Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czym się kierować przy zakupie lustrzanki?

rafa1909 24 Sep 2010 20:11 15667 33
    rafa1909
    Level 11  
    Witam.
    Chcę was poprosić o pomoc a mianowicie chciałbym kupić sobie lustrzankę (szczególnie do fotografowania przyrody i ludzi) ale jestem kompletnie zielony w tych sprawach.
    Czym należy się kierować przy takim zakupie?
    Na co należy zwracać szczególną uwagę?
    Na lustrzankę mogę przeznaczyć max1800zł.
    W grę wchodzą tylko marki Nikon, Canon lub Sony.
    POMÓŻCIE!
  • Helpful post
    cepilek
    Level 26  
    No to musisz się faktycznie kierować ceną i niczym więcej...
    rafa1909
    Level 11  
    Bardziej chodzi mi o to czym sie kierować w parametrach lustrzanki.
    cepilek
    Level 26  
    Za tę cenę nie będziesz miał raczej wielkiego wyboru... No chyba, że używki.. ;)
    rafa1909
    Level 11  
    a jakie modele lustrzanek tych marek byście mi polecili najbardziej?
    irek6311
    Level 33  
    Przy wyborze lustrzanki ja przykładowo kierowałem się :
    ergonomia czyli wygoda obsługi
    celność AF rzecz najistotniejsza bo wpływa na ilość poprawnie zrobionych zdjęć ostrość złapana na właściwym obiekcie ,
    ceny nowych i używanych obiektywów i ich jakość optyczna ,
    ja zaczynałem z Nikon D80 bo cena/jakość wykonania/ergonomia i celność Af była na porządnym poziomie ,
    w cenie 1800zł trudno znależć lustrzankę z obiektywem na przynajmniej dobrym poziomie ,
    ja polecę :
    Nikon D5000 + Nikkor AF-S 18-55mm cena ~ 2100zł
    Canon EOS 500D + EF-S 18-55 mm ~ 2200zł
    te modele polecam bo jakość wykonania/ergonomia jest na wysokim poziomie ,
    tańsze modele lustrzanek też zrobią dobre zdjęcia ale jakbym miał kupić totalnie uproszczoną lustrzankę to wolę Hybrydę (kompakt z dużym zoom i manualnymi ustawieniami) ,
    dobrej klasy Hybrydy ~ 1400zł już można kupić :
    FujiFilm FinePix S200EXR ~ 1200zł
    FujiFilm FinePix HS10 ~ 1700zł
    Samsung NX5 + obiektyw 18-55 ~ 1800zł
    gabik001
    Level 37  
    A ja sie nie kierowałem niczym bo prędzej czy pózniej i tak trzeba ją będzie wymienić.
    Na początek kup coś tańszego żebyś miał na czym się uczyć.
    Po dwóch , trzech latach zmienisz na coś lepszego jak już nie będziesz fotografował na "zielonym" i wtedy wróć tutaj i zadaj to samo pytanie...
    Wtedy będziesz bardziej wiedział czego chcesz.
    Pozdrawiam
    M-Zalew
    Level 10  
    1800zł płacić za lustrzankę, gdy jest się "zielonym"? Chryste...
    gabik001
    Level 37  
    M-Zalew wrote:
    1800zł płacić za lustrzankę, gdy jest się "zielonym"? Chryste...

To wcale nie śmieszne bo znam takich... Mają lustrzanke bo taki jest trend.
    M-Zalew
    Level 10  
    Niech chłopak kupi lepiej jakiś tani aparat kompaktowy i z jego pomocą nauczy się robić dobre zdjęcia. Dopiero wtedy można przejść na drogie lustrzanki...
    rafa1909
    Level 11  
    Takie zdjęcie to ja umiem robić. napisałem "zielony" jesli chodzi o lustrzanki.
    gabik001
    Level 37  
    Dlatego proponuję poszukać używki z niewielkim przebiegiem i do oswajania sie z systemem dSLR będzie jak znalazł. Obiektyw nawet jakiś kitowy może być. W takiej sytuacji nie musi to być wypas.
    Pozdrawiam.
    M-Zalew
    Level 10  
    rafa1909 wrote:
    Takie zdjęcie to ja umiem robić. napisałem "zielony" jesli chodzi o lustrzanki.

