Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposób na poprowadzenie kabla od puszki do oddalonego domu

Pandu 25 Wrz 2010 11:24 3086 24
  • #1 25 Wrz 2010 11:24
    Pandu
    Poziom 9  

Witam.

Teraz mam puszkę przy domu i kabel od puszki spokojnie dochodzi do telefonu i modemu, ale planuję przeprowadzić się do budynku oddalonego o 20-30m. Po drodze jest ziemia, chodnik, no, i trasa planowanego chodnika, który mogę dzisiaj ułożyć jak zajdzie potrzeba. Idzie też między nimi górą kabel od prądu - czarny, chyba podwójny. Ja mam ponoć 20-30m telefonicznego kabla, a nie chciałbym kupować dodatkowego - ale jak będzie potrzeba napiszcie to pomyślę.

I teraz moje pytanie - jak najlepiej poprowadzić ten cienki, cieńszy od zwykłego (takiego z prundem i wtyczką :D) przewód, żeby nie pękł?

Ponoć jak pójdzie górą na pierwszym lepszym mrozie zamarznie i pęknie. Jak się go owinie wokół tego z prundem zrobi się przebicie (na ile to prawda?). Natomiast pozostaje możliwość poprowadzenia go pod chodnikiem, którego jeszcze nie ma, ale jak wspomniałem i tak go trzeba z płyt ułożyć i mogę to zrobić. Ponoć jak będzie leżał pod chodnikiem to chociaż zamarznie będzie nieruchomy i krzywda mu się nie stanie. I tym razem pytam - czy naprawdę zwykły kabel da radę pod chodnikiem przetrwać?

I ogólnie - jakie rozwiązanie proponujecie w tej sytuacji? O routerze raczej nie ma mowy - dwa zamknięte okna i 30-40m odległości to raczej za duża bariera.

Czółko i proszę możliwie szybko :)

E: Zapomniałem dodać - do studzienki telefonicznej nie można legalnie się dobrać, ale zawsze można się dokopać na metr do kabla telefonicznego, wykopać rowek, wykuć pod chodnikiem na ten metr czy ile potrzeba i przenieść skrzynkę :D Ale to "raczej" odpada :)

0 24
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 25 Wrz 2010 13:14
    Tracer2
    Moderator - Telefony Stacjonarne

Osobna podwieszka na lince lub drucie ocynkowanym w odległości od kabla z napięciem sieci energetycznej.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 25 Wrz 2010 13:32
    Pandu
    Poziom 9  

To całkowicie bezpieczne? Mróz nie wyrządzi tutaj szkód?

Linka to rozumiem, ale ten drut ocynkowany - on twardy, stabilny jest, czy bardziej elastyczny? Pytam ze względu na wiatr właśnie, ale także trudność instalacji - w końcu trzeba pewnie będzie co metr-dwa metry do niego izolacją przewód przykleić, a potem jeszcze powiesić na górze (po drodze drzewko rośnie i mogą być schody:)).

Dzięki wielkie za odpowiedź, czółko.

0
  • Pomocny post
    #4 25 Wrz 2010 13:39
    Tracer2
    Moderator - Telefony Stacjonarne

Nie co metr ,
    tylko co ok. 30 cm się podczepia do drutu tak ,żeby kabel nie był naciągnięty.
    Trzeba uważać ,żeby go gałężie nie obcierały bo przetrą.

0
  • #5 25 Wrz 2010 13:49
    Pandu
    Poziom 9  

No właśnie będzie problem z gałęziami - nie da się zrobić tak żeby nie obcierały, i tak nie wiem czy da radę go poprowadzić daleko od tego obecnego.

Cóż, popatrzę jeszcze, szkoda by było ciąć morelkę :P

W razie czego - grozi coś temu kabelkowi parę centymetrów pod chodnikiem?

0
  • Pomocny post
    #6 25 Wrz 2010 20:58
    telwisalfa
    Poziom 21  

Kup 40 metrów dobrego kabla elektrycznego... może być o małym przekroju i zakop do ziemi na 0,5m, przetrwa lata jak nikt nie uszkodzi.

0
  • Pomocny post
    #7 25 Wrz 2010 21:00
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

podejdź do faceta który konserwuje linie TP i pogadaj. Jak Ci pozwoli wykopać to niech Ci od razu da kabel i po sprawie. Na zewnątrz stosujemy tylko kable w powłoce igielitowej , inna się nie nadaje. Wbrew pozorom to bardzo życzliwi ludzie ci serwisanci i powinno się to udać. Pozdrawiam ! :))

0
  • Pomocny post
    #8 25 Wrz 2010 21:00
    andk1eltd
    Poziom 35  

Jedną zimę przetrzyma i ten po chodnikiem i ten obcierany przez gałęzie. Docelowo trzeba zakupić w hurtowni elektrycznej telefoniczny kabel żelowany na lince nośnej. Powiesisz jak chcesz bez wycinania gałęzi i wytrzyma on kupę lat. Uważaj tylko na łączenie - do puszki wchodzi się od dołu, a jak łączysz bez puszki to złącze tak umocuj, żeby podczas deszczu, po kablu nie ściekała na nie woda.

