Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik bistabilny, a automat schodowy

k255 21 Wrz 2010 16:44 10575 4
 • #1 21 Wrz 2010 16:44
  k255
  Poziom 2  

  Witam wszystkich!

  Niestety jestem laikiem w sprawach elektrycznych i potrzebuję Waszej pomocy. Rzecz polega na tym, że elektryk zamontował mi na schodach kable z założeniem, że zostanie założony automat schodowy. Mają być trzy włączniki, w trzech różnych punktach. Naciśnięcie któregokolwiek z nich ma spowodować, że światło się włączy na pewien określony z góry czas. Kabelki leżą, puszka jest zamontowana w tynku, pozostało tylko zamontować stosowny automat schodowy. Szperając jednak w internecie znalazłem informację o przekaźnikach bistabilnych. Pytanie polega na tym, czy mogę zamontować zamiast zwykłego automatu schodowego taki właśnie przekaźnik bistabilny? Czy schemat podłączenia w obu przypadkach jest taki sam? Czy tez może pod przekaźnik bistabilny należy inaczej kłaść kable i w efekcie musiałbym kuć tynki?

  Z góry dziękuję za odpowiedź:)

  0 4
 • Relpol
 • Pomocny post
  #2 21 Wrz 2010 17:04
  tamin
  Poziom 15  

  Witam

  Bez problemu możesz zastosować przekaźniki bistabilne jeżeli wszystkie kable od wyłączników i zasilanie oświetlenia są podciągnięte do rozdzielnicy.

  Ja mam takie u siebie w domu jedyny mankament to to że troszkę głośno pracują moje są firmy F&F na 230V z ręczną możliwością przestawienia, mocowane na szynie w rozdzielnicy, ale są też sterowane niższym napięciem tylko wtedy potrzeba trafko, widziałem też montowane w rozetkach, więc możliwości jest wiele, sprawdź tylko czy hałas nie będzie si przeszkadzał.

  Pozdrawiam

  0
 • Relpol
 • Pomocny post
  #3 21 Wrz 2010 17:07
  Rzuuf
  Poziom 43  

  Witam!
  Istnieje kilka rozwiazań tzw. "automatów schodowych".
  Najpopularniejsze, to przekaźnik monostabilny, czyli taki, który wytrącony ze stanu równowagi (spoczynku) zapala oświetlenie na pewien zaprogramowany czas i po upływie tego czasu wraca do stanu spoczynkowego (gasi światło).

  Możliwe jest rozwiązanie z przekaźnikiem bistabilnym: każde naciśnięcie wyłącznika na klatce powoduje zmianę stanu na przeciwny, czyli jak jest zgaszone - to zapala, a jak jest zapalone, to gasi. Rozwiązanie ma wadę: musi sie pamiętać o zgaszeniu. Zaleta: światło nie zgaśnie podczas mycia schodów.

  Rozwiazanie bardziej "inteligentne": załączanie kodowane. Pojedyncze naciśnięcie powoduje załączenie na czas określony (jak w przekaźniku monostabilnym), parokrotne naciśnięcie załącza na tak długo, aż się znów naciśnie 1 raz (czyli podobnie do wersji bistabilnej), i układ przełącza się do pracy monostabilnej.

  Szczegóły konkretnej instalacji są wyjaśnione w instrukcji dołączonej do automatu, zobacz tam, jak będziesz kupował taki automat w sklepie, ale zwykle taka sama instalacja jest wymagana do każdej wersji, aby mogły być wzajemnie zamienne.

  1
 • #4 21 Wrz 2010 22:38
  k255
  Poziom 2  

  Dzięki za szybką odpowiedź:)

  Mam jeszcze pytanko odnośnie tych dwóch przekaźników bistabilnych:

  Pkt 10.11 regulaminu. [retrofood]

  Czym się one od siebie różnią? Co to znaczy, że przełącznik jest "świecznikowy"?

  0
 • Pomocny post
  #5 21 Wrz 2010 23:39
  mobydex
  Poziom 15  

  witam Po pierwsze ceną. Po drugie spójrz dokładnie na kartę katalogową, w droższym są dwa odbiorniki i jest przeznaczony do długich korytarzy z dwoma zestawami lamp. Idziesz naciskasz raz zapalasz jeden zestaw, idziesz dalej naciskasz gasisz jeden z zapalasz drugi, następnie idziesz dalej naciskasz po raz kolejny i zapalasz ten wcześniej wyłączony. i na koniec wyłączasz wszystko pozdro

  0
  Szukaj w 5mln produktów