Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG Flatron L1530S - Nic tylko ekran powitalny

24 Wrz 2010 20:14 3859 15
 • Użytkownik usunął konto  
 • Warunkowo odblokowany
  MikuśEmo napisał:
  Obstawiam jakiś wadliwy lut

  Tak, na 98% jest to zimny lut.

  MikuśEmo napisał:
  gdzie go szukać?

  Na płytce zasilacza, przy tranzystorach i scalakach a także przy złączy zasilającym sterownik(procesor itp). Wymień elektrolity.

  MikuśEmo napisał:

  Pozdrawiam.

  Też cię pozdrawiam i życzę powodzenia.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 29  
  Powodem tego zachowania faktycznie może być zimny lut, albo falujące napięcie na linii 5 V prowadzi do zawieszania procesora i jego niestabilnej pracy. W jakim stanie są elektrolity całe czy wylane? Najlepiej wymień elektrolity po stronie wtórnej na Low ESR. Wstaw zdjęcie płytki zasilacza.
  Zacznij naprawę od płytki zasilacza
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Ja spotkałem się kilka razy z takim efektem, że monitor się wieszał, zasilacz był „ok” napięcia w miarę wyglądały na mierniku na stabilne, kondensatory wizualnie całe. Jednak generowane zakłócenia powodowały, że monitor wariował. Wymień te 3 kondensatory 470 uF (najlepiej wszystkie), jeśli to nie pomoże to zabierz się za przelutowanie płytki sygnałowej i procesora. Jeśli masz lutownicę kolbową rozsądnej jakości to możesz lutować te układy, transformatorówką możesz je uszkodzić.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 29  
  Do testów i naprawy możesz podstawić zwykłe kondensatory o zbliżonych pojemnościach i takim samym lub wyższym napięciu, jeśli monitor zacznie działać zamówisz niskoimpedancyjne. Ja osobiście kupuję na al.. u jednego człowieka najlepsze są te ze złotym paskiem Jamicon, Jackcon, Teapo i się sprawdzają. Oczywiście są lepsze Panasonic FC, Sanyo OSCON i całą masa kondensatorów niskoimpedancyjnych audio jednak cena jest sporo wyższa. Każdy kondensator niskoimpedancyjny będzie lepszy od zwykłego dostępnego w elektroniku. Kiedyś zamontowałem do monitora zwykłe kondensatory 105C, po pół roku i ok. 1100 przepracowanych godzinach przez monitor 2 z nich wybuchły/wylały się. Większość tych w TME to takie zwykłe np. SAMXON często padają w monitorach.
 • Użytkownik usunął konto  
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Kolego foldback akurat TME ma bardzo dobre elektrolity, sam brałem od nich spore ilości - Samwha, Taepo, Jamicon.
  Z kolei jackcon'y to zwykła tandetna chińszczyzna, która potrafi wylać po kilku tygodniach pracy.
  To tak OT.
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  W TME w zakładce kondensatory elektrolityczne niskoimpedancyjne brak pozycji Taepo, Jamicon.
  Dziwie się, że tak wielki sklep, jak TME nie posiada w swojej ofercie większego wyboru. Zapewne lepiej sprzedać więcej tanich części niż wprowadzić coś, co będzie dłużej działać. Ogólnie to ciężko u nas kupić u jednego sprzedawcy większość potrzebnych ESRów o odpowiedniej pojemności i wymiarach.
  To można zmienić Jackcon'y na CapXon. Zresztą, co teraz nie produkują w Chinach. Najlepsze to chyba są Jamicony parę razy widziałem na płytach głównych wylane Teapo low ESR.
  Najważniejsze to żebyś kupił do monitora dobre kondensatory low ESR lub long life, a jakie to będą zależy od twojego uznania. Najpierw sprawdź czy monitor rusz na zwykłych, bo może się okazać, że ta cała podmiana elektrolitów nic nie da, a przyczyną awarii są zimne luty np. na procku.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Warunkowo odblokowany
  Cytat:
  Mam jeszcze jedno pytanie... Mogę dać tam kondensatory 1000uF? Bo z ciekawości dałem takie, monitor oczywiście zadziałał, oraz po odłączeniu elektroniki napięcie nie wahało się 4,1-4,95V jak było wcześniej tylko 4,65-4,96V. Mogę zrobić taką podmianę? Bo mi się wydaje że tak, bo prąd udarowy niby wzrośnie, ale i tak będzie on niewielki, podobnie jak stan nieustalony obwodu.
  Pozdrawiam.

  Raczej możesz tylko wstaw takie o podobnym napięciu. Jeśli napięcie szyny +5V będzie za małe to popróbuj wstawiać różne ilości tych elektrolitów w taki sposób, aby nie było dużych wahań przed i po odłączeniu elektroniki sterującej.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto