Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TOPOWER model: SilentEZ 450 nawijanie dławika w APFC

HaS 25 Wrz 2010 00:17 2487 12
  • #1 25 Wrz 2010 00:17
    HaS
    Poziom 7  

Witam.

Muszę przewinąć dławik APFC w swoim zasilaczu ponieważ się "skopcił", a mam odnośnie tej sprawy dwa pytania:

1. Do dławika był przymocowany pewien kabel, ale niestety ten kabel był przylutowany do foli (chyba miedzianej) w którą został zawinięty dławik.
    TOPOWER model: SilentEZ 450 nawijanie dławika w APFCTOPOWER model: SilentEZ 450 nawijanie dławika w APFC
    Jak mam przylutować ten kabelek po przewinięciu dławika?

2. Na allegro drut nawojowy (0,8mm) jest sprzedawany po 2 metry natomiast ja potrzebuję 3,75m. Czy mogę zlutować ze sobą dwa druty (tak aby miały 3,75m) i nawinąć je na dławik?

Pozostałe zdjęcia:
    TOPOWER model: SilentEZ 450 nawijanie dławika w APFC TOPOWER model: SilentEZ 450 nawijanie dławika w APFC TOPOWER model: SilentEZ 450 nawijanie dławika w APFCTOPOWER model: SilentEZ 450 nawijanie dławika w APFC
    Poprawiłem TONI_2003.

0 12
  • #2 25 Wrz 2010 07:49
    lord232!
    Poziom 27  

Kolego zobacz na PW, a do foli miedzianej czy aluminiowej przylutujesz bez problemu.

0
  • #3 25 Wrz 2010 09:08
    TONI_2003
    Moderator

HaS napisał:
    2. Na allegro drut nawojowy (0,8mm) jest sprzedawany po 2 metry natomiast ja potrzebuję 3,75m. Czy mogę zlutować ze sobą dwa druty (tak aby miały 3,75m) i nawinąć je na dławik?

Witam.
    Sądzę, że gdy wystosujesz odpowiednią wiadomość do osoby, która wystawia i przedstawisz swoją potrzebę twój problem zostanie rozwiązany, a czy można łączyć dwa odcinki tego nie wiem i raczej bym się sam osobiście nie skusił na takie rozwiązanie...
    Spytam jeszcze czy to są wszystkie uszkodzenia jakie wystąpiły?
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D

0
  • #4 25 Wrz 2010 10:17
    HaS
    Poziom 7  

Tak po prostu ten dławik strasznie śmierdział pewnie mógłby jeszcze pociągnąć, ale wole dmuchać na zimne :). Co z tym drutem, który był przylutowany do foli miedzianej, i gdzie mogę dostać taką folię?

0
  • #5 27 Wrz 2010 09:51
    jack63
    Poziom 40  

Nic nie pali się bez przyczyny!
    Przewinięcie dławika i wlutowanie go bez analizy przyczyn skończy się spaleniem go na nowo.
    TONI_2003 sugeruje ci to delikatnie, a Ty to lekceważysz!

0
  • #6 27 Wrz 2010 15:24
    HaS
    Poziom 7  

No tak to co mam zrobić, a jak mam sprawdzić co było przyczyną?

PS.
    Osoba od której kupiłem ten zasilacz mówiła mi, że był on zalany jakimś specjalnym lakierem ponieważ piszczał, może to było przyczyną tego, że strasznie śmierdział?

Co z tą folią do której był przymocowany drucik, a gdzie mogę ją kupić lub z czego mogę ją zrobić?

0
  • #7 28 Wrz 2010 09:51
    jack63
    Poziom 40  

Przede wszystkim poczytaj posty na temat APFC niekoniecznie w takim jak twój, ale podobnych zasilaczach. Trzeba określić układ sterujący tą częścią zasilacza, i wtedy będzie wiadomo czy jest sens go naprawiać, a można spróbować pominąć APFC, choć nie wiem czy w tym zasilaczu to dopuszczalne. Niech bardziej doświadczenie koledzy się wypowiedzą.
    Nie wiem jak z twoją wiedzą z elektroniki, a nie podałeś wyników żadnych pomiarów i informacji czy cokolwiek poza dławikiem sprawdzałeś.
    Uczepiłeś się dławika, a to tylko czubek góry lodowej.

0
  • #8 18 Paź 2010 17:06
    HaS
    Poziom 7  

Witam.
    Mam do was pytanie.
    Czy drut na dławiku aPFC musi być takiej samej grubości jak oryginalny ponieważ zakupiłem drut o 0.1mm grubszy od oryginalnego.

0
  • #9 18 Paź 2010 21:37
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Myślę, że przewijanie tego dławika mija się z celem.

