Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo RJ-11 podłączenie do skrętki - kolejność żył

24 Wrz 2010 14:24 23314 8
  • Poziom 10  
    Mam pytanie odnośnie podłączenia gniazdka RJ-11 do 8-żyłowego kabla skrętki. Takim kablem doprowadzona jest do mojego mieszkania linia telefoniczna, aktywne dla analogowej linii jak wiadomo są dwie żyły.
    U mnie to niebieska i biało-niebieska.
    No i teraz pojawia się pytanie - w jakiej kolejności wpiąć je do gniazdka. Patrząc na styk RJ-11 w ten sposób:
    Gniazdo RJ-11 podłączenie do skrętki - kolejność żył
    to która żyłka powinna być pod 1 a która pod 2 (przypominam, że u mnie jest niebieska i biało-niebieska)?
    (zakładając oczywiście, że dalej za moim lokalem przewód jest podpięty zgodnie ze sztuką).
    A może nie ma to w ogóle znaczenia w tym wypadku?
    Druga sprawa - jakie powinno być napięcie na takiej linii bez aktywnej usługi telefonu tylko z samym internetem?
    Operator zapewnia mnie, że usługa internetu (bez telefonu) jest już aktywna, jednak ja podłączam codziennie miernik i codziennie jest praktycznie zerowe napięcie na tej linii a z tego co wiem to powinno być chyba jakieś 40 V DC?
    Z góry dzięki za pomoc.
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    Kabel zakańcza się gniazdem RJ-11,
    gdzie do czerwonego i zielonego podłączysz swoje 2 przewody, niebieski i biało-niebieski w dowolnej kolejności.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny dla użytkowników
    Kolejność żył nie ma znaczenia, bo i tak w każdej chwili może ktoś ciebie przepiąć odwrotnie w szafie czy na krosie. Wszelkie urządzenia typu telefony, faksy i inne podłączane do gniazdek telefonicznych maja na wejściu mostek, który to sam sobie ustawia polaryzację, bez względu na to jak podłączymy się do gniazda.
    Napięcie w moim gniazdku wynosi około nieco ponad 46V (internet pracuje).
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    Polemizował bym z tym "wszelkie" ;)
  • Poziom 35  
    Cytat:
    Mam pytanie odnośnie podłączenia gniazdka RJ-11 do 8-żyłowego kabla skrętki

Coś mi tu nie pasuje. Albo ma być RJ-45 albo nie 8 żył...
    A jeśli jest żyła biało-niebieska i niebieska to raczej naprawdę jest skrętka i to już inna bajka - trzeba RJ-45. Chyba że to ma być telefon podłączony skrętką(?) - to też niezbyt szczęśliwe rozwiązanie bo w RJ-11 druty słabo się trzymają.
  • Poziom 33  
    Ale czy do końca Z kabla telefonicznego i Z skrętki -pomiary i ciekawe wyniki ( Z)
    Jeżeli to skrętka telefoniczna ekranowana np 3x2x0.5 dla 6MB i IPTV!
  • Moderator
    Napięcie stałe w linii nie musi występować. Jest tak co prawda wygodniej i linia będąca pod napięciem pracuje stabilniej, ale dla właściwego funkcjonowania transmisji ADSL stałe napięcie liniowe wcale nie jest potrzebne.
    Mam jeszcze neo gdzie jest napięcie z centrali, jest nawet sygnał i można wybrać połączenie do numerów alarmowych, ale sąsiad dwa pietra wyżej tez ma neo bez telefonu i ma głucho na linii.
    A skrętka ekranowana ma większe tłumienie niż nieekranowana.

Tak jak koledzy podpowiadają: linie z ADSL najlepiej podłączyć do zwykłego telefonicznego gniazd RJ11 do przewodów czerwonego i zielonego - biegunowość nie ma znaczenia - a z gniazda do modemu wykonać połączenie przy pomocy zwykłej telefonicznej "tasiemki".
  • Poziom 10  
    Jest skrętka, ale linia jest analogowa. Nie mam na to wpływu, zrobili tak w całym bloku (blok jest nowy) więc chyba świadomie :)
    Dzięki za odpowiedzi.