Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR i prądnica tacho pralki - pomiar 24V AC przetw. AD atmeg

Pawel1812 28 Wrz 2010 23:58 16666 42
  • #31 28 Wrz 2010 23:58
    rpal
    Poziom 27  

Pawel1812 napisał:
    Zanalizowałem schemat podobnego układu z pralki Whirlpool AWG875. Ten układ jak dla mnie wydaje się nieco bardziej zrozumiały. nie rozumiem tylko dlaczego są dwa wyprowadzenia podłaczone pod piny 16bitowego licznika.

Nie zastanowiło ciebie że pin26 to wejście przetwornika ACD ? Masz więc i pomiar napięcia i czestotliwości.

• #32 29 Wrz 2010 00:50
    Pawel1812
    Poziom 26  

W moim programatorze pin 26 to PTD4/T1CH0, procesor jest w obudowie DIP28, o czym w poprzednim poście napisałem, owszem, w datasheecie jest na pine 26 wejście ADC ale w wersji DIP32.

• #33 29 Wrz 2010 10:14
    Fajfer2
    Poziom 20  

W takim razie mierzona będzie tylko częstotliwości (jej zmiany, czyli dewiacja) przebiegu prostokątnego. Teraz tylko pytanie czy jest to pomiar zmian czasu trwania pojedynczego okresu i następuje "jakaś" reakcja na tą zmianę, czy tylko program wylicza maksymalną dewiację i zmniejsza obroty do minimum (nawet do zera), aby pranie ułożyło się inaczej, poczym znów próbuje zwiększyć obroty.
    Już podczas takiego trwania obracania bębnem można by zmierzyć maksymalną występującą dewiację.

Ciekawe jak to się ma też do możliwości zmian (dokonywanych przez uC) wzmocnienia regulatora obrotów.

• #34 27 Paź 2010 19:54
    Pawel1812
    Poziom 26  

Ostatnio miałem dużo pracy dlatego wróciłem dopiero teraz do tematu. Reakcja polega właśnie na zatrzymaniu bębna w razie stwierdzenia niewyważenia i układaniu od nowa.
    Wymyśliłem taki oto układ:

Pojawił się problem polegający na tym, że impulsy pojawią się dopiero od 0.7V na prądniczce tacho. Jak dla mnie jest to ciut za późno - przy niskich obrotach sygnału tacho nie będzie. Myślałem o tranzystorze mosfet ale chyba też nie jest to dobra droga.Zastanawiam się jak przy możliwie niskim napięciu otrzymać impulsy tacho. Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.

• Pomocny post
    #35 27 Paź 2010 20:10
    rpal
    Poziom 27  

komparator może pomóc tak mi się zdaje. Jak mu się napięcie wyjdzie poza zakres to zawsze możesz je zmienić na jakimś dzielniku napięcia poprzez zwarcie do masy przez którą linię wolnego portu Wy.

• #36 27 Paź 2010 21:34
    Pawel1812
    Poziom 26  

Dziękuję za sugestię. Narysowałem układ na komparatorze. Na wejściu odwracającym jest potencjał 0.1V mający na celu uniknięcie generowania zbędnych impulsów gdy prądniczka stoi. Komparator dopuszcza napięcie do 36V także może być włączony bez szczególnych zabezpieczeń.
    Zastanawiam się nad zachowaniem układu gdy prądniczka stoi, czy jednak zbędne impulsy spowodowane zakłóceniami nie będą się pojawiać.
    Z drugiej strony takie impulsy stosuunkowo łatwo wyeliminować mierząc czas trwania.
    Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Druga opcja to komparator z atmegi, wówczas schemat wyglądałby tak:
    Dioda Zenera chroniłaby przed zbyt dużym napięciem pin procesora a dioda schottky'ego przed ujemnym napięciem.
    Wejście odwracające komparatora też musiałoby być na potencjale 0.1V
    Zastanawiam się nad doborem właąciwej wartości dla rezystora szeregoweo tak, aby z jednej strony szybko otrzymać napięcie dające impulsy a z drugiej nie obciążać zbytnio prądniczki tacho.

