Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa ochronnika przepięciowego linii telefonicznej i zasil

elektryk_pl 21 Wrz 2010 20:42 8078 18
  • #1 21 Wrz 2010 20:42
    elektryk_pl
    Poziom 14  

Z czego i jak zbudować porządny ochronnik przepięciowy linii telefonicznej i zasilającej, taki bez żadnej ściemy marketingowej, jakich użyć elementów, itd.
    Na początek przydały by się parametry linii telefonicznej, napięcie szczególnie mnie interesuje w jakich wartościach ma się mieścić według normy.
    Czy można zastosować neonówki jako elementy zabezpieczające np. :)
    Jakich konkretnie użyć iskrowników, parametry i gdzie można np. kupić najtaniej czy najlepiej, gdzie wiedza co sprzedają np.
    Jak złożyć szeregowo warystor z iskrownikiem (też neonówka tylko specjalna do wyładowań) żeby wykorzystać ich zalety i skasować nawzajem wady i które pozycje z katalogu zamawiać.
    Chcę podyskutować na ten temat, proszę o linki do stron z taka tematyką.
    Proszę nie tylko o to żeby napisać jak robić ale jeszcze o podanie przykładów na to jak robić nie należy.
    Jeszce jedna prośba: chociaż jeden konkret w odpowiedzi, nie jest to warunek konieczny.
    Pozdrawiam !

0 18
  • #3 22 Wrz 2010 16:22
    elektryk_pl
    Poziom 14  

Bardzo fajny, widzę iskrownik simensa, ten słabszy czerwony, niebieskie są mocniejsze.
    Schemacik by sie przydał do pooglądania co tam jeszcze zamontowano.
    Dobre pudełeczko, żeby go umieścić przed samym ruterem.
    jak stwierdzić czy jeszcze działa czy tylko wygląda po impakcie:)
    Co natomiast można by umieścic w puszce na zewnątrz budynku?
    Może jakieś pomysły?
    Kabel tepsy wychodzi z ziemi i do puszki na zewnątrz budynku, tam by się też coś przydało, do łapania grubszych strzałów, potem kabelek w ekranie uziemionym jak należy i drugi ochronnik w mieszkaniu.
    Pociągnięty równolegle ze skrętką gruby drut, np.6[] do uziemienia drugiego ochronnika też musi być, ekran skrętki, nawet taki z drucikiem nie nadaje się do tego celu.
    Chętnie bym zbudował licznik strzałów, żeby wiedzieć czy i ile razy ładowało po linii np. dlatego był ten pomysł z neonówką jako zabezpieczeniem, miałem nadzieję że po strzale jeżeli nie pęknie to zrobi zwarcie albo się chociaż pometalizuje wizualnie od środka i będzie wiadomo że walnęło.
    Może jakieś większe zastosować neonówki o ile sie nadają, i nadać wizualnie atrakcyjną formę gdzie będą widoczne i na lampową technikę wyglądać będą?
    W tym temacie chodzi o to żeby pokombinować samemu i lepiej coś może wyjdzie? linków ciekawych nagromadzić i wiedzy, temat nie jest jeszce rozwiązany!

0
  • Pomocny post
    #4 22 Wrz 2010 17:18
    office66
    Poziom 14  

Takie same odgromniki tylko taniej (21zł) kupisz u producenta

www.elektronix.pl

0
  • Pomocny post
    #5 23 Wrz 2010 21:16
    dipol
    Poziom 33  

Ale żeby był skuteczny potrzebne uziemienie !! <10om.Wspomnę że najszybszym bezpiecznikiem jest tranzystor to z codziennej praktyki hi.Jak przyłoży to modemu nie ma mimo odgromnika,w tym roku był pogrom na modemy.Najlepiej wyłączyć zasilanie i odpiąć linię od modemu u mnie ten sposób się zawsze sprawdza hi.
    A dziecię neostrady ma inne zdanie ma mieć internet 24g i w czasie największej burzy hihi. przy większych odległościach od centrali prędkości 6MB /IPTV dławiki w filtrze (żółty element w ochronniku, kwadratowy PTC- bezpiecznik polimerowy-samoregenerujący -nie wymieniamy !!! -pod wpływem temperatury jego rezystancja rośnie i odcina linię ,jak ostygnie wraca do stanu początkowego-okrągły element-dysk, niebieski/żółty warystor ,okrągła rurka-odgromnik gazowy) wymienić na rezystor 5-10om bezindukcyjny.
    Budowa ochronnika przepięciowego linii telefonicznej i zasilBudowa ochronnika przepięciowego linii telefonicznej i zasil

0
  • #8 27 Wrz 2010 11:52
    darek_wp
    Poziom 28  

Jeśli chodzi o parametry zasilania od TPSA to standardem jest napięcie stałe od 24 - 60V i zmienne napięcie dzwonienia 70-90V 25Hz.

