Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Dodatkowe ch這dzenie wzmacniacza

Patryk L 18 Wrz 2004 17:26 7023 38
  • #1 18 Wrz 2004 17:26
    Patryk L

Poziom 16  

Witam ! Zrobi貫m wzmacniacz 400W HexFet z elektrody i wszystko 豉dnie dzia豉, ale jest ma造 problem z ch這dzeniem. Mianowicie zamontowa貫m gruby k徠ownik i najwi瘯szy radiator jaki znalaz貫m oraz dwa wentylatory, ale temp tranzystor闚 przy 1/3 mocy si璕a ju ponad 100 st. !!! (mierzy貫m termometrem cyfrowym). Czy to bezpieczne dla tranzystork闚, a je郵i nie, to jak temu zapobiec, bo nie chc nic spali:)

Pozdrawiam Patryk L

0 29
  • Relpol
  • #2 18 Wrz 2004 17:34
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! pierwsze pytanie, to czy wzmacniacz na biegu ja這wym si nagrzewa, czy wych豉dza, je瞠li jest prawid這wo ustawiony, to powinien si wych這dzi, na prz鏚 to powiniene sprawdzi. A ile jest tam tranzystor闚 i jakie? mo瞠 sz這 by jakie zdj璚ie tego radiatora zamie軼i.
    Pozdrawiam

0
  • Relpol
  • #4 18 Wrz 2004 18:19
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Uwa瘸m 瞠 to jest stanowczo za ma這, widzia貫m te 400W na takich rozmiarach, ale by造 dwa takie radiatory z陰czone razem do siebie 瞠berkami i znitowane i wentylator do tego. To jest pewnie jeszcze na mice, przy takich mocach lepszym rozwi您aniem jest konstrukcja kolektor wsp鏊ny, lub dren, w tedy nie musi by miki i ch這dzenie jest lepsze. Do堯 jeszcze taki sam kawa貫k i znituj lub skr耩. Gratuluj wspanialej konstrukcji, pi瘯nie wysz這, dzisiaj jest coraz mniej co si 豉pi za tranzystor, nie ma co kry, na ko軼i o wiele 豉twiej.
    Pozdrawiam

0
  • #5 18 Wrz 2004 18:36
    Patryk L

Poziom 16  

to bede musial nad tym pomy郵e:) zasadniczo to nawet nie mam kolumn zeby to sprawdzi na pe軟ej mocy ale ch這dzenia nigdy za ma這:) dzi瘯uje za szybk odpowied

Pozdrawiam Patryk L

0
  • #6 18 Wrz 2004 18:55
    kobi
    Poziom 22  

Stanowczo zama這. Ja mam dwa radiatory ciut wi瘯sze od twoich skr璚one na jedym kontowniku o d逝go軼i 36cm i grubo軼i 5mm i do tego 2 wentyle
    temp radiatora przy 400W i ok 30 minutach grania ok 70 stopni

0
  • #7 18 Wrz 2004 20:55
    Patryk L

Poziom 16  

a teraz ma豉 ciekawostka:) wzmacniacz chodzi pod 4 ohm glosnikiem samochodowym chyba 60W i wzmacniacz grza sie cholernie momentalnie 100 st na tranzystorach teraz podpi掖em go pod dwa r闚nolegle spi皻e Altony i mam kosmos po pierwsze brzmienie nie z tej ziemi ( moj poprzedni wzmak to Unitra WS-442 ) i wzmacniacz sie nie grzeje !!! to mnie 寮ziwi這 pozytywnie:) co prawda to daje mi tylko jakie nieca貫 200W ale jest letni:) hehe

Pozdrawiam Patryk L

0
  • #8 18 Wrz 2004 21:52
    janek11389
    Poziom 42  

A przemierz ten g這郾ik omomierzem, czy na pewno ma 4 Ohm, samochodowe g這郾iki czasem maj 2 Ohm, bo jaka przyczyna nadmiernego grzania musia豉 by.

