Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kupno nowej kolby, do chińskiej stacji lutowniczej

osa06 21 Sep 2010 00:13 2322 4
    osa06
    Level 10  
    Witam!

Posiadam stacje lutowniczą "net950":

http://www.axnet.pl/index.php?idd=475&k=k0802&StacjalutowniczaNET950Termopenseta

Kupiłem ją jakieś 6 lat temu za 50zł, kolega chciał się dziwnie jej pozbyć, dlatego podejrzewam, że to jakaś podróba. Nigdy jej nie używałem, aż do dziś (zazwyczaj używam zwykłej transformatorowej). Chciałem podlutować parę elementów smd . Grot był praktycznie czarny i taki dziurawy, w ogóle cyny nie topił. Chciałem kupił, ale u mnie w żadnym sklepie nie dostane takich grotów. Wyczyściłem grot papierem ściernym, potem chciałem pobielić.Okazało się przy 300 stopniach nie chciał nawet cyny topić, dopiero od 450. Potem jak się rozgrzał to topił w 350, ale tylko w jednym odpowiednim miescu grota. A jak chciałem coś przylutoć to punku lutowniczego nie roztapiał.
    Wielkimi wysiłkami przylutowałem 2 rezystory, przy temp ustawionej na 450 stopni.

Teraz pytanie: Czy jest sens kupować nową (ale nie jakieś termo-szczypce, bo to mi nie potrzebne) kolebę do tej stacji (taką bardziej poręczną, z dostępnymi grotami itp.), czy lepiej będzie ją schować gdzieś do kąta i zapomnieć?
    User removed account
    User removed account  
    osa06
    Level 10  
    No ja wiem, że podchodzi Ayoue. Tylko się upewniam czy to wina kolby, czy może tego, że ta stacja jest nieznanego pochodzenia (chociaż mam pudełko i instrukcje po chińsku).
    A kolbę chciałbym kupić do 50 zł. Może kupiłbym jakąś tanią i przerobił... co o tym myślicie?
    User removed account
    User removed account  
    osa06
    Level 10  
    Przed chwilą przeglądałem allegro i się na tknąłem na kolbę AOYUE:

KOLBA LUTOWNICZA AOYUE 936 B001

Co o niej myślicie?

A może polecicie coś tańszego. Ja lutuje tylko hobbistycznie i to dość rzadko...