Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zadanie elektrotechnika - nie mogę obliczyć kąta.

matus939 25 Sep 2010 14:18 7620 2
    matus939
    Level 9  
    Witam!
    Jeżeli zły dział z góry przepraszam, ale mam problem z jednym z zadań. Otóż:
    Do sieci prądu zmiennego o napięciu U=220V i częstotliwości f=50Hz przyłączono odbiornik złożony z szeregowo połączonych rezystora o oporze R=25Ω, cewki o indukcyjności L=400mH i kondensatora o pojemności C=30µF. Obliczyć I, Ur,Ul, Uc oraz kąt φ.
    Więc policzyłem najpierw Xl wyszło 125,6Ω potem Xc wyszło 106S. Następnie policzyłem prąd ze wzoru U=I√R^2+(Xl-Xc)^2) wyszło 6,96A. Obliczyłem także Ur=174V, Uc=799V oraz Ul=874V. Nie potrafię jednak policzyć kąta, bo za każdym razem mam zły wynik, czy coś źle robię, mógłby mi ktoś wyjaśnić jak liczyć kąt w takich zadaniach? Proszę o pomoc, bo za trzy dni mam z tego sprawdzian.
    obi997
    Level 27  
    Proszę przedstawić wzory jakimi kolega dokonał obliczeń a nie gotowe wyniki niewiadomego pochodzenia. Gdzie jest schemat układu do zadania?
    matus939
    Level 9  
    Więc tak:
    Xl=2pifL
    Xc=1/2pifC
    I=U/Z=U/√R²-(Xl-Xc)²
    Ul=I*Xl
    Uc=I*Xc
    Ur=I*R
    gdzie: Xl-reaktancja indukcyjna; Xc-reaktancja pojemnościowa; Z-impedancja; Ur,Ul, Uc-napicia poszczególnych elementów; I-prąd; f-częstotliwość; C-pojemność, L-indukcyjność, R-rezystancja
    myślę, że to wszystko, nie wiem jak obliczyć kąt φ; schematu nie było