0
  • #9 19 Wrz 2004 00:50
    dymek
    Poziom 27  

przepraszam ale mam pytanko male ile wyniosl ciebie ogolnie wzmacniacz jeden kanal wszystkie elementy?? Sam bym chetnie takie cacko zlozyl bo ciagle brak mi mocy:)

0
  • #10 19 Wrz 2004 10:42
    Patryk L

Poziom 16  

koszt ca這軼i to nieca貫 500 z jeden kana:) ale naprawde warto jest z這篡 takie cacko:D aha ja mam jeszcze pytanko czy mozna zrobic jakis miekki start tego wzmacniacza ?? bo jak pod陰czam do gniazdka to mi wywala 10A bezpieczniki w mieszkaniu :(

Pozdrawiam Patryk L

0
  • #11 19 Wrz 2004 11:21
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Patryk L -> na www.epanorama.net znajdziesz uk豉dy soft- startu... Zasada jest prosta- po pewnym kr鏒kim czasie zestyk przeka幡ika czasowego zwiera rezystor o du瞠j mocy w陰czony szeregowo z pierwotnym uzwojeniem trafa.

janek11309 -> lepiej da na g這郾ik sygna 1kHz z generatora po陰czonego ze wzmacniaczem mocy, o znanym napi璚iu wyj軼iowym- i zmierzy nat篹enie pr康u, a potem policzy Z z prawa Ohma... bo przecie g這郾ik to nie tylko op鏎 omowy, ale impedancja!

0
  • #12 21 Wrz 2004 17:19
    Jogesh
    Poziom 28  

Pieknie Ci wysz這, ale musisz tak jak koledzy pisz da dwarazy wi瘯szy radiator. Jakiej gr鏏o軼i da貫 k徠ownik? Mo瞠 za cienki? Ja te zrobi貫m t ko鎍闚k, ale troch okrojon. Super dzia豉.

0
  • #13 21 Wrz 2004 18:41
    Patryk L

Poziom 16  

k徠ownik ma prawie 5mm co do ch這dzenia to ju jest w miare ok ale nie wiem czemu strasznie "p造wa" pr康 spoczynkowy:( a teraz to wog鏊e wywali這 mi bezpieczniki same z siebie:( co bede musial nad nim popracowa i dostroi bo tak by nie mo瞠 !!!

Pozdrawiam Patryk L

P.S.
    Ju na dniach mam zamiar zabra sie za drug ko鎍闚ke mam nadzieje ze nie bedemial wi瘯szych problem闚:)

0
  • #14 21 Wrz 2004 19:37
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Nie napisa貫 warto軼i tego pr康u spoczynkowego, a jestem ciekaw. Mo瞠 si wzbudza na w.cz. i dlatego posz造 bezpieczniki, ale 瞠by to sprawdzi to konieczny jest oscyloskop, czy stopie napi璚iowy zablokowa貫 ma陰 pojemno軼i?
    Pozdrawiam

0
  • #15 21 Wrz 2004 19:52
    Patryk L

Poziom 16  

spadek napi璚ia to 18mV wg opisu ale niestety cz瘰to s odchy造 od tej warto軼i same z siebie czasem maleje np do 13mV a co do bezpiecznik闚 to pierwszy raz wywali這 jak od陰czy貫m sygna ale nie my郵a貫m ze to cos powa積ego natomiast dzisiaj zn闚 ustala貫m spadki na rezystorze na 15mV i po chwili poprostu wywali這 bezpieczniki:( dost瘼 do oscyloskopu mog mie ale ca這軼 musia豚ym zanie軼 do szko造 a nie mam jeszcze obudowy to po pierwsze a po drugie nie mam za duzego do鈍iadczenia i nie wiedzia豚ym za co sie zabra przy pomiarach:(

Pozdrawiam Patryk L

0
  • #16 21 Wrz 2004 20:43
    janek11389
    Poziom 42  

Wyt逝macz mi Patryk, dlaczego ludzie sobie robi pod g鏎k, je瞠li masz miernik, to na pewno masz w nim pomiar pr康u, wiec dlaczego pr康 ustawiasz poprzez spadek napi璚ia, nie pro軼iej i dok豉dniej by這 by wpi望 si w szereg w zasilanie z amperomierzem i odczyta na skali gotowy wynik? Przy takiej mocy nie mo積a sobie pozwoli na 瘸dne odchy造, bo to si odbije na tobie. Zmierz ten pr康 po ludzku i napisz jaki jest, a najlepszy do tego jest oscyloskop i jest to bardzo proste. Bie bebechy pod pach i wal z tym do szko造, jeszcze punkt闚 nabijesz u nauczyciela.

