_16-21-60_A8740.htm i podłączamy do zespołu filtrów gdzie nie ma tłumika.
    Na kierunku Zygry stawiamy:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_vhf_4-elementowa_dipol_4-6-12_A0410.htm i podłączamy do wejścia VHF
    Możemy wykorzystac wejście FM do anteny radiowej, najlepiej w polaryzacji pionowej. Może być http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1-rz_b_A0200.htm ostawiona w pionie.
    Teraz najważniejsze...
    Ustawienia filtrów.
    Na zestawie filtrów przyłączonych do anteny skierowanej na EC ustawiamy pierwszy i trzeci filtr na kanał 21, drugi i czwarty na kanał 47.
    Na zestawie filtrów dołączonych do anteny skierowanej na Sienkiewicza ustawiamy kanały: pierwszy na k.43, drugi na kanał32, trzeci na kanał 49, czwarty na kanał 57 (obejmie wówczas kanały 56 i 59).
    Trochę zabawy ale będzie działać....
    tomek.ch
    Poziom 12  
    irekr napisał:
    Widzę to tak:
    Proponuję:
    ....

Bardzo konkretny opis. Czy w ramach dobrych chęci i wolnego czasu mogę poprosić o podobną rozpiskę dla mojej lokalizacji (51°47'29,7"N 19°21'56,9"E)? Będę niedługo przeprowadzał renowację całej instalacji. Na zdjęciu stan obecny.
    Antena na samej górze jest skierowana na EC4, środkowa wylatuje z masztu, dolna odbiera Zygry. Pomimo fatalnego stanu technicznego mam w miarę przyzwoity odbiór (bez wzmacniacza). Czy antenkę UHF zostawić, czy wymienić na jakąś o większym zysku? Będę wdzięczny za dobre rady.
    A tak przy okazji, to w Łodzi ma podobno być coś nadawane z nowej lokalizacji:
    51°48'40.9"N 19°33'40.9"E. Wiadomo coś więcej?

Pozdrawiam serdecznie,
    Tomek
    Gieesi
    Poziom 10  
    tomek.ch napisał:
    irekr napisał:
    Widzę to tak:
    Proponuję:
    ....

Bardzo konkretny opis. Czy w ramach dobrych chęci i wolnego czasu mogę poprosić o podobną rozpiskę dla mojej lokalizacji (51°47'29,7"N 19°21'56,9"E)? Będę niedługo przeprowadzał renowację całej instalacji. Na zdjęciu stan obecny.
    Antena na samej górze jest skierowana na EC4, środkowa wylatuje z masztu, dolna odbiera Zygry. Pomimo fatalnego stanu technicznego mam w miarę przyzwoity odbiór (bez wzmacniacza). Czy antenkę UHF zostawić, czy wymienić na jakąś o większym zysku? Będę wdzięczny za dobre rady.
    A tak przy okazji, to w Łodzi ma podobno być coś nadawane z nowej lokalizacji:
    51°48'40.9"N 19°33'40.9"E. Wiadomo coś więcej?

Pozdrawiam serdecznie,
    Tomek

Z końcem kwietnia rusza w Łodzi MUX3 z "ogromną" mocą 0,4kW nie wiem czy nie będziesz musiał skierować tą górną w kierunku Sienkiewicza. Jeśli chodzi o tą lokalizację co Podałeś to chodzą ploty po mieście o MUX2 z końcem roku z tego nadajnika a nie z EC-4 jak było mówione wcześniej. To oznacza znowu, że w niektórych częściach Łodzi trzeba będzie stosować dwie anteny najlepiej kierunkowe.
    irekr
    Moderator
    Tomek.ch.
    Na temat SLR Dąbrowa - Kopanka nie mam żadnych informacji. Nigdy mnie tam nie było i nie znam obiektu. Mało prawdopodobne by posłużył jako obiekt RTV, jest za niski.
    Na temat MUX2 z Sienkiewicza to powiem tylko ze oficjalne dane tego nie potwierdzają. Nie jest możliwe uruchomienie z tej lokalizacji nadajników z mocą większą niż kilkaset watów. To ścisłe centrum, obiekt jest niski i za blisko mamy zabudowę mieszkalną. 10 kW TVN-u to kres wielkości mocy dla tego obiektu, przypuszczam że wielkości pól w.cz są na pograniczu dopuszczalnych norm środowiskowych. Już nie raz ograniczano moce na obiektach by nie przekraczać norm. Klasyczny przykład to Święty Krzyż.
    Pamiętajmy ze operatorem MUX2 jest TP Emitel, a komin EC4 to PSN.
    Nie znam szczegółów konstrukcyjnych systemu antenowego na EC4 (a raczej systemów antenowych, bo jest ich kilka) ale nie są zbyt rozbudowane konstrukcje i być może są jakieś ograniczenia wielkości przenoszonych mocy lub pasma częstotliwości systemów antenowych.
    Zakładając że system szczytowy ma zysk na poziomie 10 W/W to by uzyskać 100 kW ERP trzeba wpuścić w kabel około 10 kW mocy elektrycznej. Ostatnio jak byłem na EC4 to przyglądałem się "kabelkom antenowym" idącym z pawilonu nadawczego do góry i nie były to zbyt grube kable. Poczekamy, zobaczymy.
    No i najważniejsze: Tomek.ch - ta lokalizacja która podałeś jest znakomita, Sienkiewicza i komin EC4 masz niemal dokładnie w osi. wystarczy jak zdemontujesz stara antenę w polaryzacji pionowej po nadajniku TVP2 na kanale 6tym, zakładasz nowe kable oraz symetryzatory i pozamiatane.
    Nie ma zapisków z punktu pomiarowego w twojej okolicy, mogę je określić tylko orientacyjnie. I z tego co widzę to wielkości będą idealne do odbioru. Dobra antena bez wzmacniaczy i bez tłumików, będzie dobrze....
    tomek.ch
    Poziom 12  
    irekr napisał:
    Tomek.ch.
    Na temat SLR Dąbrowa - Kopanka nie mam żadnych informacji. Nigdy mnie tam nie było i nie znam obiektu. Mało prawdopodobne by posłużył jako obiekt RTV, jest za niski.

