Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy schemat jest poprawny? Robot z attiny2313.

25 Sep 2010 01:10 2471 2
 • Level 11  
  Witam,
  Jest to mój pierwszy schemat i chciałem zapytać Was czy jest on poprawny.
  To jest schemat robota omijającego przeszkody. Czujniki to dwa dalmierze Sharp'a GP2D120 i jeden czujnik CNY70, aby robot nie spadał ze stołu.
  Na razie dodaję tylko screen'a, bo nie mogę wrzucić schematu z Eagle'a.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • CSICSI
 • Helpful post
  Level 35  
  Tak na szybko:

  1.brak regulatora na schemacie, zarówno silniki jak i procesor podłączone pod to samo VCC co źle wróży

  2.Brak jakichkolwiek kondensatorów (min. 100nF ceramiczny pomiędzy każdą parę VCC/GND w scalakach + jakiś większy kondensator 22-100uF na zasilanie.

  3.Gdzie podłączyłeś silniki do L293D?

  4.Masz wolne piny to je użyj. Dobrze byłoby mieć drugie CNY70 i rozmieścić je po obu stronach robota z przodu to dużo wcześniej dostaniesz informacje o końcu stołu i szybciej zaczniesz hamować (przy jechaniu pod skosem do krawędzi stołu.

  5.Jak dobrze widzę to ten ATTINY nie ma wejść analogowych, więc używanie GP2D120 mija się z celem. Dodatkowo Atmel nie poleca tych procesorów do nowych konstrukcji. Nie ma sensu uczyć się czegoś, co wychodzi z produkcji. Polecałbym coś nowszego jak np. atmega88 czy większy brat atmega328.

  6.Nie widzę wyprowadzenia do programatora

  7.Warto dodać wyjście portu RS232 z MAX232. Umożliwi to Tobie podłączenie robota do komputera i na bieżąco kontrolowanie co robot robi (wysyłasz do RS232 teksty typu "wartość czujnika xxx" czy "Przeszkoda po lewej" - łatwiej wtedy dojść do źródła ew. problemów w kodzie.
 • Level 12  
  Witam,

  8. Wszystkie rezystory na schemacie masz pozwierane. Pousuwaj kawałki przewodu, które przesłaniają symbole rezystorów. Jak znikną węzły, to znaczy że jest ok.

  9. Mógłbyś podłączyć do wolnych portów przynajmniej jakieś LEDy, względnie buzzer (dla kontroli działania programu, dla informacji o stanie układu czy też wykonywanym procesie, a także ze względów estetycznych ;)

  10. Czym będziesz to zasilać? Może warto pomyśleć o stabilizatorze dla elektroniki, bo silniki będą siać zakłócenia.

  11. Dodaj złącza ARK2 (są w katalogu con-ptr500, trzeba wziąć te pionowe z rastrem 5mm): na zasilaniu (do podłączenia baterii) oraz na wyjściach L293D (dla silników).

  12. Jak pisze Kol. MirekCz, nie ma sensu stosowanie analogowych Sharpów w układzie, który nie ma nawet ADC. Jeżeli jednak zmienisz układ i dasz uC, który przetwornik posiada, to trzeba będzie dać dławiki w celu odsprzęgania zasilania (Sharpy też nieźle sieją). Jeżeli chcesz pozostać przy ATtiny2313, zainwestuj najwyżej w "dalmierze" TSOP/TFMS+dioda IR.

  13. Jeżeli chciałbyś później zrobić sobie PCB (płytkę) do tego robota, wykonuj co jakiś czas test ERC, żeby wyrzucił Ci ewentualne błędy (np. brak połączeń czy jakieś zwarcia).

  14. Brakuje węzła między zasilaniem a rezystorem z resetu. Dodaj go ręcznie.

  15. Zwarłeś SCK do zasilania. Odłącz ten pin i wyprowadź MISO, MOSI, SCK oraz Reset na złącze programatora, wg tego schematu (standard Kanda):
  http://www.microsense.pl/allegro/AVR_USB_PROG/images/L2.jpg

  16. Jeśli chcesz, to przepnij L293D na inne porty, dlatego, że masz zajęte "ciekawe" piny takie jak RxD, TxD oraz przerwania zewnętrzne (INT0, INT1), a te mogą Ci się później przydać.

  17. Dobrze byłoby podłączyć piny EN mostka L293D do wyjść timerów, w celu udostępnienia funkcji sterowania prędkością (PWM).

  Pozdrawiam