0
  • #17 21 Wrz 2004 21:33
    Patryk L

Poziom 16  

"Teraz mo瞠my rozpocz望 regulacj. Pod陰cz woltomierz do wyj軼ia wzmacniacza. Po w陰czeniu zasilania wskazania miernika powinny wynosi od 0mV do +/- 50mV. Je瞠li jest inaczej to wy陰cz wzmacniacz i sprawd swoj prac. Je瞠li wszystko posz這 dobrze to pod陰cz obci捫enie i sprawd spadki napi璚ia na rezystorach 廝鏚這wych (R24-R31) bez sygna逝 ! Po prostu jeden czujnik do jednej n騜ki, a drugi do drugiej. Teraz delikatnie stroj帷 potencjometrem P1 ustaw spadek napi璚ia na 18mV, co odpowiada ok. 100mA poboru pr康u na tranzystor. Teraz sprawd wszystkie rezystory 廝鏚這we i znajd ten, kt鏎y ma najwy窺zy odczyt i w豉郾ie jego ustaw za pomoc P1 na 18mV." czyli je郵i dobrze my郵 jak podepn miernik w zasilanie to powinienem mie 100mA czy 8 tranzystor闚 po 100mA = 800 mA ?? a co do robienia punkt闚 u nauczyciela to wtej chwili mam pracownie uk豉d闚 cyfrowych i nie korzystamy z oscyloskop闚 :P no ale ok jutro id ekupic bezpieczniki bo wszystkie mi juz posz造 i b璠e kombinowal dalej oby zadzia豉這 prawid這wo:)

Pozdrawiam Patryk L

0
  • #18 21 Wrz 2004 22:18
    janek11389
    Poziom 42  

Widocznie r騜ne s szko造, ja osobi軼ie podpi掖 bym miliamperomierz pod zasilanie samej ko鎍闚ki i ustawi豚ym od 50 do 100mA maksymalnie, jak kiedy b璠ziesz mia okazj sprawdzi to na oscyloskopie, to ustaw to porz康nie, a potem zmierz miliamperomierzem i zobaczysz 瞠 wi璚ej jak 50mA nie b璠zie.
    Pozdrawiam

0
  • #19 22 Wrz 2004 05:35
    Jogesh
    Poziom 28  

Ja przewa積ie ustawiam pr康 spoczynkowy na s逝ch. Daj sygbna sinusoidalny 1kHz na wej軼ie i s逝cham powoli zwi瘯szaj帷 pr康. Potem sprawdzam i na wy窺zych d德i瘯ach.
    Pozdr

0
  • #20 22 Wrz 2004 08:11
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Te tak pr鏏owa貫m, tylko bez generatora, do pierwszego us造szenia 100Hz, ale przy ma造ch mocach, przy takiej mocy bym si nie odwa篡.
    Pozdrawiam

0
  • #21 22 Wrz 2004 21:30
    Patryk L

Poziom 16  

RATUNKU !!! Wzmacniacz pali mi bezpieczniki ca造 czas :( w這篡貫m 2A i od razu ida po w陰czeniu zasilania ju nie wiem o co chodzi nie ma przebicia na 瘸dnym tranzystorze a potencjometr do ustawiania pr康u jest skr璚ony na 0ohm wg instrukcji no chyba 瞠 co 幢e go zmierzy貫m ale raczej nie... co by軼ie radzili w takim przypadku ??

Pozdrawiam Patryk L

0
  • #22 22 Wrz 2004 22:46
    songo24
    Poziom 11  

Witam
    Nie wiem czy sobie poradzi貫 ju z tym problemem ale z tego co zauwa篡貫m tw鎩 zasilacz sk豉da sie z mostka i kondensator闚 filtruj帷ych ( z tego co widz s to chyba kondensatory samsunga). Pewnie jest tego z 50 m wi璚 ten pocz徠kowy impuls pr康u 豉dowania jest b.silny. Mo磧iwe 瞠 wywala Ci bezpiecznik w豉snie przez to. Spr鏏uj w陰czy w szereg z uzwojeniem transformatora rezystory 0,4-1 ohm i mocy oko這 10-30 W (mog by baterie po陰czone ze sob) to ograniczy ten pocz徠kowy impuls

0
  • #23 22 Wrz 2004 23:03
    Patryk L

Poziom 16  

kondziory to jakie SANWHA :P jest ich 40 000 uF co do odpalania wzmaka to bezpieczniki w domu juz sie nie wywalaj ale pala si ten kt鏎e sa za kondensatorami przy samym wzmacniaczu ju sam nie wiem co jest:( a mo瞠 zapytam tak czy to ze do wej軼ia nie jest nic pod陰czone mo瞠 miec wp造w na wzmacniacz jakie wzbudzanie si lub co ??