No i najważniejsze: Tomek.ch - ta lokalizacja która podałeś jest znakomita, Sienkiewicza i komin EC4 masz niemal dokładnie w osi. wystarczy jak zdemontujesz stara antenę w polaryzacji pionowej po nadajniku TVP2 na kanale 6tym, zakładasz nowe kable oraz symetryzatory i pozamiatane.
    Nie ma zapisków z punktu pomiarowego w twojej okolicy, mogę je określić tylko orientacyjnie. I z tego co widzę to wielkości będą idealne do odbioru. Dobra antena bez wzmacniaczy i bez tłumików, będzie dobrze....

Dzięki.
    Jak myślisz, zostać przy tej małej antence, czy założyć coś większego? Jakaś propozycja?
    Ta antena VHF skierowana na Zygry, po odpaleniu MUX-3 straci rację bytu.
    Jeśli chodzi o SLR Dąbrowa - Kopanka, to zastanawia mnie fakt, że ta lokalizacja pojawiła się tu: http://www.dvbtmap.eu
    Nie wiem na ile wiarygodna jest ta strona, ale biorąc pod uwagę tekst Kolegi Gieesi, a także sugestię zasłyszaną w sklepie Dipola, może jest coś na rzeczy.

Pozdrawiam serdecznie,
    Tomek
    irekr
    Moderator
    Ja bym został na tej antenie. Jak będzie nie tak to wymienisz. Szkoda wydawać pieniądze jak nie jest to potrzebne.
    Ta mała antenka ma zupełnie dobre parametry.
    Anteny na Zygry nie likwiduj, może się jeszcze przydać.
    Na temat tego co podają w na stronie to są tam różne obiekty, nie tylko nadawcze.
    Na oficjalnej stronie EMITEL-a jest coś innego:
    http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telew...yfrowa-dvb-t/harmonogram-wdrazania-mux-2-2397
    tomek.ch
    Poziom 12  
    irekr napisał:
    Ja bym został na tej antenie. Jak będzie nie tak to wymienisz. Szkoda wydawać pieniądze jak nie jest to potrzebne.
    Anteny na Zygry nie likwiduj, może się jeszcze przydać.
    Na temat tego co podają w na stronie to są tam różne obiekty, nie tylko nadawcze.
    Na oficjalnej stronie EMITEL-a jest coś innego:
    http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telew...yfrowa-dvb-t/harmonogram-wdrazania-mux-2-2397

Zostanę zatem na razie przy starej. Wymienię symetryzator i kable i zobaczymy. Do czego może się przydać ta VHF? Jeśli pójdzie coś nowego z Zygrów, to raczej na dużo wyższych kanałach.

Pozdrawiam
    Tomek
    irekr
    Moderator
    Na niskich kanałach ma ruszyć DAB, ale dopiero po wyłączeniu analoga w tym pasmie.
    Gieesi
    Poziom 10  
    Pozwolę się podłączyć pod temat czy w lokalizacji 51.781892,19.395338 powinna wystarczyć jedna antena np ATX-55? bez wzmacniacza z samym symetryzatorem? Z tego co widzę niektórzy mają dwie kierunkowe inni tylko jedną. Ale zazwyczaj jedna jest skierowana prosto a druga lekko w prawo patrząc od tyłu anteny.
    jck85
    Poziom 11  
    Irekr bardzo Ci dziękuję!