0
  • #9 25 Wrz 2010 21:07
    Pandu
    Poziom 9  

Jaaka aktywność nagle ^^ Dzięki za odpowiedzi. Rów już zacząłem kopać, więc o wieszaniu górą nie ma już mowy (no, chyba, że to lepsze rozwiązanie). Nie wiem tylko, czy wkopać tam kabel bez ochrony, czy dać go w...wężu ogrodowym. Wolałbym unikać wydatków jak się da, chyba, że to kwestia 20-30zł, od których zależy przyszłość :) Jak więc radzicie?

Cytat:
    Uważaj tylko na łączenie - do puszki wchodzi się od dołu, a jak łączysz bez puszki to złącze tak umocuj, żeby podczas deszczu, po kablu nie ściekała na nie woda.
    Jest puszka, jak najbardziej.

Czółko.

0
  • Pomocny post
    #10 25 Wrz 2010 21:12
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #11 25 Wrz 2010 21:35
    andk1eltd
    Poziom 35  

Kabel przystosowany do ziemi nie potrzebuje żadnych rurek. Za to dobrze by było położyć nad nim taką specjalną niebieską folię - można kupić razem z kablem. Za parę lat komuś przyjdzie do głowy posadzić kwiatki i potnie ci kabel:)

0
  • #12 25 Wrz 2010 21:51
    Pandu
    Poziom 9  

Ja wiem, że kabel przystosowany nie potrzebuje - a jeśli się upieram, żeby położyć ten mój, nieprzystosowany, ale za to niepotrzebny?

Wiem, że nie lubicie tego ale odpowiedzcie, czy taki nieprzystosowany kabel opłaca się kłaść :)

Czółko.

0
  • Pomocny post
    #13 25 Wrz 2010 21:54
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 25 Wrz 2010 21:55
    Pandu
    Poziom 9  

OK, mam nadzieję, że nie będzie to duży wydatek :P

Czółko i dzięki...

0
  • Pomocny post
    #15 25 Wrz 2010 21:57
    jannaszek
    Poziom 39  

Jak masz za darmo, to ja bym na twoim miejscu kładł, ale w peszlu drenacyjnym szczelnym 30 mm.
    Zawsze można go wymienić.

0
  • #16 25 Wrz 2010 22:01
    Pandu
    Poziom 9  

Peszel drenacyjny szczelny? Wąż ogrodowy (który też posiadam, a nie wiem ile ten peszl kosztuje:)) będzie za cienki?

Czółko.

0
  • Pomocny post
    #17 25 Wrz 2010 22:05
    jannaszek
    Poziom 39  

Peszel gwarantuje wymianę kabla, wąż zagwarantuje dodatkowa ochronę.
    Ceny nie znam, ale wszystkie takie rzeczy układałem u faceta w takich peszlach, bo tak sobie chciał, tyle że facet nimi handlował.
    Teraz przejrzałem pewien portal i rura oslonowa kablowa 50 mb. kosztuje 22 zł.

0
  • Pomocny post
    #18 25 Wrz 2010 22:10
    andk1eltd
    Poziom 35  

Nie chodzi o grubość tylko o sztywność przekroju. Wąż zostanie przyciśnięty ziemią i zaciśnie kabel. Funkcję ochronną spełni, ale gdybyś chciał wymienić kabel to go nie wyciągniesz a tym bardziej nie da się w jego miejsce zaciągnąć nowego.

0
  • #19 25 Wrz 2010 22:12
    Pandu
    Poziom 9  

Ook, pomyśli się, tylko się w cenie zorientuję pojutrze.

Miało być dzisiaj, ale się nie udało i dzięki temu mam tydzień czasu.

Czółko, na razie chyba tyle, chyba, że ma ktoś coś do dodania, ale do tematu może wrócę jeszcze.

0
  • Pomocny post
    #20 26 Wrz 2010 14:33
    dipol
    Poziom 33  

Kup wąż niebieski(ok 5zł metr) od wody 40 mm-zawsze wciągniesz i wyciągniesz. Na swojej działce możesz zakopać na mniejszej głębokości szpadelkiem go nie uszkodzisz hi.Peszel jak koledzy piszą zaciśnie i od nowa kopanie.Kabel żelowany telekomunikacyjny przynajmniej 5x4x0.5 ,zawsze się przyda dodatkowa para za rok,pięć lat.U mnie mam kable w rurze HDPE od światłowodu do warsztatu kabel 10X 4x0.5;5x4x0.5 3x2x0.5 i kabel telewizyjny i do radiostacji od anteny N/O, żelowane!Robisz to dla SIEBIE!
    Telwisallfa-chyba napisałeś zanim pomyślałeś hi,polietylen jest porowaty i po paru dobrych ulewach się nie będzie nadawał do użytku (megerem można łatwo sprawdzić) po za tym Z-impedancja kabla elektrycznego i telekomunikacyjnego nie do pogodzenia.
    Pozdrawiam!!

