Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AKPiA wentylacji i klimatyzacji

22 Wrz 2010 21:48 5752 12
  • Poziom 9  
    Witam,
    Posiadam uprawnienia D1 dozoru i E1 eksploatacji:
    pkt2 urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1kV
    pkt10 aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji; sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w pkt.: 2

Przykładowa instalacja (bo pewnie nie każdy miał z tym styczność):
    Szafa zasilająco-sterująca w pomieszczeniu technicznym, wchodzi do niej zasilanie. Jest w niej cała automatyka, ale wychodzą z niej sygnały I/O 230V i one przechodząc przez zabezpieczenia urządzenia (wyprowadzam 230V na urządzenie), ale również z tej szafy zasilane są silniki wentylatorów w urządzeniu np. 10kW (wyprowadzam na urządzenie 380V), czy agregaty chłodnicze na zewnątrz budynku (poza pomieszczeniem 380V) np. 50kW mocy elektrycznej.

Pytanka brzmią następująco:

1b. Czy przy wykonywaniu serwisu urządzenia wentylacyjnego trzeba/powinno się dokonywać pomiarów elektrycznych?
    1a. Jakie przepisy/normy to nakazują/zalecają?
    2a. Czy przy wykonywaniu serwisu instalacji wentylacji trzeba/powinno się dokonywać pomiarów elektrycznych?
    2b. Jakie przepisy/normy to nakazują/zalecają?
    3a. Co jaki czas jest obowiązek/są zalecane pomiary?
    3b. Jakie przepisy/normy to nakazują/zalecają?
    4a. Jakie pomiary należy/powinno się wykonać?
    4b. Jakie normy o tym mówią (dotyczą instalacji czy maszyn?)
    5a. Czy z w/w uprawnieniami mogę podpisać protokół pomiarów?
    5b. Czy mogę być jednocześnie podpisującym pomiary, jak i podpisującym protokół?

Bardzo mile widziane odpowiedzi w formie: Ad. 1a tak Ad. 1b nie nakazują, zalecają PN-EN 0000000....
    Bardzo mile widziane odnośniki do literatury, norm, przepisów ale pokrewnych tej wąskiej branży
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Nie siedzę w wentylacji, ale wszędzie, gdzie są instalacje i urządzenia elektryczne należy dokonywać okresowych przeglądów i pomiarów.
    Zasadniczo najważniejszą dla elektryków jest wieloarkuszowa norma PN-HD 60364. Dział 6 dotyczy sprawdzania i kontroli.

3a. Dla silników elektrycznych:
    -pomiar rezystancji uzwojeń i współpracujących z nimi maszyn - nie rzadziej niż 2 lata
    - pomiar rezystancji uzwojeń silników oraz współpracujących z nimi maszyn i urządzeń - w czasie przeglądów w terminach ustalonych w dokumentacji fabrycznej, lecz nie rzadziej niż raz na 2 lata oraz po dłuższym przestoju
    - ochrona przeciwporażeniowa - w czasie przeglądów w terminach ustalonych w dokumentacji fabrycznej, lecz nie rzadziej niż raz na 2 lata

Dla urządzeń elektrotermicznych [grzałki itp]:
    - rezystancja izolacji obwodów sterowania i innych z wyjątkiem grzejnych - w czasie przeglądów
    - ochrona przeciwporażeniowa - w czasie przeglądów

4a. Komplet:
    - ochrona p.porażeniowa [ciągłość przewodów ochronnych, rezystancja uziemienia itd.]
    - rezystancja izolacji

5a. Jeśli masz zaznaczone "w zakresie kontrolno - pomiarowym" to tak.

5b. Protokół podpisujesz Ty i jeszcze jedna osoba, może być bez uprawnień, byle była przeszkolona z zakresu pierwszej pomocy. Pomiary zaliczane są do prac niebezpiecznych i muszą być wykonywane przez zespół, czyli minimum dwie osoby.