To pokaż te zdjęcia, skoro umiesz robić. Ocenimy i doradzimy, czy już jesteś gotowy do zakupu "lustrzanki". Bo może porywasz się z motyką na słońce... A my chcemy ci uratować życie.
    gabik001
    Level 37  
    Na ostatnim brak poziomu , przedostatnie mało kontrastowe - reszta taka sobie ; czyli jednak musisz się poduczyć...
    M-Zalew
    Level 10  
    Tak, kolega gabik001 ma rację. I my nie jesteśmy złośliwi, tylko próbujemy ratować cię przed niepotrzebnym wydatkiem pieniędzy, czyli wspomnianym 1800zł. :)

Czwarte zdjęciem, z tymi łodziami jest źle zrobione. Ten sznur u dołu powinien być ucięty. Nie powinny być natomiast ucięte górne części tych masztów w łodziach, oraz część chmur. Poza tym mógłby być lekki zoom na ten widok.

Trzecie zdjęcie nie powinno zawierać tej smugi od słońca, i tego kawałka skały po lewej.
    gabik001
    Level 37  
    Dla mnie te zdjęcia nie mają tematu , są zle skadrowane. Ale to tylko takie moje... Jeżeli można włączyć pauze (II) to ja poproszę. Do czasu aż kolega zaprezentuje coś lepszego.
    Proszę się nie gniewać ale lubie konkrety (to taki nawyk bo jestem screenerem na jednym z serwisow fotograficznych ).
    Pozdrawiam
    rafa1909
    Level 11  
    Wielkie dzięki, bardzo mi pomogliście, jeśli ktoś ma jakieś zdanie niech napisze.
    M-Zalew
    Level 10  
    Może jeszcze zamieść jakieś twoje fotografie i zobaczymy czy jednak powinieneś kupować lustrzankę, czy powstrzymać się.
    cepilek
    Level 26  
    A co ma złe kadrowanie (złe ustawienie poziomu czy pionu), czy też ostrości, jasności i innych elementów właściwości obrazu do zakupu lustrzanki? Jeżeli ktoś ma kasę to może sobie źle kadrować na aparacie otworkowym, analogu, kompakcie, hybrydzie, lustrzance i na tym co po lustrzance będzie, nie zabraniam mu tego. Uważam, że krytykowanie sposobu kadrowania i innych elementów składowych właściwości obrazu nie ma nic wspólnego z odradzaniem zakupu lustrzanki. Podajcie po prostu jaką lustrzankę Nikona, Canona czy Sony, czy też inną można kupić w cenie 1800 złotych jak autor w pierwszym poście zaznaczył, nie kierując się złośliwością i uszczypliwością dot. sposobu robienia zdjęć i nie wymagając od autora tego co reprezentuje do tej pory... Dla mnie wygląda to na zamierzone tortury z waszej strony wobec przyszłego właściciela lustrzanki... Rzeczą oczywistą kiedyś będzie, że początkujący fotograf zaczynał będzie od lustrzanki cyfrowej tak jak wielu z was zaczynało od lustrzanki analogowej, chociaż w użytku były również aparaty bez lustra... Zastanówcie się nad swoim postępowaniem... Zbaczacie z tematu głównego zawartego w poście autora, dołując go przy okazji, po co? I te zdania typu: "powinieneś się powstrzymać"... Przecież trendów na jakie się powołujecie, postępu, mody, rozwoju technologicznego itd., nie da się powstrzymać, chcecie gościa cofać do tyłu, a sami wędrować bez kolegi do przodu w lustrzaną przyszłość nakreśloną przez Żeromskiego do "Szklanych domów"?
    gabik001
    Level 37  
    Czyli uważasz że zakup lustrzanki po to żeby mieć a nie używać jest w porządku? To po cholere oni ładują te funckje jak ich się nie używa?
    Ja czegoś nie rozumiem.
    Jeżeli tak to prosze : Canon 500D plus jakiś kitowy obiektyw. Na początek. Używana z niewielkim przebiegiem bedzie w sam raz dla kolegi. I na zielonym to tak jakbyś miał kompakt.
