Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Certyfikat CE - sprzedaż zestawów do składania

MES Mariusz 23 Wrz 2010 21:43 3138 7
 • #1 23 Wrz 2010 21:43
  MES Mariusz
  Poziom 36  

  Witam.

  Zakładając, że rozważam założenie firmy produkującej zestawy do samodzielnego montażu interesują mnie dwie sprawy, a nie bardzo wiem gdzie / kogo zapytać.

  1). Kwestia Cetryfikatu CE - o ile mi wiadomo, każde urządzenie elektroniczne, by mogło być rozprowadzane na polskim rynku (europejskim rynku) musi posiadać certyfikat CE. Jak wygląda sytuacja w przypadku zestawów do samodzielnego złożenia? Nie sądzę, by AVT lub Nord Elektronik starał się o tego rodzaju certyfikaty dla każdego ze swoich urządzeń.

  2). Kwestia patentu i zabezpieczenia się przed nieuczciwą konkurencją / podróbkami. Pytanie - jak robi to np. Nord Elektronik / Jabel, że utrzymuje się na rynku, i nie jest "wygryzany" przez nieuczciwą konkurencję? Swoją drogą, czy w dzisiejszych czasach poważnie traktuje się coś takiego jak patent (skoro wystarczy zmienić jakiś drobiazg i mamy zupełnie inne urządzenie, które pod złamanie patentu nie podpada?). Poza tym, jaki jest sens patentowania prostego układu elektronicznego, jeśli pierwszy z brzegu elektronik powinien potrafić takie urządzenie zaprojektować i wykonać?

  0 7
 • #2 23 Wrz 2010 23:44
  c4r0
  Poziom 36  

  Ad.2 wydaje mi sie, ze jedynym zabezpieczeniem (oprocz praw autorskich) ktore jest w tym przypadku stosowane, to niska cena. Po prostu nie oplaca sie tego podrabiac :) A patenty sa traktowane jak najbardziej powaznie, z tym ze ma to sens raczej w kontekscie tuzych korporacji, a nie produkcji kitow do samodzielnego montazu :)

  0
 • #3 24 Wrz 2010 07:49
  MES Mariusz
  Poziom 36  

  c4r0 napisał:
  Ad.2 wydaje mi sie, ze jedynym zabezpieczeniem (oprocz praw autorskich) ktore jest w tym przypadku stosowane, to niska cena. Po prostu nie oplaca sie tego podrabiac :) A patenty sa traktowane jak najbardziej powaznie, z tym ze ma to sens raczej w kontekscie tuzych korporacji, a nie produkcji kitow do samodzielnego montazu :)

  Właśnie tak się zastanawiam, czy prawo patentowe jest w jakikolwiek sposób wykorzystywane przez Nord Elektronika, Jabel-a i im podobnych, lub też jakie tutaj zastosowanie ma prawo autorskie / w jaki sposób chroni twórcę.

  Wciąż też zastanawiam mnie kwestia certyfikatu CE w kontekście legalnej sprzedaży tego rodzaju zestawów po zarejestrowaniu firmy.

  0
 • #4 24 Wrz 2010 11:31
  pixel7
  Poziom 22  

  1. CE nadajesz sobie sam pod warunkiem spełnienia norm "Dyrektywy Nowego Podejścia". Urządzenia niskonapięciowe <75V są inaczej traktowane niż te na napięcie sieciowe.
  2. Zamiast patentu warto zastanowić się nad rejestrację wzoru przemysłowego - trochę inne zasady - zastrzegasz działanie i zastosowanie a nie budowę/konstrukcję.
  Prawo plagiatu mówi o 30% zmianach aby urządzenie było inne (czysta abstrakcja, bo jak to zmierzyć?)

  0
 • #5 24 Wrz 2010 12:36
  MES Mariusz
  Poziom 36  

  Zgodnie z tym, co napisano tu: http://www.cemed.info/rozdzial02.html

  Cytat:
  Znak CE nanosi na swym wyrobie wytwórca, ale jest do tego uprawniony dopiero po przeprowadzeniu odpowiedniej procedury oceny zgodności. Dla niektórych wyrobów wymagany jest udział w tej procedurze niezależnej instytucji zwanej jednostką notyfikowaną.


  Pytanie teraz jakie dyrektywy wymagane są dla urządzeń zasilanych napięciem 12V przeznaczonych do samodzielnego montażu przez nabywcę. Ewentualnie gdzie znajdę prawnika / specjalistę do spraw rynku elektroniki, który mógłby się precyzyjnie w takim temacie wypowiedzieć?

  0
 • #6 18 Lis 2010 13:05
  Marico
  Poziom 19  

  W jakis pobocznych watkach dot. CE byla wzmianka o tym, ze deklaracje zgodnosci dotycza tylko urzadzen koncowych (gotowych), ktorych producent zapewnia powtarzalnosc konstrukcji. W przypadku zestawow, o ktorych piszesz nie jestes w stanie zapewnic powtarzalnosci, bo nie masz wplywu na to, w jaki sposob zostanie zestaw zlozony, a nawet czy w ogole zostanie zlozony (poprawnie).
  Wymagnie deklaracji zgodnosci w takim przypadku byloby raczej nonsensem.

  0
 • #7 18 Lis 2010 13:57
  mczapski
  Poziom 38  

  Ustawa o systemie oceny zgodności jest dostępna. Informacji multum, chociaż instytucje ceryfikujące oczywiście publikują w świetle korzystnym dla siebie. Nie oświadczyłeś w jakiej branży zamierzasz rzeźbić więc trudno o szczegóły.

  0
 • #8 13 Gru 2011 15:36
  inbiuro_pl
  Poziom 9  

  Urządzenia które mają być zmontowane przez nabywcę też muszą spełniać wymogi właściwych im dyrektyw WE i muszą być oznaczone znakiem CE. W instrukcji użytkowania opisuje się przecież montaż urządzenia. Większość dużych maszyn jest sprzedawana w stanie rozmontowanym i producent nie wykręci się od odpowiedzialności za bezpieczeństwo użytkownika. Urządzenie powinno być tak zaprojektowane aby wyeliminować możliwe błędy montażu (n.p. różne rodzaje wtyczek i złączy) - to jest jeden z wymogów zasadniczych.

  Skuteczny sposób na ominięcie oznakowania CE urządzenia znaleźli sprzedawcy komputerów którzy sprzedając nam złożony komputer dają fakturę na osobne zespoły. Po odbiorze trudno udowodnić, że kupiliśmy cały komputer i odpowiedzialność za urządzenie spada na użytkownika.
  p.s. To stary wątek ale ktoś może natknąć się na podobny problem.

  0