• #37 28 Paź 2010 14:43
    rpal
    Poziom 27  

Ty się lepiej zastanów czemu w oryginale to działało a tobie zbyt mała amplituta impulsów przeszkadza ? Ta dioda zenera tylko ogranicza napięcie wejściowe wiec niższe jest przepuszczane i poddawane obróbce. Poza tym skąd wiesz że amplituda jest za mała ? Czym to mierzyłeś oscyloskopem czy woltomierzem bo jeśli był to woltomierz to wynik miałeś uśredniony. Myślę że nie w amplitudzie jest kłopot tylko w czym innym.

• #38 28 Paź 2010 14:53
    Fajfer2
    Poziom 20  

Jasne że Twój układ będzie działał od około 0.7V bo napięcie przewodzenia baza-emiter właśnie tyle wynosi - zastosuj polaryzację bazy, dobrym rozwiązaniem byłby prosty wzmacniacz m.cz. na jednym tranzystorze, komparator też może być np. na układzie LM324 (WO), LM311 (komparator z wyjściem OC).

• #39 28 Paź 2010 20:13
    rpal
    Poziom 27  

kol. fajfer uważam że w czym innym jest kłopot bo jesli poczytasz sobie całość tego tematu autor udoskonala coś co działa. Oryginalny sterownik obywa się bez dodatkowych układów więc jak się to dzieje że działa ? Wg. mnie należałoby zobaczyć impulsy od tej "prądniczki tacho" na oscyloskopie. Czy przypadkiem nie jest tak że wartość amplitudy jest w miarę wysoka tylko pomiar jej pomiar jest obarczony sporym błędem na niskich obrotach. A jeśli w istocie jest tak niski to albo oryginalny sterownik ma doskonalszy algorytm sterowania albo trzeba istotnie dołożyć komparator. Ale to gdybanie bez pomiarów.
    Podam przykład czujnik (magnetoelektryczny jak go nazywają )GMP na wale korbowym w zasadzie to cewka na rdzeniu gdzie strumień pola magnetycznego jest zamykany zębami na kole zamachowym. Jeśli mierzyć powstające tam napięcie przy niskich obrotach (ale naprawdę niskich) za pomocą zwyklego woltomierza to wiele tam nie pomierzysz. Jednak przy biegu jałowym czyli ok 700-900 obr już sporo tam jest tych woltów i tu moe być też podobnie. Wirotanie nie odbywa się na obrototach niskich ale zdecydowanie sybciej więc czy w ogóle istotne jest jakie jest napięcie na tym tacho przy 25 obr/min ?

• #40 28 Paź 2010 22:52
    Pawel1812
    Poziom 26  

Zgadza się - staram się nieco poprawić fabrykę - robię to głownie po to, aby się czegoś nauczyć, na pewno nie po to aby zaoszczędzić parę zł - mam w domu jeszcze kilka sprawnych pralek, koszty budowy programatora sa znacznie wyższe od używanej pralki.
    Zależy mi na tym, aby impulsy tacho pojawiły się możliwie najwcześniej, gdyż od tego zależy między innymi płynność rozruchu, możliwość uzyskania niższych obrotów i delikatniejszego prania.
    Analiza sygnału tachometrycznego ma znaczenie nie tylko podczas wchodzenia na wirowanie ale także podczas prania, gdyż przy stałym napięciu podawanym przez triak obroty silnika byłyby bardzo zależne od obciążenia.
    Miernik Fluke 87V true RMS zaczyna mierzyć częstotliwość przy 0.2V, wówczas częstotliwość wynosi 5Hz.
    Na oscyloskopie przy napięciu około 1Vpp częstotliwość wynosi około 5Hz - trudno o dokłądny pomiar napędzając silnik z prądniczką ręcznie.
    Pojawienie się impulsów przy takiej częstotliwości by mnie bardzo zadowoliło, ponieważ jest to odniesione do prędkości silnika, który ma przełożenie 1/15 w stosunku do bębna.

Co do rozwiązań fabrycznych, to w pralce Amica PC w której obroty są bardzo niskie i rozruch jest płynny, także tam rozwiązanie jest bardzo dobre. Na początku wątku była próba analizy tego układu z modułu tej pralki ale nie do końca udało się ustalić jak on działa - prądniczka tacho otrzymuje tam zasilanie.

Obecnie coraz bardziej jestem za wykorzystaniem zintegrowanego w Atmedze komparatora przy możliwie niskim napięciu na wejsciu odwracającym tak aby możliwie jak najwczesniej uzyskać impulsy.

