Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostat pokojowy i pogodowy (wspolpraca)

24 Wrz 2010 09:40 9402 11
  • Poziom 9  
    Witam,

Proszę o wyjaśnienie kwestii czy jak mam kocioł Viessmann 333-F ze sterowaniem pogodowym i głowicami termostatycznymi na grzejnikach to czy potrzebuje jeszcze - w celach oszczednosciowych - termostat pokojowy, który wyłączał by kocioł kiedy napalę w kominku? Rozumiem, ze głowice termostatyczne na grzejnikach nie zareaguja na wzrost temperatury spowodowany paleniem w kominku i nie odetna obiegu? Po prostu tej zimy chce duzo palic w kominku, zeby zaoszczedzic na gazie.

Pytanie czy taki termostat pokojowy wspolpracujacy z pogodowka da mi jakies oszczednosci przy paleniu w kominku?

Pozdrawiam,
  • Poziom 18  
    Jeśli zamontujesz termostat pokojowy np. w pomieszczeniu z kominkiem to ci wyłączy ogrzewanie w całym domu po nagrzniu tego pomieszczenia.Termostaty grzejnikowe pomieszczenia z kominkiem zamkną się po nagrzaniu pomieszczenia.Chodzi tu o wybór pomieszczenia reprezentatywnego dla ogrzewania całego domu.Jeśli ma być zmienne proponuje zamontować termostat sterowany radiowo i przenosić zgodnie z potrzebami.Taki Euroster jest na podstawce i nie ma z tym problemu,jeśli oczywiście taki można podłaczyć do tego typu kotła.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    marekon napisał:
    ... jeśli oczywiście taki można podłaczyć do tego typu kotła.

Nie można niestety/stety. Aby "obejść" pogodówkę w kotle Vitodens 333F należy w pokoju zamontować pilot pomieszczenia Vitotrol 200A lub Vitotrol 300A i w kodach serwisowych pozmieniać tak aby kocioł w większym niż zwykle zakresie pracował względem temperatury pomieszczenia (pomimo tego ochrona przeciwzamrożeniowa instalacji pozostaje aktywna).
  • Poziom 9  
    Dziękuję wam za odpowiedzi.

Kabel sterujący z pieca mam doprowadzony w miejsce dość odległe od kominka. Kominek ma kratki z wyjściem ciepłego powietrza od strony salonu i z drugiej strony od strony schodów na poddasze, wiec myślę, ze prędzej nagrzeje gore niż termostat pokojowy odetnie ogrzewanie w całym domu.

Cały czas nie wiem czy potrzebuje termostatu pokojowego współpracującego z pogodówką czy wystarcza mi głowice termostatyczne na grzejnikach.
    Czy takie głowice reagują tylko na temperaturę wody przepływająca przez grzejnik czy też na temperaturę pomieszczenia - i tym samym na wzrost temperatury spowodowanej paleniem w kominku?
    Bo jeśli reagują na wzrost temp w pokoju to chyba bez sensu jest wydawać 500zł na termostat pokojowy, który w tym przypadku dałby mi możliwość ustawienia dokładnej temperatury w pomieszczeniu?

A tańsze urządzenia typu Vitotrol 100UDT, Vitotrol PT10 byłyby nieodpowiednie?

Dziękuję i pozdrawiam,

• Poziom 24  
    malysmok napisał:

Czy takie głowice reagują tylko na temperaturę wody przepływająca przez grzejnik czy też na temperaturę pomieszczenia - i tym samym na wzrost temperatury spowodowanej paleniem w kominku?
    Bo jeśli reagują na wzrost temp w pokoju to chyba bez sensu jest wydawać 500zł na termostat pokojowy, który w tym przypadku dałby mi możliwość ustawienia dokładnej temperatury w pomieszczeniu?

Głowice termostatyczne reagują WYŁĄCZNIE na temperaturę jaka jest w pomieszczeniu (pomijając błąd pomiarowy spowodowany bliskością głowicy od grzejnika). Takie jest ich zasadnicze działanie czyli regulowanie temperatury w pomieszczeniu. Automatyka pogodowa za pomocą krzywej grzewczej ustala nam temperaturę czynnika grzewczego (temperaturę wody na "zasilaniu"). Termostat pokojowy służy do tego, aby móc obniżyć temperaturę w całym domu, bez konieczności zmiany nastaw na głowicach termostatycznych na wszystkich grzejnikach z osobna (np. obniżenie nocne, wyjazd na kilka dni itp).
    Cały czas dziwi mnie, że ludzie nie czytają instrukcji obsługi urządzeń, które mają zainstalowane w swoich domach......
    Wciąż Pan małysmok nie rozumie że stykowego termostatu pokojowego 230V nie da się podłączyć pod regulator pogodowy w kotle Vitodens 333-F. Vitotrol 200A lub 300A nie jest termostatem pokojowym tylko pilotem do regulacji kotła z pomieszczenia mieszkalnego (komunikacja niskonapięciowa)
  • Poziom 9  
    Instrukcje czytam, ale czasami mam wątpliwości i wole zapytać kogoś bardziej doświadczonego....chyba po to są takie fora?