Mam jeszcze ostatnie pytanie do filtrów:

irekr napisał:

Ustawienia filtrów.
    Na zestawie filtrów przyłączonych do anteny skierowanej na EC ustawiamy pierwszy i trzeci filtr na kanał 21, drugi i czwarty na kanał 47.
    Na zestawie filtrów dołączonych do anteny skierowanej na Sienkiewicza ustawiamy kanały: pierwszy na k.43, drugi na kanał32, trzeci na kanał 49, czwarty na kanał 57 (obejmie wówczas kanały 56 i 59).

Kanał 21 wiadomo, że łatwo ustawić bo wystarczy przekręcić na maxa;) ale co z pozostałymi? Czy bez jakiegoś sprzętu da się to jakoś "wcelować", czy trzeba szukać kogoś do pomocy?

No i czy dawać na to jeszcze jakieś wzmocnienie za zwrotnicą, w przypadku 3-4 gniazdek + przyszłościowo satelity?
    irekr
    Moderator
    Zanim nie odpala cyferki to nie ustawiaj pułapek na częstotliwości MUX-ów. Ustaw je na najsilniejsze sygnały do wytłumienia.
    Całą zwrotnice i pułapki nie instaluj na maszcie, lepiej pod dachem by mieć do nich porządny dostęp.
    Jeżeli cokolwiek trzeba będzie wzmacniać to tylko sygnał z Sienkiewicza, to co leci z komina i tak wszystko przesteruje.
    Najpierw uruchom instalację w najprostszej formie a potem będziemy się martwic jak to rozłożyć na kilka odbiorników.

Gieesi; przypuszczam że jedną antena to obgonisz. One nie są aż tak bardzo kierunkowe i wiązka przednia obejmie i komin i Sienkiewicza.
    jck85
    Poziom 11  
    Miało już nie być pytań, ale ...;)

W antenach UHF nie ma Symetryzatorów, czy więc do kompletu z nimi dorzucić te polecane w opisie, czy może do jakiejś np. wrzucić płytkę (wzmacniacz) zamiast Symetryzatora??
    irekr
    Moderator
    Absolutnie żadnych wzmacniaczy przy antenach.
    Pod nadajnikiem o mocy kilkuset kW? To tak jakbyś na koncercie techno chciał posłuchać delikatnego śpiewu ptaków....
    każdy wzmacniacz wsadzony do puszki pod antena musi być przesterowany sygnałami z komina, nawet jak antena będzie bokiem czy tyłem.
    Wzmacniacz można tylko sygnały z Sienkiewicza przepuszczone przez filtry, czyli przed wzmacniaczami trzeba te zagłuszające sygnały wytłumić.
    bonok
    Poziom 2  
    Czesc,
    To i ja sie podpytam mieszkam w Brzezinach pod Łodzia http://mapy.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=...ziny,+Brzezi%C5%84ski,+%C5%81%C3%B3dzkie&z=10
    Chce zakupic antene do DVB T i przygotowac instalacje do dobioru cyfrowej TV naziemnej. Czy wystarczy zwykla antena kierunkowac np ATX 91 http://www.dvbsklep.pl/antenauhfatx91dvbttelewizjacyfrowaianalogowa-p-97.html czy raczej szukac czegos mocniejszego ?
    dzieki i pozdr
    irekr
    Moderator
    Jeżeli masz taka antenę jest ona dostatecznie wysoko to jak obrócisz na wschód i przeskanujesz kanały 48 i 55 to powinieneś zobaczyć MUX2 i MUX3 z Raszyna (Łazów).
    Jak masz jakąś inną to też warto potrenować prace dachowe. Jeżeli chcesz kupić to kupuj i stawiaj nakierowaną na komin, powinno być dobrze...

Z większymi pracami chwilowo się wstrzymaj, za wiele niewiadomych jest w Łodzi....
    gucio_68
    Poziom 2  
    do odbioru DVB-T nic się nie zmienia ja już odbieram stacje nadawane w Niemczech na zwykłej antenie szerokopasmowej z wbudowanym standard wzmacniacz.
    irekr
    Moderator
    Po pierwsze popraw pisownie tekstu zgodnie z regulaminem.

