Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TERMET G-17-30-GZ-50. Kiedy go najlepiej włączać?

24 Wrz 2010 10:03 4243 13
  • Poziom 1  
    Jestem studentem, tydzień temu wprowadziłem się do mieszkania w którym woda ogrzewana jest w/w modelem piecyka. Nigdy nie miałem styczności z podobnymi urządzeniami, dlatego proszę o wyrozumiałość ponieważ moje pytanie może się wydać absolutnym banałem dla większości forumowiczów. Otóż czy lepiej jest zostawić płomień i wyłączać go tylko przy dłuższych wyjazdach czy może zapalać tylko wtedy gdy będzie potrzebny? Rozmawiałem z fachowcem i dowiedziałem się że jak najbardziej możliwa jest opcja pierwsza. Mam jednak wątpliwości co do bezpieczeństwa oraz czy taki sposób eksploatacji nie podniesie diametralnie rachunków za gaz.
  • Osprzęt kablowy

• Moderator na urlopie...
    Płomyk dyżurny pożre Ci ok 600PLN rocznie. Możesz go gasić i uruchamiać wtedy, kiedy zaczynasz używać ciepłą wodę.
    Najlepiej poproś właściciela o wymianę na nowy. On też na tym skorzysta.
  • Poziom 1  
    Witam!

600 zł? Nie wiem skąd takie obliczenia

Ja mam Termeta g17-30 z świeczką która pali się cały rok.
    Zużywam 90 m3 gazu miesięcznie za co płacę 85 zł. 12x85 1020 pln

Kolega sugeruje że świeczka zużywa prawie 2/3 więcej niż palnik kiedy pracuje...???

Osobiście przeprowadziłem test i świeczka w tym modelu spala ok 12 litrów dziennie co daje 83 dni aby zużyć 1m3 który kosztuje ok 3 pln z przesyłem.

Pozdrawiam Serdecznie
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 34  
    Z tą świeczką to przesada. Po pierwsze, chyba każdy wyłącza ją na noc (choćby dla bezpieczeństwa, by w razie przerwy w dostawie gazu nie zgasła a potem nie uchodził niespalony gaz). Po drugie, zależy jak jest wyregulowana. Płomień "świeczki" powinien mieć wysokość 2 do 2,5 cm. Jeśli są takie zużycia, to prawdopodobnie zarówno nie jest gaszona na noc, jak i płomieć świeczki jest o wiele za duży (może kalibrowany otworek był przepychany zbyt grubą szpilką lub igłą). W piecykach na gaz ziemny otworek świeczki jest tak mały, że w ogóle nie da się go czyścić igłą czy szpilka,chyba, że jest ekstremalnie cienka. Właściwie to należy go przedmuchiwać sprężonym powietrzem. Poza tym, wielkość płomienia świeczki można też wyreguować wkrętem (ale lepiej wymienić "rozkalibrowaną" przepychaniem szpilkami dyszę).

• Moderator na urlopie...
    Zbigniew Rusek napisał:
    Z tą świeczką to przesada. Po pierwsze, chyba każdy wyłącza ją na noc (choćby dla bezpieczeństwa, by w razie przerwy w dostawie gazu nie zgasła a potem nie uchodził niespalony gaz)

Piszesz, jako serwisant, a nie wiesz, że świeczka, która zgaśnie, powoduje odcięcie dopływu do niej gazu?

Tu są dane jednego z producentów, dotyczące spalania gazu świeczki. Dane te dla innych producentów są bardzo zbliżone

TERMET G-17-30-GZ-50. Kiedy go najlepiej włączać?

Można dość łatwo policzyć zużycie, a znając obowiązujące ceny gazu.
    0,022m3/h * 24 godz * 30 dni = 15,84 m3 spalonego gazu Podstawiamy cenę gazu i mamy gotowy wynik w PLN
  • Poziom 34  
    Dziś obliczyłem (za pomocą gazomierza) zużycie gazu przez świeczkę w swoim PG6. Wyszło 13 litrów gazu na godzinę (w instrukcji do tego pieca podano max. 21 litrów). Znaczy, że wyregulowana jest oszczędnie (wiele lat temu zmieniałem dyszę, gdyż była nieco rozkalibrowana). Płomień świeczki ma około 2 cm. wysokości i jest wystarczający, by w ciągu ok. 30-40 sekund od zapalenie rozgrzać bimetal na tyle, by główny palnik się zapalił. Jeżeli świeczka będzie się palić przez 16 godzin na dobę (wyłączana na noc), to zużycie gazu przez nią wyniesie 208 litrów. Miesięcznie by to było 6,24 m3.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Pytanie kto oprócz Ciebie wyłącza kocioł "świeczkę" na noc.

Poza tym dobrze ustawiona świeczka podgrzewa termoparę (nie bimetal) aby podtrzymała płomień w czasie nie większym niż 10s.
  • Poziom 20  
    Termopara w PG-6 brawo.Kiedyś mój znajomy obliczył że większy będzie koszt zakupu zapałek do odpalania świeczki (palnika zapalającego) niż zużycie przez niego gazu.
  • Poziom 34  
    Termopara jest w nowszych piecykach!!! PG6 (przynajmniej mój - wyprodukowany w 1981 roku) ma bimetal.
  • Poziom 11  
    mirrzo napisał:
    0,022m3/h * 24 godz * 30 dni = 15,84 m3 spalonego gazu Podstawiamy cenę gazu i mamy gotowy wynik w PLN

U mnie świeczka spala 3m3/24 h czyli 3000 l gazu. Sprawdzałem na liczniku. Więc nie wiem czemu taka duża rozbieżność w spalaniu??
  • Poziom 23  
    bati1986 napisał:
    mirrzo napisał:

U mnie świeczka spala 3m3/24 h czyli 3000 l gazu. Sprawdzałem na liczniku. Więc nie wiem czemu taka duża rozbieżność w spalaniu??

Masz gdzieś wyciek gazu.

Wyłącz pilota w piecyku ( zastanów się czy będziesz umiał zapalić) i po godzinie sprawdź ile gazomierz naliczył.
  • Poziom 34  
    Świeczka nie może spalić na dobę 3m3 gazu, chyba, że jest otworek rozkalibrowany. Ja gdy miałem ten stary piecyk PG-6, to obliczyłem (za pomocą gazomierza), że w ciągu godziny świeczka zużyła 13 litrów gazu. 13 pomnożone przez 24 daje 312 (litrów na dobę). Kilka postów dalej było zdanie, że jak świeczka zgaśnie, to dopływ gazu się wyłączy. Otóż nie w każdym piecyku. W starych modelach, gdzie jest jedynie bimetal, zgaśnięcie świeczki spowoduje wyłączenie dopływu gazu WYŁĄCZNIE DO GŁÓWNEGO PALNIKA (tam idzie duża ilość gazu), a do świeczki i ta by dochodził, ale w nowszych piecykach jest inaczej.
  • Poziom 11  
    Piecyk też gasł i nie chciał ponownie się rozpalić. Prawdopodobnie z powodu słabego ciągu kominowego i wymieniłem go na drugi, który nie był używany a był zamontowany w domu. Jak na razie ten nie gaśnie, więc może to nie chodziło o ciąg. Spalanie świeczki wynosi około 0,018m3/h (18 litrów), więc w miarę oszczędny. Poprzedni pewnie wymaga wyczyszczenia i regulacji.