Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piszczący zasilacz 17PW15-8

>gruzin 23 Sep 2010 19:55 8585 11
    >gruzin
    Level 18  
    Czy ktoś sobie poradził z tym piszczącym zasilaczem? Wymieniłem C878 i C877 bez efektu.
    any56
    Level 39  
    Prawdopodobnie to piszczy transformator przetwornicy.
    Spróbuj zalać klejem (np Kropelka) połączenia rdzenia transformatora.
    elsattv
    User under supervision
    Witaj gruzin.
    Nie znam tego tv i tej przetwornicy, ale podobny efekt występuje w wielu przetwornicach.Napisałeś o wymianie kondensatorów C878 i C877 .Powodem bywa kondensator elektrolityczny (lub ich zespół) za mostkiem prostowniczym 230V.

Moderated By radsat:

Za pisanie bzdur - Ostrzeżenie! Pkt. 12.

lamer.
    Level 33  
    Quote:
    Powodem bywa kondensator elektrolityczny (lub ich zespół) za mostkiem prostowniczym 230V.

Ten duży na 350V ??? naprawdę???
    A powiedz nam w jakiej przetwornicy miałeś taki przypadek.
    radsat
    Moderator
    Na pin 2 sterownika ICE (StandBy) masz kondensator SMD, pozycja 1206. Ma on wartość 10nF, obejrzyj przebieg na nim, jeżeli będzie poszarpany zwiększaj pojemność max. do 100nF.
    >gruzin
    Level 18  
    Widziałem tą podpowiedź. W moim przypadku w st-by siedzi NCP1014AP06. Przebieg na wejściu z transoptora nie budzący zastrzeżeń. Piszczy rdzeń do PFC na L6562. Rdzeń podstawiłem - bez efektu. Czy na C819 ma być 400V bo na moim jest 320V?
    elsattv
    User under supervision
    lamer. wrote:
    Quote:
    Powodem bywa kondensator elektrolityczny (lub ich zespół) za mostkiem prostowniczym 230V.

Ten duży na 350V ??? naprawdę???
    A powiedz nam w jakiej przetwornicy miałeś taki przypadek.

Wdarł się błąd.Powinno być:
    "Powodem bywa kondensator elektrolityczny (lub ich zespół) za mostkiem prostowniczym z 230V"
    W przetwornicy tunera TNK TECHNISAT.

Moderated By radsat:

Kondensator sieciowy za mostkiem, nawet w tym dekoderze? Jedynie co, to może być na nim zbyt niskie napięcie (w wyniku utraty pojemności) - co może powodować nie wydolność przetwornicy, tym samym jej próbkowanie, lub uszkadzać bezpiecznik sieciowy. Co nie ma nic wspólnego z powyższym tematem - czyli pisku! Proszę nie pisać takich rzeczy, kolejne ostrzeżenie wisi w powietrzu.

>gruzin
    Level 18  
    400V mam tylko przez 5s, później spada do 320V i zaczyna piszczeć. Napięcia wyjściowe w normie.
    gkrz
    Level 21  
    Czy ktoś ten temat rozwiązał ?? Mam ten sam problem. Przetwornica 17PW15-8. Na czuwaniu na kondensatorze C819 - 390V, jak załączamy TV to spada do 320 i przetwornica brzęczy. Wychodzi na to że nie dział układ korekcji współczynnika mocy. Dodam tylko że u mnie w zasilaczu jest układ L6562D a nie tak jak na schemacie irf7314. Napięcie na n3 to około 3V, rezystory doprowadzające to napięcie są OK, słynna r823 (15om) OK, Tranzystor Q803-OK. Podejrzewam układ, ale czy na pewno??
    Czy istnieje możliwość, a jeśli tak to w jaki sposób, ominięcia tego układu w celu stwierdzenia czy to układ PFC brzęczy ??

Nie dodałem jeszcze jednej rzeczy, TV uruchomi się ze stanu czuwania tylko po odłączeniu tranzystora do bezpiecznego rozruchu Q837 ( n8 ic807) Gdy ten tranzystor z powrotem założę, to przetwornica niestety nie startuję, na C819 - 320V.
    satgal
    Level 40  
    Kiedyś mnie ten typ zasilacza zaczynał piszczeć gdy wł. się podświetlenie, f-ka wypuściła poprawioną wersję tego zasilacza jako 17PW20 a wymieniła dławik w 24V L810 na inny konstrukcyjnie. Stara konstrukcja tego piszczącego dławika również dokuczyła użytkownikom tv Philips w zasilaniu 5V.
    gkrz
    Level 21  
    Wyszło na to, że zasilacz piszczy, gdy układ PFC nie działa poprawnie, tzn. wcale. TV załączał się po odpięciu tranzystora Q837-BSH 103, ( 8n. IC807)ale przetwornica piszczała gdy TV został załączony. Po podłączeniu tranzystora z powrotem, TV w ogóle nie może się załączyć, tylko po sekundzie wraca do czuwania. Przyczepiłem się więc do układu PFC. Na początek wymieniłem układ IC802 (w tym egzemplarzu jest to L6562D) Bez rezultatu. Noga 5 tego układu to PFC_OFF i to przykuło moją uwagę.

PFC uruchamiane jest ( tak mi się wydaję) za pomocą tranzystora Q823 ( BC548C, obrazek poniżej) Gdy dokonywałem pomiaru napięcia na kolektorze tego tranzystora, TV po załączeniu został w takim stanie i przetwornica nie brzęczała ( tranzystor Q837 podłączony) Jak widać na rysunku poniżej, muszą być spełnione pewne warunki ( jakie, niech się wypowie ktoś mądrzejszy) Musi być dostarczone napięcie 400V i UCC2 ze stabilizatora IC828 (LM317T) I właśnie to napięcie było ciut za niskie aby załączyć układ PFC. Winowajcą był kondensator C801-33uF/50V, podłączony do wejscia stabilizatora IC828. Na tym schemacie nie znalazłem tego kondensatora, a w realu znajduję się on obok układu IC806.
    Wartość napięcia na wejsciu stabilizatora, po załączeniu TV, to 16.2V
    Pozdrawiam i powodzenia.

cslu
    Level 11  
    układ PFC nie działa poprawnie, napětí na C819 320V výměna R817 ,R818, R819 330k , to samo bylo u zdroje 17pw20.1 výměna odporů 619k pomohla. Dělič do pinu 1 určuje výstupní napětí na C819.