Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silniki krokowe.Jak rozpoznać który przewód który

18 Wrz 2004 12:16 8072 9
  • Poziom 2  
    Mam problem , ponieważ jestem w trakcie montażu urządzenia które ma mieć silnik krokowy z 4 wyjciami a ja posiadam z 6 . Każde innego koloru. szukam od jakiegoś czasu na necie ale jakoś nic NIE MA. Moze ma ktoś jakieś informacje na ten temat?? Byłbym wdzięczny :|
  • Sklep HeluKabel
  • Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 21  
    Witam

Jeśli masz 6 wyprowadzeń to twój silnik posiada 4 cewki połączone po 2 szeregowo (lub jak kto woli 2 cewki z odczepami na srodku).
    2 wyprowadzenia bedące środkami uzwojeń podłączasz do "+" natomiast wolnymi 4 końcami sterujesz silnik przez podłączanie do masy.

:sm19:
  • Poziom 11  
    Żeby potwierdzić wypowiedź kolegi mówiącą na temat tych sześciu wyprowadzeń (dwa uzwojenia z odczepami w środku)i jeszcze bardziej go uściślić, przesyłam w załączniku skan zawierający schemat silniczka z sześcioma wyprowadzeniami oraz tabelkę przyłączania odpowiednich uzwojeń na obrót (silniczek z "jednorękiego bandyty")
    rozen1
  • Poziom 11  
    trochę odkopię temat. Mam silnik krokowy z 5 wyprowadzeniami. O ile wiem jest to silnik unipolarny...ale nic poza tym. Pomierzyłem rezystancje między wyprowadzeniami i pomiędzy białym-grubym a resztą jest 24 Ohm a w pozostałych kombinacjach 48 Ohm. Co z tego wynika? Jak określić które wyprowadzenie jest czym i jak to sterować? Mam pożyczony silniczek, wolałbym go nie spalić...
  • Poziom 17  
    Silnik krokowy z 5 wyprowadzeniami - to 4 ramienna gwiazdka a biały gruby jest podłączony w środku i do niego zazwyczaj jest podłączone zasilanie.
  • Poziom 11  
    czyli na biały gruby podłączam zasilanie (jakie? może być 5V?) a pozostałe to wyprowadzenia sygnałowe. Sterowałeś może takim silnikiem krokowym? Wiesz może jak najlepiej go przetestować? Jestem w trakcie czytania artykułów z EP2002 o silnikach krokowych i nie oczekuję od Ciebie abyś podał mi wszystko na tacy ....chodzi mi głównie o praktyczne rady, aby nie spalić tego silniczka. Czy w przypadku 4 wyprowadzeń sygnałowych ważna jest kolejność na które podaje się wysoki stan? Obsługuję ten silniczek mikrokontrolerem na zasilanym 3,3V.
    Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź!

Troszkę mi się rozjaśniło - gruby biały przewód to przewód zasilający (napięcie z przedziału 2...8V). Pozostałe cztery to przewody sygnałowe. Moje wątpliwości:
    1) Dlaczego akurat biały gruby przewód to przewód zasilający - czy wynika to tylko z tego że w połączeniu z pozostałymi przewodami ma inną rezystancję? - w sumie na chłopski rozum tak by wychodziło bo pozostałe przewody mają identyczną rezystancję więc są to cztery takie same zwoje
    2) W jaki sposób określić które wyjścia należą do jednego zwoju?
    3) Czy sterować go za pomocą układu ULN2803 (poniżej 1A) czy przez 2 MOSFET'y (powyżej jednego ampera) - silnik jest spory ale nie mam pojęcia ile będzie pobierał prądu - czy da się to jakoś przewidzieć?

Pozdrawiam!
  • Poziom 17  
    Weź 4 identyczne rezystory i połącz je w 1 punkcie - to ten gruby biały wspólny. Wolne końce to pozostałe wyprowadzenia.
    Kolejność też jest ważna bo załóżmy że zasilasz kolejno 1 2 3 4 - obrót w prawo.
    W lewo 4 3 2 1...
    Ale jak będzie 1 3 2 4... to co bedzie ?
    W zegarze ze wskazówkami godziny też muszą zmieniać się po kolei :)
    Napięcia zasilające i prąd policzysz J=Uzas/24om np 12V/24om = 0,5A
  • Poziom 11  
    Ok chcę sterować ten silnik pełnokrokowo (nie potrzebna mi duża precyzja) i wiem że zasilane będą w danej chwili 2 zwoje (nie z jednej pary). - to rozumiem i wiem jak zrobić. Ten silnik jest jednak niewiadomego pochodzenia i nie mam pojęcia które z tych 4 przewodów sygnałowych tworzą pary. Jeśli chodzi o gruby biały to ok - przewód zasilający. Jeśli podam mu 5V to według tego co piszesz prąd będzie wynosił około 0,2A czyli mogę wykorzystać układ ULN2803 (ale najprawdopodobniej i tak wykorzystam 4 MOSFET'y). Chodzi jednak o to że nie wiem które z pozostałych 4 przewodów zasilać jednocześnie - czy jeśli zacznę testować i zasilę 2 przewody z jednego uzwojenia to silnik się aby nie spali? W EdW było napisane że zacznie drgać, mam jednak obawę przed takim testowaniem bo nie jest to mój silnik i nie chciałbym go spalić bo jakby nie było silniki krokowe są dosyć drogie. Czy jest jakiś "bezpieczny" sposób aby określić które 2 przewody należą do jednej pary uzwojenia? Pozdrawiam!
    ------------------------------------------------------------------------------------
    zapomniałem o jeszcze jednej sprawie...skoro ten mój silnik krokowy będzie pobierał tak niewiele prądu (poniżej 1A), to czym go sterować? czy układem ULN2803 czy też MOSFET'ami? Zaznaczam że procesor zasilany jest 3,3V a z tego co wyczytałem to np BUZ10 potrzebuje około 7V żeby go otworzyć:/
  • Poziom 17  
    Kolejność uzwojeń najlepiej sprawdzić doświadczalnie.
    Przyczep długą wskazówkę (np: drucik) do osi a potem kolejno zasilaj uzwojenia (najlepiej ręcznie) - przy prawidłowej kolejności wskazówka nie powinna się "cofać"
    Silnikowi dla napięć do 12V na pewno nic się nie stanie :)
    Pozdrawiam