Pozdrawiam Patryk L

0
  • #24 22 Wrz 2004 23:31
    songo24
    Poziom 11  

Nowi璚 je郵i chodzi o to wzbudzanie si to r騜nie to bywa ale je磧i m闚isz, 瞠 wywala Ci ten bezpiecznik to b mo磧iwe jest, 瞠 przez ten pocz徠kowy impuls pradu 豉dowania zaistaluj te rezystor i zobacz co si b璠zie dzia這. Czasami ten impuls potrafi by tak silny 瞠 rozwala trafo, sam raz tak jeden za豉twi貫m

0
  • #25 22 Wrz 2004 23:37
    songo24
    Poziom 11  

jak chcesz to moge Ci podrzucic schemat takiego jednego fajnego zasilacz z elektora (tylko musze dorwa skaner :lol: ).

0
  • #26 22 Wrz 2004 23:41
    Patryk L

Poziom 16  

je郵i bedzie to mia這 pozytywny wp造w na prace wzmacniacza to z ch璚i poczekam na schemacik a co do trafa to nie wiem czy soft start cos da bo wcze郾iej nie by這 z tym najmniejszych problem闚 a tu nagle zachcia這 mi sie ustawi pr康 spoczynkowy i zabawa sie skonczy豉 :(

Pozdrawiam Patryk L

0
  • #27 23 Wrz 2004 17:06
    Patryk L

Poziom 16  

ju wiem dlaczego mi wywala這 bezpieczniki we wzmacniaczu: mam spalone wszystkie tranzystory ko鎍owe wszystkie si zjara造 totalnie :( jestem za豉many 64 z w plecy... nawet nie wiem dlaczego... wszystkim dzi瘯uje za pomoc i my郵 瞠 mo積a zamkn帷 ten temat.....

Pozdrawiam Patryk L

0
  • #28 23 Wrz 2004 17:15
    janek11389
    Poziom 42  

Patryk L napisa:
    "Teraz mo瞠my rozpocz望 regulacj. Pod陰cz woltomierz do wyj軼ia wzmacniacza. Po w陰czeniu zasilania wskazania miernika powinny wynosi od 0mV do +/- 50mV. Je瞠li jest inaczej to wy陰cz wzmacniacz i sprawd swoj prac. Je瞠li wszystko posz這 dobrze to pod陰cz obci捫enie i sprawd spadki napi璚ia na rezystorach 廝鏚這wych (R24-R31) bez sygna逝 ! Po prostu jeden czujnik do jednej n騜ki, a drugi do drugiej. Teraz delikatnie stroj帷 potencjometrem P1 ustaw spadek napi璚ia na 18mV, co odpowiada ok. 100mA poboru pr康u na tranzystor. Teraz sprawd wszystkie rezystory 廝鏚這we i znajd ten, kt鏎y ma najwy窺zy odczyt i w豉郾ie jego ustaw za pomoc P1 na 18mV." czyli je郵i dobrze my郵 jak podepn miernik w zasilanie to powinienem mie 100mA czy 8 tranzystor闚 po 100mA = 800 mA ?? a co do robienia punkt闚 u nauczyciela to wtej chwili mam pracownie uk豉d闚 cyfrowych i nie korzystamy z oscyloskop闚 :P no ale ok jutro id ekupic bezpieczniki bo wszystkie mi juz posz造 i b璠e kombinowal dalej oby zadzia豉這 prawid這wo:)

Witam! Je瞠li mo瞠sz to powiedz, sk康 te fachowe rady wzi掖e, jak juz Ci ca趾iem r璚e popadn, to mo瞠 sprobujesz po mojemu.
    Pozdrawiam

Pozdrawiam Patryk L

0
  • #29 23 Wrz 2004 17:23
    Patryk L

Poziom 16  

ta fachowa rada to instrukcja obs逝gi przy konstrukcji tego wzmacniacza a co do tranzystor闚 to chyba nie jest tak 幢e bo mam 8 nowych do drugiej ko鎍闚ki i porownywa貫m je miernikiem do tych "spalonych" to tylko dwie sztuki si r騜ni jutro b璠e si bawi dalej bo ju nie mam si造 za du穎 wra瞠:P

Pozdrawiam Patryk L

0
  • #30 24 Wrz 2004 17:29
    Patryk L

Poziom 16  

teraz to ju chyba zrezygnuje z naprawy:( wzmacniacz ruszy ale uruchomi sie dwa razy poprawnie a za trzecim wywali這 bezpieczniki i znowu chyba popali這 tranzystory:( ja sie poddaje.....

Patryk L

0
  Szukaj w 5mln produkt闚