To tak z grubsza...
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 9  
    Jak na razie wszystko jasne Norme już wertuje :) czy jest gdzieś przywołana w przepisach jako obowiązująca?
    Nie ma takiego wpisu w uprawnieniach, a mam: spełnia wymagania kwalifikacyjne do wykonania pracy na stanowisku: dozoru w zakresie: obsługi, konserwacji, remontów, montażu.... czyli lipka?!
    Lipton przez duże L. Musiałbyś mieć ".. w zakresie kontrolno-pomiarowym" a pod kategoriami dopisek:
    "Zakres uprawnień pomiarowych: Pomiary ochronne do 1kV"
  • Poziom 9  
    Dupowato, a jeszcze 4,5 roku uprawnienia ważne... szkoda że w firmie w której je robiłem, zajmującej się od 20 lat serwisem takich urządzeń, wykonującą automatykę i elektrykę budynków, nikt o tym nie wie. Mało, że nigdy poza pomiarem rezystancji uzwojenia silników (tylko dla własnej informacji tj. stanu silnika), nigdy nie pojawiał się protokół z pomiarów elektrycznych, to jeszcze na szkoleniu przed przyznaniem uprawnień nikt o tym nie wspomniał. Polska :) Ale podszkolę się i zobaczę czy Inwestorzy są skłonni płacić, jak tak zakupie mierniki i zrobię uprawnienia. Jak nie to zostanie dziadostwo, a na protokole z przeglądu zaznaczę, że nie obejmował okresowego przeglądu instalacji elektrycznej w ramach dupochronu :/
    Kiedy przyjdzie do Nas cywilizacja?!
    Może inni serwisanci HVAC&R się wypowiedzą jak u nich to wygląda? Zachęcam
    Pozdrawiam
    Możesz ocenić stan instalacji po dokonaniu oględzin, ale pomiarów nie podpiszesz.

Znalazłem błąd w poprzednim poście, dla silników elektrycznych powinno być:
    - pomiar rezystancji uzwojeń
    - pomiar rezystancji izolacji uzwojeń
    - ochrona p.porażeniowa
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Zgodnie z tym artykulem http://www.sep.com.pl/opracowania/opracowania_wykonywanie_pomiarow2009.pdf
    prace pomiarowe wykonują osoby posiadające aktualne świadectwa kwalifikacyjne, ale nie wykluczone że nie mogą korzystać przy wykonywaniu tej pracy z pomocy osób nie posiadających tych świadectw

Podpisy powinny składać osoby podsiadające świadectwa E ( wykonujący pomiary) jak i D ( sprawdzający)
    Ja mam wzór protokołu jeszcze z poprzedniej firmy, w której pracowałem. Są tam miejsca na podpisy dla wykonujących i dla sprawdzającego.

Pomiary wykonali: Ja [numer uprawnień E] + osoba przeszkolona z pierwszej pomocy
    Sprawdził: Ja [numer uprawnień D]

Co w tym dziwnego kol. geguś?
    No tu masz rację... chyba czas się przesiąść na program do gotowców.... będzie mniej zamieszania z formą, w jakiej ma być cały protokół...

Co do przeszkolonej w zakresie pierwszej pomocy, to chodziło o wymóg wykonywania prac niebezpiecznych przez zespół. Ta "przeszkolona" lub niektórzy mówią poinstruowana osoba ma tylko pilnować tego, co robi pomiary, w razie potrzeby umieć odłączyć od źródła rażenia, a potem podjąć odpowiednie kroki w kierunku ratowania zdrowia i życia. Na tym kończy się jej funkcja. Miernika nie tyka, chyba, że niesie go z samochodu na obiekt...

Pomiary wykonuję ja podpisując się w miejscu "pomiary wykonali" wpisując E, a obok wpisując D, wydaję orzeczenie o stanie instalacji...

No czasem są dylematy :) najpierw muszę nowy miernik odpracować, potem będę mocno myślał o PE-4 :)

Pozdrawiam.
    No widzę...