0
  • #9 27 Wrz 2010 19:58
    irkor
    Poziom 27  

elektryk_pl napisał:
    Z czego i jak zbudować porządny ochronnik przepięciowy linii telefonicznej i zasilającej, taki bez żadnej ściemy marketingowej, jakich użyć elementów, itd........

Dwa rezystory ok 5 Ω na żyłach a i b. Metoda stosowana w centralach SLICAN.
    Chyba najprościej i skutecznie.

0
  • #10 06 Mar 2011 20:24
    elektryk_pl
    Poziom 14  

Dostałem maila z elektrody, żeby zamknąć temat i opisać jak rozwiązałem problem.
    Mały zgryz, bo kupiłem modem Huawei E1750C, i opłacam abonament w Play, całe 29zł miesięcznie:))) Modem działa rewelacyjnie, tutaj telefony nie zawsze łączą, jeżeli są z play, wewnątrz budynku nie ma o tym mowy.
    Modem nie schodzi z 512Mb(taki abonament) niezależnie od pogody:)
    Nie trzeba niczego zabezpieczać:)

Natomiast gdybym miał zabezpieczyć linię telefoniczną, to bym zaczął od dokopania się do nierdzewnej rury, zakopanej 3,5m w ziemi.
    Następnie do tej rury bym dolutował drut miedziany w izolacji, taki najmniej 10mm² przekroju, albo lepiej 16mm², kawałek dalej przykręcił bym za pomocą nierdzewnej opaski skręcanej, ten drut do rury w celu ochrony złącza lutowanego.
    Lutował bym do powierzchni potraktowanej jakimś bardzo grubym pilnikiem, nie oszczędzając cyny (raczej bezołowiowwej), na topnik do stali nierdzewnej z Allegro, są bardzo skuteczne.
    Wodę z rury trzeba by było spuścić naturalnie.
    Następnie po zakręceniu wyżej wymienionej opaski, albo lepiej dwóch, zabezpieczył bym miejsce lutowane jakąś masą bitumiczną, np. tkanina nasycona rozpuszczalnikowym abizolem, preparatem do fundamentów, lub znakomitej wręcz taśmy butylowej.
    Drut w izolacji zabezpieczyłbym mechanicznie przy pomocy sztywnej plastikowej rurki do powietrza ze sklepu z częściami rolniczymi, dobranej nieco luźniej.
    rurka (niedroga jest) by się zaczynała zaraz za lutowaniem i opaski nierdzewne skręcane przykręcałyby drut przez te rurkę.
    po zasypaniu dołu, ubiciu ziemi i zdjęciu taśm zabezpieczających drugi koniec drutu bym doprowadził do miejsca, gdzie przy budynku wychodzi z ziemi kabel T.P. s.a.
    W tym miejscu na ścianie trzeba by umieścić hermetyczną puszkę na 4, choć lepiej na 6 modułów na szynę DIN (takie jak na bezpieczniki klapkowe, tyle, że hermetyczną.
    W puszce Umieścił bym ochronnik firmy Telpros OA-s/p, o progu zadziałania 230V, najlepiej zamówić taki na 10 KA i 20A zabezpieczenia głównego zamiast standardowego 5KA i 5A, poniżej powtórzę link do tabelki z parametrami.
    www.telpros.com.pl/Och00/obraz00_aa/OC_IF_01.PDF
    Do puszki doprowadzamy kabel telekomunikacyjny oraz kabel uziemiający.
    Z puszki na budynku wychodzi kabel telekomunikacyjny (koniecznie ekranowany i to jak najsolidniej) i równolegle do niego kabel uziemiający (spotyka się kable telekomunikacyjne w ekranie i z nagim drutem stykającym się z tym ekranem, taki drucik jest o tyle fajny, że umożliwia łatwiejsze połączenie ekranu z naszym solidnym drutem od uziemienia, do odprowadzania udaru raczej jest za cienki).
    Ekran kabla telefonicznego łączymy z uziemieniem na obu jego końcach !!!, czyli w puszce na zewnątrz i w drugiej puszce (tak, tak jeszcze druga puszka będzie potrzebna, nie ochronnik w obudowie gabinetowej).
    Drugą puszkę umieszczamy wewnątrz budynku, ta nie musi (choć nie powiedziane że nie może:) być hermetyczna i może być mniejsza.
    W drugiej puszce umieszczamy ochronnik OT-u o progu zadziałania 75V, najlepiej w wersji wzmocnionej jak poprzedni, tu odsyłam do w-w tabelki.
    doprowadzamy do puszki kabel z zewnątrz i drut uziemienia w izolacji i rurce osłonowej.
    Wyprowadzamy kabel telefoniczny do gniazdka telefonicznego a drut uziemienia ciągniemy do najbliższego gniazdka elektrycznego i łączymy go z bolcem uziemienia:), przyda się do listwy zabezpieczającej komp, która też bez porządnego uziemienia nic nie jest warta.
    Duża prośba o uwagi :))

