Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Większy akumulator do UPS'a

24 Sep 2010 18:53 21260 43
  • Level 21  
    Zastanawiam się czy do UPS'a mogę podłączyć inny akumulator o większej pojemności - np. zamiast 12V/7Ah podłączyć 12V/50Ah (lub więcej). Czy taki większy akumulator zostanie naładowany i czy UPS będzie z nim współpracował? Chciałbym przerobić w ten sposób np. UPS firmy Ever pod awaryjne zasilanie pieca gazowego co/cwu viessmann.
    Chodzi mi głównie o to aby piec na zasilaniu awaryjnym pracował dłużej.
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 16  
    Witam.
    Jest UPS zaprojektowany specjalnie do tego zastosowania EVER SPECLINE. Pojemność akumulatora może być do 150Ah
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 21  
    Wiem, widziałem to - interesuje mnie jednak rozwiązanie z używanym ups'em a nie zakup nowego.
  • Level 16  
    Trzeba przerobić układ ładowania.
  • Level 21  
    grzesdc wrote:
    Trzeba przerobić układ ładowania.

Czy można chociaż trochę rozjaśnić to zdanie? Jestem trochę laikiem jeśli chodzi o przeróbki układów. Jeśli miałaby to być poważniejsza ingerencja w elektronikę to sobie daruję ale jeśli jakaś proste przeróbki - typu dodanie większych radiatorów to jest to przeze mnie do przeskoczenia.
  • Level 43  
  • Level 43  
    Daje rade, tylko będzie go dłużej ładować, bo prąd ma obliczony dla pierwotnego aku.
    Czasem też przydaje się dorzucić mu jakieś chłodzenie, jak ma chodzić 20 razy dłużej to się może trochę grzać.
  • Level 21  
    kkknc wrote:
    Aku dowolny wzrośnie ci tylko czas ładowania kompletnie rozładowanego

Czyli w chwili obecnej mając akumulator 7Ah, który się ładuje wg producenta w 7h, zastąpię jakimś 50Ah to teoretycznie będzie on się ładował w jakieś 50h?
    UPS przy ładowaniu takiego akumulatora nie będzie się jakoś znacząco grzał ani przeciążał?
  • Helpful post
    Level 43  
    Za szybko go ładuje, powinien ładować w okolice 30h

Skoro ładuje prądem 1A to 50Ah naładuje w 50h. UPS nie będzie się grzał przy ładowaniu, przy długotrwałej pracy może go trochę doświadczać,ale myśle, że da rade.
  • Level 21  
    Wynika z tego, że mając jakiś używany UPS z sinusem przy pracy bateryjnej mogę bez szkody zwiększyć pojemność akumulatorów, tak aby w razie awarii piec chodził przynajmniej parę godzin.
    Mam jeszcze jedno pytanie - jak najlepiej zmierzyć poziom naładowania akumulatora? Wstawić voltomierz?
  • Level 43  
    No to jest chyba jedyny sposób.
  • Level 43  
    Voltomierz raczej marnie to widzę w tym układzie. Każdy ( w zasadzie ) ma port monitorowania więc po co voltomierz? Co do przegrzania elektroniki to bym się nie martwił ze względu na stosowaną metode ładowania CC i CV. Problemem może być sam ups niektóre mniejsze modele nie są przystosowane do długotrwałej pracy ciągłej z aku i się palą.
  • Level 21  
    Chcę zakupić używanego Pkt 10.11. Link musiałem usunąć. [retrofood]
    (ma wg sprzedawcy wyczerpany akumulator). Zamiast tego standardowego 5Ah chcę wrzucić coś w granicach 50 Ah. Obecnie mam takiego samego Evera z tym, że 700 i jego raczej nie będę przerabiał. Myślałem właśnie o takiej używce. Koszt zakupu używanego UPS'a + akumulator 50Ah to i tak koszt o połowę mniejszy od nowego.
    UPS'y te nie maja w standardzie żadnego portu komunikacyjnego, także nie wiem jak sprawdzać poziom naładowania akumulatora.
  • Level 43  
    piterus99 wrote:
    Za szybko go ładuje, powinien ładować w okolice 30h

Skoro ładuje prądem 1A to 50Ah naładuje w 50h. UPS nie będzie się grzał przy ładowaniu, przy długotrwałej pracy może go trochę doświadczać,ale myśle, że da rade.