    Pozdrawiam
    cepilek
    Level 26  
    Spokojnie, jeden używa wielu opcji, drugi (zielony) nie używa, ale jak zielony owoc dojrzeje to zacznie używać... Cóż, zawsze tak było, że jedni kupują aby mieć a inni aby używać, telepatycznie nie wyczujemy kolegi do jakiego gatunku się zakwalifikuje w przyszłości. A poza tym jak ma używać, gdy zabronicie mu kupić "używki"? Mnie też wydaje się, że Canona bym wybrał, choćby ze względu na małą awaryjność, chociaż Sony i Nikonowi nie mam wiele do zarzucenia... To jest moje prywatne odczucie, bo używałem w życiu wielu aparatów a wśród złomu na śmietnisku nie ma Canonów, to o czymś świadczy... Więc na początek jak kolega się pyta czym się kierować przy zakupie to dobrze ktoś tam odpisał, że ergonomią i zewnętrznym kolorem - aparat musi mi leżeć w ręce i muszę go lubić nosić i patrzyć na niego, po prostu radzę jak kobiecie, jak swojej żonie i moja żona wcale nie narzeka, że jej źle poradziłem, jest zadowolona, nawet z tego, że doradzilem jej malutki aparat aby zmieścił się w torebce... i fikuśne etui. :) Kolega chce robić krajobrazy i ludzi - każdym aparatem można to robić, więc uważam, że porady typu ergonomia, wygląd, niezawodność, możliwość podłączenia lampy zewnętrznej są w tej chwili na miejscu, chociaż to ostatnie to chyba już każda lustrzanka posiada... No i oczywiście gdy kolega planuje rozwój to nie może się pozbawiać możliwości wymiany obiektywu przez kupno lustrzanki "pozornej" z niewymiennym obiektywem: http://superzoom.katalog-aparatow-fotograficznych.pl/ czyli "hybrydy" jak inni określają...
    Gdy kolega dojrzeje kiedyś do zadawania trudniejszych pytań no to wtedy dojrzeje także do zakupu lepszego obiektywu, obiektywu macro, lampy błyskowej itd. itp... Z tym, że do robienia zdjęć nocnych od razu radzę koledze wziąć pod uwagę zakup statywu... Jest to niezbędne narzędzie... Rzeczowo poradził Ci irek6311, z tym, że ja dodam moje prywatne odczucie co do hybrydy FUJI - trafił mi się egzemplarz nie bardzo odzwierciedlający rzeczywiste kolory, a widzę, że Canon ładnie kreśli zdjęcia i te kolory są rzeczywiste a ciemniejsze obszary rozjaśniane, czego mój FUJI nie robi, a serwis opowiada, że to jego taki urok, dlatego w ciągu 7 dni od zakupu przetestuj intensywnie aparat i jak Ci cokolwiek nie spasuje to od razu oddaj a wybierz inny aby wszystko Ci grało, po prostu zapewnij sobie możliwość zwrotu aparatu po próbach, bo z tym różnie bywa w czasie zakupu w różnych sklepach, zwłaszcza w czasie zakupu używek... Ponadto ja bym wybrał coś z teleeobiektwem dodatkowym od razu, bo po używaniu do tej pory teleobiektywu, bardzo by mi go brakowało, na przykład za około 2160 złotych:
    Canon EOS 1000D + 18-55mm DC + 75-300mm a info o cenach znajdziesz np. na tego typu stronach: http://www.ceneo.pl/Lustrzanki_cyfrowe;004+n2235.htm
    Na w/w stronie znajdziesz dokładnie za 1840 złotych na przykład: Sony Alpha A230H + 18-200mm, czy za 2000 złotych: Nikon D3000 + 18-55 II + 55-200 Kit - wybierz kilka opcji zakupu, zapisz sobie i wypróbuj w sklepie po kolei jak Ci to leży w ręce!
    rafa1909
    Level 11  
    O to mi własnie chodziło, Wielkie dzięki!
