Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomysł na zastąpienie dwóch zasilaczy jednym w optoizolacji

22 Sep 2010 16:48 1278 4
  • Level 13  
    Witam,
    buduję układ który ma wejścia 4-20mA i wyjścia 4-20mA. Oba optoizolowane.
    Uklad więc wygląda mniej więcej tak:

wejście 4-20mA ------ || optoizolacja || ----- procesor ----- || optoizolacja || ---- wyjscie 4-20mA.

wyjście 4-20mA będzie zasilane z pętli prądowej (4mA bedzie musiało wystarczyć).
    Muszę więc zasilić wejście pętli prądowej oraz procesor. Żeby nie stracić optoizolacji, musiałbym zrobić 2 miejsca na zasilanie. Zastanawiam się więc
    nad pomysłem takim:

Jedno wejście zasilania 24VDC, przetwornica impulsowa 24/5V z izolacją 1kV, np: AM1L-2405S-NZ, a następnie przetwornica 5/5V także z izolacją 1kV. Ma to jakiś
    sens? Zastanawiam się jak to jest zrobione w profesjonalnych urządzeniach, bo w Siemensie nie widziałem podłączenia na drugie zasilanie, a muszą jakoś zasilać izolację po stronie "wtórnej".

Inny pomysł jest taki, by zastosować LM2675 i do drugiego zasilania DC/DC z optoizolacją?

Dzięki z gory za opinie!
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Helpful post
    Level 12  
    Jeśli dobrze zrozumiałem - masz dwie pętle prądowe 20 mA, czy tak? Jeśli rzeczywiście tak, to nie masz innego wyjścia - każda z nich musi być zasilana z innego (osobnego) źródła, czyli - musisz zasilać procesor (24V->5V) i osobno obydwie pętle 20 mA (np. dwie przetwornice 24V->12V; każda dla osobnej pętli). Ale istnieją też inne rozwiązania - jeśli obie pętle mogą być zasilane z jednego źródła to nie musisz robić indywidualnych dla nich zasilaczy. Tak jest rozwiązana komunikacja we wtryskarkach Arburg serii CMD z zewnętrznymi urządzeniami - każde z tych urządzeń (np: sterownik zaworów wody, sterownik zewnętrznych grzałek, drukarka szeregowa i inne) ma swoją własną pętlę 20 mA, ale wszystkie te pętle mają wspólne zasilanie.
    Przeanalizuj dokładnie Twoje urządzenie pod kątem możliwości zasilania obydwu pętli z jednego żródła.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 13  
    W pierwszej kolejności - dzięki za odpowiedź.
    Mógłbym oczywiście zasilić obie pętle z jednego źródła. Jak wygląda sprawa zakłóceń z przetwornic, które później będą biegały po układzie?

Jeśli chodzi o wejście układu to wygląda to tak:

wzmacniacz pomiarowy + rezystor precyzyjny -> ADC -> opto -> procesor

wyjście:

procesor->opto->DAC->nadajnik pp (XTR115).

Czytałem na stronie maxima (http://pdfserv.maxim-ic.com/en/an/AN735.pdf), żeby
    trzymać z daleka wszystkie przetwornice od układów analogowych? Aż tak muszę się tym przejmować?
  • Helpful post
    Level 12  
    Jeśli urządzenie pracować będzie w domu (czytaj: w środowisku wolnym od zakłóceń) to zwykle nie musisz się tym przejmować. Ale jeśli urządzenie pracować ma na jakiejkolwiek hali przemysłowej (czytaj: w środowisku wybitnie zakłócanym) to już musisz stosować się do wszystkich zaleceń producentów. Weź zrób najprostszy eksperyment - włącz miernik elektroniczny na najniższym zakresie pomiaru napięcia stałego (zwykle 200mV), zewrzyj oba kable pomiarowe - miernik pokazuje ZERO. Teraz je rozewrzyj - pokazuje już jakąś wartość, ciągle skaczącą. A teraz dotknij palcem do kabla czerwonego - ta wartość rośnie gwałtownie! No, a teraz zrób to samo ale na hali przemysłowej! To są właśnie te różne zakłócenia, które potem tak źle wpływają na pracę całej elektroniki. Wiem, że mocno to uprościłem - ale starałem się najczytelniej jak się da Koledze przedstawić problem.
    Jak robię jakiś układ, który ma pracować na hali to każde wejście procesora blokuję kondensatorami. Każde wejście podwieszam pod potencjał. Każde wejście niewykorzystane zwieram do masy. Zasilanie blokuję tantalami i ceramikami. Druk staram się robić jednostronny, ale drugą stronę zostawiam niewytrawioną i podpinam ją do masy (w jednym tylko punkcie). Obudowy stosuję tylko metalowe. Zasilacz impulsowy (no bo malutki) oddzielam od procesora przegrodą. Długie kable łączące tę elektronikę stosuję tylko ekranowane. Itede itepe.
    Zakłócenia to ogromny problem dla współczesnej elektroniki. A jeśli urządzenie ma być stosowane tam, gdzie zagrożone mogłoby być zdrowie lub życie ludzkie NIGDY nie stosuję jakichś moich lub czyichś "wynalazków"!!! Zawsze namawiam szefa//właściciela//operatora na urządzenie fabryczne (z certyfikatami) - nie idę na żadne ustępstwa. Co najwyżej ja nie wezmę tego zlecenia. Mam za to święty spokój.
    Pozdrawiam.
  • Level 13  
    Dziękuję Koledze za wyczerpującą odpowiedź. Układ nie będzie pracował na żadnej
    hali. To moja praca inżynierska i zanim oddam płytkę do firmy drukarskiej chciałem
    rozwiązać takie właśnie problemy. Zastosuję się więc do Pańskich zaleceń i zdam
    relację jak się układ sprawuje! Tematu nie zamykam, być może nasunie mi się
    jeszcze jakieś pytanko szybkie.

Pozdrawiam serdecznie,
    KW.