Do cyklu ładowania należ doliczyć straty na przetwarzanie energi w aku 1A nie naładuje w praktyce 50 Ah w 50h
  • Level 21  
    as-max wrote:
    Pkt 10.11. Link musiałem usunąć. [retrofood]

Chyba zbyt pośpiesznie - link odnosił się do strony producenta (specyfikacja produktu).
  • Moderator of the Technical section
    as-max wrote:
    as-max wrote:
    Pkt 10.11. Link musiałem usunąć. [retrofood]

Chyba zbyt pośpiesznie - link odnosił się do strony producenta (specyfikacja produktu).

Niestety, producenci też zmieniają strony i ich zawartość. Skopiuj po prostu potrzebne dane i wklej w swój post nawet foto. Potem możesz usunąć mój wpis.
  • Level 21  
    kkknc wrote:
    Do cyklu ładowania należ doliczyć straty na przetwarzanie energi w aku 1A nie naładuje w praktyce 50 Ah w 50h

Zdaję sobie sprawę z tego, że ładowanie go nie będzie trwało krótko ale czasami mam takie sytuacje, że prąd wyłączą na parę godzin a tu zima za pasem, także chciałbym jakoś się zabezpieczyć przed spadkiem temperatury w domu i brakiem ciepłej wody.

Dodano po 5 [minuty]:

Przeszukując internet znalazłem jeszcze taka przeróbkę o jakiej ja myślę (ktoś to sprzedaje). UPS orvaldi 700 sinus do tego akumulator żelowy 24Ah.
    Zastanowiło mnie jednak jedno - ten UPS wg producenta ma obciążenie maksymalne 420W a wg sprzedawcy przy dodatkowym akumulatorze maksymalna moc to 120 W.
    Czy to ma jakiś związek i o co tu chodzi?
  • Level 16  
    Witam, Ever MP700 ładuje akumulator przez LM317. Gdy akumulator jest rozładowany, nawet lekko, ładowanie początkowe wykazuje 1,4 A. I spada prawie do zera, przy napięciu 13,8 V na akumulatorze. Przy dłuższym ładowaniu, przegrzewają się diody i LM. Dochodzi do wypalenia płytki. Evera MP300 użyłem do awaryjnego oświetlenia. Pracuje już 3 lata. Wprowadziłem pewne zmiany w ładowaniu. Diody wymieniłem na 3A( takie akurat miałem pod ręką). Między mostek a LM317 wstawiłem rezystor X Ohm /25W( doświadczalnie i też ze złomu ) tak aby prąd ładowania nie przekraczał 500mA. Czas ładowania jest mało istotny, gdyż zaniki prądu to teraz rzadkość. W tych UPS-ach możesz zwiększyć napięcie ładowania do 14,5 a nawet więcej. Jest taki mały PR. Zamiast rezystora lepiej jest zastosować żarówkę 12V/5W. Taki właśnie układ teraz robię do pompy CO i sterownika pieca.

Dodano po 3 [minuty]:

Jeszcze jedno. Przy dłuższej pracy z akumulatora, mogą się grzać tranzystory. Oczywiście zależy to od obciążenia.
  • Level 21  
    Ja myślałem raczej o UPS'ie Ever eco CDS 500 - nie wiem jaką on tam ma elektronikę w środku i czy również podatny jest na to, co piszesz.
    Jeśli chodzi o tranzystory, to również gdzieś znalazłem informacje na ten temat, że się grzeją, dlatego wspomniałem wyżej o wymianie, bądź dołożeniu odpowiednio dużych radiatorów.
    Jeśli chodzi o zaniki prądu to u mnie ostatnio jest jakiś koszmar - codziennie lub co drugi dzień prądu braki od kilkunastu minut do kilku godzin (czuje się tak, jak w latach osiemdziesiątych). Wiecznie jakieś awarie mają.

Dodano po 5 [minuty]:

Duduś74 wrote:
    Najprościej i najpewniej będzie dołożyć do tego prostownik automatyczny do ładowania akumulatorów.

