Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział na modem i tv (upc) a dziwny splitter od upc

21 Wrz 2010 01:43 12196 16
 • Poziom 2  
  Witam,

  po wnikliwym poszukiwaniu na Forum niestety nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, które jest następujące:

  Mam obecnie w domu następujący schemat połączenia kablówki upc z TV i modemem (zainstalowany niegdyś przez montera UPC):

  kabel upc -> 2 way splitter TRATEC ES-02+/N (po 3,6 db na każdym wyjsciu)

  z w/w Trateca wychodzi (i) kabel do TV oraz (ii) kabel do modemu.

  W/W tratec wygląda mniej więcej tak (z różnicą, że jest to es-02+/n i na każdym z wyjść ma po 3,6 db):

  Podział na modem i tv (upc) a dziwny splitter od upc

  Z tego co wyczytałem na tym Forum to chyba taki podział na TV i modem powinien się odbywać przez zwrotnicę albo multimedialne gniazdo (np telmor gmf) ale u mnie takiego nie ma.

  Pytanie jest więc następujące, czy skoro nie ma u mnie zwrotnicy to mogę podzielić kabel biegnący z Trateca do modemu na Modem i TV za pomocą gniazda multimedialnego Telmor GMF-35x?

  Obecne parametry modemu to:
  Receive Power Level 7.6 dBmV

  Transmit Power Level 41.7 dBmV

  Cable Modem Status Operational

  Z góry bardzo dziękuję za pomoc

  pozdrawiam
  Rafal
 • Poziom 20  
  Tak możesz podzielić, choć chyba lepiej było by ten obecny spliterek wymienić na jakąś trójkę. Najlepiej z wbudowanym wzmacniaczem (aktywnym)... :)

  MfG
 • Poziom 2  
  To znaczy, że może być sygnał rozdzielony na modem i TV (tak jak mam teraz) bez użycia zwrotnicy czy gniazda multimedialnego? Z tego co czytałem na tym forum, to wydawało mi się że jest to niepoprawne rozwiązanie, ze względu na brak blokowania kanału zwrotnego...
 • Poziom 20  
  Wybacz nie do końca Cię zrozumiałem, gniazdo multimedialne musi być. Chodziło mi o to iż przed nim możesz kabel rozgałęziać dowolnie. Jak rozumiem chcesz podłączyć jeszcze jeden TV? To może w ogóle uprościć instalację i zastosować gniazdo multimedialne i dwoma wyjściami na TV. Gdyż każdy dodatkowy klasyczny spliter to osłabienie sygnału...

  MfG
 • Poziom 2  
  Dzięki, ponieważ obecnie mam modem i telewizor w 2 różnych pomieszczeniach,
  to najchętniej pozostałbym przy obecnym układzie, gdzie splitter TRATECa jest w przedpokoju, a wychodzący z niego kabel do jednego z pokoi, który idzie obecnie tylko do modemu, podzielę gniazdem multimedialnym, aby mieć w tym pokoju i modem i TV.

  Zastanawiałem się tylko, czy obecne rozwiązanie jest prawidłowe, gdyż obecnie mam tylko ten splitter trateca dzielący sygnał na modem i TV a nie mam żadnego gniazda multimedialnego, ani zwrotnicy.

  Pozdrawiam
  Rafał
 • Poziom 20  
  cyt: "Zastanawiałem się tylko, czy obecne rozwiązanie jest prawidłowe, gdyż obecnie mam tylko ten splitter trateca dzielący sygnał na modem i TV a nie mam żadnego gniazda multimedialnego, ani zwrotnicy. "

  Prawidłowe nie jest ale działa...pewnie instalatorowi skończyły się gniazda więc zrobił to co mógł... :)

  MfG
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Można podzielić sygnał na modem i telewizor wskazaną "dwójką", ale na wyjściu do telewizora powinien być założony filtr kanału zwrotnego - RPS. Taką funkcję realizuje gniazdo multimedialne lub zwrotnica. Ale, że gniazdo/zwrotnica jest dużo droższe od dwójki.... Bez komentarza.
  Osobiście ścigam moich chłopaków za takie numery, bo potem latam po mieście z miernikiem i szukam ingresu :twisted: - ale to inna bajka.
  Poziom dosyłu w modemie powinien się zawierać w zakresie od -15 do 15dBmV.
  Więc przy poziomie 7.6dBmV możesz śmiało podzielić np. rozgałęźnikiem ze zdjęcia - na modemie będzie 4 lub 3,6dBmV - wzmacniacz niekonieczny, rzekłbym niewskazany.