Od kilku lat istnieje wymóg wyposażania urządzeń zasilających o mocy powyżej (o ile dobrze pamiętam) 70W w człon korygujący kształt prądu pobieranego z sieci zasilającej. Pojawił się więc dodatkowy człon PFC. Trochę to nie „na rękę” producentom bo z jednej strony trzeba coś dołożyć nie podnosząc zbyt ceny zasilacza, a z drugiej trzeba zamknąć się w ustalonej objętości zasilacza.

Problem można rozwiązać na 2 sposoby - poprawić nieco kształt prądu upodabniając go do sinusoidy (choć wiele mu brakuje) lub dołożyć dodatkowy człon impulsowy pobierający energię z sieci podczas całego okresu.

Pierwsze rozwiązanie przyjęło się pod skróconą nazwą PFC i realizowane jest przez szeregowy dławik w obwodzie kondensatorów filtru zasilacza wstępnego.
    Skutek - niewielkie poszerzenie impulsu prądu pobieranego z sieci.

W drugim rozwiązaniu dodatkowy zasilacz impulsowy ładuje kondensator (z którego energię pobiera przetwornica zasilacza głównego) z częstotliwością wielokrotnie większą od częstotliwości sieci. Rozwiązanie nosi nazwę Aktywnego PFC i określane jest skrótowcem APFC. Tutaj energia z sieci energetycznej pobierana jest w ramach całego okresu sinusoidy.
    Wynik - kształt prądu pobieranego z sieci zbliżony jest do sinusoidy.

Tyle założenia.

W praktyce jeden raz spotkałem zasilacz z APFC, którego prąd był prawie sinusoidalny. Nie przypomnę sobie ani modelu, ani producenta.
    W pozostałych przypadkach (nie miałem ich wiele) pomimo istnienia i działania APFC kształt prądu pozostawiał wiele do życzenia w całym zakresie obciążenia.

Jeszcze gorzej wypadały zasilacze wyposażone jedynie w PFC.
    Dławik - dodatkowy element, brzmi dumnie...
    Właściwie niewielkie poszerzenie impulsu prądu pobieranego z sieci. Można by przegapić :) Dla użytkownika - mamy PFC zatem śpimy spokojnie.

Po tym nieco długim wstępie...
    Zastanawiam się nad Twoim przypadkiem. Dławik nawinięty był drutem Φ 0,8mm. Jeśli doszło do termicznego uszkodzenia izolacji to na pewno nie od prądu jaki płynął przez ów dławik.
    Przypuszczam, że to raczej nagrzał się rdzeń a od niego dogrzało uzwojenie. Straty na ciepło wystąpią tu i w rdzeniu, i w miedzi (naskórkowość).

Po obserwacjach pracy PFC/APFC odnoszę wrażenie, że jako "dziecko niechciane" człon ten jest traktowany po macoszemu.

Odnosząc się zatem do Twojego pytania o średnicę drutu.
    Możesz nim spokojnie nawijać (ze zdjęcia pierwowzoru widać, że całość powinna się zmieścić) ale nie zdziwię się jeśli jego izolację spotka los poprzedniczki.

PS.
    Kiedyś stosowano 2 rodzaje izolacji w drutach nawojowych. S - samo-lutująca i T - przeznaczony do silników i transformatorów.
    Pierwsza do drutów stosowanych w np. cewkach filtrów, a można lutować bez skrobania (jak tu skrobać Φ0,1mm).
    Druga transformatory - musi wytrzymać blisko 200°C.

0
  • #10 19 Paź 2010 18:56
    HaS
    Poziom 7  

Wiec tak, po nawinięciu i zamontowaniu dławika zasilacz chodzi. Odpaliłem na nim komputer lecz dławik grzeje się tak samo jak stary wiec boję się go używać. Czy brak izolacji i przylutowanego do niej druciku może mieć coś z tym wspólnego ? A jeśli nie to jak mogę się pozbyć tego problemu ?

0
  • #11 19 Paź 2010 19:33
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Do jakiego napięcia ładuje się kondensator elektrolityczny pomiędzy APFC, a przetwornicą?

0
  • #12 20 Paź 2010 15:35
    HaS
    Poziom 7  

Sory, ale nie jestem elektronikiem i nie znam się na tym, jak mam sprawdzić to napięcie?

0
  • #13 05 Sty 2011 13:19
    Cugu
    Poziom 12  

No mierzysz napięcie na nóżkach tego dużego kondensatora elektrolitycznego albo na katodzie diody szeregowej APFC, która jest zapewne na jednym radiatorze razem z kluczem APFC.

Dołączę się do tematu bo dostałem taki Topower tylko 500W, i już góry widać, że to już nie ta jakość co kiedyś prezentowały te zasilacze, ale to inna sprawa. Także mam spalony dławik z APFC oraz klucz natomiast już przetwornica główna jest ok. Zasilacz jest na CM6800 SMD czyli combo wiec muszę spróbować APFC naprawić bo osobno nie odpali, a zobaczymy co się da zrobić.
    Pozdrawiam

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo