Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG Flatron L1530S - Nic tylko ekran powitalny

24 Wrz 2010 20:14 3859 15
  • Użytkownik usunął konto  
  • Warunkowo odblokowany
    MikuśEmo napisał:
    Obstawiam jakiś wadliwy lut

Tak, na 98% jest to zimny lut.

MikuśEmo napisał:
    gdzie go szukać?

Na płytce zasilacza, przy tranzystorach i scalakach a także przy złączy zasilającym sterownik(procesor itp). Wymień elektrolity.

MikuśEmo napisał:

Pozdrawiam.

Też cię pozdrawiam i życzę powodzenia.
  • Poziom 29  
    Powodem tego zachowania faktycznie może być zimny lut, albo falujące napięcie na linii 5 V prowadzi do zawieszania procesora i jego niestabilnej pracy. W jakim stanie są elektrolity całe czy wylane? Najlepiej wymień elektrolity po stronie wtórnej na Low ESR. Wstaw zdjęcie płytki zasilacza.
    Zacznij naprawę od płytki zasilacza
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Ja spotkałem się kilka razy z takim efektem, że monitor się wieszał, zasilacz był „ok” napięcia w miarę wyglądały na mierniku na stabilne, kondensatory wizualnie całe. Jednak generowane zakłócenia powodowały, że monitor wariował. Wymień te 3 kondensatory 470 uF (najlepiej wszystkie), jeśli to nie pomoże to zabierz się za przelutowanie płytki sygnałowej i procesora. Jeśli masz lutownicę kolbową rozsądnej jakości to możesz lutować te układy, transformatorówką możesz je uszkodzić.
  • Poziom 29  
    Do testów i naprawy możesz podstawić zwykłe kondensatory o zbliżonych pojemnościach i takim samym lub wyższym napięciu, jeśli monitor zacznie działać zamówisz niskoimpedancyjne. Ja osobiście kupuję na al.. u jednego człowieka najlepsze są te ze złotym paskiem Jamicon, Jackcon, Teapo i się sprawdzają. Oczywiście są lepsze Panasonic FC, Sanyo OSCON i całą masa kondensatorów niskoimpedancyjnych audio jednak cena jest sporo wyższa. Każdy kondensator niskoimpedancyjny będzie lepszy od zwykłego dostępnego w elektroniku. Kiedyś zamontowałem do monitora zwykłe kondensatory 105C, po pół roku i ok. 1100 przepracowanych godzinach przez monitor 2 z nich wybuchły/wylały się. Większość tych w TME to takie zwykłe np. SAMXON często padają w monitorach.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kolego foldback akurat TME ma bardzo dobre elektrolity, sam brałem od nich spore ilości - Samwha, Taepo, Jamicon.
    Z kolei jackcon'y to zwykła tandetna chińszczyzna, która potrafi wylać po kilku tygodniach pracy.
    To tak OT.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    W TME w zakładce kondensatory elektrolityczne niskoimpedancyjne brak pozycji Taepo, Jamicon.
    Dziwie się, że tak wielki sklep, jak TME nie posiada w swojej ofercie większego wyboru. Zapewne lepiej sprzedać więcej tanich części niż wprowadzić coś, co będzie dłużej działać. Ogólnie to ciężko u nas kupić u jednego sprzedawcy większość potrzebnych ESRów o odpowiedniej pojemności i wymiarach.
    To można zmienić Jackcon'y na CapXon. Zresztą, co teraz nie produkują w Chinach. Najlepsze to chyba są Jamicony parę razy widziałem na płytach głównych wylane Teapo low ESR.
    Najważniejsze to żebyś kupił do monitora dobre kondensatory low ESR lub long life, a jakie to będą zależy od twojego uznania. Najpierw sprawdź czy monitor rusz na zwykłych, bo może się okazać, że ta cała podmiana elektrolitów nic nie da, a przyczyną awarii są zimne luty np. na procku.
  • Pomocny post
    Warunkowo odblokowany
    Cytat:
    Mam jeszcze jedno pytanie... Mogę dać tam kondensatory 1000uF? Bo z ciekawości dałem takie, monitor oczywiście zadziałał, oraz po odłączeniu elektroniki napięcie nie wahało się 4,1-4,95V jak było wcześniej tylko 4,65-4,96V. Mogę zrobić taką podmianę? Bo mi się wydaje że tak, bo prąd udarowy niby wzrośnie, ale i tak będzie on niewielki, podobnie jak stan nieustalony obwodu.
    Pozdrawiam.

Raczej możesz tylko wstaw takie o podobnym napięciu. Jeśli napięcie szyny +5V będzie za małe to popróbuj wstawiać różne ilości tych elektrolitów w taki sposób, aby nie było dużych wahań przed i po odłączeniu elektroniki sterującej.