Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmniejszenie obrotów silnika komutatorowego (230V)

damian_11bos 24 Sep 2010 14:50 9743 6
 • #1
  damian_11bos
  Level 12  
  Witam i tak jak w temacie, czy jest jakiś prosty sposób na zmniejszenie (nie regulowanie) obrotów silnika z pralki Polar. Niestety nie mam danych co do samego silnika, ale po bezpośrednim podłączeniu do sieci dostaje "kosmicznie" wysokie obroty. Chcę z silnika zrobić polerkę, a więc obroty mogły by być ok. 1200-1600rpm.
  Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.
 • #2
  damian_11bos
  Level 12  
  Nie, to nie tak jedyne co tam jest to 2 wtyki od szczotek, 2 wtyki od stojanu oraz 2 wtyki od prądniczki tachometrycznej. Ten silnik chyba powinien mieć podłączony regulator z pralki (który mam). Jednak mi niezbyt zależy na regulacji, lecz na stałym zmniejszeniu obrotów.
  Pozdrawiam.
 • #3
  bobo21
  Level 16  
  Te silniki komutatorowe mogą być zasilane zarówno prądem stałym jak i przemiennym. Ich prędkość obrotową można w dość prosty sposób regulować np. takim układem: http://www.argus.lv/pub/datasheets/1007PL.pdf
  Piszesz, że nie chcesz regulacji. To zamiast potencjometru zastosuj dzielnik rezystancyjny tak dobrany aby prędkość obrotowa silnika była taka jak Ci potrzeba. Albo zasil silnik z niższego napięcia np. z trafa separującego.
  Pozdrawiam.

  P.S.
  Te silniki muszą pracować z obciążeniem gdyż mają tendencję do rozbiegania się.
 • Helpful post
  #4
  azibik
  Level 32  
  Lepszy jest regulator odkurzaczy Zelmer /2kW/ i bezpieczniejszy.Można kupić w serwisie.Jak nie dasz rady to mogę kupić.
 • #5
  damian_11bos
  Level 12  
  Dziękuje za odpowiedzi i pomysły, lecz nie chcę komplikować tej "maszyny" przez regulator, a i tak przy okazji znajomy mi mówił, że można zmniejszyć obroty silnika przez zastosowanie diod prostowniczych, co Wy na to??
 • Helpful post
  #6
  bobo21
  Level 16  
  Nie bardzo rozumiem co Twojemu znajomemu chodziło pod pojęciem zastosowania diod prostowniczych. Na diodzie występuje spadek napięcia ok. 0,7 V. To i le trzeba by było ich zastosować?
  Dobrym pomysłem jest opcja kolegi azibik. Te regulatory są bardzo proste a zarazem skuteczne. Może będziesz miał szczęście i dostaniesz w serwisie za darmo.
  Regulator można upchać w małą puszeczkę i nawet nie będzie tego widać. I ta opcja wydaję się być najodpowiedniejsza.
  Pozdrawiam.
 • #7
  damian_11bos
  Level 12  
  Okay wielkie dzięki za zainteresowanie się tematem, będę czekał na podobny regulator.
  Pozdrawiam.