-1
  • #11 09 Mar 2011 15:51
    dipol
    Poziom 33  

Wszystko źle na zwód połączenie z uziemieniem nie stosujemy miedzi!!!!.Pomieszanie z poplątaniem .Czytaj co mówi PN na ten temat.!!!Google .Tworzysz coś co dawno ludzie wymyślili. Najlepszy uziom -bednarka pod ławami budynku
    A tak zadziałał ochronnik przy bezpośrednim trafieniu hihi.(karta abonencka z centrali)
    Budowa ochronnika przepięciowego linii telefonicznej i zasil
    73!

1
  • #12 10 Mar 2011 09:06
    elektryk_pl
    Poziom 14  

Może być też bednarka, z tym, że pod ławy budynku, to trudno będzie ją podłożyć:)
    Odnośnie fotki, to u mnie kiedyś odeszły ścieżki od PCB, osmaleń w zasadzie nie było, a! i przyspawało wtyczkę do rutera:)
    To było jeszcze za czasów linii napowietrznej, dawno temu.
    Teraz wszystko jest pod ziemią i budowa piorunochronu nie bardzo jest sensowne.
    Zaproponowałem gruby miedziany drut, gdyż w oryginale fajniejszy kabelek telefoniczny ma, jak już pisałem, ekranik z folii, aluminiowej, i: nagidrucik stykający się na całej długości z tym ekranikiem i to ma wystarczyć.
    Żyła miedziana jest chyba lepsza, tyle, że trzeba ją doprowadzić do pierwszego i drugiego stopnia zabezpieczenia.
    Dalej drut czy kabel od własnego uziomu można by wykorzystać do poprawienia uziemienia listwy (przeciwprzepieciówki w listwie), w przypadku gdy nie jesteśmy pewni instalacji. można by umieścić na listwie zacisk laboratoryjny połączony z żółto-zieloną linią i przykręcać na ten zacisk nasze uziemienie.
    Niby niefachowo, bo łączymy różne rodzaje uziemienia, ale sytuacja nie jest tak drastyczna, jak w przypadku podłączenia uziomu do instalacji odgromowej.
    Purystom polecam przekucie się za gniazdkiem na zewnątrz i wbicie sondy, co podniesie dodatkowo koszty i tak już nietaniej imprezy.
    Mój poprzedni post miał w zasadzie pokazać jak kosztowne i rozrywkowe jest zabezpieczanie takiej linii, ja wybrałem mobilny Play, na pocztę, Allegro i Elektrodę wystarczy:)
    A jeszcze wypadałoby umieścić jakieś zabezpieczenie w słupku, o wbiciu obok sondy nie wspomnę, bo wbity nogą (sam widziałem !) w ziemie kawałek płaskownika (bednarki) trudno uznać za uziom.
    W tym celu należy odnaleźć firmę naprawiającą te linie i poprosić o wskazanie palcem (o, tu! :) miejsca wbicia tej sondy, żeby nie wbić jej w któryś kabel powiązany z tym słupkiem i przy okazji zaznaczyć sobie które kabelki są moje w tym słupku i założyć jeszcze jeden stopień zabezpieczenia.
    Jestem w posiadaniu kupionego na allegro malutkiego modułu z iskrownikiem simensa, (zamieszczę fotki w wekend) podobno zabezpieczenie stosowane w centralach telefonicznych.
    Przy okazji poprosić o montaż tego modułu w słupku:)
    Byłbym wdzięczny za zamieszczenie jakiegoś opisu, jak to ma wyglądać, zamiast niesprecyzowanej krytyki w czambuł i odsyłacza do norm, tylko.
    Będę tez wdzięczny za foto słupka TP s.a. bez osłony, dla popatrzenia ile tam miejsca...

-1
  • #13 10 Mar 2011 15:36
    Jack14
    Poziom 37  

To tak na "deser".
    Ilu stopniowy ma być ten ochronnik?

0
  • #14 10 Mar 2011 18:45
    andk1eltd
    Poziom 35  

Kabli się nie zabezpiecza. Ochronniki na centrali (m.in. takie gazowe Siemensa) mają zabezpieczyć urządzenia przed przepięciem pochodzącym z linii. Ochronniki abonenckie były montowane w czasach kiedy aparat nie był własnością abonenta a Telekomunikacji - ówczesnego PPTiT i linie były z gołego drutu. Słupki telefoniczne nie mają zabezpieczeń odgromowych natomiast słupy kablowe linii napowietrznych posiadają klasyczny piorunochron z uziemieniem w postaci szpili - jednej bądź kilku.

