Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka INDESIT WS 84 TX EX (łożysko)

23 Wrz 2010 19:34 9440 3
  • Poziom 12  
    Pralka INDESIT WS 84 TX EX (łożysko) Pralka INDESIT WS 84 TX EX (łożysko) Pralka INDESIT WS 84 TX EX (łożysko)

Witam,

oczywiście wiadomo, najpierw przecieka simering potem woda uszkadza łożysko, następnie słychać huk i w końcu woda wydostaje się tyłem i np leje się na zaciski grzałki i w najlepszym przypadku zadziała bezpiecznik różnicowo-prądowy.

W tym konkretnym modelu łożysko to ma rozmiar Φ 30 wew, Φ 60 zew i 37mm szerokości, można je dostać podając symbol BA2B633667E.
    Drugi symbol taki jaki ja użyłem to CBK-199TNG producent polski FŁT Kraśnik, dziś sprawdzałem cena 54 PLN.
    Pralka INDESIT WS 84 TX EX (łożysko)
    Następna sprawa to simering. Oznaczenie 35 52/65 7/10,5 cena 12 PLN.
    Żeby ściągnąć krzyżak trzeba odkręcić 8 śrub po dwie na każdym z 4 ramion. Następnie przy pomocy wąskich płaskich śrubokrętów trzeba lekko po rozginać miejsca styku krzyżaka i kotła. W czasie dalszej pracy okazało się że na krzyżaku są faski w które wciskają się wytłoczenia umieszczone w kotle.
    Pralka INDESIT WS 84 TX EX (łożysko) Pralka INDESIT WS 84 TX EX (łożysko)
    Zastanawiałem się po co one tam są. Myślę że dla łatwiejszego montażu w fabryce, bo na pewno nie po to żeby to łatwo wyciągnąć. Teraz wiem że da się to zrobić ale wymaga to siły. Przy wyciąganiu tego krzyżaka nie ma się o co zaprzeć, a kocioł z "nierdzewki" jest miękki i łatwo go powgniatać. Siła + sposób.

Cofam wcześniej zadane pytanie i dziękuję za porady :-)
    >>>> Czy ktoś wie co i gdzie trzyma? <<<<

Na zdjęciach widać że łożysko jest rozebrane z jednej strony, połowy kulek (14) nie ma, i oba koszyki są usunięte. Śrubka wewnątrz osi to sprzęt pomocniczy.

Pralka INDESIT WS 84 TX EX (łożysko) Pralka INDESIT WS 84 TX EX (łożysko) Pralka INDESIT WS 84 TX EX (łożysko) Pralka INDESIT WS 84 TX EX (łożysko) Pralka INDESIT WS 84 TX EX (łożysko)

Dalsza część pracy to wyprasowanie starej bieżni zewnętrznej łożyska. Ja użyłem do tego celu stalowej rury o zewnętrznym Φ 50 i 5mm ścianka. Uderzałem w stalowy walec który położyłem na rurce, a rurka była oparta o środkowe przewężenie w zewnętrznej bieżni. Młotek 1kg i wykonałem 37 uderzeń. Oczywiście krzyżak był wsparty na dwóch drewnianych klockach, tak aby bieżnia swobodnie mogoła opuścić gniazdo w dół.
    Potem trzeba wszystko oczyścić i przygotować do umieszczenia nowego łożyska. Ja zrobiłem to używając ręki, a potem przez drewniane klocki wprasowałem je w dużym imadle. Na koniec żeby wcisnąć wgłąb gniazda posłużyłem się starą bieżnią, która ma ten sam rozmiar zewnętrzny. Po wprasowaniu do końca, usunąłem a raczej wykręciłem starą bieżnię. Na koniec pierścień segera zewnętrzny, mocowany w rowku, uwaga żeby nie wyskoczył.
    Teraz pora na simering: (koniecznie dużo smaru)
    Pralka INDESIT WS 84 TX EX (łożysko) Pralka INDESIT WS 84 TX EX (łożysko) Pralka INDESIT WS 84 TX EX (łożysko)
    Teraz ostatnie przygotowania i czyszczenie kotła.

Potem montaż krzyżaka to już sama przyjemność. Najlepiej obrócić pralkę frontem do podłogi tak aby bęben wewnątrz kotła był umieszczony centralnie. Trzeba zwrócić uwagę aby łożysko się nie rozpadło, bo w czasie zakładania oś bębna wypycha wewnętrzną bieżnię łożyska do góry, powodując otwieranie się łożyska. Delikatnie przytrzymując plastikową osłonę zamykającą łożysko i jednocześnie naciskając na bieżnię (wewnętrzną) myślałem że dam radę. Wymyśliłem, że można posłużyć się kołem napędowym i śrubą M8. Koło położyłem na wewnętrznej bieżni łożyska i śrubę wkręcałem w oś bębna, co powodowało zbliżanie (wyciąganie osi) na właściwe miejsce, czyli na zewnątrz.
    Osiągnąłem pożądany efekt. Łożysko wymienione. Simering nie cieknie, a pralka pracuje tak cicho jak NOWA :-)
  • Poziom 2  
    Remont a właściwie demontaż jest praktycznie niemożliwy. W najlepszym wypadku można zniszczyć krzyżak zdejmując ściągaczem (inaczej ani rusz). Wczoraj pochowałem swoją wysłużoną pralkę;( Miała to samo- rozpadło się łożysko, chociaż widzę, że twoja to inny typ (mój WG 835 TXC).Posłużyła mi 11 lat. Wydaje się że łożysko jest bolączką tych pralek, bo reszta jest bez zarzutu.
  • Specjalista AGD
    Jeżeli ramion krzyżaka nie można odciągnąć od zbiornika to zwróć uwagę na otwory po śrubach. W niektórych pralkach z tym łożyskiem śruba wciska blachę zbiornika w krzyżak. Trzeba wtedy większej siły, żeby go odciągnąć. Jeżeli trzyma na łożysku to ściągacz albo młotek. Wkręcić śrubę do oporu i uderzać w nią jednocześnie odciągając krzyżak do tyłu (uwaga na palce). Można wcześniej zastosować odrdzewiacz, żeby łożysko łatwiej puściło.
    W każdym razie pralka do naprawy.
  • Poziom 26  
    Nalezy odkręcic cztery śruby torx mocujące krzyżak od góry i od dołu po czym zdjąć krzyżak do tyłu, a następnie wybić łożyska - dla niewprawnego jeden dzień pracy.
    W czasie zdejmowania krzyżaka należy delikatnie odginać blachę w miejscu gdzie krzyżak dolega do krawędzi zbiornika, niestety nie mam pod ręką takiej pralki aby pokazać gdzie dokąłdnie są śruby.