Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie oscyloskopu pod wyjście antenowe CB

24 Wrz 2010 13:20 3381 12
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich,
  posiadam oscyloskop Tektronix serii TDS2000 z sondą P2200 200MHz 1X/10X, który chciałbym podłączyć pod wyjście antenowe CB radia. W manualu tego oscyloskopu znalazłem, że maksymalne napięcie wejściowe: 300V RMS kategoria instalacji II, spadek o 20dB/dekadę powyżej 900 kHz do 13V wartości szczytowej dla 3MHz i powyżej.
  Czyli dla tego pomiaru napięcie szczytowe to tylko 13V.
  Czy poprawne jest obliczenie napięcia maksymalnego na wyjściu:
  Zakładamy moc nośna Pc=4W
  Moc maksymalna Ppep=4Pc=16W
  Ppep=(Acmax)^2/2Ro
  wyliczając Acmax=40V

  Czyli w takim razie nie można bezpiecznie podłączyć oscyloskopu pod wyjście antenowe(oczywiście obciążone sztucznym obciążeniem)?

  W większości książek opisuje się że bez problemu można podłączyć oscyloskop o rezystancji wejściowej 10Mohm pamiętając tylko o obciążeniu.

  Moje obliczenia na podstawie
  Link
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Pomocny post
  Moderator
  Witam, jeśli chcesz oglądnąć kształt przebiegu, to podłącz sondę przez kondensator 10-20 pF.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 10  
  Oprócz oglądania kształtu przebiegu chciałbym zmierzyć moc wyjściową fali nośnej a do tego potrzebuje pomiaru napięcia nośnej. W przypadku podłączenia przez kondensator wartość ta nie będzie poprawna:?:
  Chciałbym również:
  -zmierzyć(obliczyć) współczynnik głębokości modulacji
  -zobaczyć analizę widmową(zmierzyć moc w kanałach sąsiednich)
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  bendzi85 300V może dostać oscyloskop max na wejście bez dzielnika, czyli sondy. Powyżej tego przebijesz kondensatory w dzielniku. Skoro masz sondę 1:10 to teoretycznie możesz podać na niego 3000V.
  Jako przykład podam mój, max 250Vpk, który jakoś łyka z sondą 130V przy 50Mhz, jedyny problem to za niski ekran, aby pokazać to z offsetem DC, lub przebieg będzie za wysoki. 1:10 sonda i zakres 2V/dz to 20V/dz. Działek jest 8, więc można zobaczyć max 160V
 • Poziom 10  
  Czyli mam rozumieć, że można podłączyć nawet bezpośrednio oscyloskop bez sondy pomiarowej na wyjście antenowe CB?
 • Poziom 41  
  bendzi85, nie. skoro na wyjściu spodziewasz się napięcia 40V a przy zakresie 2V/dz cały ekran to 8x2V czyli 16V?
 • Poziom 10  
  Co więc w takim razie oznaczą, że maksymalne napięcie:300V RMS kategoria instalacji II, spadek o 20dB/dekadę powyżej 900 kHz do 13V wartości szczytowej dla 3MHz i powyżej?

  Czy nie chodzi tutaj o to że wraz ze wzrostem częstotliwości zmniejsza się impedancja sondy pomiarowej i może się na niej wydzielać zbyt duża moc?

  Znalazłem do tego oscyloskopu wykres napięcia maksymalnego
 • Poziom 41  
  Wiesz co, nie wiem dokładnie, nie chce wprowadzać w błąd, ale chodzi o impedancję dzielnika sondy. Zauważ ze sonda 1:1 ma pasmo przeważnie max 1-6Mhz, a sonda 1:10 skompensowana kondensatorami o wiele większe. Po prostu sam wlot ma małe pasmo, ze względu na niedopasowanie z obwodem mierzonym, ale jeśli skompensujesz go odpowiednio, czyli sondą 1:10 RC to będzie miał takie jak fabryka dała.
 • Poziom 10  
  W manualu sondy faktycznie widać, że dla 1:1 zakres jest do 6MHz a dla 1:10 dopiero do 200MHz.
  Tylko że ten wykres maksymalnego napięcia jest też dla sondy.
  Tutaj manulal:
  Tektronix P2200
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Zobaczyłem manual od moich sond, tam jest to bardziej przystępnie opisane. Tak jest to wykres ograniczenia napięcia wejściowego względem częstotliwości. Chodzi o moc traconą w sondzie. Ale jest to wykres gdzie powinna pracować sonda długo i szczęśliwie. Nie jest to wykres rygorystyczny, kiedy się spali. Tylko czego nie powinno się raczej przekraczać. Moim zdaniem, możesz spokojnie mierzyć napięcie na wyjściu CB. Ja swoimi mierzyłem 180MHz, napięcia 20V i nic im nie jest. Czy 30MHz napięcia 130V. A wykres u mnie ma spadek od około 15MHz
 • Poziom 10  
  A jakie masz pojemności wejściowe tych sond?
 • Poziom 41  
  6,5pF a kompensację 6-9pF
 • Poziom 36  
  Aby nie wpływać na źródło sygnału ani na kształt mierzonych napięć (czyli obserwować np. realne stosunki napięć m.in. na 1/2f, f, 2f, 3f,...) należy użyć dopasowanego sprzęgacza (dzielnika) oporowego rzędu -30...-40dB podłączonego do sztucznego obciążenia. Sprzęgnięcie "przez kondensator o małej pojemności" tego nie zapewni, sprzęgacze na rdzeniach ferrytowych (przekładniki prądowe) są problematyczne jeżeli chodzi o szerokość pasma pracy i nasycanie/ nieliniowość. Sprzęgacz oporowy można rozpatrywać trochę jak dzielnik a trochę jak tłumik "pi" którego pierwszym ogniwem do masy jest obciążenie 50ohm większej mocy, szeregowy rezystor ma oporność o ponad rząd wielkości większą, a po stronie przyrządu wystarczy rezystor miniaturowy 50ohm - i można tam podłączyć odbiornik, mikrowoltomierz selektywny, analizator widma, oscyloskop, częstościomierz, woltomierz w.cz. - co komu potrzeba i przyjdzie do głowy (podobnie były zrobione stare instalacje zbiorowe RTV "azart", tyle że moc mniejsza i standard 75ohm - owszem były problemy z powodu dwukierunkowości "sprzęgaczy" ale z powodu m.in. tego że odbiorniki RTV sieją do tyłu heterodynami, a i ekranowanie oraz kultura wykonania i instalacji całości była "umowna"). Można zrobić takich sprzęgaczy więcej i podłączać więcej przyrządów jednocześnie co ułatwia pomiary, a całość zamknąć w jednym szczelnym dla w.cz. metalowym pudełku razem ze sztucznym obciążeniem. Dla zakresów HF/VHF i niewielkich mocy np. 10W jest to do zrobienia "w domowych warunkach", będzie pracował "od 0Hz" (chyba że celowo zastosujemy gdzieś oddzielenie składowej stałej znaczną pojemnością, ale wtedy uwaga na jej rezonanse własne) i można go sprawdzić także napięciem stałym.

  Polecam stosowanie dobrych kabli koncentrycznych (RG142, S544, RG223) a także dużej liczny pierścieni ferrytowych na nich - także do pomiarów na KF.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic898635.html (w razie problemów z dostępem poprosić Moderatora)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic919632.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1653190.html