Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawijanie cewki a jej dokładność..

23 Wrz 2010 04:31 1764 2
  • Poziom 11  
    Walczę od jakiegoś czasu z nawinięciem cewki na karkasie przy rdzeniu ferrytowym 2xE. Napisze moje działanie po koleji..
    Wpierw nawijam 100 zwoji, zakładam rdzeń, który ściskam gumką recepturką aby dobrze przylegały do siebie jego połówki, mierzę indukcyjność poczym obliczam dokładne AL rdzenia. Znając AL rdzenia obliczam ilość zwoi dla oczekiwanych indukcyjność (oczekiwanych indukcyjności jest pieć, 27mH, 33mH, 47mH, 68mH, 82 mH i 150 mH), nawijam wg. obliczeń odpowiednią liczbę zwoi da każdej indukcyjności poczym zakładam rdzeń, również sciągam go gumką recepturką aby części rdzenia dokładnie do siebie przylegały i robię pomiary czy uzyskałem te indukcyjności, których oczekiwałem. Pomiar się zgadza, mam to czego oczekiwałem, odkładam ceweczkę, po czym na drugi dzień sprawdzam ją znowóż a miernik pokazuje mi o jakieś 10% niższe wskazania niż dzień wczesniej.
    Powstaje wiec pytanie, jaki błąd popełniam przy nawijaniu tej cewki, chciałbym uzyskać dokładnośc tej cewki na poziomie powiedzmy 2-4 %?

Przypuszczam, że ma to bardziej związek z nasyceniem rdzenia niż z siłą jego docisku ale nie jestem pewny dlatego też pytam.

Z góry dziekuję za odpowiedź.
  • Poziom 35  
    ROB-D napisał:
    Pomiar się zgadza, mam to czego oczekiwałem, odkładam ceweczkę, po czym na drugi dzień sprawdzam ją znowóż a miernik pokazuje mi o jakieś 10% niższe wskazania niż dzień wczesniej.
    Powstaje wiec pytanie, jaki błąd popełniam przy nawijaniu tej cewki, chciałbym uzyskać dokładnośc tej cewki na poziomie powiedzmy 2-4 %?

Przypuszczam, że ma to bardziej związek z nasyceniem rdzenia niż z siłą jego docisku ale nie jestem pewny dlatego też pytam.

W mojej ocenie wszystko robisz dobrze. Cewka na rdzeniu to nie apteka. Twoje różnice wynikają zapewne z temperatury. Własności magnetyczne zależą od temperatury. Jak potrzymasz sobie (podczas nawijania) cewkę w ręce ona się nieco nagrzeje. Zmierzysz i wyjdzie Ci wynik tak jak zaplanowałeś. Jednak ja cewkę odłożysz do jutra to temperatura jej spadnie o np 10 st C. Wtedy jej parametry niestety ulegną zmianie, tedy pomiar da inny wynik. Poza tym, cewka jest z drutu, jak nawijasz cienkim drutem i dużą ilość zwojów to rezystancja też się zmienia w pewnym zakresie (im większa ilość drutu tym większe zmiany będą ), co miernik indukcyjności może zinterpretować jako zmianę indukcyjności. Zależnie od metody pomiarowej L.
    Myślę że 10% dokładność w większości zastosowań będzie dobra, więc nie przejmuj się tą sprawą aż tak bardzo.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Siemanko . Z doświadczenia , praktyki , a sam miernik to co ? Nic nie mówisz kolego czy to miernik czy tzw ,,wskażnik '' z dodanym zakresem pomiaru indukcyjności . Przecież każdy ,, pomiarowiec '' zdaje sobie sprawę że nawet czas od zał . miernika do samego pomiaru jest bardzo ważny . Nic nie wiem na temat aby 10% dokładności spełniało wymagania .