Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka prostownikowa MAR_POL ZXE1-250s czy warto kupić?

tomahawk2222 25 Sep 2010 16:41 5660 4
Fluke Kamera Termowizyjna
    tomahawk2222
    Level 10  
    Czy spawarka prostownikowa mar-pol ZXE1-250s-ac-dc-250a-220-380v dobry zakup?
    Spawarka prostownikowa MAR_POL ZXE1-250s czy warto kupić?

* spawarka prostownikowo-transformatorowa
    * uzwojenie transformatora wykonane z miedzi
    * przewody spawalnicze mają miedziane szybkozłącza
    * posiada wyłącznik termiczny zabezpieczający przed przegrzaniem
    * chłodzona wentylatorem
    * przełącznik napięcia zasilania 230/400 V

PARAMETRY TECHNICZNE:

* napięcie zasilające - 230 V-400 V
    * amperaż spawania prądem stałym DC: 70-180 A
    * amperaż spawania prądem zmiennym AC: 90-250 A
    * stosowane elektrody - 2,5-5 mm
    * waga - ok.32 kg"

Podobne tematy były ale mądrzejszych zawsze warto się poradzić

Tu moje przemyślenia:
    cena - bardzo przystępna
    ale
    * waga niestety jako, że transformatorowa, to waży i raczej do zastosowania jako stacjonarna w warsztacie (lepszy byłby inwerter- choć to nie warunek)
    Zasilanie jedno i dwu-fazowe - taka opcja to jak najbardziej plus
    Do spawania metodą MMA elektrodą otuloną prądem stałym (DC)
    oraz prądem zmiennym (AC).

To daje chyba możliwość spawania różnych materiałów (jak w opisie na aukcji (aluminium, żeliwo, stal nierdzewna) - tylko czy na pewno?

Ale do precyzyjnego spawania cienkich blach - (np zbiornik paliwa)
    to już chyba słabo się nadaje (jak to elektrodowa)?
    Chyba lepsze by było coś z tigiem.

Jak by się tym spawało? Czy początkujący spawacz dałby sobie radę?

Zaznaczę że,
    spawarka będzie potrzebna do amatorskiego warsztatu - ale ma to być urządzenie możliwie najbardziej wszechstronne (zajmuję się hobbystyczną naprawą starych motocykli i chce się trochę uniezależnić - bo z byle drobnostką jak np kawałkiem ułamanego żeberka lecieć to innego warsztatu parę kilometrów .
    a patrząc na profesjonalne spawarki - nowoczesne i wielofunkcyjne to ceny zaczynają się od 3-4 tys zł
  • Fluke Kamera Termowizyjna
    User removed account
    User removed account  
  • Fluke Kamera Termowizyjna
    tomahawk2222
    Level 10  
    To rozumiem.
    i wydawało mi się że skoro zasilanie 3fazowe a prąd spawania 250 A - do dosyć dużo.
    A to co mnie w niej zainteresowało to właśnie możliwość spawania prądem AC lub DC - co wskazywałoby na możliwość łączenia większej ilości metali - ale to tylko z wiedzy zdobytej w sieci.
    Sam niestety miałem do czynienia tylko ze zwykłą spawarką transformatorową - którą spawanie idzie mi tylko po porządnym wyprażeniu elektrod w piekarniku.

A nad migomatem też myślałem - tylko że czy nim to bym mógł spawać coś innego niż elementy z cienkich blach?
    czy w takim razie nie lepsza będzie jakaś spawarka inwertorowa z tigiem?
    lechoo
    Level 39  
    tomahawk2222 wrote:
    czy w takim razie nie lepsza będzie jakaś spawarka inwertorowa z tigiem?

Zdecydowanie tak, ale jeśli chcesz też spawać aluminium i jego stopy to koniecznie TIG AC/DC. Przygotuj się na wydatek ok. 3 tys. zł + gaz, reduktor, maska itp. duperele.
    tomahawk2222
    Level 10  
    Droższa eksploatacja i konieczność osprzętu to fakt, a spawać na skalę przemysłową, przynajmniej na razie nie zamierzam więc straszne by to nie było.
    ale wydatek 3-4 tys zł na samą spawarkę to opcja bardziej odległa - więc jest dylemat.
    A odnośnie spawania tig - to cienkie blachy da radę tym spawać tak samo jak migomatem ? ( w sensie że nie będą się przepalały?)

I jeszcze jedno - czy spawarkę z tematu dałoby radę zmodyfikować w taki sposób, aby można było nią spawać metodą TIG? -
    czy jest to opcja dostępna tylko przy przy spawarkach inwertorowych ?

Na drugą część pytania odpowiedź już znam, bo znalazłem w sieci tą spawarkę: Spawarka transformatorowa SUPER TIG 250 AC_DC-HF z uchwytem TELWIN - koszt jak na sprzęt profesjonalny przystało to rząd 10 tys zł - i domyślam się że z przeróbką nie byłoby łatwo- ale biegłych w temacie proszę o zajęcie głosu.