No tak ale to kolejny wydatek. Chciałbym awaryjne zasilanie pieca załatwić UPS'em (z ewentualnymi dodatkowymi modyfikacjami) i dodatkowym (większym) akumulatorem.
    Idealnie byłoby skrócić czas ładowania akumulatora i bezproblemowo korzystać z UPS'a z podpiętym akumulatorem 50Ah bez strach, że coś się w środku usmaży.
  • Level 16  
    CDS-y ładują "impulsami" , cyklicznie. Nie wiem jak to nazwać. Chwilę ładuje i sprawdza napięcie. I tak do osiągnięcia napięcia ustalonego na akumulatorze. Tej elektroniki nie sprawdzałem i nic ciekawszego nie napiszę. Evera MP 700 kupisz za grosze. I jak go przerobisz w/g mojej propozycji będziesz zadowolony.
  • Level 32  
    Lepsze rozwiązanie to dołożenie akumulatora z własnym układem ładowania,podłączonego przez przekażnik do oryginalnego.W momencie braku prądu przekażnik łączy oba akumulatory.Zadnych przeróbek w UPS.
  • Level 21  
    DarekK. wrote:
    CDS-y ładują "impulsami" , cyklicznie. Nie wiem jak to nazwać. Chwilę ładuje i sprawdza napięcie. I tak do osiągnięcia napięcia ustalonego na akumulatorze. Tej elektroniki nie sprawdzałem i nic ciekawszego nie napiszę. Evera MP 700 kupisz za grosze. I jak go przerobisz w/g mojej propozycji będziesz zadowolony.

Czy ten Ever serii MP ma pełny sinus przy pracy bateryjnej?
  • Level 33  
    Od kilku lat pracuje u mnie bez przerwy Fideltronik F650 z dwoma akumulatorami samochodowymi 36Ah. Działa OK.
  • Level 21  
    Jan_Werbinski wrote:
    Od kilku lat pracuje u mnie bez przerwy Fideltronik F650 z dwoma akumulatorami samochodowymi 36Ah. Działa OK.

Bez żadnych przeróbek w układzie UPS'a?
    A można wiedzieć jak długo ładuje te akumulatory i czy się nie przegrzewa?
  • Helpful post
    Level 33  
    Jedyna przeróbka, to grube kable wyprowadzone na zewnątrz. Akumulatory są zimne, UPS też. A jak długo ładuje? Mniej więcej trzy lata. :-)
  • Level 21  
    Jan_Werbinski wrote:
    Jedyna przeróbka, to grube kable wyprowadzone na zewnątrz. Akumulatory są zimne, UPS też. A jak długo ładuje? Mniej więcej trzy lata. :-)

Chodziło mi raczej od chwili wyczerpania akumulatorów do chwili pełnego naładowania :)
    Czytałem też w jakimś wątku, że akumulatory rozruchowe nie nadają się do tego typu rzeczy i zalecali np. żelowe. Jednak ci, którzy używają samochodowych nie skarżyli się, że coś z nimi nie tak. Widzę, że konfiguracja bez przeróbek się sprawdza, także pozostaje mi przystąpienie do testów.
  • Level 43  
    Pamiętaj o tym ze małe upsy nie mają najczęściej chłodzenia i mogą się zwalić pamiętam ja mój APC 500 po godzinie pracy na pełnej mocy tak się rozgrzał ze musiałem go wyłączyć trafo nieźle śmierdziało i nie można go było dotknąć po ostygnięciu działał dalej. Ale według danych producenta przy pełnej mocy powinien chodzić chyba 5 minut. A tu musiał trochę dłużej. Aktualnie ma 2200 do którego zapiołem 4 120Ah. zwykłe wapniowe rozruchowe akumulatorki firmy topla ( polecam naprawdę niezłe ) poprzednio miał żelowe 90Ah firmy Dynasty ale chodziły dobrze tylko rok a wytrzymałe niecałe 2 i tak spuchły że lepiej nie mówić Ups kalibrowany regularnie co 30 dni więc po prostu kiepskie aku. Co do dodatkowego ładowania z zewnętrznego zródła to zwłaszcza podczas pracy z baterii APC zachowuje się bardzo dziwnie i po chwili się rozłącza.
  • User removed account