Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transceiver dalekiego zasięgu

22 Wrz 2010 20:28 3832 14
  • Poziom 10  
    Witam, poszukuje moduł transceiver'a o jakiejś większej mocy. Zależy mi na przeprowadzeniu transmisji, na odległość >1km, przy wbudowanej w obudowę antenie. Konkretnie będą to dane z mikrokontrolera z portu USART.
    Czy ktoś może miał doświadczenie z takimi modułami i mógł by coś polecić? Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Cześć.
    Chodzi ci o gotowe moduły typu RX czy sam chcesz zrobić? Jeśli chodzi o gotowe to zaopatrz się w jakiś z AVT do tego dobra antena lub jakiś wzmacniacz wysokiej częstotliwości(transceiver będzie pewno pracować na częstotliwościach amatorskich 433Mhz).
  • Poziom 10  
    Witaj :) Był bym bardziej zadowolony z gotowego modułu, ale jeśli znajdę jakiś fajny schemat też będę się cieszyć. Przeglądałem te kity z AVT, ale jednak to nie to samo co profesjonalny moduł. Ale dziękuje za pomysł ze wzmacniaczem, aż mi głupio, że sam na to nie wpadłem. Myślisz, że z takim normalnym modułem, gotowym tez będzie taki wzmacniacz działać? Bo wtedy mógł bym użyć jakiego chcę i wzmocnić sygnał. Czy są jakieś przeciwwskazania? Pytam, bo nie do końca wiem, jak podłączyć antenę jednocześnie do odbiornika i wyjścia wzmacniacza.
  • Poziom 10  
    Mhm, wygooglowałem te strony jak szukałem modułów, ale dziękuje :)
    Tylko nigdzie nie ma takich wzmacniaczy do tych modułów, chyba trzeba będzie samemu zrobić. Orientujesz się może gdzie tego szukać? Bo fraza "wzmacniacz dla transceivera" nie daje pożytecznych wyników ;p

Qrcze, ja noga jestem, jeśli chodzi o technikę radiową ;p
  • Poziom 2  
    Jeśli nie wzmacniacz to może dobra antena. Dobra antena może poprawić 100x komunikację. I ważna jest także profanacja fal radiowych w zależności od pory dnia. Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym to lepiej , a jeśli w bloku gorzej (mury znacznie utrudniają komunikację radiową, tłumią fale). Co do wzmacniacza w.cz. to poszukam w necie.
    P.S. Widziałem wnętrze takiego nieskomplikowanego wzmacniacza 47-800Mhz na mosfet typu bf9xx firmy badmor. Jak znajdę schemat to wszystko tu zamieszczę.

Moderowany przez c2h5oh:

Kolego, nie "profanacja fal radiowych" tylko PROPAGACJA fal radiowych.
    Profanujesz, to Ty, elektronikę takimi wypowiedziami. Proponuję w przyszłości sprawdzać znaczenie słów których używasz.

• Poziom 10  
    Tak, właśnie odnośnie anteny, to planuje, żeby raczej nie wystawała z obudowy, więc nie liczył bym tak na tą propagację co bardziej na wzmacniacz właśnie.

P.S. Chociaż nadajnik z taką mizerną anteną to faktycznie "profanacja fal radiowych" jak to napisałeś ;p
  • Poziom 12  
    Pomyśl nad RFM12BP-433 z kawałkiem drutu jako anteną osiąga się zasięg >300m. Zastosuj anteny Yagi na pasmo 433MHz skieruj je na siebie a w wolnej przestrzeni powinno być >1km.
    Zapomnij o jakiś wzmacniaczach itp do tanich transceiverów, możesz tylko pogorszyć zasięg a napewno zakłócić całą okolicę.
    dobry moduł + dobry przewód (RFM-12BP ma złacze do podłączenia zewnętrznej anteny)+ porządna antena = duży zasięg
  • Poziom 10  
    Lep424, rozumiem. Ale jak napisałem, muszę zmieścić antenę w obudowie, nie ma więc mowy o antenie kierunkowej, ani w ogóle żadnej większej. I te >1km to raczej w terenie miejskim, nie wolnym. Generalnie mądrze mówisz, ale to kłóci się z założeniami.

A dlaczego taki wzmacniacz zakłócał by okolicę? Sugerujesz, że będzie miał szersze pasmo przenoszenia niż potrzebne i to ma być źródłem zakłóceń?
    Pozdrawiam

P.S. Najlepszy był by taki moduł TRW-909HI. Moc wyjściowa 2W :D Tylko nie mam zielonego pojęcia jak i gdzie mogę go zdobyć. Chyba nie ma w Polsce żadnego dystrybutora tej firmy a nie mogę znaleźć żadnego podobnego.
  • Poziom 12  
    Bedziesz miał problem. Zasięg ponad 1km przy małej antence jest raczej nie osiągalny.
    Prosty wzmacniacz wcz bedzie trudno dopasować zarówno do modułu jak i do anteny przez co będzie siał zakłócenia.
    Jeżeli łącze ma być wykorzystywane rzadko może warto zastanowić się nad wykorzystaniem sieci GSM i przesyłaniem danych w postaci sms. Przy obecnych cenach pakietów jest to niedrogie rozwiązanie a zasięg globalny.
  • Poziom 10  
    Nie smsy odpadają :( Chyba będe musiał wykorzystać jakiś gotowy radiomodem RS232. Po prostu bardzo chciałem zbudować coś bardziej swojego i zależało mi też na wymiarach i możliwości dostosowania do swoich potrzeb. Poza tym, gotowy radiomodem będzie drogi. Ale cóż. Szkoda, że tych modułów TRW-909HI nie ma w Polsce jak dostać.
  • Poziom 10  
    kondensator napisał:
    Temat nie raz poruszany.
    Przestrzegam przed użyciem 433MHz "bo tanio i łatwo kupić":
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1238724.html

Dziękuje za radę, nie planowałem używania 433MHz, ponieważ wiem, że dużo urządzeń pracuje na tej częstotliwości, a teraz przeczytałem jeszcze, że służy ona innym celom. Prawdę mówiąc chciałem uniknąć nawet 868MHz i uzyć innej wolnej nielicencjonowanej częstotliwości, jeśli to będzie możliwe.

Nie mam potrzeby użycia żadnej konkretnej częstotliwości, z drugiej strony kupując gotowe moduły nie mam ogromnego wyboru. Brałem pod uwagę jeszcze 2.4GHz.

Doczytałem, że moc nie ma takiego znaczenia jak porządna antena, niestety moja nie może być kierunkowa i musi się mieścić w obudowie (nie określonych rozmiarów). Czy przy takich założeniach możliwe jest osiągnięcie transmisji na odległość >1km (konkretnie 2-3km) w terenie miejskim?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

marco248 napisał:
    Czy przy takich założeniach możliwe jest osiągnięcie transmisji na odległość >1km (konkretnie 2-3km) w terenie miejskim?

Nie ma szans na taką transmisję danych bez dobrej (dużej) anteny i tak małej mocy w terenie miejskim.

Same moduły będą się "widziały" na około 50m do 150m . :cry:

O wzmacniaczu przełączającym TX/RX i wykonanym we własnym zakresie - trzeba zapomnieć.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Wielka szkoda.
    Ok, dziękuje wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam :)