Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka 230/400V - jaki przełącznik, jak go podłączyć?

23 Wrz 2010 23:31 10001 5
  • Poziom 28  
    Witam

Znajomy poprosił mnie o narawę jego spawarki. Jest to produkt Einhell-a, zasilanie z 230/400V przy czym każde napięcie ma swój osobny kabel.
    Dowidziałem się z poprzedniego tematu że w tego typu urządzeniach jest dwa uzwojenia pierwotne zasilanie równolegle w przypadku 230V, lub szeregowo poprzez odczepy po 200V, przez co mamy 6 przewodów. Jest również wyłącznik termiczny.

Wiem że ten temat był poruszany kilkukrotnie, ale nic konkretnego nie znalazłem.

Możecie mi doradzić jakim przełącznikiem można zastąpić oryginalny który uległ podziałowi na czynniki pierwsze? Nie chciałbym aby na "wolnym" przewodzie zasilającym nie było napięcia. Może lepiej było by zastąpić dwa przewody jednym 400V i dopinanym adapterem 230V złożonym z gniazda 3-fazowego i wtyczki 230V?

Poza tym jak sprawdzić które przewody to początki a które końce uzwojeń? Może mi ktoś wyjaśnić jak robi się to praktycznie?

Jestem studentem elektrotechniki, ale praktyki z transformatorami nie mam żadnej.

Pozdrawiam i proszę o odpowiedz.
    Adminów proszę również o wyrozumiałość.( trochę poczytałem na internecie, ale mam kilka kwestii do łopatologicznego wyjaśnienia)
  • Poziom 15  
    Witam Po pierwsze schemat połączeń musisz znaleźć po dokładnym symbolu urządzenia, a jak znajdziesz to (żeby nie narazić się nie podaję firmy) znajdź wyłączniki krzywkowe w internecie. Są różne połączenia do wyboru.
  • Poziom 28  
    Znalezienie konkretnego schematu graniczy z cudem, ale wydaje mi się że spinane jest to podobnie w większości tego typu spawarek.

Co do przełącznika to nie wiem czy są jakieś specjalnie do tego celu, bynajmniej ja na taki ani informacje o nim nie trafiłem.
  • Poziom 15  
    Odwiedziłem stronę tej firmy i jest ich od groma. Dane szczegółowe pomogły by.
  • Poziom 28  
    Pomierzyłem dzisiaj uzwojenia i okazuje się że są 3 osobne uzwojenia, jak to możliwe?? Mam 6 przewodów i połączenie mają tylko po 2 czyli tak jakby 3 uzwojenia.
    Może mi ktoś wyjaśnić jak to ustrojstwo działa??
  • Poziom 28  
    Problem już rozwiązany