Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wielka Prośba o sprawdzenie gotowego projektu

wazka 25 Wrz 2010 15:36 2759 7
  • #1 25 Wrz 2010 15:36
    wazka
    Poziom 12  

Witam,
    Zwracam się z prośbą o sprawdzenie projektu (w załączeniu) , który przygotowałem na podstawie istniejących schematów.Poniżej zamieszczam link do tematu w innym dziale gdzie rozpocząłem ten temat
    Link
    Proszę o wyrozumiałość, gdyż elementy były dobierane w oparciu o zdrowy rozsądek oraz metodę prób i błędów.
    Poniżej zamieszczam schemat stworzonego układu + w załączniku schemat wykonany w programie eagle.
    Układ ma za zadanie sterować oświetleniem 9 żarówek halogenowych, każda po 75W/12V. Żarówki mają się kolejno rozpalać i gasnąć, a kolejne cykle mają przechodzić płynnie, bez przerw w cyklu.
    Układ ma współgrać z muzyką, która będzie trwać 7 godzin dziennie. Cała wystawa ma trwać miesiąc, więc będę wdzięczny za uwagi, które pozwolą wytrwać tej maszynce.
    Układ z jedną żarówką i na jednym układzie 4017 działa bez problemu już przez miesiąc. Z racji, że wystawa rozpoczyna się 14.10.2010r zabieram się za lutowanie, mam zamiar zlutować to wszystko dzisiaj.
    Z góry dzięki za każdą poradę.

Pozdrawiam
    wazka

0 7
  • #2 25 Wrz 2010 17:00
    Bonkot
    Poziom 39  

wazka napisał:
    Witam,
    Zwracam się z prośbą o sprawdzenie projektu (w załączeniu) , który przygotowałem na podstawie istniejących schematów.Poniżej zamieszczam link do tematu w innym dziale gdzie rozpocząłem ten temat
    Link
    Proszę o wyrozumiałość, gdyż elementy były dobierane w oparciu o zdrowy rozsądek oraz metodę prób i błędów.
    Poniżej zamieszczam schemat stworzonego układu + w załączniku schemat wykonany w programie eagle.
    Układ ma za zadanie sterować oświetleniem 9 żarówek halogenowych, każda po 75W/12V. Żarówki mają się kolejno rozpalać i gasnąć, a kolejne cykle mają przechodzić płynnie, bez przerw w cyklu.
    Układ ma współgrać z muzyką, która będzie trwać 7 godzin dziennie. Cała wystawa ma trwać miesiąc, więc będę wdzięczny za uwagi, które pozwolą wytrwać tej maszynce.
    Układ z jedną żarówką i na jednym układzie 4017 działa bez problemu już przez miesiąc. Z racji, że wystawa rozpoczyna się 14.10.2010r zabieram się za lutowanie, mam zamiar zlutować to wszystko dzisiaj.
    Z góry dzięki za każdą poradę.

Pozdrawiam
    wazka

Witam
    Zaprojektowanie płytki do tego co pokazałeś na arkuszu schematu w programie Eagle "nie ma racji bytu". Gdyż nawet bez "wgryzania" się w projekt, już na pierwszy rzut oka widać błędy i tak: nie rysuje się pod innymi kątami jak 90°, nie prowadzi się połączeń przez układy scalone, brak pinów do podłączenia zasilania i podłączenia lamp halogenowych (chyba nie myślisz ich wlutowywać w płytkę), nie dodaje się obramowania schematu przed końcowym sprawdzonym projektem ( bo ogranicza obszar projektowania i przeszkadza w poprawkach). A najistotniejsze błędy wykazuje moduł "ERC" (niektóre można pominąć, lecz nie wszystkie), takie jak brak podłączenia zasilania niektórych układów scalonych, niemożliwość zinterpretowania które linie są z czym połączone, niepodłączone niektóre piny elementów. Projektowanie płytki w tym stanie rzeczy jest bezcelowe, najpierw popraw błędy.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 27 Wrz 2010 19:16
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Aby ci wszystko wytłumaczyć, co jest źle, zajęłoby zbyt dużo miejsca i czasu. Najpierw na otwartym schemacie włącz moduł "ERC" i zobacz jakie są błędy ( a na pewno są -sprawdzałem) i postaraj się je usunąć ( i wyłącz warstwę "pins"). Następnie przejdź do projektu płytki i zobacz, a następnie przeanalizuj swój projekt, bo jak na razie "czarno widzę" jego działanie.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 27 Wrz 2010 20:35
    wazka
    Poziom 12  

Gotowe,
    Wersja testowa z jedną sekcją połączona na pająka działa więc nie wydaje mi się aby były problemy z powtarzalnymi modułami.
    Płytka wygląda kosmicznie. Zastanawiam się czy nie lepiej podzielić w obszarze jednej płytki dziewięć oddzielnych modułów.
    Pozdrawiam
    wazka

0
  • #6 28 Wrz 2010 09:07
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Jeżeli jest to ostateczny projekt płytki, to nie wiem czy zastanawiałeś się w jaki sposób popłynie prąd prawie 6,5A (75W 12V) tak cienkimi ścieżkami (0,256 mm) na tak długich odcinkach, przekraczających nieraz 200mm ( płytka ma wymiary 220 x 260 mm). Pomóc ci nie mogę, bo na forum projektuje w darmowej wersji Eagle, który ma pole projektowe ograniczone do 100 x 80mm. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłaby modułowość całości.
    Pozdrawiam

0
  • #7 28 Wrz 2010 09:31
    wazka
    Poziom 12  

Witam,
    Rzeczywiście odległości muszę skrócić do minimum, wyprowadzenia do halogenów chcę umieścić tuż przy samej nodze 2n3055.
    Czy w Eagle jest możliwość przerzucania na obszar płytki poszczególnych modułów? Czy trzeba tworzyć oddzielne schematy?
    Pozdrawiam
    wazka

0
  • #8 21 Lis 2010 11:46
    wazka
    Poziom 12  

Witam,

Układ został wykonany w oparciu o płytki uniwersalne. Modułowość pozwoliła na takie rozwiązanie.
    Pozdrawiam
    wazka

0