0
  • #21 26 Wrz 2010 15:59
    Pandu
    Poziom 9  

5zł za metr to stanowczo za drogo, jakby mi nie zależało na cenie to bym po prostu poszedł do sklepu i powiedział o co chodzi :P

A zakopać to będę zakopywał na 1,5-2 szpadla (jak trzeba to więcej), więc z trafieniem łopatą nie ma mowy - gdy będzie ktoś kopał będzie się uważać i tyle, a chodnik tak głęboko nie będzie kładziony, więc powiedzmy, że niebezpieczeństwo naruszenia można spokojnie olać. Chcę tylko, żeby w ziemi żadne ziemne robaczki nie naruszyły, i żeby ciężar nie zagroził temu kabelkowi.

Czółko.

0
  • Pomocny post
    #22 26 Wrz 2010 17:42
    jannaszek
    Poziom 39  

Jak będziesz miał piasek, to zasyp ten badziewny peszel nim. Możesz wtedy najechać nawet samochodem.

0
  • Pomocny post
    #23 26 Wrz 2010 17:57
    irekr
    Moderator

Swego czasu ze - 20 lat temu - robiłem przyłącze telekomunikacyjne na własnym terenie miedzy dwoma budynkami odległymi o około 16 metrów.
    Na początek miał iść tylko jeden kabel telefoniczny 2 parowy.
    Dla świętego spokoju położyłem normalna rurę kanalizacyjną - chyba 40 mm. Akurat takie walały się po budowie.
    Po 15 latach dzwoni do mnie właściciel tej posesji, że uruchomił małą firmę i trzeba połączyć parę komputerów.
    Rura bardzo się przydała.......

0
  • Pomocny post
    #24 26 Wrz 2010 21:08
    dipol
    Poziom 33  

Pandu- jeżeli to ma być pod chodnikiem minimum 50cm ! kop ,bo przy głębokości 20- 30 cm jak będą robić-poprawiać chodnik to kopara zagłębi się i wszystko wyrwie (nie upilnujesz, a za 1-2lata zapomnisz gdzie zakopałeś, chyba że mówisz o chodniku na działce!!. Strzeliłem 5 zł może być taniej sprawdź czasami mają jakieś odcinki delikatnie uszkodzone itd. sprzedadzą taniej .Dogadaj ! się z kolegami z telekomunikacji dużo potrafią pomóc! Powtarzam robisz dla siebie!!Koszty ewentualnej poprawki będą dużo większe niż koszt tej rury.

0
  • #25 26 Wrz 2010 23:20
    Pandu
    Poziom 9  

Robię to na swojej posesji, pod moim chodnikiem który będzie układany z betonowych płyt - nie planuję kopać głębiej niż teraz, o koparce nie ma mowy :)

Cytat:
    Dogadaj ! się z kolegami z telekomunikacji dużo potrafią pomóc! Powtarzam robisz dla siebie!!Koszty ewentualnej poprawki będą dużo większe niż koszt tej rury.
    Prowadzę kabel od skrzynki do modemu, bez kolegów z telekomunikacji :)

Cytat:
    Jak będziesz miał piasek, to zasyp ten badziewny peszel nim. Możesz wtedy najechać nawet samochodem.
    Po wierzchu nasypać taką warstwę, rozumiem? Da się zrobić, dzięki za pomysł.

Cytat:
    Strzeliłem 5 zł może być taniej sprawdź czasami mają jakieś odcinki delikatnie uszkodzone itd. sprzedadzą taniej
    Ano spytam.

Cytat:
    Swego czasu ze - 20 lat temu - robiłem przyłącze telekomunikacyjne na własnym terenie miedzy dwoma budynkami odległymi o około 16 metrów.
    Na początek miał iść tylko jeden kabel telefoniczny 2 parowy.
    Dla świętego spokoju położyłem normalna rurę kanalizacyjną - chyba 40 mm. Akurat takie walały się po budowie.
    Po 15 latach dzwoni do mnie właściciel tej posesji, że uruchomił małą firmę i trzeba połączyć parę komputerów.
    Rura bardzo się przydała.......
    Absolutnie rozumiem, jakbym miał warunki to bym sam tak zrobił...

Dzięki za odpowiedzi, jutro może zajrzę do jakiegoś sklepu specjalistycznego i się spytam co proponują i w jakiej cenie. Chyba się zdecyduję na ten peszel, ew. wąż czy cokolwiek, jeszcze zobaczę jak z ceną, bo wydatek 100-200zł może mi poważnie pokrzyżować plany (np. przesunąć/odwołać całą przeprowadzkę).

Czółko.

0
  Szukaj w 5mln produktów