Każda dobrze zrobiona antena szerokopasmowa będzie się nadawała do DVB, wzmacniacz należy stosować tylko tam gdzie jest to konieczne, najczęściej nie ma takiej potrzeby. Wzmacniacz nie może być stosowany jako środek do "poprawiania" źle zrobionej i źle zainstalowanej anteny.
    Potem mamy takie kwiatki jak:
    "Zysk Anteny: 30 dB, wzmocnienie wzmacniacza 38 dB", - czyli antena ma -8 dB...
    To co jest nadawane w Niemczech to nie to co w Polsce. MPEG2 nie jest tak wymagający co do jakości (nie siły!) sygnału niż MPEG4, ale w MPEG2 na jeden multipleks możesz "upchać" tylko 4 kanały w rozdzielczości SD. W MPEG4 możesz posłać 4 kanały w rozdzielczości HD bez żadnego problemu, co w MPEG2 jest niewykonalne.
    Zresztą jak prześledzisz fachową literaturę techniczna za Odrą to coraz głośniej mówi się o "upgrade" systemów z MPEG2 do MPEG4.
    gucio_68
    Poziom 2  
    Witam!
    Przepraszam że tak wyskoczyłem nie czytając do końca tematu ale w tym rejonie co mieszkam to sygnał DVB-T jest już MPEG4 ale nie to teraz mam na myśli mianowicie nie wiemy dokładnie gdzie i na jakim kanale będzie nadawany sygnał radził bym poczekać do czasu pojawienia się go i wtedy „myślenice” włączyć. Filtry wejściowe mam już opracowane i sprawdzone bawiłem się antenami jak TELE24 zaczęło nadawać . Wiadomo że antena do analogu i DVB-T będą się trochę różnić wymiarami bo nieznany kanałów nadawania. P. jrekr trafnie przewiduje że na niskich kanałach ma ruszyć DAB a ja myślę że miejsce przekaźnika widzew kominy EC,(ale różnica jest bardzo duża w jakości analog a cyfra dla montera anten wygoda jest obraz lub nie, żadnych odbić szlaczków szumów na ekranie) zostaje nam tylko czekać

Ciężko się czyta tak na jednym "oddechu". [brak , . ]
    Regulamin pkt 3.1.13 . [SP5ANJ]
    tomek.ch
    Poziom 12  
    [quote="tomek.ch"]
    irekr napisał:
    /quote]

Zostanę zatem na razie przy starej. Wymienię symetryzator i kable i zobaczymy.

Pozdrawiam
    Tomek

No i zobaczyłem:D. Dzisiaj złapałem MUX-3 z Sienkiewicza. Obraz żyleta, mimo bardzo małej mocy nadajnika i mojej lokalizacji na zachodnim krańcu miasta. Antenka z nowym symetryzatorem i kablem, bez wzmacniacza, skierowana na kominy. Kusi mnie, żeby spróbować złapać MUX-2 z Częstochowy, lub Kalisza. Jak myślicie, z jaką anteną próbować? Jakieś sugestie?

Pozdrawiam,
    Tomek
    irekr
    Moderator
    Obróć antenę to będziesz wiedział.
    Najszybciej złapiesz Mikstat bo jest najbliżej i ma najlepszą trasę do Łodzi. Zresztą z bramy Mikstatu widać maszt w Zygrach...

Ja od czasu jak mam telewizor z DVB to nie mogę patrzeć na "analogiczny" ekran, skok jakościowy jest straszny.
    Już z DVB SD na HD nie jest tak drastyczny, ale tez widać różnicę...
    tomek.ch
    Poziom 12  
    irekr napisał:
    Najszybciej złapiesz Mikstat bo jest najbliżej i ma najlepszą trasę do Łodzi. Zresztą z bramy Mikstatu widać maszt w Zygrach...

Że obrócić to wiem, ale czy taka antenka wystarczy?
    irekr
    Moderator
    Powinna....
    Załóż tylko osłonę na symetryzator bo zgnije niemal błyskawicznie....
    tomek.ch
    Poziom 12  
    tomek.ch napisał:
    irekr napisał:

Że obrócić to wiem, ale czy taka antenka wystarczy?

Nie wystarczyła. Złapała listę kanałów, ale oglądania nie było. Założyłem Tri Digit ze wzmacniaczem, ustawiłem na Mikstat i mam w tej chwili MUX-2, a także MUX-3 z Sienkiewicza, chociaż antena obrócona prawie o 180°. Obraz z obu nadajników super. Ciekaw jestem czy tak będzie przy kiepskiej pogodzie.
    ADEK1000
    Poziom 24  
    michal7786 napisał:
    Witam
    Widzę ze są tu ludzie którzy się znają na rzeczy więc może mi ktoś pomoże, jaki zastosować rozdzielacz sygnału dla dvbt, na dzień dzisiejszy mam antenę typu YAGI i rozdzielacz aktywny dipola R-51.
    W mojej okolicy (Kraków) jeszcze nie jest nadawany sygnał cyfrowy więc nie wiem czy na tym rozdzielaczu będzie działać.

Pozdrawiam
    Michał

Witam,

Zapewnie będzie odbierać.
    A jak, to się okaże, gdy z Chorągwicy już poleci DVB-T.:)

Pzdr.

-Adam-