    M-Zalew
    Level 10  
    Ale to ostatnie zdjęcie z tym kościołem (czy co to jest), to fatalne. Ja z takim talentem to nie porywałbym się na lustrzankę. Ja nie chcę być złośliwy, ale zdjęcia gór i pejzaży to każdy durny umie zrobić, więc nie ma co się do nich przyczepić.
    cepilek
    Level 26  
    Jeszcze raz dokładniej napiszę, bo chyba tematu nie rozumiecie? Jak nie macie się do czego "przyczepiać" to każecie koledze pokazywać - co ma zakup do "pokazywania" czy do talentu? Bez przyczepiania się nie potraficie żyć? Poradźcie koledze co ma kupić bez szukania powodów do przyczepiania się. Nie chcesz być złośliwy a jesteś - mimo woli, masz talent do złośliwości nie? Pokaż swój talent - nie tylko do złośliwości, OK? Wszystkie zdjęcia Ci zawsze wychodzą super? Poczytałem i pooglądałem National Geographic, to fotograficy robią po 2-5 tys. zdjęć w jednym temacie z czego tylko jedną setkę wybierają udanych a do artykułu wędruje 2-10 w efekcie końcowym... No to już amatorzy mają lepsze wyniki, bo zrobią jedno zdjęcie czy jeden film i jest on hitem - jak ten film o walce bawołów z lwami i krokodylem o swoje młode... http://4lol.pl/walka-bawolow-z-lwami-i-krokodylami/ Przecież kolega sam napisał, że jest zielony, więc trzeba od razu go skreślać? A może talent przyjdzie z czasem? Może przyjdzie wraz z lustrzanką? Ma pieniądze, więc czemu mu odradzacie? Może ma już dosyć "małpek" a "hybrydy" chciałby pominąć? Ja cały czas myślę, że dobre zdjęcie to właściwe miejsce i czas, trochę światła i rozumu, odrobinę szczęścia i talentu a na końcu rodzaj aparatu... Przynajmniej tak mnie uczyli doświadczeni fotograficy. Nigdy mi nie mówili, że dobre zdjęcie to w pierwszej kolejności dobry aparat (lustrzanka) na przykład - jak ktoś mi tak mówi teraz po latach, to od razu zaczynam przypuszczać, że niewiele ma wspólnego z fotografią... Ale z drugiej strony, skoro w sklepach są lustrzanki, to czemu ich nie kupować? Za komuny ich nie było a ludzie i tak kupowali, a teraz są i mamy ich nie kupować? Nawet my "zieloni"? Czyżby to był towar reglamentowany tylko dla "fachowców"? Czy "porywanie się" na lustrzankę można przyrównywać do porywania się z motyką na księżyc? Dzisiaj młodzież z mnogością opcji we wszelkich sprzętach elektronicznych radzi sobie całkiem dobrze... wybornie... Dodamy do tego parę w/w przeze mnie rzeczy, no i może obudzi się talentu odrobina? Ostatnio udało mi się zrobić własny cień na zdjęciu krajobrazowym - czy zrobienie podstawowego błędu od razu ma mnie dyskwalifikować przy zakupie "lustrzanki"?
    http://www.cyberfoto.pl/jaka-cyfrowka/88663-pierwsza-lustrzanka-jaka.htm
    rafa1909
    Level 11  
    M-zalew to dołącz pare fotek zobacze jak to się robi:D:D

cepilek dzięki za pomoc!
    jacek0503
    Level 21  
    Czytajac posty panów gabik 001 i M-Zalew zaczynam sie zastanawiac co panowie robia zawodowo?Moze sa jakimis bardzo wziętymi fotografikami?Z checia bym zobaczył ich prace i moze wtedy bysmy sie posmiali co panowie eksperci?I to niestety jest polskie piekiełko przyklad podrecznikowy.Brawo dla Pana Cepilek- za wywazone rady i komentarze.Panom "ekspertom" to juz mysle podziekujemy.Pozdrawiam.J
    gabik001
    Level 37  
    Mam taki lekki obsession (żeby nie napisać że jestem onanistą sprzętowym) co do jakości fotek ze względu na to że jestem screenerem na jednym z serwisów fotograficznych. Stąd moje raczej sceptyczne nastawienie do WSZYSTKICH fotek jakie oglądam. Na początku szukam błedów technicznych jak i tematycznych. Pózniej staram się doszukać pozytywów bo każde zdjęcie takowe ma. Ale cóż taki nawyk - zły , wiem ale na to nic nie poradzę.
    Nie odradzam koledze zakupu (kłania się uważne czytanie postów) tylko podpowiadam żeby się zastanowił nad zakupem.
    Pozdrawiam
    @jacek0503 kolega chciałby stanąć w szranki w foto-battle tutaj na forum? Bo temat chyba o czym innym jest...