Czyli z tego co napisaliście wynika, że gdy napalę w kominku termostaty na kaloryferach odetną obieg i tak naprawdę nie muszę wydawać 500 na termostat pokojowy (pilot sterowania), żeby zaoszczędzić na gazie?

Dziękuję wszystkim za posty i pozdrawiam,
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    malysmok napisał:
    Czyli z tego co napisaliście wynika, że gdy napalę w kominku termostaty na kaloryferach odetną obieg i tak naprawdę nie muszę wydawać 500 na termostat pokojowy (pilot sterowania), żeby zaoszczędzić na gazie?

Tak, ale: termostaty na grzejnikach odetną jedynie przepływ wody ciepłej/gorącej którą wytwarza kocioł. Jednocześnie w tym momencie wzrośnie temperatura wody w tym kotle i przy temperaturze wody grzewczej obliczonej przez automatykę kotła dzięki czujnikowi temp. zewnętrznej (krzywa grzania) kocioł wyłączy palnik. Tak więc oszczędność jest znikoma bo kocioł już nagrzał się do temp. obliczeniowej a nie musiałby, gdyby wiedział że temp. powietrza w pomieszczeniu jest juz osiągnięta (dzięki kominkowi). Podsumowując, montaż pilota Vitotrol200 spowoduje szybsze dopasowanie się pracy kotła do panujących warunków wewnętrznych w pomieszczeniu, tj. w skrócie obniżenie zadanej w kotle krzywej grzania (a dokładnie jej poziomu) i obniżenie od razu temperatury wymaganej kotła. Tak więc polecam montaż pilota pomieszczenia przy częstym korzystaniu z kominka.
  • Poziom 9  
    wawrzeczko_t, bardzo dziękuję Ci za pomoc.

Pozdrawiam,
  • Poziom 9  
    Rozumiem, że sterownik Vitotrol 200A będzie współpracował z poprzednim modelem Vitotronic 200 (z 2008/2009, nie tym najnowszym czarnym)?

Ceny tych sterowników są kosmiczne, a do tego Vitotrol 200A nie pozwala na nastawienie temperatury zredukowanej. Rozumiem, że w czasie ustawionym na temperaturę zredukowaną na Vitotronic 200, zmiana temperatury na Vitotrolu 200A nie będzie miała żadnego efektu?

Pozdrawiam,
    malysmok napisał:
    Rozumiem, że sterownik Vitotrol 200A będzie współpracował z poprzednim modelem Vitotronic 200 (z 2008/2009, nie tym najnowszym czarnym)?

Najprawdopodobniej, ale powności nie mam :)

malysmok napisał:
    Ceny tych sterowników są kosmiczne

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

malysmok napisał:
    ... a do tego Vitotrol 200A nie pozwala na nastawienie temperatury zredukowanej. Rozumiem, że w czasie ustawionym na temperaturę zredukowaną na Vitotronic 200, zmiana temperatury na Vitotrolu 200A nie będzie miała żadnego efektu?

Na Vitotrolu wstawiasz temp. komfortową, a temperatura zredukowana będzie brana z nastaw wykonanych na regulatorze kotłowym. Na Vitotrolu 200 możesz też przycisnąc przypisk "świnka=skarbonka" dzięki czemu w czasie pracy komfortowej zmieniasz tryb pracy za wartosć zredukowaną (świnka będzia aktywna do czasu ponownego wciśnięcia lub do najbliższego cyklu łaczeniowego.

Powodzenia :)
  • Poziom 1  
    Witam.Jakich ustawień należy dokonać,by osiągnąć żądany cel jak w temacie?
    Mianowicie kocioł na eko-groszek z zamontowanym wymiennikiem ciepła i
    zaworem mieszającym nie współpracuje z termostatem pokojowym i pogodowym.Temperatura
    pokojowa wysyła komendę do pieca by się otworzył zawór, (termostat pokojowy
    ma temperaturę niższą niż zaprogramowaną,"zapala" się wentylatorek)
    zamiast tego piec dostając komendę,uruchamia się i osiąga wyższą temperaturę nie otwierając zaworu mieszającego na CO (grzejniki)? W odwrotną stronę działa bez zarzutu,czyli wyłącza piec gdy termostat pokojowy osiągnie temperaturę ustawioną, wentylatorek na termostacie "gaśnie".Czy ma to ścisły związek z ustawieniami serwisowymi na regulatorze pieca,do których użytkownik nie ma dostępu? By osiągnąć cel i dogrzać pomieszczenia,ustawiam parametr na regulatorze w kotle na LATO,wówczas grzana jest ciepła woda i piec nie wygasa.Osiągam cel przez zmniejszenie temperatury wody na CO i po ustawieniu ponownym w tryb AUTO,załącza się zawór otwierając wodę na grzejniki. Jest to trochę uciążliwe,powinno z teorii wiem działać poprawnie,czyli automatycznie. Ustawienia ręczne na regulatorze kotła w parametrach pogodowych(histereza)nic nie pomagają w osiągnięciu celu.Proszę o pomoc i pozdrawiam serdecznie.