0
  • #15 10 Mar 2011 23:00
    dipol
    Poziom 33  

Na zdjęciu widzisz jak zabezpieczyły urządzenia centrali...Andek1eltd to ja wiem co jest na słupie itd. Najbezpieczniej w domu wyłączyć.najszybszym bezpiecznikiem jest tranzystor hi.

0
  • #16 11 Mar 2011 21:06
    andk1eltd
    Poziom 35  

Bo to są zabezpieczenia przed przepięciami a nie przed bezpośrednim uderzeniem pioruna. Na twojej płycie był więcej niż 1 tranzystor i nie dały rady:D

0
  • #17 12 Mar 2011 23:42
    dipol
    Poziom 33  

A wyładowania wtórne,jak nie wyłączysz nie miej złudzeń.Ale żeby zrozumieć to na własnym siedzeniu jak sprawdzisz to przyznasz mi rację.Ta płytka została uszkodzona po uderzeniu pioruna w słup w odległości ponad 3km!!!!,nie mówiąc o kablu.całej jednostki wyniesionej centrali.Uziemienie <3omy i wszystkie szykany.
    Najszybszym bezpiecznikiem i zabezpieczeniem jest tranzystor!!! hi.
    Dla pogłębienia wyobraźni
    Budowa ochronnika przepięciowego linii telefonicznej i zasilBudowa ochronnika przepięciowego linii telefonicznej i zasilBudowa ochronnika przepięciowego linii telefonicznej i zasil
    73!

0
  • #18 13 Mar 2011 19:07
    elektryk_pl
    Poziom 14  

Co do tego ilu stopniowy ma być ten ochronnik, to odpowiem ze co najmniej dwu-stopniowy z modułami firmy mającej polskojęzyczną stronę, bardzo przyjazną dla użytkowników, wprost kopalnia wiedzy na temat.
    Pytania tez bez znajomości języków azjatyckich można zadawać a i porozmawiać po naszemu można.
    Dołożenie w słupku jakiegoś jeszcze jednego stopnia ma sens u mnie, gdyż słupek mam jakie 200m od kompa licząc po kablu a, że próg zadziałania zabezpieczenia wynosi 230V to nie znaczy, że za nim impuls nie osiągnie większej wartości.
    Skoro nie szkodzi, to można dobezpieczyć nawet radziecką gromnicą czyli lampą odgromową RB-5. Taki dodatkowy stopień nawet jak się zesmaży na skwarek, to zdejmie trochę lub trochę więcej z następnych stopni zabezpieczenia.
    Czego byśmy w takim słupku (nielegalne podejrzewam, ze to jest) nie założyli, to uziemienia potrzebować będzie na bank.
    Można też obok słupka dokopać się do swojego kabla i w ziemi zakotwiczyć przed wandalami jakąś szczelną puszkę na zabezpieczenia.
    Ten post miał pokazać kosztowność i kłopotliwość zabezpieczania linii telefonicznej .

0
  • #19 13 Mar 2011 19:40
    Tracer2
    Moderator - Telefony Stacjonarne

elektryk_pl napisał:
    Co do tego ilu stopniowy ma być ten ochronnik, to odpowiem ze co najmniej dwu-stopniowy z modułami firmy mającej polskojęzyczną stronę, bardzo przyjazną dla użytkowników, wprost kopalnia wiedzy na temat.
    Pytania tez bez znajomości języków azjatyckich można zadawać a i porozmawiać po naszemu można.
    Dołożenie w słupku jakiegoś jeszcze jednego stopnia ma sens u mnie, gdyż słupek mam jakie 200m od kompa licząc po kablu a, że próg zadziałania zabezpieczenia wynosi 230V to nie znaczy, że za nim impuls nie osiągnie większej wartości.
    Skoro nie szkodzi, to można dobezpieczyć nawet radziecką gromnicą czyli lampą odgromową RB-5. Taki dodatkowy stopień nawet jak się zesmaży na skwarek, to zdejmie trochę lub trochę więcej z następnych stopni zabezpieczenia.
    Czego byśmy w takim słupku (nielegalne podejrzewam, ze to jest) nie założyli, to uziemienia potrzebować będzie na bank.
    Można też obok słupka dokopać się do swojego kabla i w ziemi zakotwiczyć przed wandalami jakąś szczelną puszkę na zabezpieczenia.
    Ten post miał pokazać kosztowność i kłopotliwość zabezpieczania linii telefonicznej .

Muszę zamknąć niestety ten temat bo herezje jakie Kolega elektryk głosi,
    gotowe namieszać młodzieży w głowie.
    Największy knot to "dokopywanie się do kabla w ziemi" i montowanie jakiejś szczelnej puszki..... A jakiej ??

0