Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UHER UA-160R niesprawna końcówka mocy

24 Wrz 2010 19:48 1619 7
  • Poziom 12  
    Witam. Można powiedzieć że jest to odświeżenie tematu, który jest poniżej:

Link

A konkretnie ugrzałem jeden kanał. Dźwięk jest w nim, ale cichy i zniekształcony. Kupiłem tranzystory bd249c i bd250c. Mogą być zamiast bd249 i bd250?? Różnią się minimalnie parametrami ;-) Czy jest możliwość że poleciało coś jeszcze/coś innego niż końcówy??

Proszę o pomoc i z góry dzięki.
  • Użytkownik obserwowany
    Siema, tranzystory będą ok. Co do uszkodzeń to zanim zamontujesz nowe tranzystory, najpierw poszukaj schematu i sprawdź całą końcówkę. Często upalają się, a raczej prawie zawsze tranzystory sterujące. Najlepiej sprawdź poprawność rezystorów emiterowych, wszystkie rezystory, kondensatory jak i diody. Przed uruchomieniem na nowych częściach, rezystor od prądu spoczynkowego ustaw na max. tak aby prąd spoczynkowy był jak najmniejszy.
  • Poziom 12  
    Ok, mam manual, znalazłem tranzystory sterujące, ale czy jeśli to byłaby ich wina to czy kanał nie powinien w ogóle przestać grać??
    Nie mogę za bardzo na schemacie odnaleźć potencjometru prądu spoczynkowego. Możesz też mi przybliżyć ewentualną procedurę uruchomienia po zamontowaniu nowych elementów?? Nie bez powodu zamieściłem temat w dziale "Początkujący" ;-)
  • Użytkownik obserwowany
    Hmm... trudno powiedzieć, ale jeżeli zostały spalone to nie grał by w ogóle. Wylutuj i sprawdź wszystkie tranzystory - jak sprawdzić chyba wiesz, bo to jest podstawa PODSTAWY ;) Jeżeli wymienisz już wszystkie części, rezystor prądu spoczynkowego ustawiasz aby jego wartość rezystancji wynosiła max. Po włączeniu, najłatwiej wykonać pomiar spadku napięcia na rezystorach emiterowych. Znajdź w schemacie ile powinien wynosić spadek na rezystorach i po prostu wykonując pomiar po woli kręcisz rezystorem (ustawnym) aż uzyskasz odpowiedni spadek napięcia. Później musisz rozgrzać nieco końcówkę i ponownie robisz pomiar i wprowadzasz ewentualne poprawki :)
  • Poziom 12  
    Ze sprawdzeniem tranzystorów myślę że sobie poradzę ;-), ale jednak zabiorę się za to kiedy zaopatrzę się w tranzystory sterujące, bo okazuje się że muszę rozmontować praktycznie cały wzmacniacz żeby się do nich dostać, a nie chciałbym zostawiać go rozgrzebanego do czasu kiedy je kupię jeśli okazało by się że wymagają wymiany. Mam jednak dwa problemy. Mianowicie:
    1. Tranzystory sterujące to a1659 i c4370. Oba niedostępne. Jakich mogę użyć zamienników??
    2. Brak rezystorów regulowanych do prądu spoczynkowego. Jest możliwość że wzmacniacz po prostu nie wymaga uruchomienia po zamontowaniu nowych końcówek?? Ew. jak uruchomić go inaczej??

Kiedy wreszcie przestaną mnie drażnić te pseudo-techniczne określenia ? Co to daje ? Czyżby to był sposób na dowartościowanie się w oczach innych? Na pewno nie w moich. Elektronikiem jestem od ponad 30 lat i jakoś do tej pory nie daje mi frajdy takie wulgaryzmowanie (WZMAK) określeń na WZMACNIACZ.
    Regulamin p.10.9
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 12  
    Odnośnie p.1 - dostępne zamienniki to: 2SA940 zamiast 2SA1659 i 2SC3298 zamiast KTC4370.
    Pomoże ktoś z punktem drugim??
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Po dłuuuugim czasie odświeżam temat. Wzmacniacz został przywrócony do życia.

Okazało się że był on już wcześniej (nieudolnie) naprawiany. Wymieniane były tranzystory sterujące na obydwóch kanałach i jeden tranzystor z pary komplementarnej na kanale który uległ teraz uszkodzeniu. Z tym ze przy tamtej naprawie ktoś narobił sporo zimnych lutów, co najprawdopodobniej doprowadziło do jakiegoś przepięcia kiedy wzmacniacz dostał więcej mocy.
    Teraz luty zostały poprawione, z uszkodzonego kanału wymieniony tranzystor sterujący i para komplementarna końcówki mocy (dla pewności). Teraz wzmacniacz działa jak należy i mam nadzieję że posłuży trochę dłużej niż ostatnim razem ;)

Temat zamykam.
    Pozdrawiam!!!