  P.S.
  100 pkt za prawidłową odpowiedź:
  dlaczego ten rozgałęźnik ma na jednym wyjściu 3,6dB, a na drugim 4.0dB :twisted:
 • Poziom 2  
  forestx napisał:

  Więc przy poziomie 7.6dBmV możesz śmiało podzielić np. rozgałęźnikiem ze zdjęcia - na modemie będzie 4 lub 3,6dBmV - wzmacniacz niekonieczny, rzekłbym niewskazany.  ale rozumiem, że muszę podzielić albo kolejnym "rozgałęźnikiem ze zdjęcia" z dodatkowym filtrem kanału zwrotnego na wyjściu na telewizor, albo gniazdem multimedialnym (a nie samym "rozgałęźnikiem ze zdjęcia")?

  forestx napisał:
  P.S.
  100 pkt za prawidłową odpowiedź:
  dlaczego ten rozgałęźnik ma na jednym wyjściu 3,6dB, a na drugim 4.0dB :twisted:

  Mój na obu ma 3,6 dB ale tylko takie zdjęcie znalazłem w necie...
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  rafal_s napisał:
  ale rozumiem, że muszę podzielić albo kolejnym "rozgałęźnikiem ze zdjęcia"
  - dokładnie tak. Filtr kanału zwrotnego to mój problem - wróć - moja kablówka nie nazywa się Vectra - to problem kablarzy. Wstaw rozgałęźnik, wszak RPS'y na drzewach nie rosną :twisted:
  Tak jak pisałem wcześniej - nie jest to prawidłowe rozwiązanie, ale skoro sam dostawca to olewa więc...
 • Poziom 20  
  Podsumowując masz klasyczny spliter Trateca o małej tłumienności (3.8 dB). Z jednego wyjścia puść kabel do tego odbiornika TV który stoi dalej. Z drugiego wypuść się do gniazda multimedialnego np. Tratec TRIS-212EE, które musisz sobie dokupić. Do wyjścia 5-1000 MHz tegoż gniazda podłączasz modem a do wyjścia 85-1000MHz drugi odbiornik TV, ten który stoi bliżej rozgałęzień... :)

  MfG
 • Poziom 12  
  Rozwiązanie na rozgałęźniku powinno być niedopuszczalne. Ale tak jak pisze sebweb, wstaw gniazdo multimedialne. Co prawda na modemie wytłumi ono ok 10dB, ale przy poziomie siedmiu z groszami dB zostanie ok -3dB. W granicach normy. Tak będzie najlepiej.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  jadzka napisał:
  Rozwiązanie na rozgałęźniku powinno być niedopuszczalne.
  - dlaczego?
  jadzka napisał:
  Co prawda na modemie wytłumi ono ok 10dB
  - w kanale dosyłowym czy zwrotnym? I skąd ta wartość - 10dB? A może 4dB. Albo 7dB. Albo 1dB :twisted:
 • Poziom 12  
  Rozgałęźnik przed modemem podniesie jego nadawanie o ok 4dB i to czasem może być gwóźdź do trumny. Lepiej jest wstawić gniazdo multimedialne i z wyjścia TV dopiero rozgałęziać. Te ok 10 dB to jest tłumienie na wyjściu do modemu w dosyle, a w kanale zwrotnym tłumienie jest znikome.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  jadzka napisał:
  Te ok 10 dB to jest tłumienie na wyjściu do modemu w dosyle, a w kanale zwrotnym tłumienie jest znikome.
  - ale to wszystko zależy od zastosowanego gniazda! Pooglądaj tutaj: http://technetix.pl/files/GNIAZDA3.pdf jakie tłumienia mają różne typy.
 • Poziom 12  
  Zgadzam się, ale mniejsze tłumienia stosuje się gdzie jest niedopasowanie np. Modem pracuje wysoko a w dosyle jest mały poziom sygnału. Wtedy 10dB-lowe gniazdo za mocno obniży i tak mały sygnał. Na stronie którą podałeś widać, że gniazda te mają większe tłumienia w dosyle a w drugą stronę prawie takie samo (znikome) , a zwykły odgałęźnik ma identyczne tłumienie w obie strony 1/2 ok 4dB,
  1/3 ok 7dB

  Dodano po 4 [minuty]:

  Poza tym są tam filtry które separują tor TV od toru DATA. Odgałęźniki tego nie posiadają. Można oczywiście na wyjściu na TV zastosować filtr kanału zwrotnego FBD.
 • Poziom 12  
  Witam
  Mam problem i liczę że tutaj dostanę odpowiedź. Mam taki sam spliter jw. i ostatnio panowie z Mutlimedii przynieśli mi dekoder cyfrowy. Gdy go podłączam za każdym razem wyskakuje "błąd podłączenia Docsis". Gdy mam podłączony normalnie od razu ze splitera do tv wszystko śmiga i internet i kablówka.