• #41 29 Paź 2010 01:30
    rpal
    Poziom 27  

Pawel1812 napisał:
    Na początku wątku była próba analizy tego układu z modułu tej pralki ale nie do końca udało się ustalić jak on działa - prądniczka tacho otrzymuje tam zasilanie.
    .

Może weź sobie to do serca i zasymuluj układ albo sprawdź amplitude i przebieg na oscyloskopie. Po co wyważać otwarte drzwi ?
    Mi się wydaje że zasilanie jest właśnie po to aby zmienić tę amplitudę. A jaki jest kształt przebiegów ? Sinus czy prostokąt. Osobiście mam małe i niestety negatywne doświadzenia z komparatorami bo przenosiły mi się zakłocenia z wejścia mimo że obliczenia wskazywały że w ogóle nie powinny być one być porównywane.

• #42 29 Paź 2010 12:16
    Fajfer2
    Poziom 20  

Przecież w oryginalnym układzie masz rezystor R33/R23 podłączony do prądniczki -to wraz z jej rezystancją jest polaryzacja bazy.
    Jaką ma rezystancję prądniczka ? rezystor R31 również może służyć do dodatkowej polaryzacji bazy tranzystora. Należało by sprawdzić co tam podczas pracy i wirowania jest podawane przez port (a może jest tylko mierzone).
    Komparatory mają to do siebie, że ich rezystancja wejściowa jest bardzo duża (w porównaniu do funkcjonalnego odpowiednika na tranzystorze), stąd podatność na zakłócenia jeśli nie jest obciążone wejście np. rezystorem kilka kΩ.
    Jeśli cokolwiek poprawiać, to można by podłączyć prądniczkę (dodatkowo) pod wejście ADC, dodać akcelerometr.

• #43 12 Lip 2013 00:06
    gryzzly92
    Poziom 9  

Zacznę od końca.

Pawel1812 napisał:

Znalazłem dodatkowo schemat programatora pralki Samsung, niestety model nieznany - na rosyjskiej stronie, także jak dla mnie - nieczytelny, ponieważ grafiki google tłumacz nie tłumaczy.
    Załączam jednak fragment, na którym jest układ kształtowania sygnału z prądniczki tacho:

Tutaj tacho siedzi na układzie RC (2 kondensatory wyrównujące pulsację) dlatego nie wiem czy takie zmiany częstotliwości nawet byś znalazł (samo w sobie już jest "dolnoprzepustowe"...)

Kolejna rzecz - prądnica jest trochę obciążona - wiem że 4,7kOhm przy np. 20V to mały prąd - ale z założenia prądnica tachometryczna działa bez obciążenia.

Wyżej koledzy pisali o:
    Discrete Fourier Transform i jej specjalnemu algorytmowi FFT (Fast FT) np. opartego o to: http://www.fftw.org/
    Osobiście robiłem, i nie polecam na uC :)

Cyfrowe filtrowanie też odpada - dobry filtr np. MAX 293 (do 20kHz, eliptyczny - mocne odcięcie 8rząd.) chciałem ściągnąć do Polski - tylko w SMD od Fanuc, i ew. DIP z Niemiec przez Słowację (minimal. ship - 50EUR ;) )

Cytat:
    Teraz tylko pytanie czy jest to pomiar zmian czasu trwania pojedynczego okresu i następuje "jakaś" reakcja na tą zmianę, czy tylko program wylicza maksymalną dewiację i zmniejsza obroty do minimum (nawet do zera), aby pranie ułożyło się inaczej, poczym znów próbuje zwiększyć obroty.

Co do dewiacji... myślę że najprostszą drogą idąc, gdy jest jakaś graniczna, wtedy zmniejsza coby się mogły ciuchy "odkleić" od ścianki. Wtedy ponawia rozpędzenie (oczywiście przecież mechanicznie jest policzone żeby się nie "wykoleił" - kamienie dociążające ze środka to zapewniają...

To nie Frania...

---

dla przykładu mój silnik komutatorowy:
    wiadome 230VAC 50Hz, pobór 1,6A (370W)
    obr. na minutę (12 800)

Po włączeniu silnkika rozwijał prędkość, aż wskazywało 55,5 VAC skacząc nawet do 55,8 .
    Miernik marki "jako-taki", jeszcze sprawdzę niedługo stroboskopem realne
    "obroty".

Film tutaj: https://docs.google.com/file/d/0Bxx1eQbd-nh0RnBmMXF3Ri1LUkU/edit