Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmniejszenie obrotów silnika komutatorowego (230V)

damian_11bos 24 Sep 2010 14:50 9743 6
    damian_11bos
    Level 12  
    Witam i tak jak w temacie, czy jest jakiś prosty sposób na zmniejszenie (nie regulowanie) obrotów silnika z pralki Polar. Niestety nie mam danych co do samego silnika, ale po bezpośrednim podłączeniu do sieci dostaje "kosmicznie" wysokie obroty. Chcę z silnika zrobić polerkę, a więc obroty mogły by być ok. 1200-1600rpm.
    Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.
    damian_11bos
    Level 12  
    Nie, to nie tak jedyne co tam jest to 2 wtyki od szczotek, 2 wtyki od stojanu oraz 2 wtyki od prądniczki tachometrycznej. Ten silnik chyba powinien mieć podłączony regulator z pralki (który mam). Jednak mi niezbyt zależy na regulacji, lecz na stałym zmniejszeniu obrotów.
    Pozdrawiam.
    bobo21
    Level 16  
    Te silniki komutatorowe mogą być zasilane zarówno prądem stałym jak i przemiennym. Ich prędkość obrotową można w dość prosty sposób regulować np. takim układem: http://www.argus.lv/pub/datasheets/1007PL.pdf
    Piszesz, że nie chcesz regulacji. To zamiast potencjometru zastosuj dzielnik rezystancyjny tak dobrany aby prędkość obrotowa silnika była taka jak Ci potrzeba. Albo zasil silnik z niższego napięcia np. z trafa separującego.
    Pozdrawiam.

P.S.
    Te silniki muszą pracować z obciążeniem gdyż mają tendencję do rozbiegania się.
  • Helpful post
    azibik
    Level 32  
    Lepszy jest regulator odkurzaczy Zelmer /2kW/ i bezpieczniejszy.Można kupić w serwisie.Jak nie dasz rady to mogę kupić.
    damian_11bos
    Level 12  
    Dziękuje za odpowiedzi i pomysły, lecz nie chcę komplikować tej "maszyny" przez regulator, a i tak przy okazji znajomy mi mówił, że można zmniejszyć obroty silnika przez zastosowanie diod prostowniczych, co Wy na to??
  • Helpful post
    bobo21
    Level 16  
    Nie bardzo rozumiem co Twojemu znajomemu chodziło pod pojęciem zastosowania diod prostowniczych. Na diodzie występuje spadek napięcia ok. 0,7 V. To i le trzeba by było ich zastosować?
    Dobrym pomysłem jest opcja kolegi azibik. Te regulatory są bardzo proste a zarazem skuteczne. Może będziesz miał szczęście i dostaniesz w serwisie za darmo.
    Regulator można upchać w małą puszeczkę i nawet nie będzie tego widać. I ta opcja wydaję się być najodpowiedniejsza.
    Pozdrawiam.
    damian_11bos
    Level 12  
    Okay wielkie dzięki za zainteresowanie się tematem, będę czekał na podobny regulator.
    Pozdrawiam.